اخبار

معاونت علمی شرکت‌های نوآور مردم‌نهاد را به دانش‌بنیان‌ها اضافه کرد

معاونت علمی شرکت‌های نوآور مردم‌نهاد را به دانش‌بنیان‌ها اضافه کرد

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور از ایجاد هویت سوم حمایت با عنوان مجموعه‌های نوآوری مردمی خبر داد.

به گزارش ایسنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی در آیین افتتاحیه دومین نمایشگاه آبادیران که صبح امروز در مصلای امام خمینی(ره) آغاز به کار کرد، گفت: در شرایطی که منابعی محدود داریم و نمی‌توانیم مانند سابق کارخانه یا ساختمانی راه‌اندازی کنیم، اگر قرار باشد خیزش یا جهشی ایجاد شود، تنها مسیر آن آبادانی کشور است. 

وی با بیان اینکه فناوری و نوآوری، دست بالا و ظرفیت ویژه ما به شمار می‌رود، ادامه داد: باتوجه به شرایط کشور تنها فناوری می‌تواند ما را یاری کند و نوآوری و فناوری اگر با بوم هر کشوری توسعه یابد و به دست مردم بیفتد، می‌توان امید داشت که جهش خوبی را رقم می‌زند و آبادیران این مسیر را طی می‌کند.

دهقانی فیروزآبادی تاکید کرد: در آبادیران می‌خواهیم پس از ۲۰ تا ۳۰ سال حمایت از فناوری جوانان را به مسائل کشور گره بزنیم، چرا که مهمترین چیزی که به جوانان احساس بودن می‌دهد، پیوند فناوری با مردم است. 

به گفته وی آبادیران، نخبگان را برای ایران و ایران را برای نخبگان نگه می‌دارد. 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری در سال گذشته خاطر نشان کرد ایشان در این جلسه تاکید کردند که شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از مهم‌ترین مصادیق مردمی کردن اقتصاد است. 

وی اضافه کرد: در این راستا ما در معاونت علمی دارای دو هویت شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های خلاق هستیم که از آنها حمایت می‌شود. این شرکت‌ها محل‌هایی برای جمعی از نخبگان علم، فناوری، هنر و علوم انسانی است که دارای نوآوری هستند و در بستر یک شرکت دانش بنیان یا خلاق مورد حمایت معاونت علمی قرار می‌گیرند. از سوی دیگر مردم با توسعه بازار و سرمایه‌گذاری از این شرکت‌ها حمایت می‌کنند، ولی اگر قرار باشد که نوآوری اثری خاص در گرده‌های نخبگان نداشته باشد، موجب فاصله گرفتن از مردم می‌شود، همانگونه که در دنیا شاهدیم نوآوری و فناوری موجب شکاف طبقاتی می‌شود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با طرح این سؤال که این شکاف طبقاتی ایجاد نشود، گفت: بر این اساس مفهوم جدیدی در معاونت علمی تعریف شد و از این به هویت سوم حمایتی تعریف شد که شامل مجموعه‌های نوآوری مردمی می‌شود. 

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به تفاوت سه هویت حمایتی این معاونت در این باره توضیح داد: مجموعه‌های نوآوری مردم نهاد مجموعه‌هایی بر پایه نوآوری هستند که مردم را مستقیما در مدیریت، اداره و بهره‌برداری از دستاوردهای آن مجموعه مشارکت می‌دهند.

به گفته وی این هویت سوم سکوهای نوآوری هستند که بازیگران اصلی آن از نظر سرمایه و بهره‌برداری، مردم هستند. 

دهقانی فیروزآبادی خاطرنشان کرد: در معاونت علمی دبیرخانه شرکت‌های دانش‌بنیان به شرکت‌های دانش بنیان مجوز می‌دهد، دبیرخانه شرکت‌های خلاق برای شرکت‌های خلاق گواهینامه صادر می‌کند و دبیرخانه نوآوری مردم نهاد نیز برای این مجموعه‌ها گواهینامه اعطا می‌کند. علاوه بر آن کلیه حمایت‌های معاونت علمی که برای شرکت‌های دانش‌بنیان است، در اختیار این شرکت‌ها قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

https://www.isna.ir/news/1403032214806/%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%88%D9%86%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%88%D8%A2%D9%88%D8%B1-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D8%B6%D8%A7%D9%81%D9%87