اخبار

معاون وزیر جهاد کشاورزی : تغییرات اقلیمی و خشکسالی درآمد روستاییان را به شدت تحت تأثیر قرار داده است

وی گفت :سیاست گذاری درست باغبانی کشور نیاز جدی است اگر درست برنامه ریزی نشود شرایط سخت را تجربه خواهیم  کرد .برای سیاست گذاری درست باید از بخش خصوصی و دولتی به درستی بهره بگیریم.

برومندی خاطر نشان کرد که شناسنامه دار شدن باغ های کیوی و مرکبات مازندران و گیلان  شروع شده است.

وی ادامه داد: پدیده خشکی در جنوب غربی کشور بسیار جدی است.به عنوان نمونه و بر اساس بازدید میدانی بسیاری از رودخانه های لرستان و خوزستان  خشک شده اند و  با اقدامات ویژه بخشی از باغ های کشور زنده نگه داشته می شود.

به گزارش مجله خبری کشاورزی برنامه ؛نخستین سند دار شدن باغ های کشور در این گردهمایی برای باغ های کیوی و مرکبات مازندران با حضور وزیر  رونمایی می شود.منبع اخبار

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد:  در برنامه تحولی نیازمند هم اندیشی و همفکری همه متخصصان و کارشناسان کشاورزی هستیم ؛ این که در وزارت خانه فقط بخشنامه شود را قبول نداریم از کارشناسان بخش دولتی و خصوصی همه استانهای کشور استفاده می کنیم.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت :باغبانی در حالی که با  چالش  خرد بودن مواجه است که  درآمد اصلی بیشتر روستاییان کشور است و در این شرایط  با ضایعات محصولات باغی  نیزمواجه هستیم.

وی ادامه داد :در این شرایط همچنان با تولید مازاد بر مصرف برخی از محصولات باغی در کشور به عنوان یک  چالش جدی مواجه هستیم. 

وی گفت که طبق قانون بودجه کشور امسال  ۶هزار ۶۷۵ میلیارد تومان برای اصلاح ؛نوسازی و توسعه باغ های دیم در اراضی شیب دار و توسعه زیر ساخت های گلخانه ای و دارویی اعتبار مصوب شد .

وی به  شرایط اقلیمی کشور و مشکلات امروز بازار   محصولات مازاد بر مصرف تولیدات کشاورزی اشاره کرد و بیان داشت : آمار  اعداد و ارقام در کشور نشان می دهد که  خشکی ، خشکسالی و کمبود آب محدودیت جدی را برای کشاورزی روستاییان بوجود آورده است. این که در سه سال اخیر البته طبق آمار غیر رسمی  ۱۰ میلیون نفر جابجایی جمعیت روستایی و کوچ تدریجی به نواحی غربی و شمالی را شاهد باشیم هشدار جدی برای کشاورزی کشور است.

وی با تاکید بر این که  یکی از راهبرد هاباغبانی مدرن و به روز بر پایه دانش است ؛تصریح کرد که نیازمند برنامه  تحولی داریم .

برومندی گفت: اگر مسایل  را حل نکنیم به بحران فاجعه کشاورزی و در نتیجه امنیت غذایی می رسیم.

وی با ذکر این نکته که در شناسنامه دار کردن باغ های کشور  غفلت شده است گفت: امرو وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم با همکاری اتاق اصناف کشاورزی ایران شروع به اجرای این طرح کرده  است پدر گام نخست باغی های تجاری که محصولشان صادرات می‌شود شروع شد.

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی ، محمد مهدی برومندی روز سه شنبه در گردهمایی مدیران ستادی معاونت باغبانی ، معاونان بهبود تولیدات گیاهی و مدیران امور باغبانی استان های کشور و اتاق اصناف کشاورزی ایران در بابلسر افزود:  از سوی دیگر تامین غذای ارزان از ماموریت اصلی وزارت جهاد کشاورزی است.