معاون وزیر جهاد کشاورزی: هشت مرکز تحقیقات پسته در کشور فعال است

وی در ادامه اظهار داشت: برخی نقاط استان قزوین به ویژه بویین زهرا استعداد زیادی برای توسعه باغ های پسته دارد و شاهد توجه باغداران به این موضوع بوده ایم که توجیه اقتصادی مناسبی را برای فعالان کشاورزی این منطقه به همراه دارد.

این مسئول یادآور شد: تغذیه درخت پسته بسیار مهم است که باید با کوددهی مناسب همراه باشد و این مهم با یک دستورات ترویجی به مناطق مختلف کشور محقق می‌شود. 

وی اضافه کرد: مقاومت برخی از ارقام میوه‌ها نسبت به تغییرات اقلیمی ثابت شده و لازم است به جای تحقیقات دوباره از این ظرفیت در استان‌ها استفاده شود. 

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی، سید مجتبی خیام نکویی روز پنجشنبه در حاشیه مراسم افتتاح سامانه آبیاری قطره‌ای در ایستگاه تحقیقات پسته یزبر از توابع شهرستان آبیک افزود: مهمترین اقدام در بین مراکز تحقیقاتی ایجاد تعامل و انتقال دانش و تجربه است که باید در اولویت باشد. 

خیام نکویی تاکید کرد: برای کارهای تحقیقاتی بر روی محصول پسته باید افق کار و بازه زمانی مشخص شود تا بتوان در یک دوره مشخص به اقدامات مورد نظر دست یافت. 

استان قزوین دارای حدود پنج هزار هکتار باغ پسته است.منبع اخبار

رییس مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور خاطرنشان کرد: در خصوص سرشاخه کاری درختان پسته حتما باید نظارت های لازم انجام  شود تا بتوان به نتایج مطلوبی دست یافت.