اخبار

موانع جهش تولید در کشاورزی ایران مجله خبری کشاورزی

شمسی کاهش مصرف آرد و تخلفات حوزه آرد و نان را از دستاوردهای اصلی این طرح ملی دانست. جلال با ابراز اینکه در دولت فرض بر این بود که هزینه دسترسی مردم به نان سنتی نباید تغییر کند، گفت: زمانی که آرد در اختیار نانوا قرار میگیرد و با بازار رقیب ۲۰ برابر فاصله قیمتی دارد باید زیرساختی طراحی شود که از انحراف یارانه آرد جلوگیری شود، در این طرح نیمنگاهی به افزایش کیفیت نان و کاهش دورریز هم وجود دارد. در راستای توسعه کشاورزی هوشمند، استارتاپ ها به میدان آمده اند و با طراحی پلتفرم های کارآمد، به کارگیری اینترنت اشیا، استفاده از تصاویر هوایی، سمپاشی، تعبیه سنسورهای رطوبت و دما و به کارگیری ربات، نه تنها کسب و کار خود را رونق داده اند، بلکه زمینه گسترش و تثبیت کشاورزی هوشمند را فراهم کرده اند. استفاده از تکنیک های خاص برای کاهش ورودی های منابع می تواند اطمینان دهد که کشاورزان صرفه جویی بسیار زیادی در نیروی کار داشته باشند و نیاز کمتری به داده های مکانی معتبر برای کاهش خطر داشته باشند. مهدی جعفری، امروز چهارشنبه ۱۰ فروردین به رسانههای گروهی گفت: هوشمند سازی مدیریت منابع آب، توزیع کود و نهاده های دامی ازجمله طرح های نوین این سازمان در راستای حل مشکلات بخش کشاورزی است.

او گفت: تمام خبازیها مکلف به استفاده از سامانه نانی نو و دستگاههای کارتخوان مخصوص فروش نان هستند و چنانچه استفاده نکنندسهمیه آرد و کارانه آنها قطع خواهد شد. وی با اشاره به اینکه اگر تنظیم سند از مجاری قانونی باشد خطای کمتری صورت می گیرد افزود: دفاتر به سامانه های مختلف مانند سامانه بررسی ممنوع المعامله بودن افراد دسترسی دارند و می توانند سندی تنظیم کنند که خطای کمتری داشته باشد. وی تطبیق و ایجاد مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی و همچنین کاهش و از بین بردن گازهای گلخانهای را دو رکن دیگر این روش دانست و با اشاره به وقوع تغییرات اقلیمی در سراسر جهان گفت: نتایج حاصل از تحقیقات از دخالت 95 درصدی انسان در شرایط اقلیمی حکایت میکند و کمتر از پنج درصد از تغییرات ناشی از عوامل طبیعی از قبیل آتشفشانها و آتشسوزی جنگلهاست. در کشاورزی هوشمند که به آن مزرعه هوشمند نیز گفته می شود و یقینا در آینده نزدیک، کشاورزی به این سمت پیش خواهد رفت و بقای انسان با تامین نیازهای غذایی اش به آن وابسته است، در واقع به کارگیری ابزارها و روش های نوین به جای ابزارهای و شیوه های سنتی است به طوری که در مزارع هوشمند تمامی مراحل کشاورزی از کاشت تا برداشت با استفاده از تکنولوژی و بدون دخالت دست انجام می شود و کیفیت و کمیت محصولات به طور چشمگیری افزایش می یابد.

مدیر بازرسی سازمان جهاد کشاورزی استان از مردم خواست هر زمان به نانوایی مراجعه میکنند خودشان کارت بکشند و رسید دریافتی سایت agriculture-na را چک نمایند. اکرم فداکار در گفتوگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به ورود هر چه بیشتر فناوری اطلاعات و ارتباطات به حوزه کشاورزی در استان یزد، اظهار کرد: ورود این سازمان به حوزه کشاورزی بیشتر با هدف مدیریت منابع آب در این حوزه و افزایش بهرهوری در زمینه کشاورزی است که تمام مراحل از کاشت تا برداشت را شامل میشود. عضو هئیت علمی دانشگاه اراک تاکید کرد: باید مدیریت و برنامه ریزی صحیحی از بالا نسبت به کشاورزی صورت گیرد، آموزشها به کشاورزان و کاشت محصولات هدفمند شود و اطلسی از شرایط کاشت هر منطقه کشور تهیه و تدوین شود. داوری یکی از اثرات سوء تغییرات اقلیمی را افزایش جهانی قیمت غذا عنوان کرد و گفت: زمانی که نتوان عملکرد را در تولید بالا برد نیاز بیشتر میشود. وی تصریح کرد: به عنوان نمونه در سال 2012 طرح کشاورزی هوشمند در برابر اقلیم در روستای ایالت هاریانا هندوستان به صورت پایلوت توسط مؤسسه CGIAR اجرا شد و آنها در این باب با استفاده از دستگاههای لیزری جهت صاف کردن زمین توانستند علاوه بر حفظ منابع آبی، مصرف آب را در زمینهای بزرگ کاهش دهند.

کشاورز بدون در نظر گرفتن اهمیت استفاده از این روشها محصول خود را می کارد و به جز مشکل کمبود آب در کاشت محصول خود را با مشکلی دیگری روبرو نمی بیند، در واقع هنوز کشاورز ما خلاء استفاده از تکنولوژی نوین را در فرآیند تولید حس نکرده است. هنوز سیاستهای درست و واحدی در حوزه کشاورزی کشور صورت نگرفته به عنوان مثال با وجود بحران کمبود آب در کشور، طی سال گذشته حجم انبوهی هندوانه در کشور کشت شد، در صورتی که اگر مدیریت صحیح اعمال میشد، این اتفاق نمی افتاد. به عنوان مثال سیلی که در شیراز آمد به خاطر مسدود شدن و تغییر مسیر آب بود. یکی دیگر از متغیرهای موثر در پذیرش فناوری آبیاری تحت فشار توسط کشاورزان روستاهای شهرستان بستان آباد ، میزان شرکت در کلاس های ترویجی مربوط به فناوری بود که با افزایش تعداد کلاس ها و آگاهی کشاورز، احتمال پذیرش 24 درصد افزایش میافت.

اینکه ما از یک طرف، با رشد فزاینده تغییر کاربری اراضی شالیزاری به خصوص در نواحی مرکزی و غرب استان مازندران مواجه هستیم اما از سوی دیگر قریب به ۲۰ سال است که داده های مربوط به مقدار سطح زیر کشت شالیزاری ارقام ثابتی را نشان می دهد گویای این است که ما در این حوزه با چالشی جدی مواجهیم؛ یا به طور مرتب از تخریب فزاینده اراضی جنگلی صحبت به میان می آید اما آمار مربوط به سطح اراضی جنگلی شمال کشور بیش از ۳۰ سال است که تغییر نکرده است پس این تغییر کاربری ها در کجا اتفاق می افتد! شمسی افزود: در استان مرکزی بیش از ۱۶۰۰ واحد نانوایی فعالیت میکند که با رصد آنلاین آنها توسط سامانه نانی نو ساعت شروع و پایان کار این واحدهای صنفی، میزان پخت نان در روز، میزان فروش با تراکنشها منطبق میشود و چنانچه تخلفی صورت بپذیرد با خباز متخلف برخورد خواهد شد. وی با بیان اینکه در اجرای مرحله نخست طرح، نانواها نان را به قیمت یارانهای عرضه کرده و دولت ۱۵ درصد از مبلغ فروش را به نانواها پرداخت میکند افزود: در مرحله بعد و به صورت سراسری، قیمت فروش آرد در کشور یکسان میشود، ولی قیمت نان برای مصرف کننده نهایی بدون هیچ تغییری عرضه خواهد شد.

این تجربه ی تلخ، توأم با پیش بینی های نه چندان روشن در رابطه با آینده ی تأمین مواد غذایی در جهان، هلندیها را بر آن داشت تا به دنبال راهکارهایی برای حل معضل کمبود مواد غذایی باشند. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما ، برنامه میز اقتصادی روز چهارشنبه شبکه خبر به موضوع خسارتهای سیل اخیر به بخش کشاورزی اختصاص داشت در این برنامه کارشناسان علل تکرار این حادثه خسارت بار را بررسی و راهکارهایی را نیز برای کاهش خسارت و جبران خسارت بیان کردند. یک استاد دانشگاه گفت: یکی از راهکارهایی که میتوان در راستای حفظ و افزایش تولیدات کشاورزی در برابر تغییر شرایط اقلیمی بکار برد، استفاده از کشاورزی هوشمند در برابر اقلیم است. در واقع قرار است هر آنچه که در شهرها و در دنیا در عرصه تکنولوژی تحول اتفاق می افتد در کشاورزی نیز بکار گرفته شود تا به بهبود تولید، کیفیت بهتر و کاهش هزینهها در کشاورزی بیانجامد که البته به سرمایه گذاری، دانش و مهارت های لازم نیاز دارد و با رمالی و سکون و سکوت اتفاق نخواهد افتاد. وی با بیان اینکه جلوگیری از این روند جهت پیشگیری از خشکسالی طی سالهای آتی لازم و ضروری است، افزود: کشاورزی را باید با اقدامات ترویجی به سمت کشاورزی صنعتی پیش برد و قدم به قدم الگوی سطح زیر کشت را اصلاح کرد.

مهدی محمدی عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در خصوص فعالیت کشور در زمینه به کارگیری کشاورزی هوشمند گفت: موضوع کشاورزی هوشمند در دنیا در ابتدای راه است، یعنی در همه جای دنیا هنوز مساله کشاورزی هوشمند در مرحله سعی و خطا قرار دارد چرا که هزینههای بهرهبرداری هوشمند در حوزه کشاورزی بالا است. کرمانشاه، از دانشجویان برای تعریف پایان نامه های با موضوع کشاورزی هوشمند با همکاری مرکز رشد کشاورزی پارک علم و فناوی کرمانشاه دعوت کرد. در این مراسم که با همکاری وزارت جهاد و کشاورزی، شرکت ارتباطات مبیننت و مرکز تحقیقات اینترنت اشیاء، روز شنبه، بیست و ششم تیرماه با حضور حسین طهرانی و مهدی غیناقی، مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره مبیننت، تاجفر، دبیرکل مرکز تحقیقات اینترنت اشیاء و ارژنگ جوادی، معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد، اولین فاز هوشمندسازی 200 هکتار از اراضی کشاورزی استان البرز به صورت آزمایشی مورد بهرهبرداری قرار گرفت. معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: سفیران ایران در کشورهای مختلف برای معرفی کالاهای دانش بنیان کشور، آماده همکاری و رایزنی هستند.

از سویی یکی از موضوعاتی که در کشاورزی کمتر به آن توجه می شود، ایمنی کشاورزان است، که این ایمنی در کشاورزی هوشمند به استانداردهای لازم می رسد و کشاورزان با آسودگی خاطر بیشتری کار می کنند. تا به حال به این سوال فکر کرده اید که چه محصولاتی در گلخانه عایدی بیشتری برای شما به ارمغان میآورند؟ ضمن اینکه گیاهان دارویی به علت استفاده محدود از کودهای شیمیایی و سموم مختلف محصولاتی سالم و حتی ارگانیک خواهند بود. این استاد دانشگاه، ایران را رویشگاه اصلی بسیاری از گونههای دارویی با ارزش دانست و گفت: این گونهها در شرایط طبیعی و با بارندگی مختصر مواد مؤثر نسبتاً بالایی تولید میکنند که با کشت اصولی افزایش پیدا میکنند و به نسبت این افزایش، علاوه بر تأمین مصرف داخلی، صادرات این محصولات نیز با روند رو به رشد مواجه خواهد شد. وی با اشاره به پیشبینیهای صورت گرفته در خصوص افزایش میانگین دما تا سال 2050 و تغییرات آب و هوایی از سمت غرب به شرق و شمال به جنوب گفت: در این شرایط کاهش هفت الی 14 درصدی بارش نیز رخ خواهد داد، براین اساس باید در این مناطق گیاهانی با ارزش افزوده بیشتر و مصرف آب کمتر کشت شوند.

هستند تا بتوانند محصولات با کیفیت تر و بیشتری را تولید کنند. همچنین کشاورزی نوین با اشتغال بیشتر در واحدهای فرآوری همراه شده و عرضهٔ خدمات و نهادههای بیشتری را در بازار به دنبال دارد. داوری تأکید کرد: در کشاورزی هوشمند با هدف افزایش تولید و امنیت مواد غذایی، فناوریهای نوین در دسترس کشاورزان قرار خواهند گرفت. صرفه جویی در مصرف آب، سرعت بالای رویش گیاه، امکان بکارگیری کود همزمان با آبیاری، جلوگیری از رشد بی رویه علفهای هرز، صرفه جویی در مصرف انرژی، برداشت راحت تر محصولات و افزایش کمی و کیفی محصولات، از جمله مزایای اجرای سامانه نوین آبیاری است.

مدیر گروه مهندسی مکانیک بیوسیستم دانشگاه اراک ادامه داد: مدیریت کشاورزی و اطلاعات در حوزه کشاورزی در دیگر کشورها بسیار دقیق است و در مورد کاشت هر محصول اطلاعات به روز کسب شده و در این خصوص که یک محصول به چه میزان تولید شود نیز مدیریت صورت میگیرد ولی متاسفانه بی برنامگی و جزیره ای عمل کردن در حوزه مدیریت کشاورزی ایران موج میزند. از گذشته های دور نیز افرد، برای تامین مواد غذایی خود به کاشت و برداشت می پرداختند و تجربه های زیادی در این زمینه دارند. عضو شورای مرکزی خانه کشاورز افزود: استفاده از دادههای جمعآوری شده با کمک ماهوارهها و حسگرهای نصب شده در مزرعه امکان برآورد دقیق شرایط را مهیا می کند و توصیههای مدیریتی مزرعه نه بر اساس برداشت و تجربه کشاورز که بر پایه تکنولوژی و ابزار دقیق صورت میگیرد و این کار سبب افزایش عملکرد و کاهش هدرروی نهادههای کشاورزی میشود.

به گفته این کارشناس، مطالعات انجام شده توسط فائو نشان میدهند که یک چهارم سطح خاکی کره زمین در نتیجه فعالیتهای انسانی تخریب شده است. با عنایت بر این موضوع، میزان رسیدن به موفقیت و نتیجه و همچنین رسیدن به سوددهی در هاله از ابهام قرار گرفته و اینگونه در معرض ریسک بالایی قرار خواهیم گرفت. این دکترای اکولوژی زراعی به تعریف این نوع از کشاورزی پرداخت و تصریح کرد: کشاورزی هوشمند در برابر اقلیم (CSA) بنا بر تعریف سازمان خواروبار جهانی در سال 2010 به رسیدن به اهداف توسعه پایدار شامل ابعاد سهگانه توسعه پایدار (اقتصاد، اجتماع و محیط زیست) از طریق پرداختن به امنیت غذایی و تغییرات آب و هوا یاری میرساند. به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، کشاورزی هوشمند یعنی پایداری امنیت غذایی در کشور، نوعی از تولید محصولات غذایی که با استفاده از فناوریهای نوین صورت می گیرد.

وی همچنین ضمن تأکید ویژه بر لزوم از بین بردن سوء تغذیه از طریق اجرای کشاورزی پایدار به نفع کشاورزان، راه حل این مشکلات را در بکارگیری پیوسته کشاورزی هوشمند در برابر اقلیم در بخش کشاورزی عنوان کرد. برای کمک به توسعه کشاورزی، پنج میلیون تومان از درآمد به دست آمده از فروش املاک خالصه همراه با دو میلیون تومان از صندوق تقاعد (بازنشستگی) به عنوان امانت (سپرده) ده ساله در بانک صنعتی فلاحتی گذاشته میشد. وی ادامه داد: این نوع از کشاورزی شامل سه رکن از قبیل افزایش تولید و درآمد کشاورزی پایدار علاوه بر حفظ تولید است که در آن تولید باید گسترش یافته و در دهیم و به صورت پایدار در نسلهای بعدی نیز ادامه داشته باشد.

این الگوی موقت از شاخص خشکسالی عواقب وخیمی برای محصولاتی دارد که در تابستان پرورش می یابد زیرا مقدار آب و نرخ آبی که محصول جذب می کند ممکن است در این ماه ها تامین نشود.به این ترتیب احتمال کاهش محصول یا از بین رفتن آن به شدت افزایش می یابد. عملیات اجرایی بهصورت مشترک با کمک وزارت صمت، کشور و کشاورزی در دستور کار است تا طی دو ماه آینده شاهد آثار صرفهجویی ناشی از این طرح باشیم، بر این اساس در این فاز ضریب ۱۵ درصدی جبران هزینههای نانوایان تعدیل خواهد شد. بررسی نقشهها و نمودارهای بارش و سیلابها در کشور نشان میدهد با اینکه میزان حد متوسط بارش در کشور تغییری نداشته، اما در حالیکه در دهه ۳۰ شاهد حدود ۱۷۹ سیلاب بوده ایم این میزان از این تاریخ به بعد روند افزایشی داشته بطوریکه تا دهه ۷۰ به ۲۰۰۰ سیلاب افزایش پیدا کرده است. اگر درصد استفاده از مصرف مواد غذایی گیاهی در کشورهای خاورمیانه از جمله کشور خودمان را بالا ببریم شاهد رونق اقتصادی در این زمینه و همچنین سلامت بیشتری خواهیم بود.

یافته ها هرسه کشور درقبل و بعدازجنگ جهانی در گیر جنگ بوده اند وخسارات فراوانی دیده اند و با ناملایمات اقتصادی، جنگ، استعمار ورکود شدید وبالا بودن تورم مواجهه بودند، ولی ایران ازنظر نیروی انسانی، امکانات اقلیمی ،منابع غنی نفتی، منابع طبیعی وشرایط و قابلیت های کشاورزی، ومساحت از امکانات توسعه بهتری نسبت به ترکیه، کره جنوبی برخوردارمی باشد. اگر می خواهید یک کشاورزی موفق را شروع کنید ولی تجربه ای در آن ندارید، این مطلب فردین کشت را از دست ندهید. پیاز در اواخر آبان یا اوایل آذر شروع به گلدهی میکند. در اوایل دهه ۱۹۹۰، هر خوشه گل حداقل ۳ بار در هفته با ایجاد ارتعاش در سیمهایی که بوتهها به آن وصل بودند، وادار به آزادسازی گردهها میشدند تا گردهافشانی بهخوبی انجام شود. در حال حاضر حداقل زمین لازم برای صدور مجوز احداث گلخانه، ۴۰۰۰ متر مربع است که ۳۰۰۰ متر مربع آن زیر پوشش گلخانه قرار می گیرد.

شافعی در ادامه گفت: ایران تولید کننده اکثر محصولات غذایی مصرفی در داخل است ولی برای تنظیم مصرف داخل اقلامی را از خارج کشور تامین میکند که به موجب حساسیت بر حلیت علاوه بر مدارک مرسوم برای ورود کالا، مجوزهایی هم برای اثبات حلال بودن مواد اولیه به کار رفته در فرآیند تولید و بستهبندی از آن دریافت میشود. یعنی بسیار اتفاق میافتاد که در ناحیهای به علت کمبود مواد غذایی قیمتها به قیمتهای سالهای قحطی شانه میزد ولی در مناطق دیگر، مازاد محصولات در انبارها میپوسید و برای تولیدکننده یا مالک منشا خیر نبود. نکته:.با توجه به خشک سالی های اخیر و کمبود منابع آبی و از طرفی ارزش اقتصادی بالای زعفران، کشاورزان به کشت این محصول ترغیب شده اند. ۴ ممیز شش دهم درصد دام وطیور وآبزیان و ۳۰ ممیز ۳ دهم درصد باغبانی و ۱۶ ممیز سه دهم درصد بخش زراعت از سیل اخیر خسارت دیده اند. بر خلاف بعضی از گیاهان که در سال اول هیچ محصولی نمیدهند و در سالهای اولیه پس از کاشت هم ممکن است محصول کمی دهند، به لیمو در اولین سال پس از کاشت، دو بار چیده میشود و از سال دوم به بعد، بش از سه بار برداشت محصول در سال خواهید داشت.