اخبار

موسسه رازی ۳۰ درصد واکسن طیور کشور را تامین می کند

معاون تحقیق و تولید فراورده های بیولوژیک موسسه رازی با تاکید بر این که واکسن آنفلوانزای موسسه رازی تنها واکسن دارای سویه غالب در گردش در کشور است، گفت: این سویه در ۲ سال اخیر پس از بررسی مزارع متعدد به عنوان سویه غالب شناخته شد و هر زمان نیاز باشد این سوش قابل تغییر است؛ حال آن که سویه استفاده شده در سایر واکسن های آنفلوانزای H۹N۲ وارداتی مصرفی در کشور مربوط به سال های قبل است.

فلاح مهرآبادی با بیان این که سایر محصولات نیز براساس نیاز و مطابق زمانبندی تولید می شود، تاکید کرد: موسسه در تامین به موقع واکسن مشکلی ندارد علاوه بر این به زودی محصولی جدید به تولیدات موسسه افزوده می شود.

معاون تحقیق و تولید فراورده های بیولوژیک موسسه رازی افزود: واکسن های مقاوم به گرما و برونشیت سویه ۷۹۳B  نیز در دو سال اخیر به سبد تولیدات موسسه رازی اضافه شده است.

معاون تحقیق و تولید فراورده های بیولوژیک موسسه رازی از آمادگی موسسه برای توسعه بررسی های میدانی در خصوص رفع مشکلات موجود و برگزاری دوره ها و کارگاه های علمی – آموزشی برای نمایندگان در استان ها خبر داد و گفت: این اقدام به منظور آسیب شناسی مسائل و چالش ها و اهتمام برای رفع آن ها انجام خواهد شد.منبع اخبار

وی با بیان اینکه این واکسن های شامل واکسن های زنده و کشته طیور هستند، اظهار داشت: در حوزه واکسن های طیور، سال گذشته کل واکسن دوگانه نیوکاسل و آنفلوآنزای H۹N۲ مورد نیاز کشور حدود ۶۰۰ میلیون دز بود که موسسه رازی به رغم وجود برخی مشکلات در نیمه نخست سال گذشته، توانست حدود ۶۰ درصد آن را تامین کند.

وی همچنین در مورد واکسن های دامی به وجود واکسن های چندگانه در بازار اشاره و اظهار کرد: افزایش تعداد سویه های واکسن از مقداری مشخص، به طور قطع نمی تواند در مقابل تمام سوش های به کار رفته در واکسن، پاسخ ایمنی مناسب بدهد و نباید در یک واکسن تعداد سویه ها را بی ملاحظه افزایش داد.

به گفته وی، در مورد واکسن نیوکاسل با توجه به این که سروتیپ یکسان است از سویه های لاسوتا، کلون و B۴ استفاده می شود؛ در عین حال مطالعه ای در زمینه مقایسه تیتر ایمنی زایی و شناسایی سویه غالب توسط محققان موسسه رازی در حال انجام است و در صورت نیاز، سویه نیوکاسل تغییر خواهد کرد.

به گزارش مجله خبری کشاورزی از روابط عمومی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، محمدحسین فلاح مهرآبادی روز سه شنبه  در نخستین نشست هم اندیشی نمایندگان پخش استانی واکسن های موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی که در سالن آمفی تئاتر زنده یاد پروفسور میرشمسی برگزار شد، افزود: بیش از سه میلیارد دز از حدود ۱۲ میلیارد دز نیاز سالانه کشور به انواع واکسن های طیور، در موسسه رازی تولید می شود؛  این واکسن ها شامل واکسن های زنده و کشته طیور است.

فلاح مهرآبادی ادامه داد: واکسن آنفلوانزای H۹N۲ از واکسن هایی است که باید بر اساس سویه غالب در گردش تولید شود و پس از همه گیری این ویروس در سال ۱۳۷۸ و جداسازی سوش اولیه واکسن آنفلوانزا تا سال ۱۳۹۸ از همان سویه واکسینال استفاده می شد اما پس از بررسی و نمونه برداری از ۲۳۳ مزرعه درگیر این ویروس توسط تیم های تحقیقاتی موسسه، یک سویه به عنوان سویه جدید واکسینال انتخاب شد که تیتر ایمنی زایی بسیار خوب داشته است و در برابر سویه های در گردش اثربخشی بالایی دارد.