اخبار

نخستین برداشت برنج از شالیزارهای گیلان روستا نیوز

البته تا آماده شدن برای عرضه در بازار به یک هفته دیگر زمان نیاز دارد. این محصول با توجه به گذر زمان و کاهش رطوبت برنج پخت و ری بسیار خوبی دارد. استان زیبای گیلان با طبعیت و روستاهای زیبا و هدف گردشگری، مقصد اصلی گردشگران در شمال ایران است.

در این روش میزان بذر مصرفی حداکثر ۳۰ کیلوگرم برای ۱۰۰ متر مربع از خزانه است. شخم زمین نیز در دو نوبت پاییز agriculture-na و بهار به عمق ۸ سانتی‌متر انجام می‌شود. بعد از مرزبندی زمین، در اطراف مرزها جوی‌هایی ایجاد می‌نمایند.

یک روز قبل از سمپاشی لازم است ورود و خروج آب مسدود و یک روز بعد از سمپاشی مجدداً برقرار شود. به منظور جلوگیری از اثر سوء علف کش حدود یک هفته بعد از سمپاشی از مصرف هر گونه حشره کش و کود شیمیایی خودداری گردد. چون در فصل تابستان میزان تبخیر آب از سطح زمین های کشاورزی بسیار بالاست و کشاورزانی که به آب کافی برای آبیاری مداوم زمین های کشاورزی خود دسترسی ندارند، نمی توانند آن را بکارند. به دلیل آنکه زمان کاشت برنج کشت دوم در اوج گرمای تابستان(مردادماه) آغاز می شود و میزان بارندگی در این فصل بسیار بالا است، این نوع برنج را فقط در استان مازندران کشت می دهند. همان طور که در ابتدا نیز عنوان کردیم، زمانی که در حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد خوشه های برنج به رنگ زرد روشن بودند، می‌‌توان اقدام به برداشت برنج کرد.

این ماشین ها در حال حاضر در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه از سیستم تبدیل حذف شده اند و به جای آنها پوست کن غلطک لاستیکی جایگزین شده است. تمیز کردن عبارت است از عمل جداسازی کاه و کلش و مواد خارجی از شلتوک. وجود مواد خارجی در شلتوک نه تنها باعث کاهش کارایی و بازده ماشین گوست کن و فرسودگی زود هنگام قطعات ماشین به ویژه غلتک های لاستیکی می شود، بلکه کیفیت تبدیل را نیز تقلیل می دهد.

برداشت مکانیزه برنج :

بذر انتخاب شده برای تولید نشا برنج از محصولات سال قبل است. معمولاً بعد از برداشت برنج و خشک‌کردن برنج، مقداری بذر به‌صورت شلتوک و یا خوشه‌ای نگهداری می‌شود تا برای کشت برنج در سال بعد مورداستفاده قرار گیرد. به گفته دبیر انجمن برنج ایران، استان گیلان به دلیل شرایط آب‌وهوایی خاص امکان کشت دوم برنج را ندارد و بیشتر کشت دوم مربوط به استان‌های مازندران و گلستان است. برای تولید برنج کشت دوم، در مرحله آماده سازی خزانه نیاز به گرم نگه داشتن بذرها نیست چرا که آفتاب تابستان فضای مناسب برای رشد ابتدایی بذر را ایجاد می کند. یکی دیگر از تجهیزاتی که در برداشت برنج به کار می‌رود، دستگاه برداشت برنج است که مخصوصاً در مزرعه‌هایی که با ماشین نشا کاشته شده اند کاربرد دارد. در واقع کشاورزانی که با دست اقدام به نشاء برنج کرده‌اند، نخواهند توانست تا با این دستگاه شالی های خود را درو کنند؛ چرا که اغلب به کشاورزان در کاشت دستی تم ها را به صورت نامنظم در مزرعه کاشت می کنند.

فوت دو کودک کار افغانی بر اثر تصادف در ممسنی

استفاده از این بذرها در استان های شمالی از دوم الی پنجم فروردین ماه آغاز می گردد. گیلان با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است. برنج شمال از بهترین و بیشترین محصولات تولیدی در کشور بوده و در انواع گونه های کشت می گردد و برنج های تولیدی در گیلان از بالاترین کیفیت برخوردار بوده و بوی مطبوعی دارند. حتما تا به حال شنیده اید که بخش عمده ای از منابع آبی در بخش کشاورزی هدر می رود. کشور ایران یکی از کشورهایی است که در حوزه کاشت برنج بسیار فعال است و استان های شمالی ایران دارای زمین های وسیع برای کشت برنج هستند.