نخستین برداشت برنج از شالیزارهای گیلان روستا نیوز - مجله خبری کشاورزی

نخستین برداشت برنج از شالیزارهای گیلان روستا نیوز

به دلیل اهمیت امنیت غذایی تصمیم گیری در مورد زمان کاشت و برداشت برنج بسیار مهم و تاثیرگذار است. از آنجا که در دنیا بیش از ۴۰ هزار نوع برنج وجود دارد و هریک شرایط رشد و کاشت و برداشت خاص خود را دارند نمی ­توان زمان دقیق و معینی برای کاشت و برداشت برنج عنوان کرد. زمان کاشت و برداشت برنج به شرایط گوناگونی همچون آب و هوا، میزان بارندگی و نوع برنج بستگی دارد. در این مقاله زمان کاشت و برداشت دو نوع برنج که در ایران استفاده­ ی بیشتری دارند را بیان خواهیم نمود. البته برنج هندی را می­توان یک برنج پرمصرف در کل جهان دانست و از نظر زمان کاشت و برداشت نیز بسیار جالب توجه است. زمان برداشت برنج یکی از عوامل مـؤثر و تعیـین کننـده بـر مقـدار ضـایعات کمـی و کیفـی محسوب می گردد.

برنج ایرانی نامی آشنا در سرتاسر جهان است چراکه هیچ کجای دنیا عطر و طعم برنج ایرانی یافت نمی‌شود. توان مورد نیاز این نوع خرمنکوب نیز همانند خرمنکوب نوع پرتابی از محور توان دهی تراکتور تأمین می شود و براي حمل و نقل به صورت اتـصال تـک نقطـه بـه مالبنـد تراکتـور متصل می گردد. ساختمان اصـلی آن شـامل شاسـی، واحـد کوبنـده و درپـوش آن، پرتـاب کننده کاه، الک هاي agriculture-na.ir تمیزکننده و قسمت تخلیه کننده است . در ایـن نـوع خرمنکوب بر خلاف نوع پرتـابی، جهـت جریـان محـصول در محفظـه کوبنـده در راسـتاي محور کوبنده است. درکوبنـده جریان محوري در اثر چرخش محصول در فضاي کوبنده و ضد کوبنده و حرکت آن ها در طول محور کوبنده کـه توسـط پـره هـاي مـارپیچی تعبیـه شـده در قـسمت داخلـی درپـوش صورت می گیرد، جداسازي دانه ها از کاه انجام می شود.

پربازدیدهای سایت خوان

در برداشت دستی، کارگر شالی ها را درو کرده و آن ها را به صورت پـشته هـایی بـسته و بر روي ساقه هاي بریده شده قرار می دهد . شالی هاي درو شـده بـسته بـه شرایط جوي به مدت یک تا دو روز در مزرعه باقی مانده و پس از کاهش رطوبـت آن ها را جمع آوري نمـوده و پـس از بـسته بنـدي در داخـل یـا خـارج از مزرعـه خرمن کوبی می نمایند. در صورت مناسب بودن شـرایط جـوي و آفتـابی بـودن هـوا رطوبـت شلتوک در زمان جمع آوري و خرمن کوبی شالی حدود 13 تا 15 درصد متغیر می باشـد کـه با همین رطوبت تا زمان تبدیل در انبار نگهداري می کنند.

اما از آنجایی که عمل خشک کردن بیشتر به منظور تبدیل شلتوک به برنج سفید می باشد، لذا عملیات خشک کردن را نمی توان از فرآیند تبدیل جدا دانست. برای مبارزه با علفهای هرز در مزرعه اصلی قبل از نشاکاری، از علف کش تاپ استار به مقدار 5/3-3 لیتر در هکتار 5-3 روز قبل از نشاکاری استفاده می گردد. ارتفاع آب در مزرعه 5-3 سانتی متر ( یک تا دو بند انگشت) باشد و به مدت 5-4 روز مبادی ورودی و خروجی آب بسته باشد. نکته مهم در خزانه جعبه ای تنظیم ph خاک مورد استفاده برای جعبه هاست که ابتدا باید ph خاک اندازه گیری شود و در صورتیکه ph بالا باشد باید با استفاده از گوگرد عنصری آن را به مقدار مناسب 6-5 رساند.

نحوه کاشت برنج هاشمی چگونه است؟ برنج هاشمی یکی از محبوب ترین و پر مخاطب ترین نمونه های برنج ایرانی است که در شمال کشور کشت می شود. خوش طعم و خوش پخت بودن آن بر همگان ثابت شده است و ویژگی های آن هیچ گاه قابل مقایسه با دیگر برنج های ایرانی نیست. این نوع برنج علاوه بر داخل کشور در سراسر دنیا طرفداران دارد و تمام مخاطبانش از خرید آن نهایت لذت را می برند. متاسفانه تاکنون تغییرات چندانی در طرح اولیه داده نشده است و بسیاری از پارامترهای طراحی در ساخت دستگاه ملحوظ نمی گردد و در نتیجه موجب افزایش درصد شکست برنج و کاهش درآمد کشاورزان می شود. از این رو میزان این ضایعات چه کیفی و چه کمی بر اساس شرایط و موقعیت مزرعه و نحوه برداشت برنج تعیین خواهد شد. تنها مشکل و محدودیتی که در برداشت و خرمن کوبی با کمباین مخصوص برنج پیش می آید، خشک کردن شلتوک‌ها هست.

نمایان شدن کشتی های جنگ جهانی در اثر خشکسالی!

کلیه حقوق این سایت متعلق به شبکه اطلاع رسانی دانا می باشد. دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد. © استفاده از مطالب رسانه برات نیوز با ذکر منبع بلامانع است.