نقش صنعت کشاورزی در اقتصاد ایران مجله خبری کشاورزی

تاریخچه کشاورزی در ایران به ما می گوید که ایران را می توان از اولین کشورهایی دانست که کشاورزی و زراعت در آن شروع به کار کرد و آغاز شد.حفاری هایی که در دور و اطراف کاشان یافت شده است تایید می کند که در 6 هزار سال گذشته ایرانی ها از سامانه های پیشرفته ای در کشاورزی برخوردار بودند. اگر توان اینکار را دارید بهتر است که زمینی بخرید و در آن کار خود را شروع کنید. همچنین عیب دیگر این پوششها این است که در زمستان اگر هوای گلخانه سردتر بوده و با برخورد هوای مرطوب داخل گلخانه قطرات بخار آب بر روی آنها تشکیل میگردد که با پیوستن به هم بزرگ شده و با چکیدن قطرات بر سطح برگها باعث بالا رفتن رطوبت سطح برگ و ایجاد بیماریهای قارچی میگردند و از طرفی با ریزش قطرات بر کف گلخانهها باعث افزایش رطوبت بستر خاکها و کاهش میزان اکسیژن خاک میشوند؛ که تداوم این امر میتواند منجر به کاهش جذب عناصر غذایی و کاهش رشد عمومی گیاه شود. در سراسر دنیا بسته به موقعیت جغرافیایی و نیازهای منطقه و سیاستهای کشاورزی محصولات مختلفی در گلخانهها کشت و بر حسب برنامهریزیها، مورد استفاده داخلی قرار گرفته یا صادر میشوند.

میتوانند سودهی زیادی برای کشاورزان داشته باشند. کاشت گیاهانی که نیازمند به سرمایه چندان زیادی ندارند؛ و یا اینکه نسبت به شرایط نامساعد مقاوم هستند. به نسبت جمعیت و مساحت این کشور، میتوان هلند را کشور پیشرو در عرصه صادرات محصولات گلخانهای دانست که نشانگر پیشرفته بودن صنعت کشاورزی در این کشور است. قدس آنلاین: صادرات بخش مهمی از اقتصاد هر کشوری به شمار میرود، بخشی که اگر جدی گرفته شود و ظرفیتها و مزیتهای اقتصادی کشور در نظر گرفته شود میتواند به نفع صادرات و تولید کشور که مؤلفههای مهمی وابسته به آن هستند، شود. نشای گوجهفرنگی انبار شده در تاریکی با دمای 2 درجه سانتیگراد، اگر با دورههای متناوب نور روزانه با دمای 20 درجه سانتیگراد همراه باشد، هیچگونه کاهش عملکردی نشان نمیدهد. نیازی به ضدعفونی کردن بستر ندارید و آلودگی ریشه هم کاهش می یابد.

حذف استفاده از آفت کش ها و سموم که هزینه تمام شده تولید را افزایش می دهد و خاک را آلوده می کند. در عکس بالا، شاهد کشت صیفی جات به روش آکواپونیک هستیم که هیچ کود و سم و علف کش استفاده نمی شود. افزایش ارزش غذایی محصولات هیدروپونیک به روش سنتی. اگر اطلاعات کاملی درباره گلخانه ندارید، شاید بد نباشد که کمی درباره مزایای احداث گلخانه نسبت به زمین کشاورزی و کشاورزی سنتی بدانید. در کشاورزی به سبک سنتی از دو نوع اسپری استفاده میشود؛ اسپری علفکش و سموم دفع آفات. اهالی شهر «علیآباد کتول» از توابع استان گلستان نسبت به اوضاع بد بهداشت و فاضلاب و همچنین آبیاری شالیزارها و مزارع سبزی با فاضلاب خام و تصفیه نشده توسط برخی افراد سودجو در سایه بیتوجهی مسئولان و عدم نظارت بهداشتی دولت اعتراض کردند. در سالهای اخیر و با افزایش علاقه به کشاورزی در شهرها، در برخی از کلان شهرهای مدرن در دنیا (مثل شهر نیویورک) گلخانههایی احداث شده است. در این دوره شهر های اقلید و سورمق مرکز تولید برگه زردآلو و شهر خراسان ناحیه با ارزشی برای کاشت انواع میوه به شمار میرفت.

یعنی جمعیت آن کمتر از جمعیت پایتخت کشور ما و مساحت آن تنها به اندازه سه استان شمالی کشور ماست؛ اما جالب است بدانید پس از ایالات متحده آمریکا، هلند بیشترین میزان صادرات محصولات باغی و کشاورزی را دارد. دمای مناسب کاشت آناناس در گلخانه ۲۵ تا ۲۷ درجه سانتیگراد بوده و در هنگام گلدهی و تشکیل میوه نیاز به نور زیاد دارد. هنگام کاشت گوجه فرنگی باید به فضای موردنیاز برای هر گیاه توجه کنید تا مشکلی در روند پرورش آنها به وجود نیاید. کلیسیم و منیزیم عناصر ضروری برای گیاه هستند و در اکثر آبها وجود دارند و مقدار موجود در آب تا حدودی و گاهی تمام نیازهای گیاه را تأمین میکند و در نتیجه هنگام ساختن محلول غذایی کامل میتوان مقدار آنها را کاهش و یا آنها را حذف نمود و در مواد شیمیایی صرفهجویی نمود، اما عدم اندازهگیری آنها منجر به عدم تعادل عناصر غذایی گوجه در گلخانه و تنش به گیاهان میشود. اسکلت گلخانه سایه ایجاد میکند و با توجه به زاویه تابش این سایهها متفاوت است لزوم توجه به این امر بویژه در تولید زمستانه حائز اهمیت است چرا که تغییرات اندکی دردرصد نور رسیده به گیاهان میتواند نقش بسزایی در کمیت و کیفیت تولید داشته باشد.

شما مثل سرم، می توانید هر ماده غذایی که نیاز است،برای ارتقا رشد محصول، به این محلول اضافه کنید. مثلا تولید هیدروپونیک توت فرنگی، گوجه فرنگی، خیار و فلفل و گیاهان برگی مثل کاهو، بازدهی خوبی دارد. در خاک های سبک که مقدار پتاسیم بالا باشد احتمال کمبود منیزیم وجود دارد. یکی از معضلات کشور در راستای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی ، خرد بودن اراضی زراعی است که این امر سبب افزایش هزینه های عملیاتی ماشین های کشاورزی و افزایش هزینه های تولید محصول می گردد . کشت گلخانهای از جمله شیوه هایی می باشد که در راستای کنترل عوامل طبیعی و بالا بردن راندمان در تولید به کارگیری میشود. به این صورت که گیاهان، داخل ردیف های طولانی از گلدان ها داخل گلخانه قرار گرفته و انفرادی، کشت می شوند و با سیال محلول غذایی که توسط پمپ، بین آن ها در جریان است، تغذیه می شوند و با خاصیت مویینگی ریشه، مواد غذایی انتقال می یابد. فناوری در کشت گلخانه ای قطعاً خبرهایی که در مزرعه وجود دارد را شامل نمی شود؛ گلخانه ها محیط کنترل شده مجزایی هستند که باغبانی و کشاورزی در آن چیزی مجزا از مزرعه است؛ بنابراین فناوری های متفاوتی را طلب می کند. بزرگترین گلخانه ایران و خاورمیانه، توانست تعداد زیادی شغل ایجاد کند و همچنین برای اقتصاد استان سودآوری زیادی داشته باشد.

از سوی دیگر هرچند جهان در کل قابلیت تولید مواد غذایی کافی برای جمعیت آتی را دارد اما احتمال کمی وجود دارد که امنیت غذایی در کشورهایی که در مناطق با آب وهوا و شرایط نامناسب قرار دارند، تامین شود زیرا تفاوت های آشکاری میان کشورها از لحاظ مساعد بودن زمین و منابع آبی و عوامل اجتماعی اقتصادی وجود دارد. امیداریم همواره در کنار شما باشیم و از پیشرفت چشم گیر شما سهمی هرچند کوچک داشته باشیم. پس کشاورز ناچار می شود برای امرار معاش به شهرها مهاجرت كند امروزه با استفاده از گلخانه و تولید محصول در یک زمین کوچک می توانیم هم محصول بیشتری به دست بیاوریم و هم چند بار در سال کشت و کار کنیم.

در گلخانه با استفاده از روش های جديد حتی کشاورزانی که زمین های کوچکی دارند می توانند محصول بیشتری تولید کنند به شرط اینکه آب لازم در اختیار داشته باشند و از یک قطعه زمین کوچک درآمد کافی به دست بیاورند. گرچه تمرکز این مقاله روی ایران است اما روش به کار رفته در آن قابل تعمیم به سایر کشورهاست، به خصوص کشورهای منطقه منا که با چالش های مشابهی مواجه هستند: تامین داخلی مواد غذایی برای جحمعیت به سرعت در حال رشد در زمین های تشنه. آنچه که اهمیت تراکتور ها در ماشین آلات کشاورزی مدرن دوچندان می کند، ادوات قابل اتصال به آن است. این که آیا هر گیاه یا محصولی را در هر اقلیمی می توان به روش هیدروپونیک تولید کرد، موضوعی است که نیاز به کار مطالعاتی و امکان سنجی (FEASIBILITY STUDY) دارد. روش NFT برای تولید میوه توصیه نمی شود به دلیل این که ریشه گیاه، حالت آزاد دارد و برای محصولاتی که اندام هوایی سنگین دارند، کاربرد ندارد. در این میان، یک سری از فناوری های صنعت گلخانه ای، بیشتر از همه مهم هستند و هنوز هم تحقیقات روی آنها ادامه دارد. چرا که همه سیستم های شما باید اتوماتیک بوده و نیاز به سرمایه در گردش است.

قبل از فکر کردن درباره هزینه احداث گلخانه باید به کسب پروانه تأسیس و مجوزهای احدث گلخانه فکر کنید؛ برخی از این مدارک برای دریافت وام احداث گلخانه نیز مورد نیاز هستند. اما حتی در زمستان پرورش سبزی در گلخانه جریان دارد و با کیفیت و کمیت بهتری نیز صورت میگیرد. نمای شمالی کمترین مطلوبیت را دارد و فقط برای گیاهانی که نور کمی احتیاج دارند مناسب میباشد. می باشد. تجهیزات دارای کمترین آلودگی صوتی بوده و فضای گلخانه همانند تمامی مکانهای آموزشی، زیبا و جذاب می باشد. شکل و شمایل آن شبیه یک موتور الکتریکی است که می توان آن را به راحتی در جای کمی قرار داد. عدم وابستگی تولید به شرایط محیطی و امکان بازار یابی مناسب و تنظیم برنامه کشت مطابق با نیاز بازار.که ویژگی محیط بسته گلخانه تمامی شرایط برای به تحقق پیوستن مزایای ذکر شده را فراهم می کند.مثلا می توان زمان برداشت خیار را به گونه ای تنظیم نمود که اواخر اسفند برداشت شود که گلخانه دار نیز سود فراوانی را کسب می کند.

اما لازم است بدانید که نحوه عملکرد ماشین های کاشت در مزرعه و باغ، با وسایل دستی کاشت بذر کاملا متفاوت است. این نوع گلخانه ها در کیفیت، ارتفاع، قطعات و دیگر موارد متفاوت هستند و بنا به نیاز متقاضی و شرایط ویژه پروژه ها، از میان این گلخانه ها سازه ای انتخاب میشود. برق، گاز طبیعی و (یا دیگر منابع سوخت برای گرما) و سرویس تلفن باید به راحتی در دسترس باشند. فکر میکنید چرا باید برای بهتر شدن محصولات کشاورزی و راحتشدن این پروسه از جی پی اس استفاده کرد؟ می دانید که کالای قیمتی و بسیار ارزشمندی را همراه خود دارید و به مشتری عرضه میکنید. انواع سنسورهای بی سیم در گلخانه می تواند درجه حرارت و نوسانات واقعی آن را اندازه گیری کنند؛ و در زمان مناسب، شرایط دمایی را برای یک محیط رشد مطلوب به دقت کنترل نماید. در دوران وی، ایران دارای یک زیربنای صنعتی و کشاورزی واقعی شد و در تولید بیشتر مواد مصرفی و مواد خوراکی به خودکفایی رسید. با پایان یافتن این پروژه و آغاز بهره برداری، با ساخت این گلخانه 10.000 فرصت شغلی جدید در استان ترکستان ایجاد خواهد شد. بر اساس گزارش خبرگزاری فارسی ، مبلغ 534 میلیارد تنگه در استان ترکستان کشور قزاقستان، توسط یک سرمایه گذار اهل کشور روسیه، برای ساخت بزرگترین گلخانه دنیا سرمایه گذاری شده است.

ارزش گلخانهها و کشاورزی صنعتی، در تمام دنیا درک شده است. احداث گلخانه جلوی آسیب دیدن محصولات در برابر خطرات و بلایای مختلف مانند تگرگ، باران، برف و… همچنین برای اطلاع از درامد گلخانه زعفران در متراژ های مختلف، کلیک کنید. 55 درصدی است نگهداری کنید. از سوی دیگر براساس آمار اعلام شده «میوه و ترهبار» بیشترین سهم از صادرات در این مدت را به خود اختصاص داده است، با این حال این بخش نسبت به مدت مشابه سال قبل افتی 8 درصدی داشته است. همچنین در خصوص توزیع ماهانه خشکی نیز مطابق نقشه های زیر بیان کرد: در اغلب مناطق کشور، از اردیبهشت به بعد وضعیت رطوبت بد است و تا مهر بیشتر مساحت کشور خشک است و فقط ماههای دی و بهمن، وضعیت خوبی از لحاظ رطوبت دارد و در بقیه ماههای بهار، تابستان و حتی اوایل پاییز، تبخیر و تعرق گیاهان بالا می رود و برای کشت در این فصول نیاز به پرداخت هزینه برای آب است و یا کشت را به فصول با رطوبت مناسب اختصاص داد. معمولا برای انتخاب مکان ساخت گلخانه، به این نکته که در آن منطقه چه نوع خاکی وجود دارد یا اصلا برای کشت مناسب است یا نه، توجه می شود.

به نوعی میتوان کل کشور هلند را به یک گلخانه بزرگ تشبیه کرد. پوشش های گلخانه ها از جنس نوعی پلیمر به نام ETFE است که در قابهای شش ضلعی و به قطر 9 متر قرار گرفته اند. بزرگترین گلخانه پشت بامی جهان به مساحت 15 هزار متر مربع در مونترال کانادا شروع به کار کرد. قیمت این فن ها در یک متر مربع حدودا بین 20 تا 60 هزار تومان میباشد. بارش سالانه در این مناطق بیش از ۲۵۰ میلی متر است. به طور ترکیبی ، کل بازار گلخانه ای جهانی در حال حاضر سالانه نزدیک به ۳۵۰ میلیارد دلار سبزیجات تولید می کند ، که تولید ایالات متحده کمتر از یک درصد است. قرار نمی گیرند. زیرا ساختار و پوشش گلخانه از گیاهان محافظت می کند و مانع از آسیب رسیدن به آنها می شود. چرا کشاورزان اگر در کشاورزی مدرن سرمایه گذاری نکنند ضرر می کنند؟

شکارچیان طبیعی آفات: برای کنترل مؤثر آفات باید مزرعه را بهعنوان یک اکوسیستم، در منطقهای در نظر گرفت که پرندگان و حیوانات دیگر که در حقیقت شکارچیان طبیعی آفات کشاورزی هستند، آفات را شکار کنند. در چوپانی عشایری، گلههای دام از مکانی به مکان دیگر به جستجوی چراگاه، علوفه و آب منتقل میشوند. روش فعال شناوری، محلول توسط پمپ، به ریشه گیان منتقل می شود و گیاهان در ردیف های گسترده کنار هم که شیب کمی دارند، قرار می گیرد. مهارت کاربر و دما و رطوبت و بزرگی گلخانه و میزان سرمایه کشاورز و تولید کننده، نقش بسزایی در ارتقا کیفیت و اثربخشی تولید محصول به روش هیدروپونیک دارد. گوجه فرنگی گلخانه ای به خاکی به زهکشی مناسب نیاز دارد و بهویژه بعد از جوانهزنی و در زمان رسیدن میوه حساس به غرقاب است و رطوبت اضافی باعث مرگ گیاهچه میشود که در اثر قارچهای فیتوفترا، پیتیوم و ریزوکتونیا ایجاد میشود. بوته گوجهفرنگی محصول فصل گرم و حساس به یخبندان است. همچنین دیگر محصولات را میتوان خارج از فصل آنها پرورش داد و دیگر نگران شرایط آب و هوایی نبود. سرمایه گذاری برای ساخت کامل این معروفی ایرانی که بزرگترین گلخانه ایران با پوشش شیشه است، حدود 160 میلیارد تومان بوده که نیمی از هزینه ساخت این گلخانه از طریق بانک کشاورزی، و نیمه دیگر آن توسط سرمایه گذاران تأمین شده است.

سرپرست اسبق وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که «آیا پس از شما نیز این اراده پابرجا بود؟ توسعه کشت­های گلخانه­ای و متراکم از راه­های صرفه جویی در مصرف آب است وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر حمایت دولت از کشت گلخانه­ای برای حفظ منابع آب و خاک، گفت: توسعه کشت­های گلخانه­ای و متراکم از راه­های صرفه جویی در مصرف آب است. برای مثال امکان پرورش سبزی در هوای آزاد در فصول سرد و به خصوص زمستان وجود ندارد. در روش NFT، باید مسیر حرکت سیال غذایی، شیب ملایم داشته باشد تا محلول از تانکرهای اصلی با پمپ، به بالاترین قسمت، پمپاژ شود و با شتاب جاذبه زمین، به حرکت خود ادامه خواهند داد. زیرا گلخانه هایی که به هم متصل هستند، هزینه گرمایشی و ساخت کمتری می خواهند.برای این کار باید گلخانه متصل رو به جنوب ساخته شود تا نور کافی به گیاهان و محصولات برسد. جریان هوا در گلخانه امری بسیار ضروری است چرا که سبب می شود گیاه اکسیژن پس داده و از دی اکسید کربن تازه استفاده کند.

علاوه بر این، کشاورزان می توانند پس انداز هرچند اندک خود را در بانکهایی که در زمینه کشاورزی فعالیت می کنند واریز کنند و سپس این بانک ها می توانند وام های سرمایه گذاری را برای صنعتگران فراهم کنند. هم چنین به دلیل این که کشاورزان در فصل های پاییز و زمستان دارای وقت آزاد تری می باشند، کشت گلخانه ای زمینه ای برای اشتغال کشاورزان فراهم می کند.باتوجه به مزایای بسیاری که کشت گلخانه ای دارد و در بالا نیز به آن ها اشاره کردیم، دارای معایبی نیز می باشد که به صورت مختصر به توضیح آن می پردازیم. در روش کشت بدون خاک، محلول غذایی، همان طور که گفته شد، سیال است و امکان کنترل آن به راحتی وجود دارد. در این روش مواد مغذی فقط یکبار مورد استفاده گیاه قرار میگیرد. • سطح مهارت بالاتر مورد نیاز است. با بهرهگیری از کشت هیدروپونیک برای تولید، در سطح 11 هکتار حدود 4500 تن گوجه فرنگی سالم تولید میشود که 85 درصد آن به خارج از کشور صادر میشود و 15 درصد باقی مانده نیز در بازار داخلی عرضه میشود.

روشهای کشاورزی از زمان انقلاب صنعتی و حتی بیشتر از زمان «انقلاب سبز» در دهههای میانی قرن بیستم به طور مداوم تشدید شده سایت agriculture-na است. به عنوان مثال، در طول قرن شانزدهم در اروپا، بین ۵۵ تا ۷۵٪ از مردم به کشاورزی مشغول بودند. همچنین 19درصد شغل مردم ایران و 40درصد شغل مردم تایلند کشاورزی است. ایران دارای تاریخی چند هزار ساله است که در آن اتفاقات زیادی افتاده که یکی از آن شروع کشاورزی مردمان آن می باشد. یکی از مقاوم ترین و در عین حال پولسازترین محصولاتی که می توان در گلخانه پرورش داد بامبو است. این ها در حال حاضر پرسودترین وراحت ترین پرورش های گلخانه ای می باشند که ما سراغ داریم. با بررسی روند توسعه اقتصادی کشورهای جهان دیده می شود که کشورهای توسعه یافته با استفاده از فرصت های موجود در عرصه بی المللی مسیر رشد، توسعه و افزایش دارایی را دنبال کرده اند. علی الخصوص الان که نمی توان امیدی به ارز های نفتی و صنایع بزرگ داشت زیرا نسبت به سالیان گذشته کاهش چشمگیری را تجربه کرده و به همین دلیل باید برای کسب درامد بالاتر و تامین ارز به پتانسیل های کشور توجه کنیم.