نقش کشاورزی هوشمند در توسعه کشاورزی پایدار مجله خبری کشاورزی

گیاهانی که در فضای گلخانه چه در دل خاک کاشته میشوند و چه در گلدان و بستر کشت گلخانه ای، برای ثمر دهی و رشد مطلوب بایستی از کود و مواد مغذی با کیفیت و مناسبی بهره مند گردند. کارشناس جهاد کشاورزی هم گفت : از مهر پارسل نشاء های اصلاح نژاد شده گوجه فرنگی و فلفل دلمه وارد این گلخانه ها شد و با وجود گذشت یکسال گلخانه داران همچنان محصول برداشت می کنند . همیشه این سوال رو از خودم می پرسیدم و چون فروش رو خوب بلد نبودم ، نمی تونستم یه جواب مناسب براش پیدا کنم. ﺣﻔﻆ ﻛﻴﻔﻴﺖ ﻛﺎﻻ ﻣﻮﺟﺐ ﺭﺿﺎﻳﺖ ﻭﺍﺭﺩﻛﻨﻨﺪﮔﺎﻥ، ﻭﺍﺳﻄﻪ ﻫﺎ ﻭ ﺩﺭ ﻧﻬﺎﻳﺖ ﻣﺼﺮﻑ ﻛﻨﻨﺪﮔﺎﻥ ﻧﻬﺎﻳﻲ ﻣﻲﺷﻮﺩ، فروش و سود را افزایش می دهد و به توسعه ﺑﺎﺯﺍﺭ ﻛﻤﻚ ﻣﻲﻛﻨﻨﺪ.

تولیدکنندگان با استفاده بیرویه از سموم یا سموم بیکیفیت، اعتبار خود را در کشورهای مقصد خراب نمیکنند. به طور تفصیلی، درختان میوه از نظر ارزش در فهرست بیشترین محصولات کشاورزی قرار داشتند که در طول سال 2019 بالغ بر 2.439 میلیارد درهم بود، در حالی که ارزش تولید سبزیجات به 817 میلیون درهم و برای محصولات زراعی به 859 میلیون درهم رسید. بر این اساس تراز تجاری بخش کشاورزی و غذای هلند نیز از 23.6 میلیارد یورو در سال 2008 به 28.9 میلیارد یورو در سال 2017 و به 28.8 میلیارد یورو در سال 2019 رسیده است.اما اگر مقایسه ساده بین اعداد و ارقام بخش کشاورزی هلند و ایران داشته باشیم به نکات جالبتوجهی پی خواهیم برد. بزرگترین مشوق این است که اگر هر زمینی سند داشته باشد و مالک آن مشخص باشد از زمینخواری و کلاهبرداری مصون است و از سند مثلاً صاحبان و مالکان زمین، برای تضامین بانکی و دریافت تسهیلات میتوانند استفاده کنند؛ اما هیچ قانون حمایتی برای سنددارشدن زمینها وجود ندارد. اشاره به افزودن مواد مصنوعی یا غیر مصنوعی مانند نیترات و فسفات از طریق کودها یا فاضلاب به سیستم آب شیرین دارد. البته اثربخشی این مواد پوشاننده در مناطق مختلف، متفاوت است، در مناطقی که معمولاً دارای آسمان ابری هستند و بهطور طبیعی درصد بالایی از نور پراکنده دارند، این پوششها کمترین تأثیر را خواهند داشت و برعکس در مناطقی مانند مناطق خشک و نیمهخشک که میزان بالای نور مستقیم خورشید را دارند، بیشترین اثرگذاری را خواهند داشت.

درنهایت بر اساس اطلاعات بهدستآمده، اقدامات لازم برای بهبود شرایط کشت اتخاذ و اعمال میشود. نکته حائز اهمیت این است که در کشت مزرعه ای زعفران و در روش جدید کاشت (دانه تسبیحی) پیازها دستی کشت می شود و براساس دستورالعمل وزارت جهاد باید در هر ردیف بین ۵ تا ۷ سانتیمتر فاصله و فاصله بین دو ردیف هم باید ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر باشد. در ایران نظام دهقانی یعنی اراضی زیر ۱۰ هکتار وجه غالب نظام کشاورزی خانوادگی را تشکیل میدهد. در حالی که باید این کار بر اساس نیاز کشور و میزان ورودی و خروجی آب در سفرههای زیرزمینی انجام شود اما متأسفانه در یکی از ادوار مجلس، وزیر وقت نیرو به هر نماینده ۵۰ سهمیه داده بود که اینکار به هیچ وجه منطقی نبود. ساختاری که در جهت رفع دغدغههای موجود باشد، بومی و ساده بوده و در عین حال مانند ساختارهای گذشته ناکارآمد نباشد، تشویقکننده دولت برای اجرا و نیز مجلس برای تصویب باشد، ذینفعان را در نظر بگیرد، و اینکه به عنوان یک ضرورت اساسی به آن نگاه شود و به صورت ضربتی و با کمترین روال اداری و ساختار تعریف شود تا بتوان هنگام ادغامسازی سازمانهای تجاری کنونی در سال 1396 (بر اساس برنامه ششم توسعه) آن را به عنوان یک طرح عملی و راهگشا پیشنهاد داد.

رئیس سازمان نظاممهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جنوب استان کرمان ارتقای کیفیت را راهکاری برای حضور محصولات کشاورزی در بازار بینالمللی عنوان کرد. امکان ارسال دادهها از طریق اینترنت و اتصال به گوشی هوشمندعضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با سامانه چندمنظوره اندازهگیری خواص محصولات کشاورزی در رویداد عصر امید و جذب سرمایهگذار میتوانیم به کیفیت و رونق اقتصادی در فرآوری محصولات کمک کنیم. زراعت با استفاده از اصول بومشناسی، مطالعهی روابط بین جانداران و محیط آنها کشاورزی پایدار نام دارد. رحیمیان تصریح کرد : مدیریت مزرعه با اپلیکیشن ها در طولانی مدت بیشترین سود را برای کشاورزان به همراه خواهد داشت ، چرا که به آنها کمک میکند تا به سهولت سایر امورات خود را پیگیری کنند و همینطور تغییرات لازم را برای کاهش هزینهها و افزایش سودآوری انجام دهند. در کشورهای خارجی موضوع کشاورزی هوشمند امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته و کشاورزان توانسته اند که با این شیوه محصولات خود را به شکل چشم گیری افزایش و سبب بهبود کیفیت آن ها شوند.

وزیر جهاد کشاورزی ایران گفت: ایران و روسیه برای پایش ذخایر آبزی دریای خزر و همچنین موضوع آلاینده ها توافق کردند به صورت مشترک با سایر کشورهای حوزه این دریا اقدام سایت agriculture-na کنند. نکتهی دیگری که میبایست دقت داشت، اینکه در گلخانه هایی مانند گلخانه های خیار و گوجه که ردیف های کشت تشکیل دیواره میدهند پد و فن باید در ابتدا و انتهای ردیف های کشت نصب شوند در غیر این حالت ردیف های کشت مانع حرکت هوای سیستم میشوند و در غیر این صورت محاسبات تغییر خواهد کرد. محدوده دمایی توصیه شده برای بیشتر گیاهان گلخانه ای که منجر به بالاترین بازده فتوسنتزی می شود، چیزی بین ۵۰ تا ۸۵ درجه فارنهایت می باشد. رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی می گوید: قطعی برق بخش کشاورزی همانند گذشته منجر به کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی تولید می شود. همچنین رقم شاخص نسبت به آگوست سال قبل ۷۵ درصد افزایش یافته است. جنگ روسیه و اوکراین شوک بزرگی بر بازارهای جهانی وارد کرده است. در این مدت، واردات و مازاد بر نیاز مصرف، برای حمایت از تولید داخل 30 درصد کاهش یافت، ضمن آنکه بخش کشاورزی توانسته است در فضای کسب و کار کشور سهم 32.6 درصدی را به خود اختصاص دهد.

در این بخش از سایت لیست مشاوران امور حمل و نقل کالا قابل مشاهده است. این جهش بزرگ که در ارزش تولیدات کشاورزی در امارات متحده عربی ثبت شده نتیجه حمایت هایی است که به لیست اولویتهای برنامه دولت فدرال تبدیل شده است. به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مسعود گیلآبادی» امروز (سهشنبه) در نشست خبری به منظور تشریح اهم اقدامات و مشکلات در بخش تولید و برگشت محصولات کشاورزی صادراتی ایران از برخی کشورها، افزود: مردم از امنیت غذایی اطمینان داشته باشند، غذای مصرفی مردم کاملا سالم است زیرا سموم کشاورزی وظیفه مبارزه با آفات را دارد و درصورتی که بهموقع تدارک و تامین نشود میتواند موجب خسارت بین ۳۰ تا ۴۵ درصدی این بخش شود. «اسدالله عَلَم»، نخستوزیر وقت هم همانجا پشت تریبون رفت و خوشرقصی کرد و گفت: «شاید هنوز عدهای از هموطنان عزیز به عظمت امروز چنان که باید و شاید توجه نکرده باشند. بـا توجه به زمانبندی ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و به جهت افزایش امنیت تراکنش­ های کارتی مشتریان، از تاریخ 98/11/13 استفاده از رمزدوم پویا برای تراکنش های بیش از یک میلیون ریال در بانک کشاورزی الزامی شده است.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه فضا گفت: ماهواره نور که سال گذشته توسط پرتابگر بومی در مدار زمین قرار گرفت، علمیاتی میباشد و در حال ارسال تصاویر است. افراد دوست دارند میزان درامد گلخانه را بدانند و قطعا درآمد گلخانه نتیجهای است که پس از تلاش بسیار به دست میآورید و برای شما بسیار خوشایند خواهد بود. گوجه فرنگی گلخانه ای به خاکی به زهکشی مناسب نیاز دارد و بهویژه بعد از جوانهزنی و در زمان رسیدن میوه حساس به غرقاب است و رطوبت اضافی باعث مرگ گیاهچه میشود که در اثر قارچهای فیتوفترا، پیتیوم و ریزوکتونیا ایجاد میشود. در سال هزارو چهارصد هجری قمری در کشور فرانسه نوع وحشی توت فرنگی از جنگل به زمین کشاورزی انتقال یافت و دیگر به آن ماهیت گیاه اهلی داده شد. سفت میشود و بستر مناسبی برای ریشه دوانی و کاشت گیاه جدید نمیباشد.

گلخانه، گیاهخانه، گرمخانه یا خانه سبز (به انگلیسی: Greenhouse) مکانی برای کشت گونههای گوناگون گل یا گیاه است، که سقف و دیوارههای آن به وسیله پوششهای شفاف پوشیده شدهاست. وسیله ای است که اگر به آن توان دهیم، برایمان کار انجام می دهد ولی خود به تنهایی قادر به انجام کار نیست. بسیاری از مسئولان بر این باورند که رتبه نخست هدر رفت ضایعات محصولات میوه و تره بار در دنیا به ایران اختصاص دارد، در حالی که اگر میزان ضایعات به کمتر از ۴ درصد برسد، غذای حداقل ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر از این محل تامین میشود که این امر بیانگر اهمیت استفاده از فناوری و تکنولوژی روز دنیا و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی است.

همچنین کشت سویا در هکتار حاشیه سود 150 درصدی دارد این در حالیست که حاشیه سود گندم در هر هکتار کمتر از 30 درصد است. دهقان یکی از این کشاورزان است، او میگوید: تا قبل از این ۳۰ درصد آب در مسیر انتقال هدر میرفت و آب نیز در این مسیر، بارها دچار آلودگی به مواد شوینده میشد، اما حالا خیالمان راحت است که آب تا سر مزرعه از طریق لوله منتقل میشود و صرفه جویی خوبی شده است. محصولات کم آبخواهی همچون گیاهان دارویی، زعفران، پسته و زیتون که ناجی حیات کشاورزی استان یزد شده است، اما در این بین، کشت محصولات گلخانهای جایگاهی در بین تولیدات کشاورزی خطه کویری یزد پیدا کرده که بیا و ببین. اگر عاشق کشت هستید و تصمیم به راهاندازی گلخانه دارید، باید گامهایی را برای تاسیس گلخانه پشت سر بگذارید.

به گزارش اتاق ایران و امارات به نقل از خبرگاری رسمی امارات – وام – ارزش آخرین تولیدات کشاورزی در امارات متحده عربی طی سال 2019 به 4.115 میلیارد درهم جهش کرد که طبق آخرین آمار اعلام شده توسط مرکز فدرال رقابت و آمار 13.6٪ در مقایسه با 2018 افزایش یافته است. میانگین میزان خودکفایی عمومی برای همه محصولات در طول سال 2019 به 12.3٪ رسیده است که در مقایسه با سال قبل حدود 4٪ افزایش داشته است. کشاورزان مدرن می توانند در مقایسه با آنچه نیاکانشان انجام داده اند کار بهتری انجام دهند. با این حال اجرای این قانون طی سالهای اخیر دچار چالشهایی شده که حتی وضعیت خودکفایی برخی محصولات اساسی از جمله شکر و گندم را نیز تحتتاثیر قرار داده است. در برخی از مناطق کشور، شوری خاک طی یکدهه اخیر تا چند برابر افزایش یافته است. مقدار نور مطلوب برای گلخانههایی که این گل را کشت میکنند در بازه متغیر ۳۰ تا ۳۵ هزار لوکس میباشد.

به عنوان مثال اگر شما کشاورزی هستید که برای بهینه نمودن مصرف آب در زمین کشاورزی، افزایش بازدهی زمین، بهبود ویژگی های خاک و کاهش مصرف انرژی به دنبال راهکاری هستید، باید گفت که شما تنها نیستید. کارشناسان معتقدند که اگر برداشت محصولات دارای مطلوبیت نسبی باشد، تقریبا بعد از سه سال هزینههای اولیه شما به جیبتان باز میگردد. نگرانیهای زیستمحیطی و سلامتی در کشورهای با درآمد بالا نیز باعث تسهیل روند حرکت از پروتئینهای حیوانی و گوشت قرمز به سمت گزینههای جایگزین مانند گوشت ماکیان و ماهی خواهد شد. در سناریوی چهارم روند رشد تولید محصولات زیست فناوری کشاورزی مطابق با رسیدن به سهم 3 %از بازار بیوتکنولوژی کشاورزی در نظر گرفته شد که در این سناریو برای هر محصول برنامه ریزی برای رسیدن به سهم 3 درصدی انجام شد. برای مشاهده جزئیات کامل و تماس با هر کدام شما می توانید به صفحه اختصاصی هر مشاور مراجعه نمایید. برای مشاهده آخرین اخبار و مقررات حمل و نقل به لینک زیر مراجعه نمایید. کاربران عزیز، در لینک زیر لیست شرکت های حمل و نقل بین المللی قابل مشاهده است.

در سطح امارات کشور، امارت ابوظبی از نظر ارزش تولید محصولات کشاورزی رتبه اول را کسب کرد که در طول سال 2019 به 2.273 میلیارد درهم رسید که 55.2٪ از ارزش تولید کل امارات را تشکیل میدهد. یکی از کاربردهای GPS در رشته نقشهبرداری است که بسیار گسترده است، بهخصوص که در نقشهبرداری، اندازهگیری و اقدامات در سطح زمین و زیر آب، در تعیین مرزهای زمین و برجستهکردن تغییرات در شکل سازهها انجام میشود. بنابراین گزارش میزان خودکفایی در برخی از محصولات کشاورزی در بالاترین سطح به 159٪ رسیده است. این اعداد شامل بسیاری از شاخصهای مثبت است که نشان دهنده میزان توسعهای است که بخش کشاورزی امارات متحده عربی شاهد آن است. اولین بار در ایران در سال ۱۳۴۶ موضوع سلامت محصولات کشاورزی مورد توجه قرار گرفت و آییننامه “اجرایی قانون حفظ نباتات مبنی بر نمونهبرداری و ممانعت از عرضه محصولات دارای سموم به بازار” مطرح و تصویب شد. از این رو تصمیم بر ممنوعیت صادرات کشاورزی تصمیمی اشتباه است. این کار علاوه بر کاهش چشمگیر فعالیت فیزیکی کشاورز میشود، باعث بهینهسازی مصرف منابع اساسی نیز خواهد شد. همین طرح هدر رفت وسیع منابع آبی به دلیل نوین نکردن کشاورزی را به همراه داشت، اما یک شرکت تولید کننده صنایع کشاورزی نوین که از همان ابتدا در اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری فعالیت میکرد، با روشهای پیشرفته سعی کرد بهره برداری زراعت در خوزستان را افزایش دهد.

سرمایه گذاری های ثابت اقتصادی: سرمایه گذاری هایی هستند که فعالیت های اقتصادی را تنظیم می کنند و امکانات، تسهیلات زیربنایی، تولیدی، توزیع، مصرف و توسعه ظرفیت های اقتصادی را برای تعادل اقتصادی فراهم می آورد. قابل ذکر است که سال 2020 شاهد راه اندازی سیستم ملی کشاورزی پایدار بود که هدف آن افزایش نرخ خودکفایی محصولات کشاورزی کشور، بهبود بازده اقتصادی بخش، افزایش سرمایه گذاری در آن و بکارگیری فناوری برای بالا بردن بهره وری در تولید مواد غذایی بخش کشاورزی بوده است. شاخص اصلی نیز شاخص نسبت خودکفایی است که دولت در تولید 17 محصول کشاورزی به دست آورد.

کشاورزی از بخش های مهمی است که در تولید اشتغال نقش بسزایی دارد، امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی کشاورزی گلخانه ایپیشرفت چشمگیری داشته به طوری که با استفاده از این روش میزان اشتغال زایی و سودهی کشاورزی افزایش یافته است . در هر هکتار از گلخانه امکان برداشت 80 تن از این میوه وجود دارد. سرویس : کردستان – زمان : شناسه خبر : 1204789 به گزارش خبرگزاری شبستان در کردستان، محمد صالح احمدی در جلسه شورای هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی کردستان که با حضور رییس این سازمان و سایر معاونت ها برگزار شد، اظهار داشت: تأمین بذر، کود، و پوشش بیمه ای محصولات کشاورزی مورد نیاز کشاورزان امسال در کشت قراردادی گندم آبی از اولویت های اصلی است.

استان کهگیلویه و بویراحمد با ٢٧٨٥٩ ریال بیشترین و استان خوزستان با ٦٧٣٧ ریال کمترین قیمت فروش در کل کشور را داشته اند. وی تصریح می کند: قیمت تضمینی که سال گذشته دولت برای خرید کلزا اعلام کرد هر کیلو سه هزار و ۶۰۰ تومان بود، بذر کلزا از فرانسه وارد میشود، با احتساب قیمت یورو، قیمت هر کیلو از کلزا نهایتا بین ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان است و در چند روز گذشته این محصول از طرف دولت به قیمت هر کیلو ۵۰ هزار تومان به کشاورز فروخته شده است. متوسط قیمت تولیدکننده (سرخرمن) محصولات و هزینه خدمات کشاورزی سال ۱۴۰۰ اعلام شد. طبق گزارش ایسنا، عباس عسگرزاده، معاون وزیر جهاد کشاورزی روز سهشنبه 30 فروردین در نامهای به رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که صادرات چهار محصول گوجه فرنگی، سیب زمینی، بادمجان و پیاز تا اطلاع ثانوی ممنوع است.