نهمین جشنواره ملی پسته ایران در دامغان آغاز شدنهمین جشنواره ملی پسته ایران در دامغان آغاز شد

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی، جشنواره ملی پسته ایران در دامغان از امروز  ۲۷ تا ۲۹ مهرماه به مدت سه روز برگزار می‌شود و یکی از برنامه‌های جشنواره، برپایی جشن محلات در سطح شهر و روستاهای حسن‌آباد، مایان، مهماندوست و شهر امیریه با حضور هنرمندان است.

آیین های افتتاح و اختتامیه نهمین جشنواره ملی پسته دامغان در فرهنگسرای شهید شاهچراغی دامغان برگزار و برنامه‌های جنبی متعددی نیز برای این جشنواره ملی پیش بینی شده است  که  برپایی بیش از ۲۰ غرفه عرضه محصولات و تولیدات مختلف، از جمله برنامه‌های این جشنواره سه روزه است.

دبیر نهمین جشنواره ملی پسته ایران با اشاره به دستاوردهای برگزاری جشنواره پسته در سال‌های گذشته گفت:  علاوه بر معرفی دامغان و سوغات این شهرستان، دستاوردهای علمی شایان توجهی در رابطه با موضوع پسته احصاء و بیش از ١٠٠ ایده، نظر و ابداع در رابطه با پسته دریافت شد. 

رضا زارع‌زاده افزود: برگزاری همایش سرمایه‌گذاران، فراخوان ایده‌های بزرگ، تجلیل از باغداران و سرمایه‌گذاران نمونه، اجرای برنامه‌های هنری، همایش ملی پسته و کشاورزی با حضور مدیران کشوری و استانی و مردم علاقمند، از جمله برنامه‌های امسال نهمین جشنواره ملی پسته است.

وی با اشاره به اینکه جشنواره امسال میزبان حضور سفیر کشور کوبا در تهران و محمدرضا صادقی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان است، گفت: نمایشگاه صنایع‌دستی، سوغات و محصولات و ادوات کشاورزی نیز از روز سه‌شنبه ۲۶ مهر افتتاح شد و تا روز ۲۹مهرماه همزمان با اختتامیه به کار خود پایان می‌دهد. 

زارع زاده اضافه کرد: غرفه ادوات و ابزار آلات کشاورزی، سموم و کودهای ارگانیک و صنایع دستی و غذایی در محل سالن مدیریت بحران شهرداری دامغان برپا است و علاوه بر ارائه محصولات، مشاوره به باغداران و کشاورزان از سوی غرفه‌داران و افراد دارای تجربه نیز از جمله برنامه‌های این نمایشگاه است. 

در نمایشگاه آثار هنرمندان دامغانی در رشته‌های سرامیک، خراطی، معرق و منبت چوب، نقاشی روی چوب و سفال، چاپ قلمکار و چاپ دستی بر روی پارچه، چهل تیکه دوزی، قلاب‌بافی و عروسک دوزی، چرم‌دوزی سنتی، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، چادرشب بافی، زیورآلات سنتی رزین و مکرمه‌بافی، عرضه می‌شود.

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی، دامغان یکی از کهن‌ترین و باستانی‌ترین شهرهای  ایران  واقع در استان سمنان است که در مسیر رودخانه چشمه‌علی شکل گرفته و در دوره شاهنشاهی اشکانی اولین پایتخت اشکانیان در ایران بود. نام قدیم آن دِه‌مغان و صددروازه بوده‌است و دارای آثار باستانی فراوانی از جمله مسجد تاریخانه، تپه حصار، برج طغرل، پیر علمدار، قلعه‌های گرد کوه، مهر نگار و منصور کوه، است.

سمنان که دارالمرحمه معروف است با مساحت نزدیک به ۹۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع یکی از پهناورترین استان‌های کشور ایران است که با پنج و ۹ دهم درصد مساحت کل کشور، از این نظر هفتمین استان ایران محسوب می‌شود.

این خطه از جانب شمال به استان‌های خراسان شمالی، گلستان و مازندران، از جنوب به استان‌های خراسان جنوبی و اصفهان، از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به استان‌های تهران و قم محدود است؛ بر این پایه و به دلیل موقعیت جغرافیایی همجواری با پایتخت و هفت استان مهم کشور، این استان از اهمیت زیادی برخوردار است.

بر پایه سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ کشور، استان سمنان با هشت شهرستان در مجموع افزون بر ۷۰۲ هزار نفر جمعیت دارد.منبع اخبار