اخبار

نگاهی بر جایگاه ایران در تولید برخی محصولات کشاورزی در جهان فروغ دشت | agriculture-na

از جمله غذاهای ایرانی محبوب که با سبزیجات پخته می‌شوند می‌توان به قرمه سبزی، دلمه، سبزی پلو و کوکو سبزی اشاره کرد. افرادی که رژیم‌های غذایی خاص دارند مانند وجترین‌ها، تمام مواد معدنی مورد نیاز خود را از این مواد غذایی تامین می کنند. بر اساس آمار سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) در سال ۲۰۲۰، ایران بیش از ۶ میلیون و ۲۲۰ هزار تن چغندرقند تولید کرده و به این ترتیب در جایگاه یازدهم دنیا قرار گرفته است. بر اساس گزارش ­های جهانی رتبه­ های اول تا سوم بیشترین میزان تولید چغندرقند در جهان متعلق به کشور­های روسیه، ایالات متحده و آلمان بوده و کشورهای آلمان، اسلواکی و بلژیک به ترتیب بیشترین صادرات چغندرقند را رقم زده ­اند. در حال حاضر، مرغوب ترین کاهو صادراتی در ایران در شهریار و دزفول پرورش داده می شود. این کاهو برای تهیه سالاد مناسب است و به عنوان سبزیجات درجه یک برای تجارت کاهو بسته بندی می شود.

  • اولین و مهمترین نکته در صادرات زیتون و صادرات روغن زیتون، مسئله بهداشتی بودن، روش حمل و نقل و بسته بندی آن است.
  • عوارض صادراتی پیاز، سیب زمینی، گوجه فرنگی، هندوانه، ملون، خربزه و طالبی در سال ۱۴۰۲ از سوی وزارت جهاد کشاورزی با ارزش ۷۰ تا ۱۰۰ درصد پایه صادراتی ابلاغ…
  • شما می توانید در پارسیانو بدون واسطه و بدون هزینه محصولات کشاورزی و محصولات غذایی خود را بفروشید یا محصولات مورد نیازتان را از فروشندگان عمده و یا مستقیم از مزرعه خریداری نمایید.
  • بادمجان صادراتی با کیفیت بسیار بالا در مزارع و گلخانه ها پرورش داده می شود.

انار بومی کشور ایران تا کوه‌های هیمالیا در شمال هند بوده و یکی از نخستین گیاهان اهلی شده به شمار می­ رود. درخت انار در طول فصل رشد ۳ تا ۴ مرتبه و در هر نوبت دو نوع گل تولید می­ کند. یک نوبت گل ­هایی هستند که به میوه تبدیل می­ شوند و به گل مثمر معروفند و سایر گل­ ها غیرمثمر بوده که می ­ریزند. از جمله ویژگی­ های بارز این گیاه نسبت به سایر میوه­ های تابستانی و پاییزی نیاز آبی کمتر، انعطاف پذیری بالای آن نسبت به انواع خاک­ ها و شوری آب و خاک می­ باشد.

برداشت سنتی برنج

– به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، همزمان با حضور اتساندار در شهرستان آبیک، خط ریلی پایانه … واردات محصولات کشاورزی در صورتی که بی رویه صورت گیرد نیز زیان های جبران ناپذیری را بر پیکره اقتصاد کشور وارد می آورد. در شرایطی که یک محصول در داخل کشور با تقاضای زیاد مواجه شود در این شرایط منطقی نیست که صادرات آن محصول از سرگرفته شود. بنابراین با تنظیم بازار و در مواردی قطع یا تعدیل صادرات محصولات زمینه برای برخورداری تقاضای جامعه نیز فراهم می گردد.

تولید صادرات محور محصولات کشاورزی

شهرستان های بسیار زیادی هستند که این محصول را در حجم زیادی تولید می کنند و به دست تاجران و بازرگانان می دهند. سیب زمینی، هم به صورت خام و هم به صورت نیمه آماده از سوی بسیاری از بازارهای خارجی مورد مجله خبری کشاورزی استقبال قرار گرفته است. در حال حاضر چندین هزار تن در هر سال، سیب زمینی از ایران به کشورهای مختلف جهان از جمله کشور های همسایه جنوبی و حاشیه خلیج فارس مانند امارات، عمان و قطر صادر می‌شود.

صادرات محصولات کشاورزی در ایران

بر اساس رتبه‌بندی‌های جهانی، ایران سومین رتبه را در تولید گردوی جهان دارد. بعد از ایران هم به ترتیب، ترکیه، مکزیک و اوکراین قرار می‌گیرند. این در حالیست که ایران در سال ۱۹۹۲ رتبه چهاردهم را داشته، اما با افزایش تولیدات به رتبه سوم دست پیدا کرده است.

http://3darchitecture.ir