اخبار

نگاه ویژه به کشورهای همسایه در بحث صادرات محصولات کشاورزی مجله خبری کشاورزی

حتی سازمان ملی هوا و فضا (ناسا) به کشاورزی دقیق علاقه نشان داد و این امر، اهمیت اجرای آن را ثابت کرد. اگر به کشاورزی علاقه دارید و میخواهید از علاقه خود درآمد کسب کنید، اما نمیدانید از کجا شروع کنید، بهتر است قبل از هر چیز با پرسودترین محصول کشاورزی در ایران آشنا شوید. و اما تهدید عمده برای توسعه مدرن کشاورزی ناشی از عدم علاقه و تمایل به سرمایه گذاری کشاورزان نیست، بلکه مخالفت تصمیم گیرندگانی است که مخالف تغییر سیاست سازنده در کشاورزی شده اند. کاظمی و همکاران (1391)، اگر چه انواع مختلف سرمایه گذاری مکمل همدیگر هستند، ولی در افزایش تولیدات ملی به یک درجه و اندازه موثر نیستند. تاثیر رویدادهای شدید اقلیمی در بلند مدت می تواند سبب قرار گرفتن در معرض خطرات و افزایش تردید برای انگیزه های سرمایه گذاری و احتمالا کاهش موثر نوآوری ها در مزارع شود، درحالی که سبب افزایش ریسک ناپذیری و فعالیت های کم بازده می شود(۱۱٫۱۲). این نوع از فعالیت ­ها را، کشاورزی دقیق می­ نامند. اگر شما برای خرید میوه وارد یک میوه فروشی بشید، اگر یک طرف مغازه میوه های طبیعی و طرف دیگر میوه های معمولی چیده شده باشند، از لحاظ ظاهری هر دو نوع میوه ها تقریبا شبیه هم می باشند.

از سوی دیگر براساس آمار اعلام شده صادرات محصولات کشاورزی و غذایی در فصل نخست ۱۴۰۱ از لحاظ ارزشی با کاهش حدود ۱۱ درصدی و از لحاظ وزنی با کاهش حدود ۹ درصدی نسبت به سه ماهه نخست ۱۴۰۰ همراه سایت agriculture-na بوده است. وی کاهش ضایعات محصولات کشاورزی را یکی از اولویتهای اصلی وزارت جهاد کشاورزی دانست؛ زیرا در حال حاضر حدود 9 میلیارد و 300 میلیون تن ضایعات تا رسیدن محصول به سفره مردم داریم و با کاهش 40 تا 50 درصدی این ضایعات، میتوانیم غذای حدود 20 میلیون نفر را تأمین کنیم. موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی متنوع استان زمینه مساعدی را جهت انجام امور کشاورزی و دامپروری مهیا کرده، کشاورزی اصلی ترین فعالیت اقتصادی این استان است و البته به دو شکل سنتی و نیمه صنعتی انجام می شود. اجزای اصلی کشاورزی دقیق عبارتند از: اطلاعات، فناوری و مدیریت از یک سامانه جامع که باعث بهبود راندمان تولید، کیفیت محصول، کارایی بهتر مزرعه، کاهش مصرف انرژی و آب و نهایتا حفاظت از محیط زیست می­ گردد. ۱۹ میلیون هکتار نیز به عنوان مناطقی هستند که جزو مناطق حفاظت شده یا مناطق شهری که توسعه غیر کشاورزی داشتند از این گزارش حذف شدهاند. برای تحلیل با توجه به وضعیت آب و هوا و خاک، تمام مناطقی که فصل رشد آنها دو ماه یا کوتاهتر است ارزش مطلوبیت صفر را دریافت کردند و در نتیجه برای کشاورزی نامناسب هستند.

زمانی که فعالیتهای کشاورزی به طور نسبتاً کارآمد اجرا میشوند (مانند زمانی که مقدار مناسبی از نهاده­ ها (مانند کود، آفتکشها، مواد مغذی، آب و غیره) در مکان و زمان مناسب برای تقویت تولید و افزایش سود، عرضه میشوند)، به طور مستقیم سلامت خاک ارتقاء یافته و به طور غیرمستقیم کیفیت آب و سلامت کشاورز افزایش می­ یابد و در عین حال، فعالیت­ های کشاورزی کار آمد باعث کاهش ضایعات زیست محیطی می ­شوند. با استفاده از داده های جمع آوری شده توسط Droneها می توان به بینشی درباره ی شاخص های سلامت ، شمارش و پیش بینی عملکرد گیاه ، اندازه گیری ارتفاع گیاه، نقشه برداری از زمین کشاورزی ، پوشش گیاهی منطقه ای ، نقشه برداری از آبیاری ، اندازه گیری انبار، اندازه گیری کلروفیل، محتوای نیتروژن گندم، نقشه برداری زهکشی، نقشه برداری علف های هرز و غیره دست یافت.

کشاورزی دقیق به طور اساسی به عواملی مانند داده، فناوری و مدیریت بستگی دارد که از حیث اهمیت، هم وزن بوده و مزایای زیادی برای محصولات کشاورزی-زراعی به ارمغان می ­آورند. وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت خودکفایی کشور در زمینه تولید دانه های روغنی یادآور شد : هم اکنون 1.5 میلیون تن دانه های روغنی در کشور تولید می شود و انتظار داریم با برنامه ریزی های انجام شده بتوانیم در 3 سال آینده با تولید 4.5 میلیون تن دانه های روغنی در این زمینه کشور به خودکفایی برسد. در بین فلزات سنگین، کادمیوم، سرب، نیکل و روی از لحاظ تأثیر بر سلامت انسان دارای اهمیت ویژه ای هستند.

وی ادامه داد: استفاده از سیستم آبیاری نوین، توسعه کشت های گلخانه ای، بهره مندی از سیستم های مکانیزاسیون در کشاورزی، استفاده از بذرهای جدید و نشاکاری به جای بذرکاری از جمله مواردی است که موجب کاهش استفاده از آب و افزایش بهره وری این بخش می شود. به دلیل افزایش تقاضا برای راهحل و خدمات کشاورزی هوشمند، پیشبینی میشود که APAC به بالاترین نرخ رشد CAGR دست یابد. انواع گلخانهها توسط اثر گلخانه ای گرم می شوند بخصوص در فصل تابستان که زاویه تابش خورشید بصورت مستقیم می باشد و در ظهر به نقطه اوج خود می رسد باعت گرمای بیش از حد محیط گلخانه می شود که ما برای اینکه هوای گلخانه را به دمای مطلوب و آن بازه دمایی گیاه مورد نظر برسانیم از سیستمهای خنک کننده ای همچون سیستم تهویه، سیستم فن و پد، فوگر و شیدینگ یا سایه انداز استفاده کنیم. تکرار این اتفاقات موجب نگرانی مردم شده و این پرسش را ایجاد کرده است که چه دستگاه یا دستگاه های موظف به تامین سلامت محصولاتی که مردم استفاده میکنند، هستند؟ زیرا کشاورزی ، صنعتی پول سازی ، اشتغال آفرین ، دائمی و ریشه دار در ایران بوده و می تواند کمک شایانی به اقتصاد کشور ، بخصوص در شرایط تحریمی و خطیر فعلی نماید.

در این اقلیم، رطوبت هوا در تمام فصل­ های سال بالاست و به همین دلیل اختلاف درجه­ی حرارت هوا در شب و روز و در فصل­ های مختلف کم است. عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور مازندران در ادامه به دومین مسئله مهم در حوزه کشاورزی سنتی اشاره و بیان کرد: مشکل بعدی در حوزه تولید است، در حوزه تولید با شکاف تولیدی بسیار بالایی مواجهیم یعنی بین تولید کشاورز پیشرو که از خدمات فناورانه استفاده می کند و متوسط تولید سایر کشاورزان که به صورت سنتی کشاورزی می کنند اختلاف بسیار بالایی وجود دارد، به عنوان مثال در بخش تولید مرکبات کشاورز پیشرو رقم تولیدی بیش از ۱۰۰ تن در هر هکتار را به ثبت معتبر و رسمی رسانده است این در حالی است که متوسط تولید مرکبات در مازندران بنا بر ادعاهایی که می شود حداکثر ۲۵ تن در واحد هکتار است؛ این اختلاف نشان دهنده این است که انتقال فناوری و تکنولوزی های تولید و یافته های علمی که می تواند تولید را ارتقا دهد نیز به درستی به سمت مزرعه و کشاورز منتقل نمی شود اگر تمام فعالان کشاورزی کشور اعم از حوزه زراعی تا حوزه دامی و باغی و آبزیان بتوانند به شکل صحیحی از ابزار دانش لازم استفاده کنند توان تولید به صورت قابل توجهی افزایش پیدا می کند افزایشی که به طور موازی با تکمیل زنجیره ارزش اتفاق بیفتد چرا که در غیر این صورت افزایش تولید بدون بازاریابی صحیح موجب سرخوردگی تولید خواهد شد.

کشاورزی دقیق، کاربرد دقیق فناوری ­ها مبتنی بر داده بر اساس داده ­های خاک، وضعیت آب و هوای محصول تولیدی و تقاضای بازار، با هدف به حداکثر رساندن بهره­وری و سودآوری پایدار است . بر اساس گزارش اقتصادنیوز در ۲۵ دی ۱۴۰۰، مژگان پورمقیم، رئیس آزمایشگاه کنترل و ارزیابی سازمان غذا و دارو، گفته است که وضعیت وجود آلایندهها و ذرات نیترات و فلزات سنگین در محصولات کشاورزی تولید داخل نگرانکننده است. Droneها به منظور ارتقاء زمینههای مختلف کشاورزی از جمله ارزیابی سلامت محصول، آبیاری، نظارت بر محصول، سمپاشی و تجزیه و تحلیل خاک و زمین استفاده می شوند. در کشاورزی و نگهداشت هوشمند فضای سبز، بهینه سازی فرآیندها و استفاده موثر از منابع و بهره برداری کارا از زمین های فضای سبز و پارکهای موجود مدنظر است که IoT میتواند به این اهداف جامه ی عمل بپوشاند. گلخانه های هوشمند با کمک تکنولوژی IoT کنترل و نظارت هوشمندانه بر محصولات دارند و بدین ترتیب نیاز به تنظیم دستی را از بین می برند. کشاورزان جزئیات لازم را از جمله زمین مورد نظر خود برای نظارت را انتخاب می کنند و بدین ترتیب Droneها نظارت و مشاهدات لازم را انجام می دهند.

در این سیستم، یک سامانه مرکزی برای نظارت بر گیاهان با کمک سنسورهای مختلف و هوشمندسازی سیستم آبیاری تعبیه شده است که شرایط را برای مدیریت زمینهای کشاورزی و فضای سبز به صورت خودکار فراهم می کند. مجموعه سامانه های هوشمند نویک با برخورداری از مهندیسن متخصص و مجرب در نظر دارد برای کمک به این حوزه و برای صرفه جویی و مصرف بهینه انرژی ، در آینده ای نزدیک برای اولین برا از سیستم جامع هوشمند کشاورزی ایرانی ، رو نمایی کند. ترزا کریستینا وزیر کشاورزی برزیل روز پنچ شنبه بیست و هشتم بهمن ماه در راس هیاتی به شیراز سفر کرد و پس از بازدید از ظرفیت های بخش کشاورزی استان فارس و مجموعه میراث جهانی تخت جمشید، در نشست اتاق بازرگانی این استان شرکت کرد. کشاورزی در طول قرن های پیش و بعد از انقلاب صنعتی جنبه مهمی از اقتصاد را به خود اختصاص داده است. کشاورزی مدرن رویکردی در حال تحول در نوآوری های کشاورزی و شیوه های کشاورزی است که به کشاورزان کمک می کند تا بهره وری تولید را افزایش داده و میزان مصرف منابع طبیعی مانند آب ، خاک ، انرژی …

اما با این وجود از نظر ما بخش کشاورزی ایران طی دوره مورد پیش بینی ما یعنی از 2020 تا 2024 (1399 تا 1403 شمسی) در همه حوزهها وضعیتی رو به رشد خواهد داشت. در همین حال پیشبینی میشود آمریکای شمالی بیشترین رشد را در دوره پیشبینی داشته باشد. معرفی جدیدترین و نوآورانهترین تکنیک ها، مفاهیم، روششناسی­ ها و فناوری­ ها برای جایگزینی روشهای کشاورزی مرسوم و در نتیجه پایدار سازی آن­ها، کشاورزی دقیق (Precision Agriculture) نامیده میشود. سامانه کشاورزی دقیق در یک مزرعه، همچنین به عنوان سامانه اختصاصی مدیریت محصولات زراعی نیز (SSCM) نامیده می شود. اقتصادهای رو به رشد در کشورهایی نظیر چین، ژاپن، استرالیا، نیوزلند و هند فرصتهای بزگی را برای بهرهگیری از راهحلها و خدمات کشاورزی متصل در منطقه APAC فراهم میکند. کشاورزی دقیق در حالت کلی، به کارگیری بهترین سامانه­ های مدیریت اطلاعات و فناوری برای شناسایی، تحلیل و مدیریت تغییرات در مزرعه است که منجر به افزایش منفعت کشاورز، پایداری در مزرعه و تولید، با حفظ منابع طبیعی می­گردد. PFS با معرفی فناوری اطلاعات جدیدی که جمع­آوری، پردازش و تجزیه و تحلیل داده­ ها از منابع مختلف را برای تصمیم ­سازی ساده می­ کند، تغییرات عمده­ای ایجاد کرد. علاوه بر این، فناوری کشاورزی دقیق (PFT) به عنوان یک پایگاه قابل اعتماد برای تصمیم­گیری مدیریت ویژه هر مزرعه (SSM) نیز عمل می ­کند.

علاوه بر این، عموم کشاورزان باید همراه با پذیرش کشاورزی دقیق به محیط زیست نیز توجه نمایند. در این گزارش تاکید شده که با توجه به بیشتر بودن تقاضا برای محصولات کشاورزی از تولید این محصولات در کشور، در آینده ممکن است این موضوع مشکلآفرین شود. در صورتی که فضای مورد نیاز برای اجرای پروژه از نظر مساحت، بزرگ نباشد، پروتکل Wi-Fi باه هزینه و زمان کوتاهتر برای اجرای پروژه قابل استفاده است. را فراهم آورد و با استفاده از تجهیزاتی که بر روی بدن دام نصب میشود، موقعیت آن و شرایط فیزیکی دام ردیابی و ثبت شود. صاحبان مزارع بزرگ می توانند با استفاده از اپلیکیشن های IoT اطلاعات مربوط به موقعیت ، رفاه و سلامت دام خود را به دست بیاورند. گفته می شود اکثر خاک های کشور ما از نظر کلسیم غنی می باشند اما با این وجود جذب و حرکت کلسیم به کندی صورت می گیرد که منجر به ناهنجاری هایی مثل پوسیدگی گلگاه در گوجه فرنگی و فلفل و همچنین ترک خوردگی کوتیکولی می گردد. شما میتوانید به دیگر مطالبی که برای دریافت وام و یا حتی مجوز ساخت گلخانه آماده کرده ایم، مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به اطلاعات نهایی، با ما تماس بگیرید.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی یاد آورشد: ارزآوری مناسب و ایجاد اشتغال در زمینه گلخانه در استان آذربایجان غربی که دارای مرزهای مشترک با کشورهای خارجی و نیز آب و هوای مطلوب برای کشاورزی و تولید اقتصادی است ، حایز اهمیت است. اما «سهم زنان در اشتغال بخش کشاورزی تنها ۱۱درصد است.» این به معنی نامرئی بودن کار زنان کشاورز است. اشرفی در جلسه برنامه ریزی برگزاری جشنواره ملی زرشک گفت جشنواره ملی زرشک با هدف کمک به اقتصاد و معیشت کشاورزان زرشک کار استان که بالغ بر 40 هزار خانوار هستند برگزار می شود. تمرکز کشاورزی دقیق به حداکثر رساندن تولید با کمترین منابع، در عین حال ایجاد حداقل تاثیر منفی بر محیط زیست با محاسبه دقیق میزان آفت­کش، کود و آبیاری مورد نیاز در مزرعه است. با استفاده از IoT، اپلیکیشن های کشاورزی هوشمند به صورت دائم بر خاک، محصولات و شرایط جوی نظارت میکنند و میزان مصرف انرژی و فعالیتهای انجام شده را ثبت میکنند. با استفاده از اینترنت اشیا، اپلیکیشنهای کشاورزی هوشمند به صورت 24 ساعته بر خاک، محصولات و شرایط جوی نظارت میکنند و میزان مصرف انرژی و فعالیتهای انجام شده را ثبت میکنند.

بهترین خاک هم، برای پرورش خیار درختی خاک کوکوپیت و پرلیت است. اگر به دنبال تاسیس یک گلخانه خیار هستید باید به این نکته توجه داشته باشید که قبل از کاشت باید با مواردی در رابطه با این محصول آشنا باشید. با توجه به تغیرات محیطی و جوی و افزایش دمای سطح کره زمین، دولت ها ناگذیر برای تولید برخی از محصولات کشاورزی به کشت در شرایط گلخانه ای روی آورده اند که فعالیت در این محیط ها مستلزم بکارگیری تجهیزات و روش های نوین کشاورزی می باشد به همین منظور، دولت ها یا فعالین در این حوزه را برآن شدند تا با استفاده از علم و تکنولوژی شرایطی را محیا کنند که با کمترین هزینه ، بهترین نتیجه و بازخورد را داشته باشند. در این زمینه فعالیت می کنند. این امر فرصتهایی را برای فروشندگان ایجاد کرده است تا خدمات یکپارچهسازی و اجرایی کاملی را به کشاورزان ارائه دهند و به آنها کمک کنند دانش محدود خود را بهبود بخشند.

به طور مثال اگر بیلچه را در نظر بگیرید، در مسیر تولید، شمش فولاد گداخته با ضربات پتک به روش آهنگری داغ به شکل بیلچه در می­آید. تجارت محصولات کشاورزی و مواد غذایی بین کشورها دارای شرایط و مقررات خاص خود است و بسته به نوع کالا ممکن است سازمان های مختلف دو کشور در زمینه تنظیم استانداردها و همچنین نظارت بر اجرای آن استانداردها دخیل بوده و با یکدیگر در ارتباط باشند. افزایش تقاضا از یک سو تهدیدی برای محیط زیست و از سوی دیگر تهدیدی برای امنیت غذایی در سراسر جهان است. ارتباط از طریق تلفن همراه برای افزایش دسترسی کشاورزان برای درک بهتر وضعیت بازار کشاورزی بسیار مهم است. ارتباط ضعیف شبکه و نیاز به سرمایه زیاد در ایجاد زیرساختهای قابل اطمینان بخش کشاورزی میتواند مانع رشد این بازار شود. حسینی با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت بخش خصوصی تاکید کرد: دستگاه ها مربوطه باید زمینه مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی در منطقه را ایجاد کنند.

کشاورزی و یک نفر از جهاد سازندگی برای عضویتدر هیأت مدیره. امروزه صنعت گلخانهای از مدرنترین فنآوریها استفاده میکند تا افزایش تولید در واحد سطح زیرکشت را بهبود بخشد. در گوجه فرنگی گلخانه ای، داننهالهایی که در قسمت هوایی فاصله کافی دارند، ولی ریشهها در فضای کوچکتری هستند و سطح برگ کمتری تولید میکنند و اندازه کل قسمتهای گیاه و نیز تنفس ریشهها کاهش مییابد. بنابراین میتوان گفت با حذف واسطهها و عرضه مستقیم محصول از مزرعه به دست مشتری میزان ضایعات نیز کاهش مییابد. انتظار میرود منطقه آسیا اقیانوس آرام (APAC) بالاترین نرخ رشد را در طول دوره پیشبینی شده به ثبت برساند. انتظار میرود بخش خدمات یکپارچهسازی و اجرا بالاترین سهم بازار را در این دوره پیشبینی شده داشته باشد.

آسمان این مناطق در بیشتر مواقع سال بدون ابر است ولی معمولاً بعد از ظهرها در اثر گرم شدن و حرکت لایه ­های هوای نزدیک به زمین مه و طوفان گرد و غبار پدید می ­آید. کشاورزی دقیق یک سامانه کشاوری یکپارچه دانش بنیان است که برای افزایش کارایی، بهره­وری و سودآوری طولانی مدت کل مزرعه، که ویژه آن محل/ اقلیم/ مزرعه/پهنه می ­باشد، طراحی شده و در عین حال اثرات ناخواسته را بر حیات وحش و محیط زیست به حداقل می ­رساند. پیشرفتهای فناوری و تمرکز روزافزون آن برای پیروی از شیوههای نوین کشاورزی باعث شده است که کشاورزان راهکارهای کشاورزی هوشمند را پیادهسازی کنند. خروجی پیادهسازی سیستم هوشمند کشاورزی نبکا، کاهش مصرف محسوس منابع آبی و منابع انسانی همراه با افزایش بازدهی زمین و کیفیت محصولات کشاورزی است. در بسیاری از واحدها که ماشین آلات قدیمی و حتی نیمه خودکار هستند نه تنها بازدهی مطلوب نیست بلکه همواره هزینه تعمیرات بالایی نیز تحمیل می شود. سنسورهای هوشمند و یکپارچه، اطلاعات تحلیلی از کیفیت خاک ارائه میدهند و سیستم آبیاری به طور خودکار بر اساس اطلاعات سنسورها شروع به کار می نمایند. سنسورهای هوشمند و یکپارچه اطلاعات تحلیلی از کیفیت خاک ارائه میدهند و هر لحظه از طریق گوشیهای هوشمند در اختیار هستند و سیستم آبیاری به طور خودکار بر اساس اطلاعات سنسورها شروع به کار مینمایند.