اخبار

هدف‌گذاری ارتقای تجارت ایران و قزاقستان تا سقف ۳ میلیارد دلار

وی افزود: روسای جمهور دو کشور دو دیدار در ماه‌های اخیر داشته‌اند و هدف ما ارتقای تجارت دو کشور تا سقف ۳ میلیارد دلار است. عمده تبادلات تجاری ما کشاورزی است و قزاقستان در زمینه تامین غلات و ایران در زمینه سبزی، صیفی، میوه، خشکبار، خرما، پسته و انواع محصولات می‌تواند نیازهای هم را برآورده کند.

ساداتی نژاد در پایان تصریح کرد: صادرات مرکبات یکی از مواردی است که ایران بر آن تاکید دارد و امیدواریم خروجی این نشست‌ها به صادرات این محصول به قزاقستان بینجامد.منبع اخبار

ساداتی نژاد خاطرنشان کرد: کمیته مشترک بخش کشاورزی مابین دو کشور تشکیل خواهد شد تا بتوانیم تجارت را به مرحله عملیاتی برسانیم و تقویم و حجم را در حوزه تبادلات تجاری ایجاد کند.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با کشاورزی فراسرزمینی عنوان کرد: ما علاقه‌مند به کشت فراسرزمینی در قزاقستان هستیم و مقرر شد نشست مشترکی برای توسعه این بخش تشکیل شود، در حوزه تجاری با قزاقستان نگاه ویژه‌ای وجود دارد و ظرفیت‌های خوبی در این زمینه در هر دو کشور وجود دارد.

وی افزود: به دلیل علاقه قزاقستان به بازارهای جنوبی و نیاز شمال ایران به غله، می‌توانیم تامین غله در شمال را با قزاقستان انجام دهیم و در جنوب به صورت سواپ یا ایجاد مسیر ترانزیتی راه را برای تجارت با بازارهای جنوبی برای قزاقستان باز کنیم.

وی با بیان اینکه کریدورها اهمیت بالایی برای ایران دارند، گفت: توافقات خوبی در این زمینه داشته‌ایم و امیدواریم مسیر چین به اروپا از سمت ترکیه ایجاد شود که مورد تاکید رئیس کمیسیون مشترک هم بود و به دنبال آن هستیم.

به گزارش روز سه‌شنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، «سید جواد ساداتی نژاد» در حاشیه دیدار با سریک ژومانگارین معاون نخست وزیر و وزیر تجارت قزاقستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما در کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور جلسات متعددی را داشته‌ایم که جلسه امروز سومین جلسه در چند ماه گذشته است و نشان می‌دهد که عزم بالایی در حوزه روابط تجاری وجود دارد.