هشدار به شالیکاران گیلان: برای کنترل کرم ساقه‌خوار شالیزار از پودر کلر استفاده نشودهشدار به شالیکاران گیلان: برای کنترل کرم ساقه‌خوار شالیزار از پودر کلر استفاده نشود

 سرپرست مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گیلان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی اظهار داشت: براساس گزارش های دریافتی، تعدادی از فروشندگان سودجو نسبت به توصیه و عرضه پودر کلر برای کنترل آفت کرم ساقه خوار برنج اقدام کرده اند بنابراین از کشاورزان درخواست می شود به این توصیه ها توجه نکنند.

رضا غیاثی افزود: استفاده از کلر نه تنها تاثیری در کنترل آفت ساقه خوار ندارد، بلکه باعث تخریب و مسمومیت خاک زراعی شده و باقیمانده آن در محصول برنج، شیوع انواع سرطان ها و حوادث ناشی از آن را به همراه خواهد داشت.

غیاثی بیان داشت: همچنین مصرف علوفه مزارعی که از پودر کلر در آنها استفاده شده، علاوه بر مسمومیت دام ها، آلودگی فراورده های لبنی حاصل از آنها را موجب می شود  و شستشو و ورود آن به رودخانه ها و نهرها می تواند منجر به مسمومیت آبزیان و مصرف کنندگان فرآورده های حاصل از آن شود.

وی اظهار داشت: بنابراین ضروری است تا کشاورزان در صورت بروز آفت و نیاز به اقدامات کنترل، با دریافت آگاهی لازم در مورد زمان و روش مناسب مبارزه از کارشناسان مدیریت جهادکشاورزی شهرستان ها، مراکز جهاد کشاورزی و کلینیک های گیاه پزشکی برای کنترل آفت کنند تا ضمن حفظ محصول، از آلودگی بیشتر محیط زیست و خطرات جانی برای خود و مصرف کنندگان محصول برنج پیشگیری نمایند.

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می‌آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده‌است.

ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌ های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود، بیشترین رقم‌های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می‌شود.

                         منبع اخبار