وزیر جهاد کشاورزی: دولت از سرمایه‌گذاران فعال در بخش گیاهان دارویی حمایت می‌کندوزیر جهاد کشاورزی: دولت از سرمایه‌گذاران فعال در بخش گیاهان دارویی حمایت می‌کند

سید جواد ساداتی نژاد روز پنجشنبه در حاشیه آیین افتتاح کارخانه فرآورده گیاهان دارویی شیروان در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی اظهار داشت: کشت قراردادای بهترین روش در حمایت از بهره برداران فعال در بخش گیاهان دارویی است و واحدهای صنعتی باید در این حوزه با کشاورزان همکاری کنند.

وی تصریح کرد: دولت نیز در این زمینه در کنار کشاورزان و سرمایه گذاران قرار دارد و از طریق بانک کشاورزی تامین منابع می کند.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: از سرمایه گذاران در حوزه فرآوری گیاهان دارویی و صنایع تبدیلی استقبال می کنیم و نیاز مالی آنها را در اولویت قرار دارد و در این زمینه مجوزها را باید با سهولت در اختیار سرمایه گذار قرار داد و این آمادگی را داریم تا در حد امکان زمین مورد نیاز برای سرمایه گذار این بخش تامین شود.

وی نبود صنایع تبدیلی را مهمترین ضعف کشاورزی خراسان شمالی دانست و گفت: این استان در حوزه گیاهان دارویی دارای بنیه ارزشمندی است و در  شرایط مطلوبی قرار دارد و مشکل صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی و گیاهان دارویی در این استان باید برطرف شود.

ساداتی نژاد ادامه داد: خراسان شمالی یکی از قطب های گیاهان دارویی و دامپروری است که در دامپروری دارای پتانسیل ملی است.

وی کارخانه فرآوری گیاهان دارویی شیروان را ظرفیت مناسبی برای توسعه خراسان شمالی دانست و گفت: این مجموعه ظرفیت خوبی در فرآوری گیاهان دارویی دارد و توسعه صنایع تبدیلی در این بخش از شمالشرق کشور باید در اولویت قرار گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: سرمایه گذارانی که در بخش صنایع دارویی این استان راغب به فعالیت هستند توسط دولت تامین منابع مالی می شوند.

وزیر جهاد کشاورزی برای کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی هشت پروژه و بررسی وضعیت کشاورزی خراسان شمالی امروز پنجشنبه( ۱۰ شهریورماه) به این استان سفر کرد.

کشت گیاهان دارویی فرصتی مناسب برای اشتغالزایی جوانان و مردم روستاهای شهرستان شیروان است که این فرصت تبدیل به پتانسیل و ظرفیت برای علاقه مندان به کسب و کارهای روستایی شده است.

شهرستان شیروان ۴۰۰ هزار هکتار مساحت دارد که ۲۹۰ هزار هکتار آن به صورت منابع طبیعی تجدید شونده و ۱۱۰ هزار هکتار مستثنیات قانونی اشخاص شامل زمین های زراعی، باغ، جاده و محدوده روستاها و شهرهاست.

این شهرستان دارای ۶۰۰ هکتار زعفران و ۱۶۱ هکتار گیاه دارویی زیره سبز، گل محمدی، گل گاو زبان، اسطوخودوسو باریجه است.

استان خراسان شمالی دارای ۱۰۷ واحد صنعتی است که از این تعداد، ۶۲ واحد صنعتی فعال و ۲۴ واحد نیمه فعال است.منبع اخبار