اخبار

وزیر جهاد کشاورزی: ۱۰۰ درصد اراضی کشاورزی تا پایان دولت سیزدهم سنددار می‌شود

وی گفت: اجرای کشت قراردادی در گندم در سطح ۲۵۰ هزار هکتار را در سال گذشته شروع کردیم و امسال در سطح گندمزارهای کشور کشت قراردادی را توسعه می‌دهیم.

 وی با اشاره به اینکه کشت قراردادی اقدام مفیدی  است که دولت های گذشته به آن ورود نکردند، گفت: تدوین سند ملی الگوی کشت هم برنامه تولید در بخش کشاورزی را مشخص می کند.

ساداتی نژاد گفت: با طرح دوفوریتی هفته آینده اصلاح آبخیزداری در استان ها آغاز خواهد شد.

ساداتی‌نژاد به دستور ویژه رئیس‌جمهور در خصوص تولید غذای باکیفیت، سالم، ارزان و با منشاء داخلی اشاره و خاطرنشان کرد: طرح مردمی‌سازی روی سفره مردم انجام شد، وزارت جهاد کشاورزی غیرتمندانه ایستاد و با وجودی که در همه دنیا با جنگ اوکراین در بحث غذا کمبود پیدا کرد و صف تشکیل شد، اما در ایران کمبودی نداشتیم و این نشانگر غیرت کشاورزان کشور است.

به گفته وی، این مدرن‌ترین روش حمایت از کشاورزی در جهان است. ۴۰ درصد محصولات کشاورزی در دنیا به این صورت به دست می‌آید و ما در ایران قبل از این دولت، تنها یک درصد کشاورزی قراردادی داشتیم. 

وزیر جهاد کشاورزی: ۱۰۰ درصد اراضی کشاورزی تا پایان دولت سیزدهم سنددار می‌شود

به گزارش مجله خبری کشاورزی،  وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز در بدو ورود به استان آذربایجان شرقی با حضور در گلزار شهدای تبریز و غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدای والامقام انقلاب و دفاع مقدس با شهدای این شهر تجدید میثاق کرد.

وی بر حفظ منابع تولید تاکید کرد و افزود: در بحث حفظ منابع تولید با توجه به شرایط کشور، ۱۲۵ میلیون هکتار اراضی آبخیزداری کشور باید اصلاح شود، تاکنون ۳۵ میلیون هکتار اصلاح آبخیزداری انجام شده و ۹۰ میلیون باقی مانده است که به دستور رئیس‌جمهور سالانه در سطح ۱۰ میلیون هکتار اصلاح آبخیزداری باید صورت گیرد تا در یک دوره ۱۰ ساله این مهم پایان یابد.

 وی ادامه داد:  اجر شهدای این دوره بالاتر از ادوار گذشته است، این جوان فدای رهبر و فدای مردم شد.

وی با بیان این که آذربایجان شرقی با تولید پنج میلیون تن محصولات کشاورزی، در حوزه تولید غذا در کشور جایگاه ویژه ای دارد، اظهار داشت: امسال کشاورزان استان آذربایجان شرقی با وجود همه کمبودها و سختی‌ها، سه برابر گندم تحویل داده‌اند که تحسین‌برانگیز است.

وزیر جهاد کشاورزی امروز در سفر یک روزه به استان آذربایجان شرقی، با خانواده شهید امنیت «حسین اجاقی» دیدار کرد.

سید جواد ساداتی‌ نژاد وزیر جهاد کشاورزی در این دیدار گفت:  شجاعت مادری که فرزندش را در راه امنیت از دست داده ستودنی است؛ البته سابقه تبریز با سابقه  ولایت مداری از گذشته اینگونه بوده است.

وی سپس با حضور در هشترود از طرح توسعه پایاب سد سهند دیدن کرد.

وی با بیان این که امسال کشاورزی به سمت اقتصادی شدن حرکت کرد، افزود: در حوزه کشاورزی در سال اول دولت با افزایش قیمت گندم، ۱۳۰ درصد رشد قیمت داشتیم و کشاورزی که در سال گذشته ۶۰ میلیون تومان در هکتار تولید کرده بود، امسال میزان تولیدش به ۱۶۰ میلیون تومان رسید.

وی با اشاره به اینکه در تولید گندم از هشت میلیون تن سال گذشته به ۱۱ میلیون تن رسیدیم، گفت: با زحمت و غیرت کشاورزان در همه شاخصه‌های تولید، شرایط مطلوبی داریم.

زحمت اصل مردمی سازی یارانه ها به دوش وزارت جهاد کشاورزی بود

وی افزود: جدای از مصوبات سفر، از محل مولدسازی نیز برای استان آذربایجان شرقی با روحیه‌ای که استاندار و دیگر مسوولان استان دارند، کار ویژه‌ای انجام خواهیم داد.

سید جواد ساداتی‌نژاد روز جمعه در دیدار با امام جمعه تبریز، با بیان این که استان آذربایجان شرقی استان مهم و قطب امنیت غذایی کشور به خصوص در کشت دیم است، گفت: در این راستا طرح جهش دیمزارها را در کل عرصه دیمزارهای استان آذربایجان شرقی اجرا می‌ شود.

در سفر ساداتی نژاد به استان آذربایجان شرقی، معاونین و مدیران کل وزارتخانه جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی وی را همراهی کردند.منبع اخبار

 وی با اشاره به  اقدام شایسته وزارت جهاد کشاورزی در خصوص سنددار کردن اراضی کشاورزی، اظهار کرد: سند دار کردن اراضی اقدام بسیار شایسته ای است که شروع شده و باعث قدرت بیشتر کشاورزان می شود.

وی اظهار کرد: از آنجایی که تولید بدون بازار مفهومی ندارد، در این بین وظیفه بازار نیز به ما محول شد و با وجود نبود ساختار مناسب و کمبود نیرو، تنظیم بازار بهتر از گذشته صورت گرفت.

دیدار وزیر جهاد کشاورزی با خانواده شهید امنیت «حسین اجاقی»

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که کشت قراردادی از ابتدای دولت در دستور کار قرار دارد، گفت: کشاورزی قراردادی یعنی کشاورز ما کشت را براساس الگوی کشت آغاز کند، ما بدون دریافت پول، نهاده‌های تولید را به کشاورز می‌دهیم و در پایان کار، هنگام گرفتن محصول، تصفیه انجام می‌شود، با این کار تولید افزایش می‌یابد.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی گفت: باید با توجه به دیم خیز بودن استان، سطح بیشتری از استان و مزارع غلات تحت پوشش این طرح  قرار بگیرد.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز هم در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی، گفت: زحمت اصلی طرح مردمی سازی یارانه‌ها به دوش وزارت جهاد کشاورزی بود که پیش بینی های لازم برای جلوگیری از کاهش تولید و جلوگیری از ضرر و زیان تولید کنندگان در این زمینه توسط وزارت جهاد کشاورزی به عمل آمده بود که جای قدردانی دارد.

ساداتی‌نژاد به اجرای الگوی کشت با قدرت و قوت، رفع مشکل آرد و نان، خرید تضمینی دام و طیور عشایر، واگذاری فعالیت‌های بخش کشاورزی به تشکل‌ها، تشکیل قرارگاه امنیت غذایی و توجه به دانش‌بنیان‌ها اشاره کرد و افزود: در بخش دانش‌بنیان‌ها ۹۵ بذر جدید به زودی با حضور رییس جمهور رونمایی خواهد کرد و اعتقادمان بر این است در حوزه دانش باید مشکلات کشاورزی را حل کنیم.

سید محمد علی ال هاشم حمایت بیشتر از تولیدکنندگان بخش کشاورزی به خصوص فعالین صنعت دام و طیور را خواستار شد و ادامه داد: طرح جهش تولید در دیمزارها اقدام بسیار خوبی بوده که شروع شده و در سال زراعی گذشته باعث افزایش عملکرد گندم در مزارع به میزان حداقل ۱۲۰۰ کیلوگرم در هکتار شده است.

ساداتی‌نژاد با بیان این که امسال با وجود این که بازار در اختیار ما قرارگرفت، در تولید گندم از ۴.۵ میلیون تن خرید به ۷.۵ میلیون تن رسیدیم، ۳۰ درصد تولید جو و ۲۵ درصد تولید برنج در کشور افزایش یافت، خاطرنشان کرد: این امر نشانگر این است که همه شاخصه‌های تولیدی ما مورد توجه بوده، و با آمدن بازار به جهاد، تولید فراموش نشد، بلکه رشد نیز یافت.

 ساداتی نژاد همچنین گلنگ نخستین شهرک افزودنی‌های غذایی و کشاورزی کشور در هشترود را به زمین زد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان مصوبه سفر برای استان داریم که امیدواریم در هفته آینده نمایندگان مجلس برای طرح دوفوریتی به ما کمک کنند تا ظرف یک سال، سفره مصوبات استانی را جمع ‌کنیم. 

وزیر جهاد کشاورزی: ۱۰۰ درصد اراضی کشاورزی تا پایان دولت سیزدهم سنددار می‌شود