اخبار

وزیر جهاد کشاورزی: ۸۳ هزار میلیارد تومان به گندم‌کاران پرداخت شد

به گزارش مجله خبری کشاورزی، سید جواد ساداتی نژاد روز دوشنبه در دیدار با بهره‌برداران و تشکل‌های بخش کشاورزی قم در سالن همایش‌های اتاق بازرگانی این استان، بیان داشت: دغدغه‌های کشاورزان و دامداران سخنان به حقی است و باید با هم مشکلات را حل کنیم. من هم فرزند یک کشاورز هستم و مشکلات کشاورزان را درک می‌کنم و به دنبال رفع آن هستیم.

وی بیان کرد: به زودی با مصوبه دولت به دستور رئیس جمهور حمایت‌های بیشتری از دامداران به عمل خواهد آمد همچنین خرید گوشت و مرغ را به صورت تضمینی انجام‌ خواهیم داد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت:‌ در بحث آب هم به دنبال مدیریت حجمی هستیم ، اگر میزان آب تخصیص یافته به کشاورزان مشخص باشد بهره‌برداران خودشان می‌دانند چگونه کشت و میزان آب خود را مدیریت کنند چرا که الگوی کشت را نمی‌توان دستوری اجرا کرد.

وی گفت: در مورد خریدهای تضمینی تامین مالی لازم انجام شده‌است و در موارد قابل امکان، تهاتر صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به این که از ابتدای دولت سیزدهم حوزه نظارت بر بازار به بخش کشاورزی سپرده شد گفت: ما امیدواریم روز به روز مدیریت این بخش با تامین نظر تولید کنندگان و مصرف کنندگان منسجم‌تر صورت پذیرد.

وی ادامه داد: رئیس جمهور دستور داد بسته حمایتی برای حوزه دام داشته باشیم، در این بسته حمایتی ۱۰ هزار میلیارد تومان توافق شد برای صندوق‌های حمایتی کشاورزی به خصوص در حوزه دام سبک تخصیص یابد.

ساداتی نژاد در خصوص عرضه گوشت منجمد نیز بیان کرد: در دنیا گوشت را به صورت منجمد مصرف می‌کنند، اگر قطعه بندی بهداشتی منجمد شده باشد مورد توجه مصرف کنندگان نیز قرار خواهد گرفت.

وزیر جهاد کشاورزی درادامه با بیان اینکه بخش کشاورزی باید در کشور اقتصادی شود، اظهار داشت: در بانک کشاورزی نباید سدی مانع پرداخت تسهیلات به بهره‌برداران بخش کشاورزی باشد و در قالب دامدار کارت باید تامین مالی دامداران به سهولت انجام شود.

ساداتی نژاد با اشاره به لزوم یک اصلاح اقتصادی گفت:‌ در این شرایط باید قیمت‌گذاری تعیین شده صورت می‌پذیرفت. شرمنده دامدار و مرغدار در این شرایط هستم اما به دنبال رفع مسائل می باشیم و اعتقاد داریم  تشکل‌ها و اتحادیه‌ها بهترین مجموعه‌ها برای مدیریت کار هستند.

ساداتی نژاد افزود: بخش دام و طیور به دلیل مردمی سازی یارانه‌ها با مسائلی همراه شد، سخت‌ترین شرایط را حوزه دام دارد و بیشترین وقت ما برای حل این مساله است.

ساداتی نژاد افزود: در بحث مطالبات با توجه به مصوبه‌های ستاد اقتصادی دولت مطالبات دامداران و مرغداران پرداخت خواهد شد.در مورد خرید میوه شب عید نیز نگاه ما برون سپاری است تا کار توسط اتحادیه‌ها و تشکل‌ها انجام شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: قیمت کود فقط ۱۵ درصد رشد دارد و برای کاهش قیمت آن بسیار تلاش کردیم، قیمت جهانی این محصول سه برابر رشد کرد و ما تنها ۳۰ درصد قیمت آن را از بهره برداران می گیریم و ۱۲ هزار میلیارد تومان یارانه برای این کار اختصاص یافت.

وزیر جهاد کشاورزی در سفر یک روزه به قم امشب در آیین اختتامیه گردهمایی مسئولان حوزه نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی سخنرانی خواهد کرد و قرار است با شماری از علما و مراجع تقلید قم نیز دیدار و گفت و گو کند.منبع اخبار

وی  ابراز داشت: در دولت سیزدهم ۲۵ درصد تولید جو بیشتر شد و عمده تولیدات کشاورزی به خصوص در حوزه زراعت افزایش یافت.