وضعیت زمینهای ایران برای کشاورزی/ چند درصد زمینها مطلوب نیستند مجله خبری کشاورزی - مجله خبری کشاورزی

وضعیت زمینهای ایران برای کشاورزی/ چند درصد زمینها مطلوب نیستند مجله خبری کشاورزی

کاوه زرگران، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران نیز با بیان اینکه «روسیه قوانین سختگیرانهای در مورد محصولات غذایی که وارد این کشور میشود، اعمال میکند و حد مجاز آلایندهها در مبادی ورودی به این کشور به شدت کنترل میشود» میگوید: در کشور ما محصولات کشاورزی بدون آنکه از نظر میزان آلایندگی مورد آزمایش قرار گیرند به بازار عرضه میشود. با توجه به ادبیات کشاورزی هوشمند به اقلیم و راهکارهای آن و با توجه به وضعیت کشاورزی و شرایط اقلیمی ایران و اینکه طی سال های گذشته شاهد افزایش دما و کمبود شدید آب در حوزه کشاورزی و همچنین کاهش میزان آب سفره های زیر زمینی و اثرات مخرب تغییر اقلیم در حوضه های آبگیر اعم از دریاچه ارومیه، تالاب شادگان و … در این راستا انتظار می رود بازار IoT کشاورزی بتواند این الگوهای در حال تغییر را تشخیص دهد و وقایع را پیش بینی کند که به نوبه خود به کنترل آسیب ها و کاهش زیان کمک خواهد کرد. تحولات جدید در هشت تا ده سال گذشته پیشرفت های چشم گیری در صنعت ایجاد کرده است که ردیابی و مدیریت دام ها را بسیار آسان تر و مبتنی بر داده کرده است. سلامت بالای این محصولات و دسترسی آسان باعث افزایش تقاضا میشود.

کشاورزی در دو نوع جو و سه نوع گندم بود که شخم پی در پی زمینها با اسبسانان و گاوها بوده که این باعث شده بود که بسیاری ازدانهها و هستههای گیاهان که قبلاً امکان رشد نداشتند رشد کنند و این فرایند سبب افزایش علفهای هرز شده که برای چرای دامها مناسب بود. بهترین راه برای رفع این کمبودها نیز از تغذیه است و نه دارو. انتظار میرود تا سال ۲۰۵۰، ۲٫۴ میلیارد نفر در کشورهای درحال توسعه به جمعیت حاضر افزوده شود، که بیشترین تمرکز این جمعیت در جنوب آسیا و جنوب صحرای آفریقا خواهد بود. از سوی دیگر هنگام شخم زدن زمین باید شبکه جمعآوری و دوباره نصب شود که مستلزم هزینه بالایی است. پس از نصب کامل دستگاه کاربرد آن به ۲ شیوه صورت میگیرد. امکان نگهداری گلها برای مدت زمان طولانی وجود ندارد، پس قبل از برداشت گلها یا حتی قبل از کاشت! معمولا شرکتهای گلخانهای رو به رشد، امکانات خود را در نزدیکی مراکز شهری قرار میدهند تا از موقعیت افراد محلی و تقاضای روزافزون آنها برای فروش بیشتر استفاده کنند. توسعه این نهادها مدت هاست به عنوان یک رشته اصلی کشاورزی برای توسعه استراژی ها وجود دارد، اما به دلیل تدابیر و تامین مالی نامناسب موقعیت در هم ریخته ای دارند(۲۱).

چه چیزی برای اجرای موثر کشاورزی هوشمند به اقلیم لازم است؟ لازم به ذکر است که در این مورد وسعت زمین به هیچ وجه مهم نبوده واین کار بدون دخالت انسان انجام می گیرد . ۳۵ محصول کشاورزی ایران جزو رتبههای یک تا ۱۰ جدول جهانی این محصولات است و این آمار نشان میدهد که میتوان بر روی صادرات این محصولات تمرکز بیشتری داشت. بر آورد شده است که تغییرات اقلیمی باعث کاهش عملکرد جهانی ذرت و گندم به ترتیب به میزان ۳٫۸ و ۵٫۵% شده است(۶)، و محققین بسیاری هشدار داده اند که درجه حرارت بیش از آستانه فیزیولوژیک بحرانی گیاه سبب افزایش شیب کاهش محصول می شود(۷٫۸). در این زمینه ابزارهایی برای ارزیابی سیاست ها و تکنولوزی های مختلف از مقیاس محلی تا جهانی مربوط به پتانسیل انطباق و مقابله با تغییرات اقلیمی، پوشش اثرات هر دو رویداد تغییرات شدید و ملایم بر کشاورزی و امنیت غذایی، ارزیابی میزان افزایش انعطاف پذیری در کشاورزی و سیستم های غذایی، و شناسایی گزینه ها و هزینه های کاهش رشد انتشار گازهای گلخانه ای مورد نیاز است (۲۱). چرا که با این رویه درآمد اعضای سازمان در قبال ارایه خدمات به سازمان بر اساس تعرفههای سال گذشته و هزینههای ایشان برای دریافت خدمات از سازمان بر اساس تعرفههای سال جدید، صورت میپذیرد.

منابع اصلی پیش بینی شده رشد انتشار گازهای گلخانه ای، براساس مسیرهای رشد کشاورزی رایج نیز می تواند عواقب جدی برای تنوع زیستی و خدمات اکوسیستی و حفاظت خاک داشته باشد.(۱۳) لذا تا زمانی که رویکرد خود را در طراحی و سرمایه گذاری رشد و توسعه کشاورزی تغییر ندهیم، خطر نابودی انسان و منابع مالی وجود دارد، زیرا سیستم های تولید کشاورزی ناتوان در تامین امنیت غذایی هستند و افزایش تغییر اقلیم ادامه پیدا خواهد کرد. بهطورکلی مخارج کمتر بوده و درآمد بیشتر است (به دلیل وجود یارانه ما به التفاوت قیمت محصولات زیستی نسبت به محصولات رایج). وی بیان داشت: طبق آمار بدست آمده ۷۵ درصد مساحت کشور، کمتر از ۲۵۰ میلی متر بارندگی در سال دارد (حدود ۵ درصد) که نشان از اینست کشور ما نسبت به متوسط جهان پتانسیل خیلی کمتری در کشت دیم دارد. به گزارش خبرنگار ایرنا؛ محمدجواد عسکری روز سه شنبه بیان داشت: برای احیا و به دستآوردن این بازارها باید سیستم نظارتی، دقیق و شفاف عمل کند.

در این سیستم misscall اول به منزله استارت سیستم آبیاری و misscall دوم به منزله توقف آبیاری می باشد. نمودار زیر میزان عملکرد اقتصادی چند محصول در شرایط شوری با EC حدود 10 دسی زیمنس بر متر را نشان می دهد. کسانی که نمودار آینده IoT در کشاورزی را اتخاذ کرده اند رویکرد دو شاخه, که تمرکز بر بهره وری افزایش یافته از یک سو و کاهش آسیب موثر از سوی دیگر. پاسخ به این پرسشها چندان سخت نیست؛ بهویژه زمانی که بدانیم و آگاه باشیم که کشاورزی جهان در عصری پای گذارده که به عصر کشاورزی هوشمند موسوم است.

در بخش کشاورزی نگاه وزارت جهاد کشاورزی با تولید سالیانه بیش از 110 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و صادرات به ارزش بیش از 3.5 میلیارد دلار به تراز غذاست که تلاش دارد آن را از تراز منفی به مثبت برساند. اجرای این پروژه برای بیش از 25 میلیون نفر از کشاورزان سنتی که روی 3میلیون و پانصد هزار هکتار زمین کار میکنند سودآور است. در عین حال استفاده ن کردن از آب شیرین برای فرایندهای کشاورزی غیرممکن است. کشورمان با داشتن رتبه پنجم تنوع اقلیمی در جهان تولیدکننده و صادرکننده بسیار متنوع انواع و اقسام سبزی و صیفی از قبیل خربزه، هندوانه، بادمجان، هویج، انواع کلم، انواع فلفل، کاهو، خیار، سیبزمینی، انواع سیر و انواع سبزیجات است، بهطوریکه در تولید خیار و خربزه در رتبه سوم جهان، در تولید هندوانه در رتبه چهارم، در تولید گوجه فرنگی در رتبه هفتم، در تولید سیبزمینی و سیر در رتبه سیزدهم جهان و در تولید کاهو در رتبه شانزدهم جهان قرار دارد.

کشاورزی در آب و هوای بیابانی می تواند بسیار چالش برانگیز باشد اما هدف قطر متحول ساختن راهحل ها برای رشد محصولات در محیط خشک کشور می باشد. پس از آن می توان این داده ها را برای محاسبه دقیق محصول مورد نیاز آب viz-a-viz، نور خورشید، کود و آفت کش ها مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. سیستم های حسی دستوراتی را از واحد پردازش مرکزی دریافت خواهند کرد و به نوبه خود داده هایی را ارائه خواهند داد که پس از آن تجزیه و تحلیل خواهد شد تا بهترین مسیر اقدامی را که باید انجام شود نمودار کند. در جدول زیر سایر محصولات کشاورزی و ارزش صادرات آنان به کشورهای سرتاسر دنیا نشان داده شده است. باید سیستم تهویه مناسب و فضای خوبی برای توت فرنگیهای خود تهیه کنید؛ زیرا توت فرنگی میوه حساسی است و نسبت به تغییرات سریعاً واکنش نشان میدهد. محمد خالدی، مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهادکشاورزی و عضو هیاتعلمی موسسه پژوهشهای برنامهریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی در این خصوص با اشاره به اینکه استفاده از رویکردهای توسعه زنجیره ارزش غذایی پایدار (SFVCD) برای کاهش فقر، هم فرصتهای بزرگ و هم چالشهای زیادی را بهوجود میآورد، میگوید: SFVCD نیازمند رویکرد سیستمی برای شناسایی مشکلات ریشهای، تفکر نوآورانه برای یافتن راهکارهای موثر و مشارکت گسترده در اجرای برنامههایی تاثیرگذار است.

اولین روش میتوان با استفاده از رایانه دادههای مربوط به قسمتهای مختلف مزرعه را به صورت دستی به واحد مرکزی کنترل وارد کرد و زمانهای مشخص را برای آبیاری انتخاب کرد و سیستم براساس زمانهای تعیین شده، موتور را به حرکت درمیآورد و آبی که از طریق واتر پمپاژ میشود، با میله افقی متحرک سوراخ دار روی زمین زراعی ریخته میشود و سیستم با استفاده از دادههای موجود میتواند دور موتور را تنظیم کند و به این وسیله میتوان قسمتهای مختلف را به اندازه مورد نیاز آبیاری کرد. به گزارش خبرنگار ما، در راستای رسالتهای قانونی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر گسترش فناوریهای جدید در کشاورزی و بهمنظور فراهم آوردن زمینه بکارگیری تکنولوژیهای فضاپایه برای هوشمندسازی و اجرای کشاورزی دقیق و توسعه کسبوکارهای فضاپایه با هدف افزایش بهرهوری محصولات کشاورزی، مرکز کشاورزی هوشمند توسط این سازمان راهاندازی می شود. کشاورزی هوشمند در حال حاضر چندین سیستم حسی از انواع مختلف به تصویب رسید، اما این به احتمال زیاد در دامنه و کیفیت در سال های آینده گسترش می یابد. ازاینرو، گسترش تبلیغات و تمرکز برافزایش ارزشافزوده در مورد این دو محصول، از اهمیت خاصی برخوردار است. ۵ میلیارد یورو برسدکه دراین میان آمریکای شمالی و اروپا و اقیانوسیه بزرگترین بازار و آسیا نیز با رشد ۲۰درصدی به همراه ۱۷ درصدرشد سالانه آفریقا دنبالهروی این تغییرات گسترده باشند.

کشاورزی هوشمند به اقلیم خواستار مجموعه ای از اقدامات توسط تصمیم گیرندگان از مزرعه تا سطح جهانی، برای ارتقاء انعطاف پذیری سیستم های کشاورزی و معیشت و کاهش خطر ناامنی غذایی درحال حاضر و آینده سایت agriculture-na است. 3- نانوذرات پوششی : این دسته از نانوذرات پوششی را برای مواد مغذی و کود ها ایجاد میکنند تا آن ها بتوانند درموقعیت مختلف در خاک و در کنار گیاه آزاد شوند. از سال ۱۳۳۰ تا سیل اخیر ۷ هزار و ۲۳۰ مورد سیل در کشور ثبت شده که ۱۵۰۴ نفر تلفات انسانی داشتیم که به سبب تفاوت در استاندارد کشورها با یکدیگر نمی خواهیممقایسه ای این شکلی داشته باشیم، اما آنپه حائز اهمیت است برای کاهش خسارت ها باید به سمت پیش بینی هوشمند رویم و چنانچه بتوانیم بدرستی این پیش بینی را انجام دهیم، قطعا خسارت کمتر می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا؛ بشر در ادوار گذشته با اعمال نوآوریهایی درحوزههای مختلف شاهد تغییرات بزرگی در سبک زندگی بوده است. علاوه بر این هزینه اجاره کردن زمین و کود و آب هم وجود دارد که بسته به شهر محل زندگی و نوع کود مصرفی متفاوت است. خوشبختانه در دنیای امروز استفاده از گیاهان دارویی در برابر گیاهان شیمیایی بسیار رونق پیدا کرده و بسیاری از افراد استفاده از چایی را کنار گذاشته و به استفاده از انواع دمنوشها و داروهای گیاهی روی آوردهاند، آنها ترجیح میدهند به جای استفاده از داروهای شیمیایی که یک سود و هزاران ضرر دارد به این نوع از داروها روی آورند.

صفحه کلید مشتری key pad تعریف پایانه های فروش (pos(point of sale terminate: یک وسیله فروش است و مانند یک اسکنر اعتباری عمل می کند و به این ترتیب برای معتبر سازی کارت ، مورد استفاده قرار می گیرد . اصطلاح کشاورزی هوشمند به استفاده از فناوری هایی مانند اینترنت اشیا، حسگرها (sensor)، سیستم های مکان یابی، روباتها و هوش مصنوعی با هدف مدیریت مزرعه برای افزایش کیفیت و کمیت محصولات همچنین بهینه سازی کارایی نیروی انسانی مورد استفاده در مزارع گفته میشود. در حال حرکت به جلو، IoT مبتنی بر شیوه های کشاورزی هوشمند با توجه به مدیریت گاو انتظار می رود به ترکیب این سیستم های حسی با سیستم هایی که تحویل کمک های پزشکی و افزایش خروجی گاو. تجهیزات کشاورزی عمدتا قیمت بالایی دارند به گونهای که بسیاری از کشاورزان قادر به خریداری این تجهیزات نیستند.

تحقیقات و آزمایشهای سرویس تحقیقات کشاورزی در تلاش برای حل مشکلات مرتبط با کشاورزی است که هر روز بر آمریکاییها تأثیر میگذارد. مقیاس های زمانی و مکانی که اثرات تغییرات اقلیم بر کشاورزی را بررسی می کنند برای برنامه ریزی ملی و محلی مناسب نیستند(۲۱) که ناشی از عدم اطمینان مربوط به خروجی مدل های آب و هوایی است، مسائل فنی مربوط به مدل هایی با مقیاس کوچک برای پشتیبانی تصمیم گیری راجع به تغییرات اقلیمی و تاثیرات آن بر کشاورزی در آینده برای جوامع محلی نسبت به روندهای بلند مدت مناسب تر می باشند(۲۲). شاید شنیدن نام این محصول برای شما در لیست پرسودترین محصول کشاورزی در ایران عجیب به نظر بیاید. این از آنجا است که دستگاه های کشاورزی IoT به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به قادر به انجام وظایف انسانی است. این پژوهشگر گفت: در مرحله بعد، آب را به معادلات اضافه کردیم، که بارندگی ماهانه و سالیانه متوسط درازمدت، تبخیر و تعرق خاک و گیاه و را به عنوان شاخصهای اقلیمی درنظر گرفتیم. این یک مقالهٔ خرد کشاورزی است.

این امر به ویژه در سنی که تغییرات آب و هوایی به شدت بر الگوهای کشت تأثیر می گذارد، قابل توجه می شود. از طرفی دیگر برخی از کشاورزان به علت هزینه بالای مبادله محصول، از فروش محصولات جلوگیری میکنند که همین امر نیز باعث فساد محصول میشود. صنایع تبدیلی موجب اشتغالزایی در مناطق روستایی و افزایش ارزش افزوده محصولات صادراتی می شود که این امر موجبات افزایش سود بیشتر برای کشاورزان را فراهم کرده در نتیجه سود بیشتر برای کشاورزان برابر است با رونق و توسعه کشاورزی کشور. چنین سنسورهایی برای استفاده در برنامههای مختلف هواشناسی و سیستمهای اتوماسیون محبوب هستند. در اسپانیا نیز مهمترین ارباب رجوع و بستر رشد اکوسیستم کشاورزی هوشمند،نهادهای تحقیقاتی، اتحادیه تعاونی تولیدکنندگان میوه و ترهبار منطقه آلمریا، تعاونی کشاورزی موسوم به «کاسی» هستند در مزارع و گلخانههای این تعاونیها حسگرها رطوبت و رسانایی الکتریکی خاک، وزن گیاه و بستر خاک، پارامترهای اقلیمی، ترکیب هوا (میزان نور، رطوبت موجود در هوا، آلودگی هوا، دمای هوا) و پارامترهای دیگر را در کنار سیستمهای تغذیهاندازه میگیرند.این دادهها از راه وایفای یا ۳G به ابر محاسباتی فرستاده میشوند و هر کاربر عضو تعاونی کشاورزی میتواند از طریق شبکه اینترنت به آنها دسترسی پیدا کند. افزایش تابآوری و ظرفیتسازی سازگاری از طریق افزایش دسترسی اعضای تعاونیها به اطلاعات، با کمک گسترش وانتشار اطلاعات و از راه هماهنگکردن کلیه تلاشهایی که باعث افزایش منافع جمعی میشود واستراتژیهای وسیع مدیریت ریسک برای مدیریت رویدادهای غیرمترقبه آبوهوایی و افزایش دسترسی بهموقع، عادلانه وصحیح به شبکهای از منابع و نهادهها و سیستمهای پشتیبانی تصمیمگیری (DSS) برای مدیریت کل مزرعه با هدف بهینهسازی بازده روی ورودیها و همچنین استفاده گسترده از «GP – GNSS»، در دستور کار فعالان اروپایی کشاورزی هوشمند قرار دارد.

کنترل مرکزی دارای ۲ بخش عمده سخت افزاری و نرمافزاری است و اجزای آن شامل بخش مرکزی، ایستگاه پمپاژ، ایستگاه هواشناسی، شبکه رطوبت و دماسنجی، مدار محافظتی و مدار ارتباطی است. در طرح سیستم آبیاری هوشمند، با کمک گرفتن از حسگرهای رطوبتسنج و بررسی وضعیت آب و هوا از طریق هواشناسی، رطوبت خاک و احتمال بارش باران تخمین زده می شود و با حل مشکلات پیش آمده آبیاری هوشمند مزارع امکانپذیر می شود. این دستگاه بسیار هوشمند بوده و می تواند با توجه به برنامه ای که از طریق کامپیوتر مرکزی به آن داده شده است، اطلاعات را از اجزای مختلف سیستم گرفته و بعد از آنالیز کردن آنها به آبیاری زمین بپردازد. پروژه CSA در نیجریه به 123هزار کشاورز این امکان را داده تا به دانههایی که در برابر خشکسالی مقاوم هستند دسترسی پیدا کنند و 60 شهردار را برای راهاندازی CSA آموزش داده است.

هدف کشاورزی هوشمند تطبیق زیرساخت های ارتباطی برای استفاده در فرایندهای کشاورزی برای افزایش بازده با فعال کردن تصمیم گیری مبتنی بر اطلاعات است. اینترنت چیزها (IoT) گام بعدی در انقلاب ICT است که اجازه می دهد تا تمام زیرساخت های ارتباطی یکپارچه شوند. در کتاب مورد اشاره که دارای بخش های گوناگون است درباره نگهداری بذرها، غلات و اینکه کدام درخت و گیاه از بذر می روید و کدام را باید به صورت نهال کاشت و همچنین خواص انگور و دیگر درختان میوه دار و بی ثمر، انواع گیاهان زینتی و کود صحبت شده و به هر گیاهی فصلی اختصاص یافته است. زمان گل­دهی در این نوع از گیاهان خیلی به میزان ساعات نور بستگی ندارد. این عایقهای uv دار تفاوت قیمت چندانی با نوع پلاستیکی اش ندارد، اما درنتیجه کار نقش اساسی بازی میکند. شما با کاشت این محصولات نه تنها میتوانید آن را به هموطنانمان عرضه کنید بلکه میتوانید اقدام به صادر کردن آنها نیز کنید. علاوه بر این، چنین استفاده ای از IoT در کشاورزی نه تنها در مدیریت موثر آب بلکه در اطمینان از محتوای صحیح آب در محصولات کشاورزی کمک می کند که به نوبه خود ارزش بازار آنها را افزایش می دهد. به عنوان صنعتی که معمولاً افراد به صورت خانوادگی در آن اشتغال دارند و در مزرعه زندگی میکنند، کل خانوادهها میتوانند در معرض آسیب، بیماری و مرگ قرار بگیرند.