پافشاری تاریخی بر کشاورزی در ایران مجله خبری کشاورزی

شهباز حسن پوربیگلری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا به نفع کشاورزان خواهد بود، گفت: این اقدام دولت گامی مثبت برای ساماندهی بازار اقتصادی این محصولات تلقی می سایت agriculture-na شود. کارشناسان معتقدند با اجرای طرح قیمت تضمینی هم بار سنگینی از دوش دولت برداشته می شود و هم اینکه مطالبات کشاورزان سریع تر پرداخت می شود. کارشناسان معتقدند قیمت تضمینی و ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا اقدامی موثر برای افزایش کیفیت محصولات کشاورزی و رقابت پذیری آنها در بازارهای جهانی است. ۹۸درصد سموم مورد نیاز کشور، وارداتی است. اگر تمامی را به هم پیوند بزنیم یک ترکیب بهینه خواهیم داشت که بیشترین امتیاز را خواهد داد که در مورد نیز همین طور است.

در جدیدترین ممنوعیت اعلام شده از سوی عمان، این کشور واردات ۹ محصول کشاورزی را ممنوع کرده است. این همه در مورد استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها را به عمل کشاورزی مانند سنسور برای خواندن غیره بوته، GPS برای اتوماسیون ماشین آلات، بهینه سازی آبیاری با استفاده از تجزیه و تحلیل نرم افزار، و غیره این یک انتخاب بهتر برای پذیرش است تکنولوژی مدرن کشاورزیزیرا شرکتهای بیشتری مانند Gremon Systems با استفاده از “اینترنت اشیا (” (IoT) خود را به سمت کشاورزی معطوف می کنند ، بنابراین از فن آوری کافی برای صنعت کشاورزی اطمینان حاصل می کنند. در این سازه جهت تهویهٔ مناسب، پنجرههای كناری به ارتفاع ۵/۱ متر در طرفین و سیستم پد و فن در ابتدا و انتهای گلخانه و پنجرهٔ سقفی سراسری دقیقاً در راس كمان تعبیه میشود.

اجزای تشکیل دهنده سیستم فن و پد: این سیستم از فن های تخلیه هوا، پد های سلولزی، مخازن ذخیره و سیرکوله آب، پمپ ها، لوله های انتقال آب و فیلتر ها و … دیگر اینکه اگر در هر گونی سیبزمینی بیش از ۲تا ۵کیلوگرم خاک باشد، امکان انتقال برخی آفات و بیماریهای خاکزی مانند «نماتود» به کشورهای واردکننده وجود دارد. اگر در داخل هر گونی سیبزمینی بیش از ۵کیلوگرم خاک باشد، کشور مقصد به ۲ دلیل این محموله را مرجوع میکند، زیرا وجود ۵کیلوگرم خاک در گونی سیبزمینی جزئی از میانگین وزن محصول صادراتی محسوب میشود و کشور واردکننده برای خاک پولی پرداخت نمیکند. با تغییر قوانین و پروتکلهای واردات محصولات کشاورزی در روسیه، سایر کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، مانند ازبکستان، بلاروس و ترکمنستان نیز این مقررات را رعایت میکنند و اینگونه نیست که هر روز محصولات صادراتی ما به این کشورها مرجوع شود. در زمینه صادرات سیبزمینی به ازبکستان باید پرسید مگر بستهبندی، بارگیری و صادرات این محصول را دولت یا سازمان حفظ نباتات انجام داده است. همچنین در این فصل قیمت برنج و گندم ۱۰ درصد و قیمت ذرت ۷ درصد نسبت به فصل پایانی سال قبل رشد کرده است. تا قبل از این هر کسی میتوانست بهراحتی با کارت بازرگانی به صادرات محصولات کشاورزی اقدام کند، اما اکنون کشورها به سلامت مواد غذایی اهمیت میدهند و باید مطابق با این مقررات محصولات را تولید و صادر کنیم.

تحلیل شما درست است ولیکن همانگونه که در بخش نامه به گمرک مشاهده می شود گفته شده است صادرات هر گونه روغن خام ممنوع است و در نتیجه صرفا بحث خوراکی بودن مطرح نیست. این سموم بنا بر سیاستهای ابلاغی دولت و برنامه ششم تولید میشود، وجود کاستیها امری طبیعی است اما اینگونه نیست که سموم تولیدی برای جامعه مضر یا فاقد اثرگذاری لازم باشد. پس چرا گفته میشود محصولات کشاورزی ایران بدون نظارت لازم صادر شده است؟ البته حق هم دارند چرا که پیاده سازی این سامانه نیاز به سرمایه اولیه زیادی دارد. علاوه بر این، اکوسیستمهای پیچیدهای که تحت تأثیر تولید مواد غذایی هستند، همیشه از افزایش بهرهوری و بهینه سازی کشاورزی بهره نمیبرند. از همه فعالان صنعت گلخانه اعم از سرمایه گزاران ، بهره برداران ، تجهیزکنندگان و سرویس دهندگان و تامین کنندگان ملزومات گلخانه های مدرن دعوت می نماییم با سبد محصولات کلایر آشنا شوید. در طول نشاکاری، دانه در فضای گلخانه و تحت شرایط بهینه رشد می کند و پس از آنکه به یک نهال جوانه زده تبدیل شد، به زمین کشاورزی منتقل می شود و ادامه رشد و میوه دهی خود را در آنجا می گذراند. مؤسسه تحقیقات گیاهپزشکی، میزان استفاده از سموم برای تولید محصولات مختلف کشاورزی را تعیین و بر رعایت مقررات آن نظارت میکند.

همچنین به دلیل تقاضای بالا، گوجه فرنگی نیز یکی دیگر از سبزیجاتی میاشد که نسبت به سایر محصولات گلخانه ای از نظر سطح زیر کشت، سهم بیشتری دارد. در این میان به كارگیری سیستم های كشت محصولات گلخانه ای راهکار مناسبی جهت حل مشكل كمبود زمین های زراعی و حذف محدودیت فصلی برای تولید است. قبل از هر چیز بهتر است اطلاعات کلی از کشاورزى چین و تحولات سه دهه گذشته آن بیان کنم. بابایی با اشاره به فرموده رهبر معظم انقلاب، تاکید کرد: تمام اراضی کشاورزی باید هر چه سریعتر تعیین تکلیف شوند. استفاده از سنسورهای زراعی میتواند به آسانی به اندازه نیاز گیاهان، استفاده از کود و سموم دفع آفات را برای کشاورزان آسان کند.

ساداتینژاد با بیان اینکه در حال حاضر ذرت از برزیل وارد میکنیم اظهار کرد: گاهی اوقات ممکن است محمولههای وارد کشور شود و بخش قرنطینهای کشور آن را بررسی و توقیف کند. مهمترین بررسی تحولات این بازار، این است که قیمت انواع محصولات کشاورزی در بالاترین سطح طی یک دهه اخیر و شاخص قیمت محصولات کشاورزی در بالاترین سطح طی ۷ سال اخیر قرار دارد. خرید تضمینی محصولات کشاورزی یکی از سیاست هایی است که دولتها برای حمایت از کشاورزان اجرا می کنند. برخی از کشورها مانند کشور خود ما ایران، مالزی، عربستان سعودی صادرات زیادی را بر اساس منابع طبیعی انجام می دهند که به آنها این امکان را می دهد که ارز خارجی به میزان کافی برای واردات مواد غذایی مورد نیاز برای مردمشان بدست آورند. برخی سموم در داخل کشور و با استفاده از فرمولاتورها و بهصورت تکنیکال تولید میشود، علاوه بر آن تا ۷هزار تن سم آماده نیز بهصورت آماده وارد ایران میشود و تا ۲۸هزار تن سم نیز با استفاده از ماده مؤثره در داخل ایران فرآوری میشود.

کیفیت پایین سم تولید داخل، چه تأثیری بر افت کیفیت محصولات کشاورزی داشته است؟ با این حال قیمت غلات نسبت به یک سال پیش 12 درصد و نسبت به اوج خود در اوایل سال 2011 تا 30 درصد کاهش یافته است. بانک کشاورزی یکی از بانک های مطرح در کشور ایران است که در حال حاضر افراد بسیار زیادی جزء مشتریان این بانک می باشند. اگر قیمت مناسب نباشد کشاورزان هر محصولی که دوست دارند می کارند و کشت کشاورزان از محصولات اساسی که مدنظر دولت است و سالانه دلارهای زیادی را برای واردات میپردازد دور خواهد شد که نمونه آن گندم است، علیرغم اینکه سالها خودکفایی در این محصول به شدت استراتژیک را تکرار کردیم اما چند سالی است که وارد کننده هستیم و امسال هم بیش از 5 میلیون تن باید وارد کنیم.

به گزارش کُردتودی،بخش کشاورزی از مهمترین و استراتژیک ترین بخش های اقتصادی کشور است که امنیت غذایی جامعه به آن وابسته می باشد خودکفایی در تولید محصولات اساسی زراعی همواره یکي از جهت گيريهاي اصلي توسعه بخش کشاورزي در راستاي ارتقاي امنيت غذايي است. در سال گذشته با معامله جو و ذرت کل کشور در قالب قیمت تضمینی، کشاورزان تنها دو روز کاری پس از فروش محصولشان در بورس به ۷۰ درصد پول خود رسیدند و سپس مابه التفاوت قیمت بورس با قیمت تضمینی را به سرعت از دولت دریافت کردند که روند سریع پردخت پول به کشاورزان در تاریخ بیش از ۳۵ ساله خرید تضمینی بی سابقه بوده است. این طرح در سال ۹۴ با ورود دو محصول جو و ذرت به بورس کالا اجرایی شد و اجرای موفقیت آمیز آن باعث شد تا دولت تصمیم بگیرد در سال جاری گندم ٤ استان را براساس سیاست قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری کند. حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران در این باره با اشاره به مزیتهای این طرح گفت: تجربهای که در خصوص طرح آزمایشی ذرت و جو دامی در سال ۹۴ داشتیم، نشان داد این طرح به ایجاد زمینه لازم برای پرداخت سریعتر مطالبات کشاورزان میانجامد؛ چرا که با اجرای این طرح، هنگامی که گندم در سیستم بازاری به فروش میرود طرف مقابل دیگر دولت نیست، بلکه خریدارانی هستند که این محصول را خرید میکنند پول را پرداخت میکنند و پول سریعتر میتواند در موعد تسویهای که در بورس کالا مشخص شده است، به حساب کشاورزان واریز شود؛ موضوعی که پیش از این در سال گذشته شاهد آن بودیم.

چرا که علاوه بر حفظ کیفیت و مرغوبیت کالا می تواند به عنوان برندسازی و بازاریابی شرکت مورد نظر در کشور مقصد عمل نماید. چرا نرخ خرید تضمینی مهم است؟ روسیه اعلام میکند برای واردات باید بداند تولیدکننده چهکسی است، در کجا و چه نوع محصولی را تولید و چهکسی آن را فرآوری و صادر کرده است. اما آیا وزیر تازه نفس دولت سیزدهم که پس از تکیه زدن به کرسی وزارت تنها 3 هفته وقت خواهد داشت که قیمت خرید تضمینی را طبق قانون اعلام کند، این قیمت ها را تایید می کند و یا بر اساس روال مرسوم پیشین و تحت تاثیر دولتی ها در آن دست خواهد برد؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سید رضا ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی با ارسال نامهای به سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد و دارایی و همچنین زیرمجموعههای خود در وزارت جهاد کشاورزی نرخ خرید تضمینی محصولات زراعی و باغی را برای سال زراعی پیش رو ( 1401-1400) اعلام کرد. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی در شورای قیمت گذاری، تعیین شده و در انتظار ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی است، قیمت های امسال نسبت به سال گذشته با محاسبه نرخ تورم حداقل 50 درصد رشد داشته است. طبق قانون وظیفه سازمان حفظ نباتات صدور گواهی بهداشتی برای این محموله صادراتی است. با این شرایط، بهعنوان نمونه؛ علت برگشتخوردن محموله سیبزمینی از ازبکستان چه بوده است؟

مدیرعامل بورس کالا ادامه داد: قیمت تضمینی از طرف دولت تعیین میشود و دولت قیمت حمایتی خرید گندم را حدود یک هزار و ۳۰۰ تومان تعیین کرده است و اگر پایینتر از این قیمت گندم به فروش برود تفاوت آن هم به حساب کشاورزان واریز میشود. در واقع ما پیاز زعفران را در زمین خواهیم کاشت و در نزدیکی فصل برداشت و در یک دورهی سه ماهه به گلخانه منتقل میکنیم تا بتوانیم با کنترل شرایط محیطی میزان بازدهی مزرعه را افزایش دهیم. در بعد کشاورزی نیز از ده سال مدیریت ایشان تا کنون گندم با دست کاشته شده و با دست نیز برداشت می شود طرح آبیاری قطره ای نیز که باعث شد یه باغ کاملا زیر آب بده و بقیه باغات خشک بشن. بنابراین می توان با ایجاد شرایط مناسب برای حداکثر فتوسنتز، رشد و عملکرد را برای گیاه فراهم نمود؛ مثلا عملکرد خیار و گوجه فرنگی گلخانه ای در واحد سطح، تا ۱۰ برابر عملکرد همین سبزی ها در شرایط فضای آزاد است.

در این صورت احتمال دارد کشاورز به سراغ سبزی و صیفی، خیار و گوجه و سیب زمینی برود و آنقدر بکارد که بازار کشش نداشته باشد و خیلی ها در مزرعه رها کنند که نمونه آنرا در سالهای گذشته کم نداشتیم. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، کارشناسان با بیان اینکه ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا یک تیر و دو نشان دولت است معتقدند با این روش هم روند پرداخت پول به کشاورزان تسریع پیدا می کند و هم از افزایش قیمت محصولات کشاورزی که در نهایت فشار آن به سفره مردم وارد می شود جلوگیری می شود. در زمینه خودکفایی سموم در ابتدای راه هستیم، بهدلیل وابستگی به مواد تکنیکال تولید، سموم را وارد میکنیم، به همین دلیل وقتی کشوری سم را فرموله میکند، ممکن است خطاهای اجتنابناپذیری در بخشی از ۲۸هزار تن سموم تولید داخل، رخ دهد.

در بازار سم هیچ گزارشی در مورد قاچاق در گمرک و قرنطینهها نداریم. 1. نظارت باید تغییر کند و در میادین میوه و ترهبار ما متمرکز شود که خروجی آن ایجاد رقابت سالم است و راهکار آنهم که در قبل به آن اشاره شد ایجاد یک سامانه حراج است. در شرایط نا مساعد افزایش عملکرد به طریق اصلاح نباتات به مقدار کم و صرف زمان طولانی ممکن است ژنهای کنترل کننده عملکرد برای بروز حداکثر پتانسیل خود به عوامل محیطی تولید وابسته میباشند. درواقع در این روش حمایتهای بخش کشاورزی از خرید، جای خود را به سمت حمایتهای قیمتی میدهند.

تولیدکنندهای که محصول کشاورزی را بهمنظور صادرات تولید میکند، با دقت میزان استفاده از سموم را بررسی و مطابق آن تولید میکند. با عنایت به عمق مشکلات ناشی از استفاده نادرست از سموم و کودهای شیمیایی در محصولات باغی و زراعی که علیرغم پیگیری های متعدد این اتاق از سازمان های مرتبط و همچنین دستگاه های نظارتی، تا به حال توفیقی در این زمینه حاصل نشده است؛ در این کارگروه “سند تحقیقاتی بررسی باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی” پیرامون جمعبندی مشکلات ناشی از وجود باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی و ارائه راهکارهای عملی به منظور خروج از این بحران، تدوین گردیده که به پبوست جهت استحضار و بهرهبرداری تقدیم می گردد. این محصولات اغلب در استان های خراسان، همدان، شیراز، اصفهان و خوزستان تولید می شوند. احتراما همانگونه که مستحضرید، رشد جمعیت و نیاز روزافزون به محصولات کشاورزی و وجود عوامل خسارتزا سبب شده تا مصرف سموم و کودهای کشاورزی در چند دهه اخیر به شدت افزایش یابد و استفاده نادرست و بیرویه و آفتکشها و وجود پسماند آنها در محصولات باغی و زراعی، منجر به بروز مشکلات زیست محیطی و بسیاری از بیماریها و ناهنجاریهای انسانی در جامعه گردد.

رشد جست و نیاز روز افزون به محصولات کشاورزی و وجود عوامل خسارتزا سبب شده تا مصرف سموم و کودهای کشاورزی در چند ده اخیر به شدت افزایش یابد. بنابراین با توجه به خشكسالی فلات مركزی و نوار جنوبي كشور، در بلندمدت توسعه شیلات و جایگزینی حوضچههای پرورش ماهي به جای تولید محصولات كشاورزی و باغي، ميتواند در دستور كارنهاد تقنینی و اجرایی كشور قرار گیرد. در ایالات متحده آمریکا میباشد. ۵۴.۳ درصد از زمینهای کشاورزی آمریکا با درآمد ۳۵۰ هزار دلار تحت عنوان کشاورزی قراردادی هستند. این چکیده کل بحثهایی است که روز گذشته در جریان مراسم رونمایی از نقشه راه «تامین مالی زنجیرهای در بخش کشاورزی» با تاکید بر کشاورزی قراردادی در بانک مرکزی از سوی مقامات اقتصادی دولت عنوان شد.