پاورپوینت درباره کشاورزی هوشمند (کامل و آپدیت 2022) مجله خبری کشاورزی

وی با بیان اینکه متاسفانه استان کرمان رکورد در حوزه خسارات را در سال جاری داشته است، یادآور شد: در ابتدای سال سرمازدگی را داشتیم، پس از آن نیز سیل خسارت بسیار زیادی به بخش کشاورزی استان زده و در این استان آفت نخیلات وجود دارد که خسارت سنگینی به نخلستانها وارد کرده است، لذا استان کرمان امسال شرایط ویژهای را در بحث مربوط به خسارات دارد و گزارشی در این رابطه آماده شده که امشب در شورای اداری در حضور رئیس جمهور به آن سایت agriculture-na خواهیم پرداخت. وی بیان داشت : موضوع ممنوعیت کشت دوم در سال جاری نیز به طور مکتوب به فرمانداری ها، بخشداریها و مدیران مرتبط نیز اعلام شد و جهاد کشاورزی مازندران هم با ممنوعیت کشت دوم موافق است، اما متاسفانه کماکان شاهد بیتوجهی جامعه به وضعیت منابع آبی استان هستیم. این گلخانه ها در مقایسه با گلخانه های کشور هلند به عنوان یکی از مطرح تریم کشورها در این حوزه، انرژی کمتری مصرف می کنند و این موضوع سبب شده گلخانه های آلمریا از یک فرصت و مزیت رقابتی خوبی در بازارهای اروپا برخوردار شوند و فرصتی طلایی را برای فاصله گرفتن اقتصاد اسپانیا از رکود ایجاد کنند. آن دور دست کشاورزانی را میبینم که با هم به پچ پچ نشستهاند؛ کشاورزی که موهای جوگندمی دارد میگوید: «حالا که چاهها خشک شدهاند و آبی برای آبیاری این نخیلات نداریم، بهکجا گریز بزنیم؟

این گیاه به دلیل ارزش غذایی بسیار بالای خود به خاویار گیاهی معروف است علاوه بر ارزش غذایی بالا مصرف آبی در حدود یکپنجم برنج دارد این گیاه را میتوان در سال 3-4 بار برداشت کرد و بهرهوری بسیار بیشتری را از اراضی تحت کشت در کشور حتی در استانهای با بارندگی کم به دست آورد و با توجه به قیمت فعلی آن در جهان (حدود 2 دلار برای هر کیلوگرم در سال 2017) ازلحاظ صادرات و ارزآوری هم میتواند بسیار مفید باشد. به داشتن ردیف های نواری با ترکیبی از آشغال و نخاله رضایت ندهید زیرا این امر دو باره باعث ایجاد مشکلاتی در بذر پاشی می شود و مزایای عملکردی را که انتظار دارید مشاهده نخواهید کرد.

وی ادامه داد: استانهای مختلف به فراخور آبوهوای هر استان تاریخ خرید تضمینی دارند که در استان اصفهان از اواخر اردیبهشت ماه و از کاشان و اردستان شروع میشود و تا پایان شهریور ادامه دارد که پس از این شهرستانها، شرق اصفهان، سمیرم و نهایتا غرب اصفهان است که اکنون آغاز شده و تا پایان شهریور ماه ادامه دارد. وی گفت: بیش از 5969 میلیارد ریال از بهای خرید تضمینی گندم کشاورزان زنجان که تا تاریخ 28 تیر ۱۴۰۱ گندم خود را تحویل سیلوهای ملکی و خصوصی داده بودند، پرداخت گردید. زمانی با اشاره به اینکه هماهنگی لازم برای پرداخت به موقع بهای گندم خریداری شده انجام شده است، افزود: کشاورزان باید مدارک خود را بدون مغایرت و با ارائه کپی کارت ملی، شماره حساب بانک کشاورزی و ثبت در سامانه پهنه بندی جهاد کشاورزی، جهت تحویل گندم به مراکز ملکی و خصوصی مراجعه کنند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از “راه آرمان ” یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در شورای اداری شهرستان عنبرآباد خاطر نشان کرد: خوشحالم در جمع مردم عنبرآباد هستم و در این شب رحمت به روح شهدا و امام راحل درود می فرستیم. نوری گفت: باید از مردم برای کارهای مردمی استفاده کرد و این هنر است و نباید در مدار بسته حرکت کنیم.

نوری عنوان کرد: مهمترین معروف برای ولی جامعه تشکیل حکومت است و سیدالشهدا نیز به دعوت مردم برای مردم حرکت کردند و این نظام ادامه حرکت ائمه است و حفظ نظام از اوجب واجبات است، لذا با حرکت اربعین استمرار می یابد. خبرگزاری فارس – شهرستان دیر، فاطمه مظفری پور: دیگر صدای آوازخوانی صیادان و مرغهای ماهیخوار به گوش نمیرسد. به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند: سید مجتبی خیامنکویی امروز چهارشنبه در نشست شورای تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان خراسان جنوبی اظهار داشت: دورههای علمی و کاربردی در برههای متوقف شد اما برای تربیت کشاورزان آینده معتقدیم باید دانشآموز هنرستان را تمام کرده و بعد از اخذ کاردانی، وارد مجموعه مزرعه، دامپروری و دامداری شود. به گزارش خبرگزای فارس از مشهد، سید علی حسینی رییس ایستگاه آتش نشانی تایباد بیان کرد: پنج نفر از شهروندان تایباد امروز در یک استخر کشاورزی در فاصله ۲۰ کیلومتری این شهر غرق شدند. در همین راستا برای بررسی موانع و چالش­ های صادرات محصولات کشاورزی کشور در سال­ های اخیر، مصاحبه ­ای با سید رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی انجام دادیم. به گزارش خبرگزاری فارس از کوار، حجتالاسلام مجید گشول در آئین عبادی سیاسی نمازجمعه این هفته شهرستان کوار در خطبه اول به بررسی اهداف مشترک قیام حسینی و قیام مهدوی پرداخت و اظهار داشت: سیرهی حضرت مهدی(عج)، همان سیرهی امام حسین (ع) است و برای شناخت انتظار و مهدویت، نخست باید امام حسین(ع) را شناخت و با آرمان های او آشنا شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، علیرضا قاسمیفرزاد بعد از ظهر امروز در آیین تجلیل از برگزیدگان بخش کشاورزی از راهاندازی پردیس فناوری کشاورزی در استان خبر داد و اظهار کرد: این پردیس فصل جدیدی در ایجاد کشاورزی نوین با روشهای علمی خواهد بود. او تاکید دارد که محیط زیست باید حفظ شود اما نباید به بهانه آسیب رسیدن به محیط زیست فردای نسلهای بعدی را نابود کنیم و این درحالی است که هیچ طرح عمرانی اشتغال آفرین، بدون مجوز محیط زیست کلنگش بر زمین نخواهد خورد. کشاورزان بوشهری از جمله افرادی هستند که فردای شورآبی را دیدهاند و بر همین امر با چشماندازی به سوی آینده نسل خود، هرکدام به سوی کشت گلخانهای و ساخت آبشیرینکن در محوطه زمین زراعی خود نمودهاند، این آغاز آیندهنگری مردم خونگرم جنوب کشور است. با توجه به رشد جمعیت جهان و افزایش تقاضا برای محصولات کشاورزی، امروزه جامعه جهانی با بحران جدی غذا روبهرو است و یافتن منابع جدید برای تولید محصولات کشاورزی از جمله راهکارهای مؤثر در مقابل این بحران است از طرف دیگر مشکل کمبود آب کره زمین، دستوبال کشاورزان و مسئولان را برای تولید بیشتر و بیوقفه میبندد. به هر روی واردات برنج در ایران رو به گسترش است و ایران از رتبههای برتر کشورهای واردکننده برنج در جهان است، در این میان واردات برنج بهطور مستقیم درکشت این محصول تاثیر میگذارد و باعث شده است که برنجهای تولیدشده در ایران به دلیل رقابت با برنجهای تولیدشده در سطح جهانی با کیفیتتر تولید شوند، از سویی دیگر واردات برنج زمانی که نیاز بخشی از جامعه به این ماده غذایی تامین نمیشود، لازم و ضروری است.

در این زمینه به طور خاص کشاورزی قراردادی و تأمین مالی آن که بررسی تجربههای جهانی نشان میدهد که روشی کارآمد هم در حوزه کشاورزی و هم در حوزه تأمین مالی است، در دستور کار قرار گرفت. پایداری در هر صنعت موضوعی بسیار حائز اهمیت است که قبل از شروع به هرکاری باید آن را مورد بررسی قرار داد. اسکلت گلخانه سایه ایجاد میکند و با توجه به زاویه تابش این سایهها متفاوت است لزوم توجه به این امر به ویژه در تولید زمستانه حائز اهمیت است چرا که تغییرات اندکی دردرصد نور رسیده به گیاهان میتواند نقش بسزایی در کمیت و کیفیت تولید داشته باشد. به دلیل فرسودگی لولهها تا ۳۰ درصد آب را از دست میدهیم. همان طور که از نامش پیداست، باریک کاری نوعی کاشت بخشیِ مزارع، و نگاه داشتن میزان کاشت در حداقل ممکن است در حالی که همان مقدار محصول به دست آید. او معتقد است استفاده مجدد از زمینهای بدون استفاده به جهت ایجاد صنایع گوناگون تنها راه حلی است که پس از تحقیق به دست آورده است. بدون پیشرفت هایی که کشاورزی مدرن را توصیف می کند، جهان به طرز مشکوک می تواند مکانی خطرناک تر و بی ثبات باشد زیرا بیشتر مردم از لحاظ تامین غذا از امنیت برخوردار نیستند.

در این کارخانه و با استفاده از فناوریهای فوقالذکر، پژوهشگران موفق به تولید بیش از یک و نیم تن محصولات کشاورزی در روز شدهاند که در فضائی محدود و با استفاده از فناوریهای مدرن امکانپذیر شده است. با وجود روش های کاشت که همواره راه حل مشکل را ارائه نمی دهند و با توجه به این که کشت کامل، به طور فزاینده ای با عدم اقبال رو به رو می شود، کاشت نواری یا باریک کاری یک روش مناسب برای کاشت زمین است. سایر کشاورزان نیز اکثرا در خانوادهی ایشان حداقل فردی وجود دارد که به این امکان دسترسی داشته باشد. این حملات سه روز ادامه داشت و مقاومت فلسطین با موشکباران سرزمینهای اشغالی، این رژیم را مجبور به آتشبس کرد. رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد توسعه کشت گلخانهای را راهی مطمئن برای بهرهوری از آب و همچنین مدیریت هرچه بهتر تولید محصولات کشاورزی در اقلیم خشک و کویری مرکز ایران عنوان کرد.

کشت گلخانهای بهعنوان روشی پیشرفته میتواند راهی مطمئن برای رونق کشاورزی به خصوص در مناطق کمآب محسوب شود. کارشناسان در خصوص آلوده بودن محصولات ایرانی میگویند که با ادامه خشکسالی و بحران، کشاورزان این کشور به ناچار از پسابهای صنعتی تصفیه نشده برای آبیاری استفاده میکنند و این یکی از مهمترین دلایل آلوده بودن محصولات ایران بوده است. همچنین در افق ۱۰ساله از سال ۱۳۹۸ تا سال ۱۴۰۸، باید ۲هزارهکتار از فضای روباز محصولات کشاورزی استان به واحدهای گلخانهای تبدیل شود که بهگفته کارشناسان این موضوع با کمک دولت و سرمایهگذاری بخشخصوصی قابلتحقق است. خطیب جمعه کوار با اشاره به اتفاقات سیل اخیر در شهرستان عنوان کرد: کشاورزان عزیزی که در جریان بارندگیها و سیلهای اخیر آسیب دیدند کشاورزان عزیزی که زمین ها و محصولات آنان در زیر گل فرو رفت و دچار ضرر و زیان شدهاند باغدارانی که بر اثر بارش سیلآسای باران دچار آسیب و ضرر شدهاند نیاز به تسهیلات و حمایت جدی دارند امیدواریم حضور نماینده مجلس و معاون باغداری وزیر جهاد کشاورزی بتواند گرهگشا باشد و مردم در صحنه عمل و روی زمین حمایتها و پشتیبانیهای جدی مجلس و دولت را شاهد باشند و مشکلات آنان کاهش یابد و برطرف شود. گلستان به دلیل داشتن 650 هزار هکتار زمین حاصلخیز و تنوع تولید74 نوع محصول .استانی کشاورزی و سرسبز است.

باریک کاری یا کاشت نواری به سرعت در حال تبدیل شدن به چیزی مورد علاقه کشاورزان است. ماشین آلات مدرن، نوار کاری سازگار و یکنواختی را فراهم می کنند و باید نسبت به ماشین آلات قدیمی استفاده از آنها اولویت داشته باشند. کیفیت چیزی است که مشتریان به دنبال آن هستند و اگر بتوانید آن را به آنها هدیه دهید، قطعا از تولیدات شما استقبال خواهند کرد. برای اینکه آسیب ناشی از وزن این ربات ها به خاک و کود به حداقل میزان ممکن برسد، می توان از ربات های کوچک و جمع و جوری استفاده کرد که توانایی های ذکر شده را نیز دارند. شایان ذکر است، خرید گندم مازاد بر مصرف کشاورزان زنجانی از 28 خرداد ماه سال جاری آغاز و با توجه به روند برداشت گندم با به کارگیری مراکز خرید متعدد، تا تحویل آخرین محموله گندم از کشاورزان ادامه خواهد داشت. با توجه به تجهیزات سختافزاری استفادهشده، که بهمنظور جمعآوری دادههای سطح مزرعه استفاده شدهاند، و ذکر این نکته که توجه هکرها کمتر به این سمت بودهاست، باید نسبت به حملات سایبری و باجافزارها آگاهانه عمل نمود. گفت: این وظیفه بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به طور مشخص معاونت غذا و دارو باید اقدام به این امر کند.

معاون مهندسی نیروی زمینی ارتش تاکید کرد: ارتش در تمام برهه های انقلاب چه بعد و قبل از جنگ، در تمام شرایط در کنار مردم بوده برای نمونه در سیستان وبلوچستان در همین ماه های اخیر چیزی حدود 18 روستا آب رسانی کردیم، راه ها و جادههایی که خیلی شرکتهای شاید پیمانکار نتوانند ورود پیدا کنند ارتش وارد می شود و با بکارگیری وسایل سنگین مهندسی نسبت به احداث جاده برای مناطق محروم اقدام می کند. به گزارش خبرگزاری فارس از بویین زهرا، احد احمدی ظهر امروز در جلسه توسعه بخش کشاورزی شهر بویین زهرا با اشاره به ضرورت توجه به کشاورزی و رفع مشکلات این عرصه اظهار داشت: کشاورزی بویینزهرا طی سالهای اخیر جهشهای خوبی را داشته است که ثمره این جهش نیز در افزایش توان کشاورزان تأثیرگذار بوده است. مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان با اشاره به اینکه محمولههای گندم تحویلی گندمکاران افزایش بیش از 2 برابری داشته است، اظهار کرد: تاکنون 30 هزار و 790 محموله گندم از 12 هزار و 68 گندمکار خریداری و در سیلوهای ملکی و خصوصی جهت برنامهریزی در تامین آرد و نان شهروندان ذخیره می شود. به گزارش صبح توس؛ محمد شجعی مدیر جهاد کشاورزی کاشمر در خبری عنوان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۲ هزار میلیارد ریال برای صنایع تبدیلی در این شهرستان سرمایهگذاری شده است.

وی توضیح داده با همکاری وزارت خارجه در حوزه دیپلماسی اقتصادی میتوانیم صادرات محصولات کشاورزی و تعامل با همسایگان را افزایش دهیم و تبدیل به هاب کشاورزی تجاری در منطقه شویم. دسته و پنجه نرم میکند چهکار کردهایم یا چه کار میتوانیم انجام دهیم؟ آدئوتی (۲۰۰۹) طی تحقیقی تحت عنوان: عوامل موثر بر پذیرش فناوری آبیاری و تاثیر آن بر فقر خانواده ها در کشور غنا، نتیجه گرفت که میزان دسترسی به نیروی کار و دفعات بازدیدهای ترویجی در طول سال و نوع منطقه کشاورزی در پذیرش فناوری نقش مهمی ایفا میکنند. این نوع نگاه را در مدیران میتوان دید؛ یونس باربرز فرماندار دیر با چشم دوختن به زمین خالی که روبه رویش افتاده بود، از موافقت اولیه سازمان محیط زیست برای واگذاری دو هزار و ۲۳۴ هکتار از اراضی ملی بخش بردخون برای پرورش میگو سخن میگوید. با این تاریکی مخوفی که بر ساحل این دیار افتاده است، دلم تاب ماندن ندارد، از ساحل دور میشوم و به سمت دشتهای سرسبزی میروم که تا دیروز از سر تا پای با رقص سبزههای کوتاه قد، گویا مخملی بر دوش زمین افکنده شده است.

صیادانی که دیروز برای صید به دل آب زدند تا کیلومترها از ساحل فاصله بگیرند و به دل دریا برسند، امروز برگشتهاند اما بدون نوا، بدون سبدهای پر از ماهی و بدون لبخند همیشگی؛ دستانشان خالی است و قلبهایشان مملو از اندوه، دریا امروز با این مردم خونگرم چه کرده است؟ آنچه که خواندید، ترسیمی از آیندهای است که فرداها بر دوش بشر خواهد افتاد؛ تا دیروز برای ماهیگیری کافی بود چند قدمی از ساحل به سمت دریا بروی و قلاب بر آب بیاندازی صید ماهی کنی، اما امروز باید کیلومترها به قعر دریا رفت تا پس از سه ساعت با سبد نصفه به سمت خانه روانه شوی و به حتم فردا هم با کمبود منابع موجود در دریا روبه رو خواهیم بود. این دانشگاه در هر سه مقطع دانشجو میپذیرد. ولی الله زمانی، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان امروز در گفتوگو با فارس در تشریح جزئیات خرید تضمینی گندم، اظهار کرد: بیش از 176 هزار و 267 تن گندم کشاورزان که در سال زراعی 1401 برداشت کردهاند از طریق 30 مرکز فعال ملکی و خصوصی در استان خریداری شده است و به ازای هر کیلوگرم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در کمترین زمان به حساب کشاورزان واریز خواهد شد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان با تأکید بر اینکه روند پرداخت بهای خرید تضمینی گندم به کشاورزان در جریان است و جای هیچ نگرانی نیست، خاطرنشان کرد: باقیمانده مطالبات گندمکاران عزیز طی روزهای آتی به حساب آنان واریز و پرداخت مطالبات به روز میشود. وی در خصوص پرداخت وجه گندم به کشاورزان افزود: پس از تحویل گندم به مراکز خرید و ثبت اسناد مربوطه فایل پرداخت وجه، به بانک کشاورزی ارسال و بعد از طی مراحل اداری به حساب کشاورزان واریز میشود. وی در خصوص مزایای کشت قراردادی افزود: با این طرح هم کشاورز به تولید دلگرم میشود و هم کارخانه دار به راحتی مواد اولیه را تأمین میکند.

تأمین مالی در کشاورزی قراردادی مشتمل بر تأمین مالی تولیدکنندگان برای کشت و تهیه نهادههای تولید، تأمین مالی مجری با هدف تکمیل زنجیره ارزش، خرید نهادهها، مواد اولیه، ماشینآلات و اقدامات توسعهای و تأمین مالی در راستای ارایه خدمات آموزشی، فنی، توسعهای، دانشبنیان و تحقیقاتی برای ایجاد ارزش افزوده در طرح خواهد بود. در مناطق بیابانی و خشک پس از اجرای طرح به بهره وری سی درصدی در مصرف اب و همچنین افزایش ببست درصدی در افزایش محصولات باغی مشاهده شد و از سوی دیگر میزان مصرف نیتروژن به مقدار یازده درصد نسبت به روش های مصرف رایج کاهش پیدا کرد. طبیعی است که تدوینکنندگان برنامه برای پیشرفت سیاستهای بخش کشاورزی، باید موانع موجود در راه استفاده از منابع آب را از میان میبردند و از ظرفیت آبهای کشور بهصورت فعالتری بهره میگرفتند. از سویی این انتقاد مطرح است که صادرات این محصولات، عملا به صادرات میلیاردها متر مکعب آب مجازی از کشور می انجامد. وی با اشاره به نشست شب گذشته با فعالین بخش خصوصی کشاورزی در حوزه دامپروری و صنعت دام و طیور استان کرمان، یادآور شد: در این جلسه مسائل مربوط به این بخش مطرح شد و همچنین بحث های مربوط به حوزه آب و بحران آبی منطقه مورد بررسی قرار گرفت؛ یکی از مشکلات اصلی در منطقه تامین آب است و انشاالله با نشستی که با وزیر نیرو خواهیم گذاشت، بتوانیم موانعی را که در حوزه آب وجود دارد برطرف کنیم.

در این همایش روشها، نقشه راه و هماهنگیهای لازم جهت اجرای سراسری و گسترده این شیوه تأمین ممالی جدید را مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. اگر مزارع دارای خاک مرطوب است، بهتر است که یک کشت کامل سنتی را برای آن ها دنبال کنید. مطالعه کتاب « هیدروپونیک ، راهنمای کامل و عملی کشت بدون خاک» اثر دکتر سیعد رضا وصال را به دانشجویان کشاورزی و تغذیه و کلیه علاقمندان به این عرصه، توصیه می کنیم. باربرز با حضور در کنار مردمی که گمان میکردند ساخت چنین طرحهایی موجب از بین رفتن محیط زیست و زیستگاه جانوران میشود گفت: تمام طرحهای اینچنینی زمانی مجوز میگیرد که ما اطمینان حاصل کنیم که زمین مد نظر فاقد استفاده طبیعی است.