پرداخت کمک بلاعوض برای کشت محصولات کشاورزیپرداخت کمک بلاعوض برای کشت محصولات کشاورزی

به گزارش روز یکشنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، «محمد قربانی» در برنامه میز اقتصادی ساعت ۱۴ شبکه یک، درباره «خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی در کشور و سیاست‌ها و چالش‌های آن»، گفت: در طول سال‌های گذشته بخش کشاورزی یکی از بخش‌های ویژه بوده و برای آن هدف‌گذاری‌های مختلف انجام شده اما برای اینکه هدف‌گذاری به نتیجه برسد باید چند فاکتور را به‌صورت منسجم و در قالب یک برنامه جامع داشته باشیم.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با بیان فاکتورهای مختلف در این زمینه، افزود: اولین نکته مهم در این رابطه بذر است که باید با کیفیت و عملکرد بالا وجود داشته باشد، پس از بذر نیز عملیات به زراعی، ترویجی و مدیریت درست مزرعه دارای اهمیت است.

قربانی با اشاره به اینکه پوشش‌دهنده تمام مسایل عنوان شده سیاست‌های جذاب و تشویقی برای تک‌تک محصولات کشاورزی است، یادآور شد: در جلسه گذشته شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی عدم تحقق این مسائل مورد تحلیل قرار گرفت و مشاهده شد که در سال‌های گذشته سطح زیر کشت دانه‌های روغنی مانند سویا از ۱۲۶ هزار هکتار به ۲۶ هزار هکتار علی‌رغم تلاش برای قیمت‌گذاری مناسب کاهشی بوده است؛ همین مساله در کلزا نیز رقم خورده است.

وی با تاکید بر اینکه در عدم دستیابی چند نکته تاثیرگذار است، افزود: اولین مؤلفه یا فاکتور تاثیر منفی بر سطح زیر کشت و یا عدم دسترسی به اهداف و سیاست‌هایی بوده که واردات محصولات کشاورزی و کالاهای اساسی را تقویت می‌کرده است؛ دانه‌های روغنی و روغن با شدت بالا و ارزان‌تر از تولید داخل وارد کشور می‌شد، به‌طوری‌که در سال گذشته ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن افزایش واردات در دانه‌های روغنی را شاهد بودیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به عدم وجود برنامه جامع با پشتیبانی ترویج کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: متأسفانه در چند سال گذشته ترویج بخش کشاورزی ضعیف شد و مروجان در پهنه حضور میدانی و اثرگذار نداشتند تا کشاورزان بتوانند از راهنمایی‌های آنان استفاده کنند.

وی افزود: ناهماهنگی قیمت محصولات کشاورزی نسبت به محصولات وارداتی و نبود سیاست‌های حماتی جذاب و تشویقی در عدم دستیابی به اهداف موثر بوده است.

پرداخت ۳ میلیون تومان به‌ازای هر هکتار به سویاکاران

قربانی با اشاره به سیاست‌های جدید تشویقی در سال ۱۴۰۱، گفت: حمایتی جذاب و تشویقی ۱۴۰۱ را در حوزه دانه‌های روغنی در نظر گرفتیم و پرداخت یارانه کاشت را برای سویا شروع کردیم که به‌ازای هر هکتار ۳ میلیون تومان به کشاورزانی که سویا بکارند پرداخت می‌کنیم؛ همچنین ۳ میلیون تومان نیز به‌عنوان افزایش عملکرد بهره‌وری در این بخش پرداخت می‌کنیم.

وی تصریح کرد: تکلیف‌های مختلفی در قانون بهره‌وری در نظر گرفته شده بود اما متأسفانه در سال‌های گذشته توجه چندانی به آن نشده است.

قربانی ادامه داد: سبد درآمدی وزارت جهاد کشاورزی به این صورت است که کشاورزان پس از انتخاب حداقل ۴ محصول با شرکت در این طرح با توجه به عملکردشان قیمت بالاتر و پاداش بهره‌وری دریافت می‌کنند که این امر سبد درآمدی آن‌ها را سودآور می‌کند و به کشاورزان جهت می‌دهد که الگوی کشت را بپذیرند.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: هشت محصول گندم، جو، ذرت دانه‌ای، سویا، پنبه، چغندر قند، کلزا و عدس و به طور کلی محصولات اساسی، نهاده‌های دامی و حبوبات را در این سبد درنظر گرفته‌ایم که پس از مطرح‌شدن در شورای قیمت‌گذاری به سبد درآمدی اضافه خواهند شد.

وی بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ای تحت عنوان خوشه‌های تولید برای کشاورزانی که عملکرد پایینی دارند در نظر گرفته که در پی آن از ظرفت کشاورزان پیشرو در راستای تقویت کشاورزانی که عملکرد ضعیفی دارند استفاده می‌شود.

قربانی تصریح کرد: محدودسازی سطح زیر کشت و ارتقای عوارض صادراتی نیز در دستور کار قرار دارد تا از تولید محصولات پرآب فاصله بگیریم.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی دانش‌بنیان می‌تواند موجب ارتقا در بهره‌وری و عملکرد و ارزان‌سازی تولید باشد، تصریح کرد: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری آیین‌نامه حمایت از کشاورزی دانش‌بنیان در ابتدای سال در حوزه منابع طبیعی تصویب شده که چهار محور افزایش سهم دانش‌بنیان‌ها، افزایش بهره‌وری، ارتقای توان تاب‌آوری کشور و توسعه زنجیره محصولات دانش‌بنیان را شامل می‌شود.

افزایش ۲۰ درصدی شرکت‌های دانش‌بنیان بخش کشاورزی

به گفته وی، هم اکنون در حال تدوین دستورالعمل‌های اجرایی آن هستیم تا در سطح ملی قابل بهره‌برداری باشد.

قربانی گفت: وزارت جهاد کشاورزی مکلف است با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ۲۰ درصد تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان بخش کشاورزی را افزایش دهد که کیفیت آن‌ها اهمیت دارد و محصولات دانش‌بنیان هم از طریق تسهیلات ارزان قیمتی که در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد بازار تضمین شده‌ای خواهند داشت تا نفوذ دانش و بهره‌وری را در بخش کشاورزی داشته باشیم.

ارتقای بهره‌وری طرح حمایت از تولید دانش‌بنیان

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ماده هفت آیین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان عنوان کرد: سالانه ۲۰ درصد مزارع کوچک‌مقیاس در قالب طرح حمایت از تولید دانش‌بنیان ارتقای بهره‌وری خواهند داشت.

وی درباره علت توزیع دانه‌های روغنی در نقاط مختلف کشور گفت: این نمودار توزیعی به لحاظ اقلیمی تناسب دارد؛ وزارت جهاد کشاورزی برای کشت دانه‌های روغنی در حال حاضر از اراضی درجه دو استفاده می‌کند و اراضی درجه یک را به گندم، چغندر و سایر محصولات با اهمیت بیشتر اختصاص داده است.

قربانی ادامه داد: تفاهم‌نامه با قرارگاه خاتم‌الانبیا اراضی زهکشی شمال کشور در سه سال آینده ضریب خوداتکایی به دانه‌های روغنی را به بالای پنجاه درصد می‌رسانیم.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی در پایان به تولیدکنندگان خبر خوش داد و گفت: یارانه کشت محصولات کشاورزی به‌صورت بلاعوض در هر هکتار پرداخت خواهد شد و تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار تولیدکنندگان در جهت تقویت تولید قرار خواهد گرفت.منبع اخبار