پرداخت ۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات به دامداران و مرغداران/ پیش‌بینی افزایش ۲۰ درصدی تولید گوشت مرغ

امینی اظهار داشت: تولید مرغ سایز دستوری نیست بلکه تولیدکننده و مصرف‌کننده باید روی یک سایز تفاهم کنند، زیرا تولید محصول باید باب میل و سلیقه مصرف‌کننده باشد.

به گزارش روز شنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، « امید امینی» افزود: امسال از محل طرح مردمی سازی واصلاح یارانه ها، ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای دامداران و واحدهای مرغداری اختصاص داده شده که از این مبلغ تا کنون تولیدکنندگان مبلغ حدود ۸ هزار میلیارد تومان دریافت کرده‌اند.

مدیرکل دفتر طیور معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی  در مورد مرغ سایز گفت: سالانه به طور میانگین نزدیک به ۳۰ تا ۴۰ درصد تولید گوشت مرغ در دامنه سایز صورت می‌گیرد.

امینی ادامه داد: یکی از مزیت‌های مردمی‌سازی و اصلاح یارانه‌ها این است که به اجرای طرح مرغ سایز کمک می‌کند و تولیدکننده ترجیح می‌دهد با وزن مناسب تولید خود را انجام دهد.

۴۰ درصد تولید در دامنه مرغ سایز

مدیرکل دفتر طیور معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: این تسهیلات با کارمزدهای مختلف و با توجه به ظرفیت و شرایط تولید ۱۰ درصد، ۱۲ درصد و ۱۶ درصد در اختیار دامداران و واحدهای مرغداری قرار گرفت.

وی ادامه داد: بر اساس تفاهمی که با انجمن شرکت‌های زنجیره ارزش گوشت مرغ صورت گرفته، هدف‌گذاری شده ظرف دو سال آینده سهم تولید از این ناحیه به ۳۰ تا ۴۰ درصد کل تولید گوشت مرغ کشور برسد.

امینی خاطرنشان کرد که سهم زنجیره ارزش از تولید گوشت مرغ کشور در سال گذشته ۱۸ درصد بوده است.

وی درباره وضعیت زنجیره ارزش گوشت مرغ نیز اظهار داشت: امسال پیش‌بینی می‌کنیم با رفع موانع تولید، سهم زنجیره ارزش در تولید گوشت مرغ کشور به بالای ۲۰ درصد برسد.

وی وزن مرغ سایز در کشور را بین یک کیلو و  ۲۰۰ گرم تا یک کیلو ۸۰۰ گرم در فاز نخست اجرای این طرح عنوان کرد و گفت: معمولاً بهترین سایز مرغ در کشورهایی همچون ایران، یک کیلو و ۲۰۰ گرم تا یک کیلو و ۵۰۰ گرم است.

وی با بیان این که تولید مرغ سایز موجب افزایش بهره‌وری و صرفه‌جویی در مصرف دان می‌شود، اظهار داشت: اگر با اجرای این طرح، ضریب تبدیل دان به گوشت مرغ زنده از ۱.۹ تا ۲ در کشور به عدد ۱.۸ کاهش یابد، ظرف یک سال منجر به حدود ۵۰۰ هزار تن صرفه جویی در مصرف دان می شود که رقم نسبتا بزرگی است.منبع اخبار

وی با اشاره این که تولید مرغ سایز از سیاست‌های معاونت امور تولیدات دامی است، تصریح کرد: در راستای اجرایی شدن تولید مرغ سایز در کشور یکی از برنامه‌های ما فرهنگ سازی در حوزه تولید و مصرف است.