اخبار

پرسودترین پرورش های گلخانه ای در ایران کدامند؟ مجله خبری کشاورزی

مطابق گزارشات 3ماهه، به ازای هر سهم سود 986 ریالی محقق شده که 2٪ نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است. سرویس : ایلام – زمان : شناسه خبر : 1204540 آذرنوش عموزاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در ایلام، اظهار کرد: از ابتدای سالجاری تا کنون 90 هزار تن محموله گیاهی صادراتی تحت اعمال مقررات و ضوابط قرنطینه ای قرار گرفته و پنج هزار و هفتصد برگه گواهی بهداشت نباتی توسط کارشناسان قرنطینه صادر شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 40 درصد افزایش داشته است. یکی از منابعی که به کشاورزی ضربه وارد می کند ، ورود آب آلوده ، فاضلاب و مواد سمی کارخانجات به منابع آبی کشاورزی است که به مرور زمان موجب کاهش حاصلخیزی خاک خواهد شد. پیشرفتهای بیوتکنولوژی که وارد مزرعه شده ،اطمینان بوجود آورده که قیمت مواد غذایی امریکا در داخل و خارج از امریکا،کاملا رقابتی شود.تحقیقات بیوتکنولوژی از نزدیک ، توسط بنگاه های فدرال و ایالتی از قبیل EPA, USDA، و FDA نظارت می شود. روستاها زندگی می کنند ، کشاورزانی که در شهر ساکن هستند ، شاغلان بخش دام ، منابع طبیعی ، رانندگان بخش حمل و نقل بار و مسافر ، قالیبافان ، کارگران فصلی ، فعالان حوزه صنایع دستی و مشاغلی از این قبیل می توانند در این صندوق بیمه شوند.

شاهینی ادامه داد: از آنجا که هزینه احداث استخر ذخیره آب تامین برق و انتقال آب بالا و تسهیلات محدود است، کشاورزان استان رغبت کمتری به اجرای توسعه آبیاری نوین دارند و تنها در ۲۶ درصد اراضی کشاورزی استان سامانه آبیاری نوین اجرایی شده و بقیه اراضی کشاورزی به روش سنتی و غرقابی آبیاری میشود. است. از این رو احداث گلخانه بسیار هزینه بر خواهد بود. بلاک چین این امکان را فراهم می کند تا تراکنش های تأیید شده با هر بازیکنی در زنجیره تامین مواد غذایی به طور ایمن به اشتراک گذاشته شود و بازاری با شفافیت فوق العاده ایجاد شود. تراکم گیاهی در سیستم عمودی در مقایسه با سیستم افقی می تواند تا سه برابر افزایش یابد، که این امر منجر به افزایش عملکرد در واحد سطح می شود.

طبق تعهد بیمه کشاورزی 78 محصول بیمه ای در استان گیلان تحت پوشش بیمه قرار می گیرند که بیشترین بیمه گذاری از سوی شالیکاران انجام می سایت agriculture-na شود. آموزش صنایع دستی به صورت رایگان باید برای حمایت و رونق صنایع دستی در استان بیشتر از قبل انجام شود و این حمایت ها می تواند زمینه ساز رونق هرچه بیشتر تولیدات فعالان در این بخش شود و فرصت های اشتغال جدیدی را در این حوزه در سطح استان ایجاد کند. با توجه به سرمایه گذاری زیادی که در این زمینه صورت میگیرد فقدان مدیریت صحیح در احداث گلخانه، انتخاب مکان، نوع گلخانه و پوشش آن باعث عدم بهره وری مناسب از سرمایه و امکانات خواهد شد. ارائه پروانه بهره برداری از چاه یا مدارک رسمی که نشان دهنده تامین آب مصرفی از قنات، چشمه، رودخانه، کانال باشد. سند مالکیت اعم از رسمی، قولنامهای یا اجاره نامه شش ساله. کیفیت آنها اعم از وارداتی، تولیدی و میزان مصرف سموم خطرناک و کم خطر و نیز راهکارها برای استفاده درست از سموم مورد بررسی قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم تا به تفصیل اقدام به بررسی مزایا و معایب کشت گلخانه ای زعفران بکنیم. 1. هزینه اولیه زیاد است و قسمت اعظم این هزینه صرف احداث گلخانه میشود.

وی ادامه داد: در آمار ها آمده است که یک میلیون و 800 هزار تا 2 میلیون تن نیاز سالانه صنف و صنعت کشور به آرد و گندم است. وی تصریح کرد: جذب سرمایه گذار به صورت ویژه باید در دستور کار مسوولان شهرستان قرار بگیرد ما نیز در استان کمک می کنیم تا طرح ها بسترسازی شوند و به سامان برسند و طرح های کارشناسی سرمایه گذاری باید در شهرستان مطرح شوند. وی افزود: بررسی های لازم در این زمینه صورت گرفته و مصوباتی نیز انجام می شود که امیدوارم موجب رونق کشاورزی و رفع مشکلات کشاورزان شود. به منظور گسترش فعالیت های مشترک در زمینه های کشاورزی و مدیریت آب، هیأتی از ازبکستان به ریاست معاون وزیر کشاورزی ازبکستان به ترکمنستان سفر کرد. حمید موحد – عضو هیات علمی دانشگاه تهران – در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان اینکه امر آموزش در تمام زمینهها میتواند موثر باشد، اظهار کرد: اگر بتوان با ایجاد تمهیداتی کشاورزی سنتی را در ایران به کشاورزی مدرن تبدیل کرد میتوان نسبت به تحقق اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی امیدوار بود. مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم تصریح کرد: در ماه های گذشته بیش از 450 هکتار از عرصه فضای سبز جنگلی جاده اراک و بوستان معصومیه که با شبکه آب خام آبیاری می شود، زیر پوشش شبکه آبیاری تحت فشار قرار گرفته است.

با تسلط اعراب بر ایران ، نظام اقتصادی که تا این دوره بر ایران حاکم بود، متحول شد. اگر در مورد کشت هیدروپونیک اطلاعاتی ندارید و اولین بار از اسم آن را می شنوید توصیه می کنیم این مقاله را مطالعه کنید. در هر صورت دقت کنید اگر از بذر استفاده می کنید بذر گواهی شده و سالم خریداری کنید. های سطحی استان تدوین می شود، اذعان کرد: با برنامه ریزی انجام شده امیدواریم تا با روش های نوین آبخیزداری بتوانیم از این آب ها شیرین منطقه استفاده کنیم. استان قزوین دارای 489 هزار هکتار اراضی کشاورزی است. قزوین به دکتر محسن عسگری مدیرعامل جوان و بادرایت شرکت ملی شیمی کشاورز اهدا شد. کارشناسان شرکت دانشبنیان «شیمیکاران سبز طوبی» با تولید کودهای کممصرف ریزمغذی، بهرهوری هرچه بیشتر در کشاورزی را میسر کردهاند. علیاصغر محمدی اظهار داشت: در زمان حاضر در آبیاری به روش سنتی بهرهوری آبیاری حداکثر ۵۵ درصد است که با تغییر روش آبیاری به سیستم آبیاری بارانی این عدد به ۷۵ درصد ارتقا پیدا میکند. به طور کلی موانعی که پیش روی کشاورزی هوشمند هستند، به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی برطرف خواهند شد. بسیاری از کشاورزان تصور میکنند که تغییر روش سنتی یا مدرن به روش هوشمند زمان و هزینه زیادی نیاز دارد.

این در حالی است که سهم کشورهای پهناوری همچون چین و ایالات متحده از صادرات سیبزمینی به ترتیب ۶.۸ و ۵.۸ درصد بوده است. تغییرات آب و هوایی در آینده احتمالاً بر تولید محصولات زراعی در کشورهای گرمسیری تأثیر منفی میگذارد، در حالی که تأثیرات در عرضهای جغرافیایی شمالی ممکن است مثبت یا منفی باشد. پوشش پلیاتیلن میتواند یک لایه یا دو لایه باشد، در آبوهوای سرد، با استفاده از دولایه پوششی که یک لایه عایق هوا را در برگرفتهاند، میتوان تا حدود زیادی در مصرف انرژی صرفهجویی نمود. هزار و 318 هکتار از باغ های شهرستان رودان زیرکشت لیموترش رفته که پیش بینی شده باتوجه به فصل برداشت آن که از تیرماه تا شهریورماه است، 110 هزار تُن محصول برداشت شود.

گاهی اوقات افرادی هستند که از مشاورین ما درباره “بهترین محصول گلخانه ای” یا “پردرآمد ترین محصول گلخانه ای” می پرسند. آیین زرتشت به کشاورزی بسیار اهمیت داده و در اوستا آمده که سومین جایی که زمین خیلی شادمان است جایی است که افرادی از خداپرستان بیشترین غله را کشت نموده و بیشترین گیاه و میوه کاشته شود. همچنین مصرف بسیار بالایی در غذاهای خانگی دارند. بسترهای کشت گلخانه ای چه فایده ای دارند؟ تداوم کار و تولید محصول در تمام فصلهای سال با توجه با امکان کنترل عوامل محیطی و تنظیم شرایط مورد نیاز گیاه، ایجاد فرصتهای شغلی مناسب برای جوانان و کارآموختگان کشاورزی و درنهایت و حفظ محیط زیست، از فرصتهایی است که با کشت گلخانهای نحقق می یابد. این دو کشور از سال 2019 به کار بر روی فرصت های تجاری بالقوه از جمله در سایر محصولات کشاورزی مانند سبزیجات ادامه می دهند.

این به اندازه کافی قدرتمند است که یک مک بوک پرو 16 اینچی را در 40 دقیقه تا 50 درصد شارژ کنید، با این فرض که از کابل MagSafe به USB-C استفاده می کنید. در واقع ما پیاز زعفران را در زمین خواهیم کاشت و در نزدیکی فصل برداشت و در یک دورهی سه ماهه به گلخانه منتقل میکنیم تا بتوانیم با کنترل شرایط محیطی میزان بازدهی مزرعه را افزایش دهیم. لوبیا لوبیا ها گزینه مناسبی برای فصل تابستان هستند و در این فصل شروع به میوه دادن می کنند. آقای سعیدی در نشست هماهنگی طرح جهش تولید در دیم زارها، گفت: طرح جهش تولید در دیم زار ها در سال زراعی 1401 و 1402 به استان چهارمحال و بختیاری ابلاغ شده که 30 هزار هکتار از اراضی دیم مستثنیات را تحت پوشش این طرح خواهیم برد. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جویبار تصریح کرد: 725 دستگاه کمباین و دستگاه دروگر برنج و غلات در جویبار فعالیت دارند که علاوه بر پوشش این شهرستان، به دیگر شهرستان های استان و مناطقی از استان های خراسان شمالی، گلستان و قزوین در برداشت برنج، گندم و جو خدمات رسانی می کنند.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی یاد آورشد: ارزآوری مناسب و ایجاد اشتغال در زمینه گلخانه در استان آذربایجان غربی که دارای مرزهای مشترک با کشورهای خارجی و نیز آب و هوای مطلوب برای کشاورزی و تولید اقتصادی است ، حایز اهمیت است. تهران- ایرنا- مقامات سوریه و امارات پنجشنبه شب برای توسعه همکاری در زمینه کشاورزی با یکدیگر گفت وگو کردند. 15 مورد از آنها روز بازار ،دو مورد عصر بازار، سه مورد شب بازار ، سه جمعه بازار،یک مورد بازار خود اشتغالی و 6 بازار تخصصی و موضوعی هستند که در مجموع حدود 6000 نفر در این بازارها اشتغال دارند. افرادی که بخواهند فقط با سرمایه گذاری به تولید کافی برسند و خود نظارت بر تولید نداشته باشند، موفقیت چندانی نخواهند داشت. امروز نیز اوضاع بهتر از آن روزها نیست و من گرچه خود بعنوان پیشگامان این نظام به عضویت آن درآمدم ولی پس از آنکه اطمینان یافتم، مضامین فوق الاذکر یا شعاری بیش نیست و یا گردانندگان درک موضوع نکرده و رابطه علت و معلولی را متصور نیستند ویا فقط تحت شرایط اجبارقانون فعلی، حاضر به قبول لزوم تحول انقلاب سبز بدلائل سیاسی نیستند. مفهوم پیشرفت یا توسعه نه فقط از حیث کمی و کیفی تولید بلکه از حیث لزوم تغییر در رفتار و روشها و یا ابزار و تجهیزات و سایرعوامل و نهاده های تولید نیز است.

بدیهی است پس از آن که مدارک ارائه شده از نظر سازمان مورد وثوق قرار بگیرد و تاییدیه کارشناس بازرس از وضعیت اولیه گلخانه نیز به این سازمان ارسال شود، مجوز شما صادر خواهد شد. یکی از اولین تصمیماتی که باید اتخاذ شود، این است که گلخانه به صورت یک واحد جداگانه، در تماس با ساختمانهای موجود یا به صورت بخشی از ساختمانهای جدید ساخته شود. سپس برنامه ریزی کشت و کار کل کشور متناسب با شناخت استعداد اراضی هر منطقه ازطریق نقشه یا پهنه بندی های دیجیتالی رایانه ای، منطبق با برآورد نیازهای داخلی و صادراتی هر محصول، انجام و تشکلهای لازم بر ای جذب نیرویهای تحصیلکرده دانشگاهی با همه تخصصها شناسائی شده و سایر ملزومات از جمله سیستمهای هوشمند و دستگاههای مدرن و بتدریج بومی سازی شده در ایران فراهم شده، تا کنترل کلیه نهاده های لازم از حیث کمی و کیفی برای تولید از جمله کود و سم و سوخت و اب و عملیات کشاورزی بطور دقیق و صحیح تحت کنترل کاربران تشکلهای صنعتی کشاورزی قرار گیرد. همچنین در این روش محلول مغذی باید در فواصل زمانی مرتب تعویض و قطعات سیستم نیز تمیز شود تا ایجاد گرفتگی نکنند.

وی بیان داشت: شهرستان رودان مقام نخست در سطح زیرکشت لیموترش و تولید این محصول را در کشور دارد. وی اضافه کرد: پیگیری ما برای پرداخت مابقی طلب کشاورزان از دولت ادامه دارد و امیدواریم به زودی کل پول گندم کشاورزان به استان اختصاص یابد. زراعی پیش رو (1401-1402) این طرح برای دومین سال در استان عملیاتی می شود. اما اگر به فکر تولید محصول خود هستید و یه به تولید تجاری فکر میکنید، بر روی این روش حساب باز نکنید. به هر حال برای دریافت شماره شبا و شماره حساب خود می توانید به بخش محاسبه شماره شبای بانکی کشاورزی وارد شوید. در روزهای بلند تابستان، بویژه در مناطق گرمسیر، می­ توان از پاشش مواد کدر کننده (نظیر آهک) بر روی پوشش گلخانه­ ها برای کاهش شدت نور وارد شده به گلخانه استفاده کرد. برخلاف کشت در هوای آزاد که با مراقبت کمتر نیز میتوان به سود قابل قبولی دست یافت، در کشتهای گلخانهای لحظهای غفلت میتواند خسارت جبران ناپذیری وارد کند. خسارت 7000 میلیارد تومانی سیلاب به باغات/ قیمت میوه افزایش می یابد؟ از فضاهای کوچک تا گلخانه های بزرگ، این پتانسیل را دارند تا به طرزی حرفه ای درختان میوه در آنها پرورش داده شوند. ما در این مقاله با توجه به تجربیات و دانش فنی کارشناسان اقدام به بررسی مزایا و معایب کشت گلخانه ای زعفران کردهایم تا بتوانیم در فرایند تصمیمگیری شما در رابطه با انتخاب روش کشت موثر باشیم.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، محمود حجتی شامگاه چهارشنبه در نشست با فعالان و تشکل های بخش کشاورزی استان مرکزی در اراک افزود: توجه به زنجیره از مزرعه تا سفره در بخش کشاورزی امری ضروری است که با نقصان یک حلقه از این زنجیره، تمامی زحمات کشاورزان به هدر خواهد رفت. وی افزود: از آنجا که ظرفیت کشاورزی در استان کرمان بهشدت بالاست و تولیدکنندگان و فعالان این حوزه علاقه به شرکت و حضور در این نمایشگاه داشتند، بهناچار مجبور شدیم علاوه بر فضاهای سرپوشیده، فضای باز محوطه نمایشگاه را هم در اختیار تولیدکنندگان قرار دهیم. وی عنوان کرد: ظرفیت های بی نظیری برای کشاورزی در منطقه فاریاب قرار دارد که باید با استفاده از روش های علمی و ترویج کشاورزی مدرن به سمت تولید محصولات مطلوب و با صرفه اقتصادی و استراتژیک حرکت کنیم. تاکید کرد: در سال جاری برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی، توسعه 42 هکتار گلخانه و سازه های فنی سبک و سایبان باغات در استان است، که اصلاح و تجهیز گلخانه ای یک هکتار، انتقال کشت از فضای باز سبزی و صیفی به گلخانه 3 هکتار و برگزاری دوره های اموزشی و اطلاع رسانی نیز از برنامه های ابلاغی است.

سایر هزینه های جاری می شود. به گزارش بازار کار،نشست طرح تبیین”روایت جهاد – رقابت خدمت” با حضور مدیرکل تعاون،کار ورفاه اجتماعی استان هرمزگان، با میزبانی دفتر اموراستان های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با هدف هم اندیشی، تبادل اطلاعات و تجربیات و بررسی فرایندهای جاری مرتبط، خصوصا ظرفیت های شورای هماهنگی، برگزارگردید . به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه، فریبرز کرمی اظهار داشت: طی 4 ماهه سالجاری حجم ترددها در محورهای مواصلاتی استان افزایش 25 درصدی نسبت به سال گذشته داشته است. برای حفظ توانایی انتقال نور مناسب در پوشش گلخانهها، پوششهای پلیاتیلن معمولی هر ۲ تا ۴ سال باید تعویض شوند.

در مقابل هم آب رسانی و آموزس کم ترین تورم های فصلی را در این بازه رقم زده اند که در مقیاس فصلی به ترتیب معادل با 0.1 درصد و 1.9 درصد به ثبت رسیده است. برای مناطقی که دارای سرمای زودرس پاییزه هستند می تواند مورد استفاده قرار گیرد و ارقام زودرس پنبه به نسبت دوره رشد به سمپاشی کمتری نیاز دارند به طوری که رقم خرداد از نظر کیفیت و فناوری و الیاف در حد تجاری رقم ورامین است. در طرح اقتصاد مقاومتی مقرر است در افق 1404 به خودکفایی 100 درصد برسیم و طرح خودکفایی پنبه یکی از 8 طرح اقتصاد مقاومتی در حوزه محصولات کشاورزی است که در راستای افزایش تولید این محصول پیگیری می شود. بعنوان مثال اگر بتوانیم به نحوی عمل نماییم که به ازای هر بذر گندم بجای برداشت 70 عدد گندم، 70 عدد خوشه برداشت کنیم در این صورت به افزایش تولید در واحد سطح خواهیم رسید.

پس در آیندهای نه چندان دور شاهد رشد این روشها در کشور خودمان هم خواهیم بود. نه تنها در ایران، بلکه در تمام دنیا پرورش زعفران در گلخانه به عنوان ادویه گرانبها طرفدار دارد. کشور ایران در قرن 21 بزرگترین صادر کننده زعفران است، به طوری که 90 درصد زعفران دنیا را ایران صادر میکند؛ پس زعفران از سودآورترین محصولات گلخانه ای است و بهترین محصول گلخانه ای برای صادرات به شمار میرود. لذا به کارگیری تکنیک های کشت بافت در بسیاری از موارد، امری گریز ناپذیر در مهندسی ژنتیک گیاهی به شمار می رود. در بعضی موارد، برای جلوگیری از ایجاد وقفه در تولید، تولیدکنندگان در اواخر دوره کشت، اقدام به کاشت نشاء در میان بوتههای پیر میکنند تا از حداقل تولید اطمینان حاصل کنند. افرادی که مایل به انتخاب این روش هستند؛ قطعاً باید مسلط به کوددهی و مدیریت مزرعهی خاکی باشند تا بتوانند پیازچهها را در هر دوره برای کشت مجدد پرورش دهند و آماده کنند. به گزارش نبض بازار ، بر اساس گفته های رئیس اتحادیه بارفروشان تقاضای خرید و مصرف میوه و صیفی 50 تا 60 درصد کاهش یافته است که این موضوع موجب افت قیمت میوه شده است و با توجه به اینکه امسال تولید محصولات کشاورزی ما 1.5 برابر نسبت به سال قبل بیشتر شده است.