اخبار

پرچم ایران بر فراز شانگهای

در خبری دیگر  در حاشیه نشست سه‌جانبه ایران، هند و روسیه که به میزبانی وزیر راه و شهرسازی کشورمان با مشارکت ۱۳ کشور برای تسهیل تردد در کریدور شمال-جنوب و با حضور مقامات کشورهای مختلف در تهران برگزار شد، قرارداد اجرایی پروژه رشت – آستارا میان دو کشور ایران و روسیه به امضاء رسید.

رئیس‌کل بانک مرکزی با تاکید بر کنترل رشد نقدینگی و مهار و کاهش تورم طی ماه‌های گذشته که ادامه‌دار هم خواهد بود، گفت: برای رفع بی انضباطی‌ها در نظام پولی و بانکی نیازمند همکاری و کمک قوه قضاییه هستیم.

به گزارش ایسنا، بر اساس دستور رییس جمهور ایران به عضویت رسمی در گروه همکاری های اقتصادی شانگهای درآمد و به این ترتیب ارتباط اقتصاد ایران با بخش مهمی از اقتصادهای نوظهور جهانی توسعه خواهد یافت.

همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه از برنامه‌های حمایتی برای پنج دهک اول جامعه خبر داد.

رکورد روز: بازار سرمایه

همچنین عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید که عضویت در سازمان شانگهای و حضور در بریکس در کنار این که دستاورد مهمی برای اقتصاد ایران است، می‌تواند فرصتی بزرگ را نیز در حوزه اقتصاد و تجارت به وجود آورد.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره موضع دولت در زمینه انتخابات اخیر اتاق بازرگانی، گفت: تقویت رابطه دولت و اتاق‌های سه‌گانه از جمله اتاق بازرگانی جزو راهبردهای دولت است که همواره پیگیری شده و تا پایان دولت هم پیگیری می‌شود. اما مشخصاً درباره انتخابات اخیر هم نظر دولت همان نظر دستگاه‌های نظارتی است.

شاخص کل بورس امروز با ۱۸ هزار و ۶۹۴ واحد افزایش تا رقم دو میلیون و ۲۰۲ هزار واحد صعود کرد. شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز با ۹۹۵۱ واحد افزایش در رقم ۷۷۳ هزار و ۲۹۸ واحد ایستاد.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی از رشد ۲۰ درصدی صادرات غیرنفتی تعاونی ها در سال ۱۴۰۱ و پیش بینی گمرک اختصاصی و استفاده حداکثری از مسیر سبز برای تسهیل صادرات تعاونی ها خبر داد.

گشایش روز: عضویت در شانگهای

سرانجام و پس از چند سال پیگیری و مذاکره عضویت ایران در سازمان همکاری های اقتصادی شانگهای نهایی شد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید که با توجه به اینکه در طول دهه‌های گذشته با شیوه‌های مختلفی اقتصاد ایران از عضویت در سازمان و گروه‌های تجاری بین المللی دور نگه داشته شده، پیوستن در پیمان جدیدی برای تجارت ایران مثبت و مهم خواهد بود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که دنبال آن هستیم دستورالعمل حاکمیت شرکتی به شکل قانون دربیاید تا ضمانت اجرای بالاتری برای آن داشته باشیم.

انتهای پیام

https://www.isna.ir/news/1402041308406/%D9%BE%D8%B1%DA%86%D9%85-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%B2-%D8%B4%D8%A7%D9%86%DA%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C

کاهشی روز: تورم