اخبار

پیش‌بینی تولید ۱۱۵ هزار تن عسل در سال جاری

صارمی با پیش‌بینی تولید حدود ۱۱۵ هزار تن عسل در کشور در سال جاری گفت: سال گذشته حدود ۱۱۲ هزار تن عسل در کشور توسط پرورش دهندگان بخش زنبورداری تولید شد.منبع اخبار

به گزارش روز شنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی،  « تورج صارمی» افزود: این تسهیلات در قالب قرض‌الحسنه، مرابحه و همچنین تامین نهاده‌های مورد نیاز و به منظور حمایت از زنبورداران و در راستای جبران بخشی از هزینه‌های تولید پرداخت شده و این حمایت همچنان از طریق صندوق ادامه خواهد یافت .

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تا تیرماه نیز با پیگیری‌های صورت گرفته نزدیک به ۲۵ هزار تن سهمیه نهاده شکر در دو مرحله از طریق معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی به تمام استان‌ها و براساس برش تولید تخصیص یافته است.

صارمی با بیان این که برای اصلاح ساختار زنبورستان‌های کشور و افزایش کمی و کیفی تولید ظرف بازه زمانی پنج ساله از سال ۱۰۴۱ تا ۱۴۰۵ برنامه‌ریزی کرده‌ایم، تصریح کرد: اجرای این برنامه نیازمند حمایت‌های لازم برای تامین نهاده، اجرای برنامه‌های آموزشی- مهارتی و تامین تسهیلات مورد نیاز و همچنین پوشش بیمه‌ای زنبورستان‌ها برای کاهش ریسک و استمرار این فعالیت تولیدی است و ما نیز پیگیر هستیم با ایجاد یک خط اعتباری بتوانیم بخشی از نیاز تولید کنندگان این بخش را در چارچوب ضوابط و مقررات مرتفع کنیم.

مجری طرح توسعه زنبورداری کشور ضمن تاکید بر افزایش حمایت‌ها در حوزه زنبورداری برای تامین نهاده‌ها از جمله نهاده شکر به دلیل استمرار خشکسالی‌ها گفت: سال گذشته به میزان ۴۰ هزار تن نهاده شکر حمایتی با قیمت مصوب برای تغذیه بهاره و زنده مانی زنبور در شرایط بحرانی خشکسالی و برای تغذیه زمستانه تخصیص و میان زنبورداران توزیع شد.

وی خاطرنشان کرد: دولت سهم بالغ بر ۴۷ درصدی در صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری را دارد و هر چند سال یک بار از محل فروش املاک، تجهیزات و امکانات مازاد وزارت جهاد کشاورزی سهم دولت برای افزایش سرمایه این صندوق و سایر صندوق‌ها تامین می‌شود که با تجمیع سهم بخش خصوصی در کنار سهم دولت، سرمایه ثبتی صندوق در راستای تامین مالی و اجرای برنامه‌های توسعه‌ای برای حمایت از صنعت زنبورداری کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد .

وی ابراز امیدواری کرد که در سال جاری نیز حمایت‌ها از بخش زنبورداری کشور در تامین تسهیلات سرمایه در گردش و ثابت برای اجرای طرح‌های تولیدی عملیاتی شود.

مجری طرح توسعه زنبورداری کشور اظهار داشت: پرورش دهندگان و فعالان زنبورداری کشور در سال گذشته علاوه بر تسهیلات دریافتی از طریق صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور از محل بند الف تبصره (۱۸) قانون بودجه کل کشور و در سامانه یکپارچه تسهیلات اعتباری موسوم به سامانه سیتا که به همین منظور طراحی شده است نیز برای تامین سرمایه در گردش بهره‌مند شده‌اند.