اخبار

کاهش ساعات کاری نانوایی‌های دولتی؛ تخلفی در روز روشن

درواقع به نظر می‌رسد اکنون به جای قاچاق آرد به کشورهای همسایه، قاچاق آرد از واحدهای نان دولتی به واحدهای آزادپز صورت می‌گیرد.

دولت نیز برای جلوگیری از سوءاستفاده برخی نانوایان، اعلام کرده است شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف مردم با شمارهای سازمان تعزیرات کشور ۱۲۴ و ۱۲۵ تماس حاصل کنند.منبع اخبار

این در حالی است که به دلیل تفاوت زیاد نرخ آرد دولتی و آزادپز و فانتزی‌ها اکنون شاهد صف‌های طولانی در مقابل نانوایی‌های سنتی هستیم اما نانوایی‌های دولتی با کاهش ساعات کاری خود دردسرهایی را برای شهروندان ایجاد کرده‌اند.

به گزارش مجله خبری کشاورزی، حذف یارانه و اصلاح نرخ آرد که از ابتدای سال کلید خورد به منظور حمایت از تولیدکننده، مصرف‌کننده و کاهش قاچاق آرد به کشورهای همسایه بوده است اما با وجود تمامی اقدامات دولت برای ساماندهی این موضوع برخی اقدام به اختلال در بازار آرد و تولید نان می‌کنند به طوری که ساعات کاری واحدهای نانوایی کاهش یافته است.

مثلا هر قرص نان بربری اگر در واحد نانوایی دولتی ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان قیمت دارد در واحد آزادپز بین ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان است و این اختلاف فاحش قیمت نان بین نانوایی‌های دولتی و آزادپز خود مشکلات جدیدی را ایجاد کرده است.

شهروندان گزارش تخلفات را به ۱۲۴ اعلام کنند

برخی شهروندان می‌گویند جدیداً هر وقت به نانوایی‌های دولتی مراجعه می‌کنند تعطیل است و زمان پختشان مشخص نیست.

قاچاق آرد از نانوایی‌های دولتی به سمت آزادپزها

پیش از این که ساعات کار نانوایی‌ها در سه نوبت صبح، ظهر و عصر بود و تقریباً در تمامی ساعات روز نانوایی‌ها فعالیت داشتند و مشکلی در تأمین نان مردم وجود نداشت. اما اکنون برخی واحدهای نانوایی با کاهش ساعات کاری خود در طول روز به جای سه نوبت پخت اقدام به پخت در یک یا دو نوبت در کمترین زمان ممکن می‌کنند برخی دیگر مدت‌زمان فعالیت خود را به یک روز در میان کاهش داده‌اند.

  برای پیگیری این موضوع خبرنگار مجله خبری کشاورزی چندین بار با مسئولان اتحادیه نانوایی‌های سنتی کشور تماس گرفت اما پاسخگو نبودند.

البته ناگفته نماند در این میان برخی از این نانوایی‌های دولتی نیز با برخی واحدهای آزادپزها دست در یک کاسه دارند یعنی با کاهش ساعات کار نانوایی‌های دولتی شهروندان ناچار می‌شوند از نانوایی‌های آزادپز که هر عدد نان را به دلخواه خود با قیمت‌های بالا می‌فروشند، خرید کنند.