اخبار

کاهش قیمت برنج با آغاز برداشت و افزایش عرضه بیدار بورس

به دلیل اهمیت امنیت غذایی تصمیم گیری در مورد زمان کاشت و برداشت برنج بسیار مهم و تاثیرگذار است. از آنجا که در دنیا بیش از ۴۰ هزار نوع برنج وجود دارد و هریک شرایط رشد و کاشت و برداشت خاص خود را دارند نمی ­توان زمان دقیق و معینی برای کاشت و برداشت برنج عنوان کرد. زمان کاشت و برداشت برنج به شرایط گوناگونی همچون آب و هوا، میزان بارندگی و نوع برنج بستگی دارد. در این مقاله زمان کاشت و برداشت دو نوع برنج که در ایران استفاده­ ی بیشتری دارند را بیان خواهیم نمود. البته برنج هندی را می­توان یک برنج پرمصرف در کل جهان دانست و از نظر زمان کاشت و برداشت نیز بسیار جالب توجه است. زمان برداشت برنج یکی از عوامل مـؤثر و تعیـین کننـده بـر مقـدار ضـایعات کمـی و کیفـی محسوب می گردد.

کاشت نشاء‌ها در زمین اصلی در استان گیلان توسط زنان و در استان مازندران توسط مردان ماهر شالیکار انجام می‌گیرد. چون برنج کشت اول به تازگی برداشت شده است و زمان برای کشت دوباره کم است، پس از برداشت محصول کشت اول با سرعت بیشتری زمین اصلی را شخم می زنند و آن را برای کاشت نشا آماده می کنند. با این دستگاه میتوان عمل برداشت و کمباین را همزمان و در داخل مزرعه با یکدیگر انجام داد. به کمباین مکانیزه در گویش محلی به دستگاه تانک یا بخور نیز معروف است. برای استفاده از این دستگاه نیاز به ۳ نیروی کار است که در مقایسه با برداشت و کمباین دستی بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود.

آخرین اخبار اقتصادی

نحوه کاشت برنج هاشمی چگونه است؟ برنج هاشمی یکی از محبوب ترین و پر مخاطب ترین نمونه های برنج ایرانی است که در شمال کشور کشت می شود. خوش طعم و خوش پخت بودن آن بر همگان ثابت شده است و ویژگی های آن هیچ گاه قابل مقایسه با دیگر برنج های ایرانی نیست. این نوع برنج علاوه بر داخل کشور در سراسر دنیا طرفداران دارد و تمام مخاطبانش از خرید آن نهایت لذت را می برند. متاسفانه تاکنون تغییرات چندانی در طرح اولیه داده نشده است و بسیاری از پارامترهای طراحی در ساخت دستگاه ملحوظ نمی گردد و در نتیجه موجب افزایش درصد شکست برنج و کاهش درآمد کشاورزان می شود. از این رو میزان این ضایعات چه کیفی و چه کمی بر اساس شرایط و موقعیت مزرعه و نحوه agriculture-na.ir تعیین خواهد شد. تنها مشکل و محدودیتی که در برداشت و خرمن کوبی با کمباین مخصوص برنج پیش می آید، خشک کردن شلتوک‌ها هست.

206 هزار و 402 هکتار از شالیزارهای استان به صورت مکانیزه برداشت شد. وجود آب سبب انتقال مواد مختلف از ریشه به ساقه ، برگ و دانه ها شده و در نتیجه موجب تهیه مواد خشک می گردد. برنج در طول دوره شد خود به طور متوسط به تا مترمکعب آب نیاز دارد. این مقدار باید در هنگام پنجه زنی ، تشکیل پانیکول و هنگام گل دادن در اختیار گیاه قرار بگیرد.

برنج چین دوم چیست و چه تفاوتی با کشت دوم دارد؟

برنج ایرانی نامی آشنا در سرتاسر جهان است چراکه هیچ کجای دنیا عطر و طعم برنج ایرانی یافت نمی‌شود. توان مورد نیاز این نوع خرمنکوب نیز همانند خرمنکوب نوع پرتابی از محور توان دهی تراکتور تأمین می شود و براي حمل و نقل به صورت اتـصال تـک نقطـه بـه مالبنـد تراکتـور متصل می گردد. ساختمان اصـلی آن شـامل شاسـی، واحـد کوبنـده و درپـوش آن، پرتـاب کننده کاه، الک هاي تمیزکننده و قسمت تخلیه کننده است . در ایـن نـوع خرمنکوب بر خلاف نوع پرتـابی، جهـت جریـان محـصول در محفظـه کوبنـده در راسـتاي محور کوبنده است. درکوبنـده جریان محوري در اثر چرخش محصول در فضاي کوبنده و ضد کوبنده و حرکت آن ها در طول محور کوبنده کـه توسـط پـره هـاي مـارپیچی تعبیـه شـده در قـسمت داخلـی درپـوش صورت می گیرد، جداسازي دانه ها از کاه انجام می شود.

روش کاشت – داشت و برداشت برنج

حدود ۷ درصد از برنج­های هندی در اواسط بهار کاشته و در اوایل یا اواسط پاییز برداشت می­شوند. دروگرها معمولاً از پایین ساقه را درو می کنند و شالی های درو شده را به صورت نواری بر روی زمین قرار می دهند. توضیح اینکه در صورت آفتابی بودن می توان روز بعد شالی های درو شده را جمع آوری و خرمنکوبی کرد. خواص برنج قهوه ای برنج یکی از خوش‌طعم‌ترین غذاهای ایرانی است. اگرچه مصرف برنج در سایر کشورها، نیز دیده می‌شود اما در ایران یکی از…