اخبار

کتاب کشاورزی هوشمند 1 مجله خبری کشاورزی

به گزارش خبرگزاری تسنیم محمد قربانی سرپرست معاونت برنامهریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در دولت جدید یکی از محورهای کلیدی وزارت جهاد کشاورزی بر محور کشاورزی قراردادی قرار گرفته است و هدف ما در وزارت جهاد کشاورزی، رسیدن به قدرت و اقتدار غذایی در منطقه است. علاوه بر این مساله یعنی تورم، سیاستهای دولت در حوزههایی مثل «آب»، «حمایت از کشاورزان» و «تنظیم قیمت با واردات» نیز اختلالهای بیرونی در بازار محصولات کشاورزی کشور را شدیدتر کرده و امکان رسیدن به یک مدل قابل دفاع برای تبیین چگونگی دینامیک قیمت در آنها را دشوارتر کرده است. «همه این عوامل رسیدن به هدف برداشت 130 میلیون تن گندم را با مشکل مواجه خواهد کرد. وی با اشاره به میزان شکر تولید شده در آذربایجان غربی میگوید: با توجه به تولید چغندر قند در استان بیش از ۳۶ میلیون و ۶۶۵ هزار تن شکر در پنج کارخانه قند تولید و جهت مصرف به بازار عرضه شده است. غلامرضا بابایی ادامه می دهد: طی سال گذشته در استان بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن چغندر قند در مزارع استان توسط کشاورزان تولید و تحویل کارخانجات قند استان شده است.

در کشت هیدروپونیک، گیاه مواد معدنی مورد نیازش را از محلولهایی حاوی مواد معدنی دریافت و نور مورد نیاز را نیز از سیستمهای نور مصنوعی، تامین میکند. هر شهرستان در منطقه آذربایجان غربی را می توان محل رویش گیاهانی از نوع خاص همچون بادرشبو، نعناع فلفلی و معمولی، بیدمشک، پونه و صدها نوع گیاه دیگری دانست که مشابه آن در نقاط بسیار کمی از کشور دیده می شود. در میان محصولات کشاورزی، محصول سیب جایگاه ویژه ای در این استان دارد و آذربایجان غربی را می توان قطب تولید سیب در کشور دانست. جلیلی با اشاره به آب بر بودن چغندرقند می گوید: با توجه به اینکه چغندرقند آب بر است، کشت این محصول را از حوضه آبریز دریاچه ارومیه به شمال استان انتقال دادهایم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی نیز در گفتگو با بازار، این استان را از قطبهای تولید چغندرقند کشور دانسته و می گوید: آذربایجان غربی با وجود پنج کارخانه تولید قند و زمین زیر کشت چغندر قند یکی از قطب های تولید این محصول در کشور است. چغندرقند را میتوان یکی از محصولات استراتژیک تولیدی استان دانست به طوری که درصد بالایی از تولیدات چغندر قند کشور مربوط به این استان می شود و چغندرکاران این استان در حال حاضر نیاز دیگر استان ها را نیز تامین می کنند. محصولات کشاورزی ایران در حال حاضر ظرفیت خوبی در اشتغال نیروی کار و نیز تولید ناخالص داخلی (GDP) دارد و این در حالی است که بهرهوری مناسبی نیز در مراحل کاشت، داشت، برداشت، حمل و توزیع وجود ندارد. آذربایجان غربی را می توان از مراکز مستعد تولید کلزا در کشور دانست که رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در این راستا با بیان اینکه کشت کلزا در حال حاضر در سطح استان از شرایط مطلوب و بسیار خوبی برخودار است، می گوید: هم اکنون سه هزار و ۶۸۶ هکتار از اراضی استان زیر کشت کلزا رفته است که وضعیت خوب این مزارع باعث خواهد شد که کشاورزان در سالهای آتی نیز به کشت بیشتر این محصول روی آورند.

افزایش عملکرد: ممکن است سطح زیر کشت را افزایش نداد ولی با شخم یکنواخت ، تهیه ی بستر مناسب ، کاشت در عمق ثابت و فاصله ی مناسب بین بوته ها، وجین مؤثرتر، سمپاشی ، کودپاشی و بالاخره برداشت بهتر عملکرد بیشتری تحصیل نمود که این عملیات جز با کاربرد ماشین امکان پذیر نمی شود. وزیر جهاد کشاورزی گفت : برای خودکفایی در تولید مرغ و افزایش تولید گوشت سفید در کشور، کمیته احیای مرغ لاین ایرانی فعال شده به طوری که تا پایان خرداد ماه سال جاری 16 درصد جوجه ریزی در کشور با مرغ لاین ایرانی بوده و امیدواریم تا پایان سال جاری میزان آن به 50 درصد افزایش یابد. وزیر کشاورزی روسیه هشدار داد عوامل مختلفی دسترسی به گندم در بازار دنیا را محدود خواهد کرد. در سالن های پرورش قارچ از تجهیزات مختلفی کمک گرفته میشود که اصلی ترین آن دستگاه رطوبت زن یا مه ساز می باشد. برای تسهیل صادرات محصولات کشاورزی ایران برنامههای مختلفی از سوی نهادهای دولتی تنظیم شده یا حتی به مرحله اجرا در آمده است؛ مانند تصویب قوانین، ایجاد وزارت جهاد کشاورزی، برنامههای ویژه صادراتی محصولات، اعطای تسهیلات صادراتی و موارد مشابه دیگر که به هر نحو در اجرا یا تنظیم آنها نقص وجود داشته است.

سامانه­ های هدایت خودکار نه تنها کارایی کشاورزی را بهبود بخشید، بلکه فعالیت ­های فیزیکی و یدی کشاورزان را نیز سایت agriculture-na کاهش داد. رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجانغربی در گفتگو با بازار، این استان را قطب اصلی تولید سیب در کشور عنوان کرده و می گوید: با وجود تحریمهای ظالمانه، بخش کشاورزی با حداکثر توان در حال تولید و تلاش است و نه تنها محصولات کشاورزی کاهش نیافته بلکه تولیدات این بخش در سال جاری در آذربایجانغربی، ۴۰۰ هزار تن نیز افزایش یافته است. از سوی دیگر، تاکید بیش از حد سیاستگذار بر کنترل قیمت محصولات کشاورزی با استفاده از اهرم تجارت خارجی، به زیان کشاورزان در ازای افزایش رفاه مصرفکنندگان منجر شده است. به عنوان مثال مهندس کشاورزی که در سمت مسئول کنترل کیفیت کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۶۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۱۲۱۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۸۰۰۰۰۰ تومان را داشته اند.

کاملاً درست است که برای صادرات موفق محصولات کشاورزی ایران به بازارهای جهانی و با ارزش افزوده بالاتر، باید بستهبندی مناسبی برای آنها در نظر گرفت یا تسهیلات مالی مناسبی پشتوانه باشد، اما از نخستین اطلاعات اولیهای که بر روی یک بستهبندی درج میشود، نام محصول و نام تجاری آن است که باعث هویتبخشی به محصول بستهبندی میشود؛ نام تجاری که بینالمللی باشد و بتواند در کشورهای جهان اصالت خود را حفظ کرده و از جعل نام مصون بماند. جلیلی با اشاره به اینکه دانه روغنی کلزا میتواند جایگزین مناسبی برای محصولات با مصرف آب بالا باشد، می گوید: آذربایجانغربی از مراکز بسیار مستعد تولید کلزا در سطح کشور به شمار میرود و برای توسعه سطح کشت این محصول با ارزش برنامههای وسیعی تدارک دیده شده است. استفاده از سامانه موقعیتیاب جهانی یا جیپیاس (GPS) نیز چه در تراکتورهای بدون سرنشین و چه در تراکتورهای امروزی میتواند به کشاورزان کمک کند تا مسیر مستقیم برای کاشت بذرها را پیدا کنند و به این شکل از بیشترین فضای ممکن زمین استفاده کنند. در تجربه جهانی نیز، در بازارهای املاک کشورها از مدل تارعنکبوتی برای تبیین دینامیک قیمت و عرضه استفاده شده است و به نظر میرسد با توجه به دیدگاههای موجود در خصوص چرایی رکود و رونقهای دورهای، چنین مدلی کارایی داشته باشد.

ساداتی نژاد با انتقاد از عملکرد برخی از بانکها در دادن تسهیلات به فعالان بخش کشاورزی در ادامه با بیان این مطلب که حدود ۸۳ هزار نفر از مرغداران و دامداران تسهیلات دریافت کرده اند، عنوان کرد: بانکها باید با کشاورزان این سرزمین مهربان باشند و بانک کشاورزی انصافا گل کاشته است. برای تحقق اهداف کلان کشاورزی، باید به کشاورزی به عنوان شغل حرفه ای نگاه کرد و توانمند کردن بهره برداران، ارتقاء بهره وری و از همه مهم تر ارائه تسهیلات ارزان قیمت به تولید کنندگان برای فعال کردن ظرفیت های جدید در اولویت باشد که می تواند تحول اساسی در بخش کشاورزی ایجاد کند و زمینه های خیلی از فعالیت های جدید اقتصادی را چه در سطح خرد و چه در سطح کلان در کشور ایجاد کند. مستندات و بررسیهای ارائهشده در بالا نشان میدهد که درآمدزایی از کشاورزی نهتنها در سطح کلان برای کشور با توجه به منابع، پتانسیلها و بهخصوص نیروی متخصص و جوان طرحی نو، دور از ذهن و دستیافتنی نیست، بلکه درحالحاضر در بسیاری از کشورهای جهان درحال اجرا شدن است.

ولی در صورتی که شیب منحنی عرضه از مقدار (قدر مطلق) منحنی تقاضا کمتر باشد، شدت نوسانها در هر دوره بیشتر از قبل میشود و در نتیجه قیمتها و مقادیر در یک مارپیچ برونگرا خواهند افتاد که وضعیت ناپایدار یا واگرا را نشان میدهد. در تئوری، گفته میشود که جهت حرکت منحنی و نوع همگرایی یا واگرایی بازار برای هر محصول دارای خاصیت تارعنکبوتی، به شرایط شیب منحنیهای عرضه و تقاضا در مقایسه با هم مرتبط است. برای مثال محصولی که به رطوبت زیاد حساسیت نشان دهد، در گلخانه ای با ارتفاع کم و تعداد کم تهویه به سرعت از بین خواهد رفت. به این فرض در اصطلاح اقتصادی فرض «انتظارات تطبیقی» (Comparative expectations) گفته میشود که بر اساس آن، قیمت انتظاری تابعی از قیمت کنونی و قیمتهای گذشته است.

مفهموم تغذیه و مواد مغذی در بیشتر مواقع خلط میشوند یا به عنوان مفاهیمی قابل جابهجایی با هم در نظر گرفته میشوند. از یک سو، قیمت نسبی پایین آب در دهه 80 منجر به مصرف بیش از حد این نهاده کشاورزی شد که در نتیجه آن، سیاستهای اصلاحی کنونی برای حفاظت از منابع آبی، به ناگزیر هزینه استفاده از آب را برای کشاورزان بیشتر میکند. برای این منظور در این مطلب به معرفی پر درآمد ترین محصولات کشاورزی خواهیم پرداخت تا با مطالعه آن بتوانید محصولی مناسب را برای کشاورزی انتخاب نمایید. باید زمینی داشته باشید تا بتوانید در آن به کشت و کار بپردازید و ساخت سازه گلخانه را شروع کنید. در حالت دوم به صورت بستهبندی از طریق تولیدکنندههاست که به ندرت وجود دارد؛ مانند پسته یا زعفران. ولی متاسفانه در ایران و احتمالاً تحت تاثیر شکل نگرفتن بازار به دلیل سیاستهای دولتی و نوسانهای غیراقتصادی، به ندرت از دانش اقتصاد خرد در سطح بنگاهها استفاده میشود و ناچیز بودن بانکهای اطلاعاتی در زمینههای مختلف نیز، این انفصال بین بنگاه و دانشگاه را به خوبی نشان میدهد. نتیجه گیری: به طور کلی صنعت کشاورزی در ایران دچار فراز و نشیب های زیادی شده و با مشکلات بسیار زیادی مواجه بوده ولی با اراده و دانش مردمان و کشاورزان دوباره راه خود را پیدا کرده است.

با نصب یک ترموستات هوشمند در گلخانه می توان دمای مطلوب گیاهان پرورشی را در فضای گلخانه هوشمند حکمفرما کرد. شکر برگ (Stevia) یک گیاه چند ساله علفی است و پیدایش طبیعی آن بین ۲۲ تا ۲۴ درجه جنوبی و ۵۳ تا ۵۶ درجه غربی در پاراگوئه و برزیل است. تقریبا تمام منطقه مرکزی ایران(یزد، سمنان ، استان مرکزی و اصفهان) و بخش عظیم یاز زمین های شرق (خراسان جنوبی و بخش های جنوبی خراسان رضوی) جنوب شرق( سیستان و بلوچستان و کرمان) و جنوب( هرمزگان و بوشهر) برای کشاورزی با آب باران نامناسب هستند. به گزارش همشهریآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کشت گلخانهای از جمله راهکارهای کشاورزان برای رهایی از بیآبی و برداشت محصولات مختلف کشاورزی است که در این زمینه استان یزد رتبه دوم کشتهای گلخانهای کشور را به خود اختصاص داده است. گلخانه دار باید در رابطه با گلدان ها، جعبه های بذر کاری و نشاء گیری آشنایی داشته باشیم.

این مباحث و همچنین، نحوه ارائه آنها با استفاده از مدل تارعنکبوتی، به خوبی روشن میکند که چرا فهم چگونگی شکلگیری انتظارات برای درک دینامیک اقتصاد مهم است و چرا در نظریات اقتصادی دهههای اخیر، تا این حد روی انتظارات تاکید میشود. در صورتی که شیب منحنی عرضه شدیدتر از تقاضا باشد، نمودار تارعکبوتی همگرا خواهد بود که یک دینامیک پایدار را نشان میدهد. البته بیان نمودارها با شیب برای سادگی فهم دلیل واگرایی یا همگرایی صورت میگیرد و در مدل اقتصادی، به جای استفاده از تعاریف شیب عرضه یا تقاضا، این شرایط با استفاده از اصطلاحهای «کشش قیمتی» عرضه و تقاضا توضیح داده میشود. اعضای شورای اقتصاد عضو هیات وزیران درخواست شماره 020/12867 مورخ 1395/5/12 وزارت جهاد کشاورزی در خصوص پیشنهاد قیمت خرید تضمینی محصولات زراعی برای سال 1396 و محصولات باغی برای سال 1395 را بررسی و به استناد ماده (36) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(2) به شرح زیر تصویب نمود. 1- قیمت خرید تضمینی محصولات زراعی برای سال 1396 و محصولات باغی برای سال 1395 به شرح جدول (شماره 1و2) ذیل تعیین میشود. در این مدت، بیشترین میزان صادرات بخش کشاورزی از نظر ارزشی مربوط به بخش باغبانی با سهم 43.13 درصد، دام و طیور با سهم 26.5 درصد و زراعی با سهم 25.69 درصد بوده است.

رسول جلیلی ادامه می دهد: در سال گذشته بیش از ۸۰۰ هزار تن محصول سیب درختی در سرخانههای استان ذخیره سازی شده بود که پس از مصرف داخلی بیش از ۵۳۵ هزار تن از این میزان به کشورهای خارجی صادر شده که این میزان تا کنون بی سابقه بوده است. وی ادامه می دهد: بر اساس برآوردهای انجام شده امسال حدود هشت هزار تن از دانه روغنی کلزای تولیدی این استان به صورت تضمینی خریداری میشود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی می افزاید: تاکنون چغندرکاران برای کشت چغندرقند در سطح ۲۷هزار و ۵۰۰ هکتار با کارخانجات استان قرارداد بسته اند که از این مقدار پنج هزار و ۱۰۰هکتار کشت شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته، سه برابر بیشتر است. استان آذربایجان غربی را میتوان قطب تولید چغندرقند در کشور دانست که طبق گفته مسئولان نزدیک به ۴۰ درصد مجموع تولید کشوری چغندرقند مربوط به استان بوده و توسعه کشت این محصول در بسیاری از باغات و مناطق استان نیز در دستور کار قرار دارد. خاک آذربایجان غربی مستعد پرورش گونههای گیاهی و محصولات کشاورزی فراوانی است که موجب رونق بخشی به حوزه کشاورزی و اقتصاد حاصل از آن برای استان شده به گونه ای که محصولات کشاورزی بسیاری در سبد صادراتی آذربایجان غربی قرار گرفته و موجب رونق بخشی به اقتصاد استان شده است.

پورخاتون با اشاره به اینکه بیماری ها و آفات یک معضل برای کشورهای اروپایی شده است، گفت: با توجه به آب و هوای کشور، ایران از لحاظ تولیدات محصولات گلخانه ای می تواند، بی نظیر باشد لذا تصمیمات جدی در این حوزه باید اندیشیده شده است. عامل بزرگتر هم که البته سیاست واحدی پشت آن نیست، چگونگی قیمتگذاریهای دولتی و تعیین کف و سقف قیمت محصولات غذایی در شرایط خاص است که خود، به عاملی برای نوسانهای بیشتر تبدیل میشود. امروزه هزینه ساخت گلخانههای شیشهای بسیار بیشتر از انواع دیگر پوشش برای گلخانه مثل پلاستیک و پلی کربنات است. 2- به ازای هر درصد شکستگی بیش از 10 درصد برای برنجهای گروه سه مبلغ 79 ریال و برای برنجهای گروه یک و دو مبلغ 92 ریال از نرخهای مصوب کسر و به میزان شکستگی کمتر از 10درصد برای برنجهای گروه سه مبلغ 116 ریال و برای برنجهای گروه یک و دو مبلغ 123 ریال به نرخهای مصوب اضافه میشود. حداکثر شکستگی قابل قبول 15درصد و حداقل شکستگی قابل قبول برای پرداخت جایزه 7.5درصد است. پس از آن است که مرکز مالکیت معنوی نسبت به ثبت برند بینالمللی محصول کشاورزی اقدام میکند.

هرچند اخیراً مقرر بود تا مرکز مالکیت معنوی صرفاً بر اساس مجوزهای فعالیت مندرج در کارت بازرگانی و بدون نیاز به داشتن جواز تاسیس به ثبت برند در طبقههای کالایی اقدام کند، اما همین امر نیز با استانداردهای بینالمللی و در سطح سهولت با کشورهای رقیب و همتا نیست. در مجموع سه مرحله دریافت کارت بازرگانی از اتاق بازرگانی ایران، جواز تاسیس از وزارت جهاد کشاورزی و نهایتاً دریافت برند از مرکز مالکیت معنوی باید صورت بگیرد که هریک مدتزمان بسیار طولانی و هزینههای زیادی را به شخص تحمیل میکند که با توجه به تجربیات شخصی که برای دریافت برند بینالمللی محصولات کشاورزی ایران داشتهام، آن را به تحریر درآوردهام تا نشان دهد برند به عنوان پیشنیاز بستهبندی محصولات کشاورزی ایران، خود با روال اداری طاقتفرسا و طولانیمدت همراه است و به جرات میتوان گفت از اولین علل عقبماندگی در بستهبندی محصولات کشاورزی ایران، همین روال ثبت برند است. فروشی که ارزش افزوده محصول و افزایش اعتماد و شهرت برند محصول کشاورزی ایرانی را به همراه آورد. یا به صورت فروش انبوه و عمده که ارزش افزوده مناسبی ایجاد نخواهد کرد و حتی در طولانیمدت بازار کشور هدف را از دست خواهد داد مانند تجربه ناموفقی که با روسیه و عراق در سال جاری شاهد بودیم یا تجربهای که در سالهای نه چندان دور در امارات اتفاق افتاد.

با توجه به خصلت اصلی بازار محصولات کشاورزی یعنی «وقفه» بین تصمیمات عرضه و تقاضا به دلیل نامعلوم بودن قیمت «انتظاری»، میتوان مدل مرسوم برای تحلیل این بازارها یعنی «مدل تارعنکبوتی» را به حوزههای دیگری که دینامیک قیمت و مقدار دارای شرایط مشابهی است، بسط داد. در این صورت، گفته میشود در صورتی که در محدوده نزدیک به تعادل، «کشش قیمتی عرضه» از «کشش قیمتی تقاضا» کوچکتر باشد، دینامیک مدل پایدار و منحنی آن همگرا خواهد بود و در شرایط برعکس یعنی وقتی کشش قیمتی عرضه بزرگتر از تقاضا باشد، دینامیک مدل ناپایدار و منحنی آن واگرا خواهد بود. نمونه این دیدگاه در صفحه اول وبسایت مرکز مسائل جهانی غذا با جمله «کشت بیشتر به ازای هر هکتار، زمین بیشتری را برای طبیعت باقی میگذارد» قابل مشاهده است.