اخبار

کشاورزان ماهشهری با کمبود سوخت برای آماده‌سازی کشت پاییزه روبه‌رو هستند

محسنی ادامه داد: کشاورزان ماهشهری برای تامین سوخت ماشین آلات کشاورزی و خرید آن از کامیون‌داران با بیش از ۱۰برابر نرخ مصوب مشکل دارند و توان مالی آنان پاسخگو نیست.

وی ادامه داد: بخشی از ماشین آلات کشاورزی همچون تراکتور برای جابجایی کالاها و جا به جایی نیروی انسانی به کار گرفته می شود که ۲۰ درصد سوخت بخش غیرکشاورزی مربوط به همین مصارف است.

رییس اداره فناوری‌های مکانیزه کشاورزی جهاد کشاورزی خوزستان نیز در گفت وگو با مجله خبری کشاورزی با انتقاد از وضعیت تخصیص سوخت برای آماده سازی کشت پاییزه گفت: در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ در مجموع از ۲۵۰ میلیون لیتر سوخت درخواستی با تخصیص ۲۰۵میلیون لیتر برای کل بخش کشاورزی موافقت شد در حالی که نیاز واقعی بخش کشاورزی بیش از میزان است.

حسن بی نیاز با اشاره به اینکه سهمیه سوخت کشاورزان خوزستانی در سال زراعی جاری از مدت‌ها پیش به پایان رسیده و کشاورزان استان با مشقت فراوان سوخت مورد نیاز خود را از کامیون داران خریداری می کنند افزود: شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی خوزستان نیاز سوخت کشاورزان را تامین کنند.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خوزستان در پاسخ به درخواست کشاورزان استان به ویژه کشاورزان ماهشهری گفت: سهمیه ۲۰۵ میلیون لیتری بخش کشاورزی استان برای سال زراعی جاری به جهاد کشاورزی تحویل داده شده و جهادکشاورزی مسوولیت توزیع سوخت بین کشاورزان را دارد.

حامد یوسفی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی افزود: هم اکنون برخی کشاورزان ماهشهر هر لیتر گازوییل را برای تراکتورهای خود تا ۸۰ هزار ریال از کامیون داران می‌خرند و این فشار مضاعفی بر کشاورزان منطقه وارد کرده است.

وی افزود: تاکنون مکاتبه زیادی با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خوزستان برای افزایش میزان سهمیه سوخت کشاورزان انجام شده است ولی سهمیه سوخت افزایش نیافته است.

رییس اداره فناوری‌های مکانیزه کشاورزی جهاد کشاورزی خوزستان خواستار اقدام استاندار خوزستان برای مجاب کردن مجموعه وزارت نفت برای تخصیص سوخت برای آماده سازی کشت پاییزه است.

وی سخنان مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی خوزستان مبنی بر اینکه شرکت متبوع به تعهدات خود در تامین کامل سوخت تخصیصی عمل کرده است را نپذیرفت.

بی نیاز با اشاره به اینکه شرکت پخش فرآورده‌های نفتی خوزستان به مصوبات شورای کشاورزی در بخش تامین سوخت عمل نکرده است افزود: قرار بود علاوه بر تامین سهمیه ۲۰۵ میلیون لیتر، ۲۰ درصد سهمیه معادل ۴۰ میلیون لیتر برای مصارف غیرکشاورزی به بخش کشاورزی تخصیص یابد که این کار نیز انجام نشده است.

وی گفت:روزانه ده‌ها کشاورز ماهشهری با مراجعه به نظام صنفی کشاورزی خواستار تامین سوخت ماشین آلات کشاورزی برای آماده سازی کشت پاییزه زمین‌های خود هستند.

چندی پیش نیز آقارضا فتوحی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان در نشست شورای کشاورزی استان گفته بود زیبنده نیست در استانی که منبع اصلی تامین سوخت کشور است کشاورزان آن در مضیقه سوخت باشند.

چندی پیش نیز تعدادی از کشاورزان دزفولی با ماشین آلات کشاورزی خود مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان خواستار افزایش سهمیه سوخت کشاورزی این منطقه شده بودند.منبع اخبار

نعمت اله نجفی افزود: افزایش سهمیه سوخت کشاورزان خوزستان در سامانه یکپارچه وزارت نفت ثبت و تخصیص داده شده و امکان تخصیص سهمیه جدید به کشاورزان استان را نداریم.

وی با اشاره به اینکه خوزستان با ۱۴ درصد تولید کل محصولات کشاورزی قطب نخست کشاورزی کشور است گفت: تعلل در تامین سوخت کشاورزان استان، معیشت آنان را در سال زرعی آینده با چالش جدیدی رو به رو خواهد کرد.

یوسفی افزود:چنانچه سوخت کشاورزان ماهشهری تامین نشود کشت پاییزه در این منطقه با چالش رو به رو خواهد کرد.

مدیر جهاد کشاورزی ماهشهر نیز به خبرنگار مجله خبری کشاورزی گفت: تا سه سال پیش سهمیه سوخت هر دستگاه تراکتور ماهیانه یک هزار و ۲۰۰ لیتر بود ولی هم اکنون این سهمیه به ۳۰۰ لیتر کاهش یافته است.

وی گفت: شرکت متبوع به همه تعهدات خود برای تخصیص سهمیه سوخت کشاورزان بنابر بر تجزیه و تحلیل آنالیز کارشناسی که مهمترین آن سطح زیرکشت اراضی کشاورزی است عمل کرده است.

وی گفت: بسیاری از کشاورزان در مناطق دزفول، شوش ، ماهشهر و اهواز هم اکنون برای تامین سوخت در تنگنا هستند.