اخبار

کشاورزان وضعیت مالی مناسبی ندارند/قاچاق محصولات ناب کشاورزی ایران به خارج مجله خبری کشاورزی

وی در خصوص ساز و کار این طرح عنوان کرد: با کمک وزارت جهاد کشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی سامانهای طراحی شده است که اطلاعات کشاورزان در آن ثبت میشود و پول فروش محصولاتشان مستقیم به حساب بانکی آنها واریز میشود. ستا توتونچیان، مدیر برنامهها در مجموعه بیوسالین در این خصوص می گوید: «حدودا ۴۰۰ هزار گونه قابل کشت روی زمین وجود دارد که از این تعداد ۳ هزار عدد قابل خوردن هستند. در آمریکای جنوبی، کشاورزی از ۹۰۰۰ سال قبل از میلاد آغاز شد و با کشت چندین گونه گیاهی که بعداً به محصولات جزئی تبدیل شدند، شروع شد.

مسئله مهم، این ایدهی نادرست است که مزایای پیشرفت در تجزیه و تحلیل دادهها و اتوماسیون، به طور خودکار برای کسانی که بیشترین احتیاج به آن را دارند، کاهش مییابد. همیشه خوب نیست. این مسئله بیشتر به انتخاب تولیدکنندگان ارتباط دارد. این مسئله می تواند انگیزه کافی جهت پذیرش فناوری در کشاورزان ایجاد کند. به طوری که در سال 96 اصلاح و بازسازی گلخانهها 112 درصد رشد داشته. در این مقاله چهار بخشی ما نگاهی خواهیم انداخت به مکان، ساختار و محیطی مناسب و ایده آل که گیاهان برای رشد و پرورش در تاسیسات تولید گلخانه ای نیازمند هستند. با توجه به رشد جمعیت جهان و افزایش تقاضا برای محصولات کشاورزی، امروزه جامعه جهانی با بحران جدی غذا روبهرو است و یافتن منابع جدید برای تولید محصولات کشاورزی از جمله راهکارهای مؤثر در مقابل این بحران است از طرف دیگر مشکل کمبود آب کره زمین، دستوبال کشاورزان و مسئولان را برای تولید بیشتر و بیوقفه میبندد.

این امر باعث میشود که کشاورزی با درک کاربردهای کشاورزی هوشمند مانند نظارت بر دامداری، ردیابی وسایل نقلیه، نظارت بر زمین و نظارت بر موجودی، دقیق تر و سایت agriculture-na کارامدتر کنترل شود. از طریق ساختمانی بنام گلخانه هستیم که به عنوان محیط کنترل شده مطرح میگردد و با توجه به نیاز روزافزون بازار، چه از نظر تولید گل و گیاهان زینتی و چه از نظر سبزیجات و صیفی جات خارج از فصل این روش تولید امروزه به یکی از سود آورترین بخشهای کشاورزی تبدیل شدهاست که البته سرمایه گذاری اولیه فراوانی را نیز طلب میکند. کشاورزی هوشمند شامل تلفیق فن آوری های پیشرفته در روش های کشاورزی موجود است که با هدف افزایش کیفیت تولید و کارایی محصولات کشاورزی انجام می شود. هدف اصلی از کشاورزی هوشمند، ایجاد سیستم پشتیبانی تصمیم گیری برای مدیریت مزرعه است. از آنجا که کشاورزان دانش و سواد لازم برای استفاده از سموم را ندارند پس متولی و مسبب اصلی این اتفاق جهاد کشاورزی است. ندارد. پس از جمعآوری اطلاعات با استفاده از نرمافزارهای کشاورزی (agriculture Software) اطلاعات به دست آمده دستهبندی و پردازش میشود و اقدامات لازم نظیر آبیاری، محلول پاشی، سم پاشی و …

این دستگاه امکانات جدیدی را برای کارهای کشاورزی و زینتی باز می کند و اغلب در صنعت باغبانی استفاده می شود. در کشاورزی مدرن ما با یکسری دستگاهها در ارتباط هستیم که انجام یک سری از کارها را آسانتر میکند و با استفاده از آنها انجام یکسری از کارها برای فرد آسانتر میشود مانند کمباین، تراکتور، دستگاه آبیاری قطرهای. جهان شاهد تحول اساسی دیگری در پی یک انقلاب صنعتی جدید است که از فناوری های مدرن اطلاعات و ارتباطات در کشاورزی استفاده می کند، تا بتواند تولیدات کشاورزی پایدار را ارائه دهد. حسگرهای اینترنت اشیا، به کشاورزان اطلاعاتی در خصوص ثمردهی محصول، بارش باران، حمله آفات و تغذیه خاک ارائه میدهد که این دادههای ارزشمند میتوانند در طول زمان برای ارتقای روشهای کشاورزی استفاده شوند.

دومین قدم مراجعه به جهاد کشاورزی منطقه برای اخذ مجوز تاسیس و بهره برداری گلخانه صیفی جات می باشد که از شما مدارکی درخواست می کنند و پس از بررسی مدارک شما و بازدید کارشناس جهاد کشاورزی از کیفیت زمین و منبع آب شما و نحوه تامین آنها ، در نهایت مجوز های مربوطه را صادر خواهند نمود. لذا باید این کارگاهها در خارج از مناطق مسکونی و با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست احداث شود. به دلیل تکنولوژی خاص و به کار رفته در تولید این محصول، شرکت های اندکی داخل و یا خارج از کشور، توانایی تولید این محصول به طور مرغوب و باکیفیت را دارا هستند. قبل از انتقال پیازچه به داخل سالن، ابتدا باید سالن و پیاز زعفران را ضد عفونی نمایید و سپس آنها را در طبقههای آماده شده از قبل بچینید.

استاندار سمنان با اشاره به نقش مهم خبرنگاران در جهاد تبیین گفت: خبرنگاران در خط مقدم جهاد قرار دارند و عملکرد آنها در تولید و انتشار اخبار در اطلاع رسانی شفاف و آگاهی بخشی عمومی موثر است . با توجه به توسعه روزافزون کاربردها و خدمات فناوری فضایی در حوزه های مختلف اقتصادی و اجتماعی و نظر به اهمیت این خدمات در حوزه کشاورزی دقیق، سازمان فضایی ایران و فروم اینترنت اشیا ایران “رویداد راهکارهای پیاده سازی کشاورزی هوشمند” را با حضور فعالین حوزه کشاورزی، مدیران ارشد شرکت های کشت و صنعت استان های مختلف، شرکت های خدمات دهنده در این حوزه و شرکت ها و استارت آپ های حوزه خدمات فناوری فضایی در پنجمین کنفرانس تخصصی اینترنت اشیاء و طی هفته ایران دیجیتال برگزار می نماید و به بررسی و تبیین اهمیت موضوع از جنبههای مختلف خواهد پرداخت. کشاورزان خرده مالک با حداقل زمین ۱ هکتار، شرکتهای کشت و صنعت، شرکتهای فروش نهادهها و خدمات کشاورزی، تعاونیهای کشاورزی روستایی، صندوق بیمه کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان منابع طبیعی، سازمان مدیریت بحران، سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه فضایی ایران، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات میتوانند از این محصول استفاده کنند. خانواده هم می تواند در هزینه راه اندازی گلخانه شما را یاری کنند هم در فعالیت های که در یک گلخانه صورت میگیرد.

حال از آنجا که هر ساله حوادث طبیعی آسیب های جانبی زیادی به قسمت های مختلف اقتصادی و کشاورزی ما وارد می سازد، وجود بیمه محصولات کشاورزی برای جبران زیان های ناشی از بلایای طبیعی الزامی است و باید تبلیغاتی همه جانبه و یکپارچه برای شناساندن بیمه محصولات و مزایای آن به کشاورزان توسط کارگزاران صنعت بیمه صورت گیرد. وی ادامه داد: کشور ایران با توجه به موقعیت ویژهای که دارد از جذابیتهای زیادی برخوردار است و قطعا پتانسیلهای بسیار خوبی برای سرمایهگذاری دارد. وی افزود: طرح “کشاورزی هوشمند” بر دو محور الگوی کشت در استانهای مختلف و افزایش بهره وری ، تولید در واحد سطح و بسترسازی برای جمع آوری اطلاعات استوار است .

محققان مقابله با تغییرات اقلیم را از طریق تغییر سیستم های کشاورزی موثر می دانند، جایی که کربن خاک بیشترین میزان ترسیب را دارد. کشاورزی هوشمند ضروری می داند که به مسائل مربوط به رشد جمعیت، تغییرات آب و هوایی و نیروی کار، از نظر کاشت و آبیاری محصولات گرفته تا سلامتی و برداشت محصول بپردازد. برای اینکه بتوانیم بهترین محصول کشاورزی برای کاشت را انتخاب کنیم لازم است که در این زمینه اطلاعاتی بروز داشته باشیم. اسمارت هاب هوشمند که برای پروژه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. در دنیای IoT حسگرهای منبع اصلی جمعآوری دادهها در مقیاس بزرگ هستند. سه مدل از این سنسورها شامل سنسور هوشمند خاک، سنسور هوشمند هوا و سنسور هوشمند آب است که خود سه عنصر اصلی در کشاورزی است.

اینترنت اشیا IOT مکانیزمی برای اتصال بین حسگرها و ماشین آلات است و در نتیجه یک سیستم پیچیده ایجاد می شود که مزرعه شما را بر اساس داده های دریافتی مدیریت می کند. هنگامی که محصولات شروع به رشد میکنند، حسگرها سلامت خود را نشان میدهند و شاخص پوشش گیاهی خود را محاسبه میکنند. بررسی ها نشان می دهد که سالیانه ۳۰ تا ۵۰ درصد محصولات کشاورزی به ضایعات تبدیل می شود که با کاهش این میزان ضایعات می توان غذای ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر را از این محل تامین کرد. بررسی ها نشان میدهد که بهویژه در بخش های جنوبی کره زمین کشاورزی قراردادی بسیار رایج است به طوری که در کنیا 40 درصد کشاورزی این کشور تحت عنوان کشاورزی قراردادی است در کشورهایی مانند ویتنام و گانا و اوگاندا هم 5 درصد زیر کشاورزی قراردادی است. به هر حال بخش کشاورزی ظرفیت های وسیع و بالقوه ای دارد که در صورت به کارگیری سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در اجرایی کردن صحیح اصل 44 قانون اساسی، اقتصاد مقاومتی، بیانیه گام دوم انقلاب، می توان گام های موثری در افزایش تولید، ایجاد اشتغال، کاهش واردات، ارز آوری، کمک به فعال نمودن سایر بخش ها به ویژه بخش های صنعت و خدمات، کمک به تحقق عدالت اجتماعی از طریق افزایش درآمد روستائیان و تولیدکنندگان، خود اتکایی و امنیت غذایی برداشت.

در این سازه شما میتوانید پوشش پلی کربنات و پلاستیکی را در سقف و دیوارههای این سازه اجرا کنید. گلخانه هیدروپونیک روشهای کشت متفاوتی دارد که میتوانید با توجه به بودجه، نوع محصول و شرایط گلخانه مناسبترین روش را انتخاب کنید. این روش در مقایسه با خرید باغ و انجام کشت در آن، هزینه بیشتری برای راهاندازی دارد. در این روش به ازای هر 500 مترمربع از زمین اصلی، 2 تا 3 متر مربع فضا برای ایجاد خزانه مورد نیاز است. توسعه ی کشاورزی هوشمند نیاز به زمان دارد، چرا که به دلیل ماهیت آن کمتر از سایر بخش ها به آن پرداخته شده اما در آینده ی نزدیک نیاز به این مهم بیشتر از هر زمان دیگری احساس خواهد شد و منجر به بهره برداری مؤثر از آن می شود. از زمانی که سنسور ها در صنعت کشاورزی معرفی شده اند مدت زمان زیادی میگذرد اما مشکل رویکرد کشاورزی سنتی در استفاده از فناوری این سنسورها این بود که ما قادر به دستیابی همزمان به دادههای سنسورها نبودیم.اما با معرفی اینترنت اشیا در کشاورزی، حسگرهای پیشرفته بسیار بیشتر مورد استفاده قرار گرفتند. در کتاب حاضر، مبتنی بر آخرین پژوهشهای داخلی و خارجی، پس از آسیبشناسی و توانسنجیِ سرمشق کهنهی توسعهی کشاورزی و روستایی ایران، که منجبر به وابستگی ۵۶ درصدی امنیت غذایی به خارج، تخریب شدید محیط زیست با بیشبهرهبرداری از منابع طبیعی، تغییر فزایندهی کاربری کشاورزی، و مهاجرت رو به رشد و …

در این سال زراعی، استان خوزستان با 8.16 درصد سهم در برداشت سطح محصولات سالانه، بالاترین سطح زراعی برداشتشده را نسبت به استانهای دیگر به خود اختصاص داده است و استانهای فارس و کرمانشاه به ترتیب با 7.70 و 6.85 درصد سهم در رتبههای بعدی قرار گرفتهاند. به گزارش واحد مرکزی خبر ، سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی در سفر به شهرکرد گفت : این طـرح به صورت آزمایشی با موفقیت در سه استان سمنان ، فارس و همدان انجـام شد و از سال آینده در سراسر ایران اجرا خواهد شد . تولیدات این محصولات در کارخانه های ماشین آلات کشاورزی تبریز، همدان و تهران انجام می گیرد. دوم اینکه ما نمیدانیم در اقلیممان چه بکاریم چه قدر بکاریم و کجا بکاریم در زمینهای پست، باغها یا مزارعی را ایجاد میکنیم که نیاز به ارتفاع بیش از هزار متر از سطح دریا دارد و سبب میشود تبخیر و تعرق بالا رفته و بهرهوری پایین آید. بر اساس پیشبینیها، تولید غذا تا سال ۲۰۵۰ باید رشد ۷۰ درصدی داشته باشد تا بتواند نیاز جمعیت ۹٫۶ میلیاردی را تامین کند. طبق آخرین آمار های گزارش شده ، جمعیت جهان در سال ۲۰۵۰ به ۹/۶ میلیارد نفر می رسد. آب و هوا نقش بسیار مهمی برای کشاورزی بازی میکند و از مزایای به کار گیری فن آوری اینترنت اشیا در کشاورزی است و داشتن اطلاعات نادرست درباره آب و هوا باعث کاهش کمیت و کیفیت تولید محصول میشود..

بنابراین استفاده از تکنولوژی­ های جدید مانند اینترنت اشیاء در حوزه کشاورزی، زمینه پیشرفت صنعت کشاورزی در ایران و استفاده بهینه از منابع موجود را فراهم می­ نماید. داده جمعآوری شده که در اصطلاح به آن “دستور آبوهوایی” گفته میشود میتواند در سایر کامپیوترهای غذایی شخصی مورد استفاده قرار گیرند و از آن جهت ایجاد متغیرهای آبوهوایی مانند کربندیاکسید، دمای هوا، رطوبت، اکسیژن محلول، هیدروژن بالقوه، رسانایی الکتریکی و دمای خاک بهرهگیری شود. با استفاده از سنسور خاک می توان عواملی مانند میزان رطوبت خاک، درجه حرارت خاک و … مزایایی که کشاورزان از طریق استفاده از اینترنت اشیا به دست میآورند، دوجانبه است . دپارتمان کشاورزی ایالات متحده (USDA)و سرویس اطلاعات آماری کشاورزی ملی (NASS) یک برنامه کاربردی نقشهبرداری کشاورزی به نام “Crop Scape” را توسعه دادهاند که در آن کشاورزان میتوانند تخمینهای مربوط به انواع محصولات را به دست آورند. در نهایت، هواپیماهای بدون سرنشین، تاثیر زیستمحیطی را کاهش دادهاند. در بانک و بالا بودن سهم وری کشاورز از مشکلاتی است که کشاورزان تمایلی به کشت گلخانه ای ندارند. سبزیجات: سبزیجات برای شروع کشت گلخانه ای برای افراد مبتدی محصول مناسبی هستند زیرا هم کشت آسانی دارند و هم مشتری های زیادی دارند.

این تجهیزات شامل پمپ آبرسانی، مخزن آب، مخزن کود، پمپ تزریق کود و شیر برقی است. در مطالعه دینار و یارون (۱۹۹۲)، را بطه معنی داری میان پذیرش فناوری های آبیاری و متغیرهای مستقل: قیمت آب، قیمت محصولات کشاورزی و یارانه برای خرید تجهیزات آبیاری مشاهده شد. آبیاری هوشمند یکی از جدیدترین راه ها برای آبیاری گیاهان است که به کشاورزان این امکان را می دهد تا از زمان و میزان آبیاری به محصولات مطلع باشند. اکبری با بیان اینکه در حق شکر ظلم شده است گفت: شکر به عنوان یک کالای استراتژیک است و امسال برای اولین بار شکر را وارد نمی کنیم، یعنی هم میزان تولید افزایش یافته و کارخانه ها بروزتر شدند و این ناشی از قوانین و عملکردهایی است که تواما صورت گرفته است. با خرید بهترین تجهیزات گلخانه هوشمند، سرمایه شما هرگز به هدر نمی رود.

این دما بهترین دما جهت گلدهی زعفران میباشد. آل بویه با اشاره به اهمیت توسعه این نوع کودها در ایران تصریح میکند: «ما سعی داریم فرهنگسازی و ترویج مصرف کودهای ریزمغذی را در پیش بگیریم. از مهم ترین محصولاتی که در صادرات میوه نقش و جایگاه اول را دارند می توان به سیب، هلو، زردآلو و آلو اشاره کرد. در مجموع نمونهبرداری دقیق از خاک زمین، به کشاورز کمک میکند تعادل مطلوب بین سطح برگ و بار میوه را حفظ کند. از کل ۱۳۹۹ شرکت تعاونی تولید تعداد ۴۷۱ شرکت مطالعات فاز اول و تعداد ۳۸۵ شرکت مطالعات فاز دوم آب و خاک به مرحله اتمام رسیده و در فاز سوم که مرحله اجرا می باشد تعداد ۳۲۰ شرکت به مرحله اتمام و ۱۰۳ شرکت در حال انجام عملیات آب و خاک می باشند. مدیر کل روابط عمومی وزارت جهـاد کشاورزی همچنین از اختصاص دو هـزار میلیارد تومان در بـرنـامه پنجم توسعه بـرای مقابله با خشکسالی خبر داد و گفت: توسعه زیرساخت های بخش کشاورزی از جمله یکپارچه سازی اراضی کشاورزی ، نوسازی اراضی کشاورزی و باغی ، توسعه شبکههای آب رسانی و آبیاری زمینهای کشاورزی و باغ ها ، توسعه شبکه های نوین آبیاری و آبرسانی و بهبود مدیریت مزرعه از جمله راهکارهای مقابله با خشکسالی محسوب می شود .

استفاده از IOT در گلخانه ها، مداخله ی انسان را از بین برده است، در نتیجه کل فرایند را با صرف هزینه و افزایش دقت در همان زمان انجام می دهد. بر اساس مشکلاتی که در مراحل قبلی مشخص شده است، بستر نرم افزاری و یا انسانی که سیستم عامل را مدیریت می کند در مورد اقداماتی که باید انجام شود تصمیم گیری می کند. رضوانیزاده با اشاره به اینکه نزدیکی به روسیه تحقق کشت فراسرزمینی در این کشور را هموار کرده است، افزود: اگر کشاورزان فراسرزمینی در روسیه دو هزار هکتار زمین داشته باشند امکان حمل بار آنها با شبکه حملونقل ریلی، جادهای و دریایی میسر است.