اخبار

کشاورزان کشت گلخانهای را به زمینی ترجیح میدهند مجله خبری کشاورزی

به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان؛ با توجه به شرایط و نیازهای فعلی کشور دیگر کشاورزی به شیوه سنتی دیگر سودی برای کشور ندارد و کشاورزان باید از تجهیزات پیشرفته استفاده کرده و از شیوه های نوین در کار خود استفاده سایت agriculture-na کنند. لازم به ذکر است که بعد از خرید، به هزینههایی مثل نگهداری و تعمیرات نیز باید توجه کرد. دبیر اندیشکده آب، محیط زیست، امنیت غذایی و منابع طبیعی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خاطرنشان کرد: در راستای تحقق تامین امنیت غذایی با تاکید بر تولید در داخل کشور ( تدبیر 35) الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برای توسعه دانشبنیان کشاورزی ضروری است همانند بسیاری از کشورهای جهان اقدامات اساسی در ارتباط با حمایت و پشتیبانی بیشتر دولت، افزایش بهره وری از منابع و نهاده های تولید، کاهش تصدی گری دولت و تحول در شرایط و ساختار آموزشی و پژوهشی کشاورزی کشور ایجاد شود. آبکود با ارائه پشتیبانی و مشاوره رایگان در خصوص محصولات خود بستری امن برای شما مراجعه کنندگان فراهم آورده است.

کشاورز بدون در نظر گرفتن اهمیت استفاده از این روشها محصول خود را می کارد و به جز مشکل کمبود آب در کاشت محصول خود را با مشکلی دیگری روبرو نمی بیند، در واقع هنوز کشاورز ما خلاء استفاده از تکنولوژی نوین را در فرآیند تولید حس نکرده است. اگر خودکار بودن این فرآیند در تصمیمگیریها اتفاق بیافتد، به آن کشاورزی هوشمند گفته میشود و اگر در مورد سیستمهای سنجش از راه دور پیادهسازی شود، اتوماسیون نامیده میشود. در فرآیند ارزیابی علمی نشریات دانشگاه آزاد اسلامی در شهریور 1400، این نشریه رتبه B را کسب نمود. نشریه پژوهش های علوم کشاورزی پایدار به عنوان یکی از نشریات علمی دانشگاه آزاد اسلامی شهید حاج قاسم سلیمانی (کرمان) از تاریخ 99/09/22 بر اساس مجوز شماره 10/2703/ص/99 دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت خود را آغاز نموده و طبق مجوز شماره 88290 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور، به صورت فصلنامه منتشر می گردد. خواهشمند است قبل از ارسال فایل مقاله، صفحه راهنمای نویسندگان را مطالعه و مقاله خود را در فایل راهنمای تهیه مقاله وارد و طبق تنظیمات آن ارسال نمائید. کشور ایران بعد از پیروزی انقالب اسالمی با آگاهی از این مسئله که همواره ایران قابلیت پیشرفت در علم کشاورزی را دارد، کشاورزی نوین و پایدار را در سرلوحه برنامه های توسعه خود قرار داده است.

مهندس کشاورزی کمک می کند تا کشاورزی هرچه بیشتر، با ثبات، امن و سازگار با محیط زیست شود. برای رسیدن به این دو هدف، 6 عملیات کشاورزی می بایست سرلوحه ی کار قرار گیرند: خاکورزی گسترده، کشت تک محصولی، استفاده از کودهای معدنی، آبیاری هوشمند، کنترل پسماندهای شیمایی، و اصالح ژنتیکی گیاهان. وی با بیان اینکه این فقدان برنامه در تمام دولتها هم بوده و نشان از بی توجهی مسئولان به مقوله کشاورزی دارد، بیان کرد: پس از ۴۰ سال مدون شدن کشاورزی مثلاً مکانیزه در استان سمنان، هنوز مجموع زمینهای تحت آبیاری قطرهای و یا تحت فشار استان سمنان به ۴۰ هزار هکتار نرسیده است این در حالی است که فقط در یک شهرستان شاهرود بیش از ۳۹ هزار هکتار زمین زراعی کشاورزی وجود دارد. عسکری عنوان کرد: برای تحقق این امر به جذب سرمایه گذار پرداختهایم اما نگاهمان این است که در وهله نخست خود قرارگاه این کار را پیگیری کند. وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: برای ایجاد ارزش افزوده در کشاورزی باید از روشهای نوین و از انرژیهای تجدید پذیر استفاده شود و این کار نیاز به سرمایه گذاری دارد و ظرفیت های چنین کارهایی وجود دارد. عضو کابینه دولت سیزدهم تاکید کرد: زمینهای کشاورزی نباید تحت الشعاع سوادگری قرار گیرد و تبدیل به ویلا و ساختمان شود و اگر در کشاورزی بخواهیم به زنجیره تولید برسیم باید این زنجیره توسط صادرات و تکنولوژی تکمیل شود و این کار با استفاده از پتانسیل نخبگان جامعه میسر است.

او افزود: ۲ هزار میلیارد تومان برای ایجاد صنایع تبدیلی و جلوگیری از خام فروشی در استان دیده شده است. شاه حسینی افزود: همین اکنون که کشاورزی کالپوش با مشکلات عدیده روبرو است جهاد طرح کشت گیاه گل محمدی در ۲۰ هکتار اراضی کالپوش آن هم اراضی شیب دار را داده تا گلاب گیری انجام شود لذا مزیت اصلی که بنشن است رها شده و به دنبال گلاب گیری هستند. طی سال های اخیر درخواست برای توسعه مکانیزاسیون در استان مازندران افزایش یافت و کشاورزی استان در مرحله گذار از حالت سنتی به صنعتی ونوین است. عزیزاله شهیدی فر رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به تعریف خط اعتباری ویژه برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: با توجه به افزایش درخواست ها، تسهیلات بخش مکانیزاسیون نیز ارتقا یافته است و متقاضیان می توانند به ادارات کشاورزی مراجعه کنند. ابوالفضل شاهمرادی مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به افزایش ۱۱.۶ درصدی میزان بارندگی امسال نسبت به سال گذشته، گفت: به منظور جبران خسارت های ناشی از تندبادها، تگرگ و بارشهای شدید ابتدای سال بر بخش کشاورزی به خصوص در شهرستان شاهرود، یارانه ویژه به کشاورزان پرداخت می شود و همچنین با کشت نشایی چغندر تلاش بر این است که خسارت های بخش کشاورزی تا حدودی جبران شود.

در حال حاضر ضریب مکانیزاسیون در استان مازندران به ۲.۹۹ اسب بخار رسیده که این میزان در سال ۹۲ ۱.۶۲ اسب بخار بوده است و توسعه کشاورزی نوین در شالیزارها و گندمزارها جزو سیاست های راهبردی در استان مازندران به شمار می رود. یکی از چالش های اساسی در بخش کشاورزی این است که اساسا تولید محصولات کشاورزی در کشور ما صادرات محور و بر اساس تکمیل زنجیره تولید نیست. سید مصطفی طباطبایی که خود بهره بردار بخش کشاورزی استان سمنان است، تاکید میکند: ما هنوز برنامهای مدون که در آن نیازها، داشتهها، وضعیت موجود و مزیتهای اقتصادی کشاورزی در آن وجود داشته باشد را نداریم و لذا توسعهای هم درکار نیست. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، در تعریف «کشت مستقیم» به عنوان روشی نوین در کشاورزی می توان گفت که این نوع کشت با حذف عملیات خاکورزی یا شخم زنی در زمین کشاورزی انجام می شود. مهندس سمیر آبادی از مزرعه «الواها» می گوید که امیدوار است بتواند سالانه ۲ تن عسل تولید کند. «AgroParisTec» یک مؤسسه آموزش عالی و تحقیقاتی در فرانسه و جزو دانشگاههای برتر در زمینه کشاورزی و جنگلداری است و در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو میپذیرد.

البته ادارهکل جهاد کشاورزی استان کرمان اعلام کرده تسهیلاتی با کارمزد مناسب را در اختیار بهرهبرداران قرار دادهاست. تولیدات ارگانیک گواهی شده، باید تمام مراحل تولید، بسته بندی وفرآوری را زیر نظراعضای گواهی دهنده طی کرده باشند. چالش سوم، این است که صدور سند فرایندی متقاضی محور است یعنی اگر تمام مقدمات انجام شود باید متقاضی برای صدور سند مراجعه کند. در حال حاضر ترکیه هفتمین کشور تولیدکننده کشاورزی در جهان است و در سال 2018 به 190 کشور جهان هزار و 800 محصول به ارزش 17.7 میلیارد دلار صادر کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، مجید خدابخش در دیدار با نمایندگان تشکلهای غیردولتی بخش کشاورزی استان، حمایت از توسعه کشاورزی با استفاده از فناوریهای نوین را یکی از مهم ترین سیاستهای دولت دوازدهم برشمرد و عنوان کرد: خوشبختانه در قانون بودجه سال 97، 1.5 میلیارد دلار برای ارائه تسهیلات به کشاورزان تصویب شده که نزدیک به شش درصد از آن سهم استان آذربایجان شرقی است. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان، استفاده از راهکارهای نوین کشاورزی، بستری برای توسعه کمی و کیفی کشاورزی است، هر ساله بهار نوید بخش تازگی، طراوت، پویش و رشد اقتصادی و فصل کشت و کار برای کشاورزان بوده و از آنجا که کم آبی در چند سال اخیر گریبان گیر صنایع و کشاورزی استان شده است چرخ زندگی کشاورزان به نحوی استفاده بهینه از آب و روشهای نوین کشاورزی بستگی دارد.

علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب و تولید محصول بیشتر، سلامت محصول تولیدی گلخانهها و اشتغالزایی نیز از دیگر مزایای توسعه کشت گلخانهای است. بیشتر قیمت یک ابزار فولادی به قیمت ماده اولیه وابسته است. علاوه ­بر قیمت ماده اولیه، برند، کیفیت، نوع آلیاژ فولادی، هزینه حمل و نقل کالا و … با استفاده از سنسوری که به گاوهای ماده وصل می کنند، دامداران می توانند از زمان پاره شدن کیسه ی آب گاو باردار تا زمان زایمان آن لحظه به لحظه سلامتی گاو ماده را نظارت کنند و تحت کنترل داشته باشند. برای ثابت نگه­ داشتن هوای مناسب برای گیاهان در گلخانه­ هوشمند می ­توان از سیستم تهویه­ استفاده کرد که این سیستم می ­تواند دستی یا مکانیزه باشد. هزینه ی ماشین انتقال سوخت و بارگیری آن، دستمزد راننده و نیروی انسانی مورد نیاز برای این کار با در نظر گرفتن خطراتی مانند عدم دریافت به موقع سوخت، بسته شدن جاده ها در اثر یخبندان روزهای سرد سال، عدم وجود بستر مناسب برای جابجایی ماشین های سوخت را حتما در نظر بگیرید. این ابزار در دسته ابزارهای کشاورزی معاصر قرار می گیرد و برای کارهای مختلفی مانند جابجایی یونجه، محصولات زراعی، گاو یا اقلام کشاورزی مانند محصولات و لوازم و همچنین برای مصارف دیگر استفاده می شود.

مزارع عمودی: همان طور که قبلا ذکر شد این مزارع باعث افزایش چشمگیر تولید محصولات و بهینهسازی مصرف منابع میشوند. شرکت سبزآرمان اسپادانا در تاریخ 7/9/1385 به شماره 28665 به صورت شرکتهای سهامی خاص با موضوع فعالیت در زمینه کشاورزی در اداره ثبت شرکتهای اصفهان به ثبت رسید و از همان ابتدا با توجه به سوابق قبلی اعضا با تشکیل گروههای تخصصی کاری فعالیت خود را در زمینههای مربوط توسعه بخشید. وی با بیان اینکه مازندران قطب تولیدات کشاورزی وباغی است، یادآور شد: برای توسعه مکانیزاسیون و خرید ماشین آلات و پهبادهای کشاورزی تسهیلات با نرخ مناسب در اختیار بهره وران قرار خواهد گرفت.

برای تولید محصولات باکیفیت بایستی در تمام طول سال شرایط محیطی مطلوب رعایت و عوامل خسارت­زا کنترل شوند؛ بدون شک، کنترل این موارد تنها در مکان های مدرن سربسته، یعنی گلخانه میسر است. این موارد بر حجم تولید و کیفیت محصولات کشاورزی اثرات مثبت فراوانی بر جای میگذارد. نگهداری از گوجهفرنگی در شرایط گلخانهای نیز نکات خاص خود را دارد اما فراگیری آن بسیار راحتتر از موارد دیگر است. جواد ساداتینژاد، وزیر جهادکشاورزی از همان ابتدای آغاز به کار خود همواره کشاورزی قراردادی را محوریترین کار این وزارتخانه در دولت سیزدهم معرفی کرد و اظهار داشت: عزت و اقتدار کشاورزان در گرو اجرای کشاورزی قراردادی است.

اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به بررسی وضعیت تجارت محصولات کشاورزی ایران در سه ماهه نخست سال جاری پرداخته که نشان میدهد واردات در این بخش از صادرات بیشتر است. استان سمنان با توجه به تنوع اقلیمی در کشت محصول با شاخصههای مصرف آبی متفاوت است.بارش بارانهای بهاری در سال جاری و پر شدن سدها و بندهای خاکی استان نوید بخش سالی پر بار برای کشاورزان است. فروشگاه کشاورزی خاص، تولیدکننده انواع سبزیجات گلخانهای است. فروش آنلاین کود npk قیمت کود کامل قیمت کود زیگلر آلمان فروشگاه کشاورزی آنلاین ، فروشگاه آنلاین کشاورزی . انواع دستگاه پشمچین گوسفندی پشمچین گوسفندی کربل آلمان پشمچین گوسفندی فلای بیگ. شیردوش گاوی شیردوش گوسفندی ، دستگاه شیردوش ترک. لوازم یدکی شیردوش – لاینر شیردوش گاوی ، لاینر میلکر پالسیتور 2 کانال پولساتور دو کانال پولساتور 4 کانال.علفتراش پشتی علف تراش پشتی علفزن پشتی علفتراش پشتی هوندا. فروش آنلاین جدیدترین ادوات مکانیزه کشاورزی و باغبانی، تراکتور باغی ، دروگر ها ، علف تراش دوشی و پشتی . در این مقاله تلاش شد تا شما متوجه اهمیت و نقش فولاد در ساخت ادوات کشاورزی شوید.

مصرف بهینه آب: از آنجایی که امکان استفاده از آبیاری تحت فشار (قطره ای) در کشت های گلخانه ای وجود دارد، صرفه جویی قابل توجهی در مصرف آب می گردد. او با اشاره به مقابله با چالش کم آبی در بخش کشاورزی اظهار داشت: استفاده از سیستمهای آبیاری تحت فشار به دو روش آبیاری بارانی و زیر سطحی از جمله سیاستهای اصلی وزارت جهاد کشاورزی است که به همین منظور یارانهای به کشاورزان در قبال اجرای هریک از این سیستمها ارائه میشود که در کاهش میزان مصرف آب اهمیت بسیاری دارد. نظرات خود را در بخش کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

بر اساس این گزارش، به نظر میرسد سیاستگذار باید از هماکنون به فکر تغییر وضعیت فعلی باشد؛ چرا که با تداوم وضع فعلی در نهایت نه کشاورزی باقی میماند و نه آبی؛ اما با واقعی ساختن قیمت آب که نتیجه آن توقف کشت محصولات آببر (با ارزش افزوده کم در مناطق دارای تنش آبی) است از یک سو و سوق دادن کشاورزی به سمت مناطق بهرهمند از ذخایر آبی غنی از سوی دیگر، میتوان هم فلات مرکزی و دشتهای بیآب را از بحرانهای زیستمحیطی، نابودی خاک و کشاورزی نجات داد و هم ذخایر آبی را برای نسلهای آینده حفظ کرد.

تولید جهانی در سال ۲۰۰۹، ۸۱۷ میلیون تن است که بیش از برنج (۶۷۸ میلیون تن) یا گندم (۶۸۲ میلیون تن) است. معاون جهاد کشاورزی مازندران یادآور شد: در حال حاضر برداشت بیش از ۹۵ درصد شالیزارهای استان به صورت مکانیزه انجام می شود و در برخی روستاهای کوهستانی نظیر فریم، کشت برنج نیز مکانیزه انجام می شود. برداشت پسته از این به بعد است و برخی میوه ه ها مثل انار یا انواعی از سیب در آبان برداشت می شوند. در این مطالعه به تأثیر کشت در تحول اقتصاد روستایی دهستان فهرج پرداخته شده است. تحول بعدی در صنعت کشاورزی، پس از اختراع موتور بخار اتفاق افتاد. در سال ۱۳۸۳ در پی تغییر و تحول ساختاری دانشگاه تهران دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی کرج به پردیس کشاورزی و منابع طبیعی تغییر نام داد که مشتمل بر هفت دانشکده بود. دانشکده مهندسی و فناوری کشاورزی جزء چهار دانشکده پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران واقع در استان البرز شهرستان کرج میباشد.

در سال ۱۳۸۷دانشکده مهندسی و فناوری با ادغام دانشکده آب و خاک (شامل دو گروه آبیاری و خاکشناسی) و دانشکده مهندسی بیوسیستم (متشکل از دو گروه صنایع غذایی و ماشینهای کشاورزی) تاسیس گردید. به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، اصغر پرتوی عصر امروز در مراسم معارفه مدیران جهاد کشاورزی بیله سوار و پارس آباد اظهار کرد: با توجه به اینکه رویکرد وزارت جهاد کشاورزی حمایت از تولیدات استراتژیک با محوریت بهره وری بالا با کاهش مصرف منابع آب است در این طرح های توسعه ای توجه و بها دادن به آبیاری های قطره ای و ثقلی مورد توجه است. وی گفت: این طرح هم جواب نمیدهد زیرا گلاب گیری و گل محمدی خود موانع زیادی دارد که اولین آنها سیب سلامت است جهاد فقط کشت گل محمدی را ترویج میدهد بقیه آن را رها میکند و کشاورز باید با بهداشت و درمان برای سیب سلامت کل انجار برود و دست آخر هم گلهایش روی دستش باد کنند و خراب شوند مانند آنچه در این دو سال اخیر در کالپوش رخ داده است این نشان میدهد هیچ برنامه مدونی با حضور دستگاههای ذی ربط نیست.

نشریه پژوهش های علوم کشاورزی پایدار از هم اکنون آماده پذیرش مقالات پژوهشگران محترم در زمینه های فوق می باشد و شماره دوم از دوره دوم نشریه در شهریور ماه 1401 منتشر خواهد شد. بازار؛ گروه استان ها: با توسعه مکانیزاسیون، نبض تولید و زراعت در اراضی کشاورزی مازندران شتاب گرفت و بخش کشاورزی با سرعت به سمت جهش پیش می رود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان، سیدمحمدرضا سیدحسینی در نشست ستاد مدیریت بحران سراوان اظهار داشت: بر اساس جمعبندی گزارش تیمهای بررسی و ارزیابی سازمان جهاد کشاورزی میزان خسارت به واحدهای تولیدی و زیرساختهای بخش کشاورزی استان از سیلاب سامانه مونسون بالغ بر سه هزار و 600 میلیارد تومان تعیین شده است.