اخبار

کشاورزی به خط پایان رسید؟ مجله خبری کشاورزی

تا پیش از اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، مشکلات زیادی در این بخش وجود داشت و زمینه فعالیت افراد سودجو در تولید و بازار فروش محصولات کشاورزی ایجاد شده بود. بکر پاکدمیرلی، وزیر کشاورزی و جنگلداری ترکیه طی بیانیهای اعلام کرد: کشورمان در زمینه تولید و صادرات فندق، گیلاس، انجیر و زردآلو در رتبه نخست جهان قرار دارد. طبق دادههای وزارت کشاورزی و جنگلداری ترکیه مربوط به سالهای 2005 تا 2019، ترکیه در تولید محصولات کشاورزی در اروپا در جایگاه اول و در جهان نیز در مقام هفتم قرار دارد. پسته ایرانی در انواع و طبقه بندی های مختلف جزو پر درآمدترین محصول صادراتی در آمارهای رسمی به شمار می رود که در سال گذشته بیش از 170 هزار تن انواع پسته و مغز پسته به ارزش بالغ بر 1.5 میلیارد دلار به حدود 45 کشور صادر شده است و بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی ایران مجدادا در تولید و صادرات پسته رتبه اول را در جهان کسب کرد و این جایگاه را از پسته آمریکایی پس گرفت. از دیگر مزایای گلخانه هوشمند این است که با استفاده از دستگاه نور سنج یا LDR نور محیط را مي سنجد و در صورت نیاز لامپ­ های گرمایشی به دستور سیستم پردازشی گلخانه و با توجه به نیاز گیاه طبق شاخص­ های مهم نور شامل کیفیت، شدت و مدت زمان تابش نور، نیاز گیاهان جهت رشد را تامین و شبیه سازی می کند که تمام این موارد از مزایای گلخانه هوشمند به حساب می آید.

زعفران نه تنها از نظر ایجاد درآمد، معیشتی مناسب برای خانوارها مهیا کرده است، بلکه توانسته است اشتغال زایی مناسبی برای مردم فراهم سازد. اما امروزه روش های نوینی برای بسته بندی محصولات ارائه شده است. نی شکرها و بلال های شیرین هر یک ، محصول به حساب می آید. مسلما برداشت محصول بوسیله ماشین سریع تر و بهتر از وسایل دستی است و به کشاورز فرصت می دهد تا از زمان های صرفه جویی شده برای گسترش سطح کشت و تهیه بذر و بستر خوب استفاده نماید.عملیات برداشت به مجموعه اعمالی اطلاق می گردد که پس از عملیات داشت شروع شده و به خروج محصول از مزرعه خاتمه می یابد. بازار به شبکهای از روابط بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان اطلاق میشود که در آن کالاها و خدمت مورد معامله قرار میگیرند. برقراری تعادل در بازار محصولات، حمایت از مصرفکنندگان و یا تولید کنندگان و مواردی از این دست میتواند هدف این سیاستها باشند. کلمه کمباین به معنی ترکیب می باشد و همان فارسی شده Combine است که از ریشه Combination گرفته شده است و در ماشین های کشاورزی اصولا به وسیله ای گفته می شود که چند کار را به صورت ترکیبی ( در عرض هم یا در طول هم ) به انجام می رساند.

با توجه به نقش اطلاعات در تصمیمگیری کشاورزان و دولت و سایر عوامل بازار، امروزه در اغلب کشورها نظام اطلاعات بازار محصولات کشاورزی راهاندازی و مورد سایت agriculture-na توجه قرارگرفته است. قانون خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی در سال ۶۸ به تصویب دولت رسید و در همان سال اجرایی شد، خرید تضمینی محصولات کشاورزی در ابتدا شامل ۱۱ گروه محصولات از جمله حبوبات، گندم، برنج و وش پنبه بود. این قانون تا چهار سال ادامه یافت و نهایتا در سال ۷۲ مجموع ۹ دسته محصولات کشاورزی به گروه محصولات خرید تضمینی از سوی دولت اضافه شد، از جمله این محصولات جدید میتوان به مرکبات، سیب و محصولات دامی اشاره کرد. از سوی دیگر حجم زیاد محصول بر هزینه انبارداری نیز اثر گذاشته و موجب میشود که محصول فضای بیشتری را در انبار اشتغال کرده و هزینه انبارداری آن افزایش یابد .

این امر راندمان را به حداکثر می رساند، به طور دوره ای مقدار مناسب آب را توزیع می کند، و می تواند از اتلاف جلوگیری کند و حجم آب کود را کاهش می دهد. ارتفاع تاج گلخانه 2.5 تا 3 متر است البته بیشتر از این مقدار هم در نظر میگیرند. حجم تولید محصولات گیاهی نیز طی سال گذشته بهرغم تاثیرات منفی همهگیری کرونا، نسبت به سال قبل 7.6 درصد رشد داشته و از حیث مقدار به 126.1 میلیون تن رسید. افزون بر این، ترویج فرهنگسازی در بخش خاک، بازنگری قوانین حفاظت از خاک، تهیه آمایش سرزمین و اجرای دقیق آن، حفظ کاربری اراضی و جلوگیری از تغییرات آن، اجرای کشاورزی حفاظتی در بخش کشاورزی شامل شخم در جهت عمود بر شیب، رعایت تناوب زراعی، حفظ بقایای گیاهی پس از برداشت محصول، استفاده از روشهای نوین آبیاری، تامین معیشت جایگزین برای آبخیزنشینان در مناطق بحرانی، اجرای حقابههای زیست محیطی از دیگر راهکارهای پیشنهادی هستند. تنوع میوههای گرمسیری بسیار بالاتر است و باتوجهبه تنوع غنی پوشش گیاهی در نواحی حارهای دائماً میوههای جدیدی از این نواحی به بازار دنیا معرفی میشود.

در حال حاضر مرجع اصلی برای تعیین ویژگی های مطلوب یک محصول درجه بندی شده، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی است. یکی از ویژگیهای محصولات کشاورزی آن است که در دوره کوتاه تولید شده، اما مصرف آنان در زمان طولانی انجام میگیرد. فلفل دلمه ای نیز یکی از پرمصرف ترین سبزی ها و از پر فروش ترین محصولات گلخانه ای می باشد که در اکثر خانه ها و رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرد. استانداردها بسته به منطقه ای و فرامنطقه ای بودن، متفاوت هستندومحصولات ارگانیک صادراتی حتمابایددارای گواهی استانداردارگانیک کشورمقصد را دارا باشد. آنچه محصول خوانده می شود، در گیاهان مختلف متفاوت است.

بیشترین بخش آب مصرفی دنیا به بخش کشاورزی اختصاص دارد و با رشد جهانی جمعیت، میزان تولید جهانی غذا و به دنبال آن تولیدات در بخش کشاورزی افزایش یافت است اما ۱۰ درصد از جمعیت دنیا در وضعیت خوبی قرار ندارند و نبود امنیت غذایی در بسیاری مناطق قابلمشاهده است. همچنین سهم کشور در کل میزان تولید گلاس در جهان که حدود 2.6 میلیون تن است، 26 درصد رقم میزند. ترکیه همچنین در زمینه تولید زردآلو نیز با سهم حدود 24 درصدی در جایگاه اول و در صادرات آرد گندم در رده اول؛ در صادرات ماکارونی در رده دوم؛ در تولید میوه در رده پنجم؛ در تولید سبزیجات در رده چهارم جهان قرار دارد. در این روش که در کشور همسایه یعنی امارات متحده عربی و شهر دُبی به شدت مورد توجه قرار گرفته و بزرگترین شرکت ها در این زمینه اقدام به سرمایه گذاری می کند.در این روش مدرن بیشتر تمرکز بر روی تولید محصولات کشاورزی با بالاترین راندمان تولید و جلوگیری از دور ریزی مواد غذایی و کاهش هزینه وانتقال مواد غذایی از سرزمین تا سر سفره مورد توجه خاصی قرار دارد.در این روش کشاورزی مدرن سعی شده تا با تولید محصولات با کیفیت کشاورزی از دور ریز شدن محصول جلوگیری شود این امر سبب این می شود که مصرف انسان در مورد مواد غذایی کاهش یابد و باعث سلامت ماندن محیط زیست با صرف انرژی کمتر و آسیب کمتر با استفاده کمتر از مواردی که باعث تولید یک محصول کشاورزی می شود.

در برخی از مواقع کشت منطقهای به منظور تشویق کشاورزان، مناطق مختلف به کشت محصول و یا محصولاتی که در آن مزیت نسبی برخوردارند به عنوان سیاستی نام برده میشود. اما باید به این نکته توجه داشت که لازمه موفقیت در کشت منطقهای و تفحص در تولید محصولات، ایجاد نظام بازاریابی کار است. در همین راستا اسماعیل شهبازی، کارشناس کشاورزی اظهار کرد: در صنعت کشاورزی معمولا محصولاتی مورد خرید تضمینی قرار میگیرند که جزو کالاهای اساسی و حیاتی جامعه هستند، از جمله این محصولات میتوان به گندم و چای اشاره کرد. در چندسال گذشته با کاهش ارزش پول ملی در برابر ارزهای معتبر جهانی، کشاورزان متوجه این موضوع شدند که نرخهایی که دولت برای محصولات خرید تضمینی اعلام میکند، فاصله زیادی با قیمتهای جهانی در بازارهای بینالملل دارد.

این موضوع منجر به افزایش سود (۱۰۰ دلار در هر هکتار) میشود. بسته بندی پلیمری: این روشی علمی و صنعتی برای بسته بندی محصولات کشاورزی به ویژه سبزیجات است. این تکنیک تبخیر رطوبت از خاک را کاهش میدهد و به این ترتیب رطوبت بیشتری برای گیاه فراهم میکند. حرف من این است که ما در شمال بازدهی برنجمان پایین یک است و تازه در ایلام و خوزستان و اصفهان هم کشت میشود. او با اشاره به اینکه ایران بزرگترین کشور تولید کننده غنچه گلمحمدی است، گفت: هرچند در مقطعی غنچه گل محمدی با کیفیت صادر میشود و خواهان خوبی هم دارد اما در مقطعی با پایین آمدن کیفیت شاهد برگشت و یا عدم استقبال از این محصول هستیم. بنابراین تنظیم بازار تعریف بسیار گستردهای دارد و به شیوههای متعددی قابل انجام است اما در مجموع شامل ایجاد تعادل یا کنترل مقدارعرضه و تقاضا، قیمتگذاری، حفظ یا تثبیت درآمد کشاورزان، حمایت از مصرفکنندگان و نیز دخالت در تجارت محصولات میشود. راهکارهای حل معضلات بازار محصولات کشاورزی چیست؟ محصولات کشاورزی برخلاف محصولات صنعتی باید خیلی سریع برداشت و به بازار عرضه میشوند، مثل شیر و گوشت که برای حمل آنها نیاز به کامیونهای سردخانهدار و برای نگهداری آنان نیاز به سردخانه بوده و یا باید به سرعت مصرف و یا تبدیل شوند، گروه دیگراز محصولات مانند میوه و سبزی نیزهر چند با سرعت کمتری فاسد میشوند.

باید توجه شود که عوامل مهمی که نوع کشت محصول را تعیین میکند اقتصاد و بازار فروش محصول میباشد. برای انجام چنین کاری وجود جاده، انبارهای مناسب برای نگهداری محصول، وسایل حمل و نقل و داشتن اطلاعات بازار بسیار ضروری است. این یک هنر مدیریت رشد گیاهان و حیوانات برای استفاده انسان است. یکی از روش های سنتی و رایج بسته بندی محصولات کشاورزی، استفاده از جعبه های چوبی و پوشال کاغذی است. یکی دیگر از مشکلاتی که هم اکنون بخش کشاورزی با آن مواجه است، عدم توجه به اثرات متقابل قیمت خرید تضمینی بر سطح زیرکشت است که دراینصورت انگیزه واردات بهدلیل کاهش هزینههای واردات، افزایش پیدا میکند. وی با ذکر این مطلب که دولت در تعیین نرخهای خرید تضمینی به هزینههای تولید توجه نمیکند، ادامه داد: افزایش هزینههای تولید محصول کشاورزی از جمله حملونقل، ابزارآلات، نهادهها و کارگر باعث میشود تا قیمت تمامشده محصول کشاورزی افزایش پیدا کند و نرخ تضمینی دولت کفاف هزینهها را نمیدهد. اطلاعات عمومی به منظور بهبود عملکرد وکارایی نظام بازاریابی از طریق دولت جمع آوری و دراختیار تولیدکنندگان و عوامل بازاریابی قرار می گیرد.

۳ -مصرف بهینه آب: زیراهیچ آبی به هدر نمی رود و علف هرزی وجود ندارد که از آب استفاده کند. فرماندار قصرشیرین نیز به خبرنگار ایرنا گفت: به دلیل ویژگیهای آب و هوایی، قصرشیرین مستعدترین منطقه استان کرمانشاه برای کشت محصولات گلخانهای است. برای بهبود وضعیت خود نیاز به سرمایه و منابع مالی و اعتبار دارند. بهعلاوه این گونهها معمولا نیاز به کودها و سموم شیمیایی ندارند و آب کمتری برای تولید آنها مورد استفاده قرار میگیرد. برای رساندن این محصولات از مزرعه به مراکز شهری به وسایل حمل ویژه این محصولات نیاز است. زیرا همواره درهرمنطقه در دوره زمانی خاصی بیش از نیاز آن منطقه محصولات تولید میشوند که باید با وسایل گوناگونی حمل گردند که در این مرحله حمل محصول باید سریع، درست و با رعایت نکات ایمنی انجام گیرد و محصولات تولیدی باید توسط نظام بازاریابی توزیع شوند در همین مرحله است که مشکلات نظام بازاریابی نا هماهنگ بیش از پیش آشکار میگردد. حمل ونقل نقش مهمی درعملیات بازاریابی محصولات کشاورزی دارد، چرا که ویژگی این محصولات باعث میشود که برای حمل و نقل آنان وسایل خاصی به کار گرفته شود، برای نمونه برای حمل و نقل احشام نیاز به کامیون سرباز و برای حمل گل و سبزی نیاز به کامیون سردخانهدار داریم.

غلاف و دانه های نخود، محتوی آن، خوشه های گندم و کاه ،غده های زیر زمینی ، نیز محصول هستند. این امر به طور مؤثر درآمد مصرف کننده را افزایش می دهد، زیرا قدرت خرید بیشتری را برای سایر کالاهای مصرفی، برای آموزش، مراقبت های بهداشتی، اوقات فراغت و غیره به وجود می آورد، روندی که محرک اصلی رشد اقتصادی در کشورهای توسعه یافته و برخی از کشورهای در حال توسعه و همچنین می­ باشد. اما در محیطهای گلخانه ای میتوان در متراژهای کوچک شرایط ایده ال برای کشت این ادویه را فراهم نمود. مدیر جهاد کشاورزی سبزوار هم گفت: با توجه به بحران منابع آب به ویژه منابع آب شیرین چاره ای جز کشت گلخانهای وجود ندارد.

برای نمونه گندم که غذای اصلی در سبد خانوار مصرف کنندگان ایرانی است، در دوره کوتاهی تولید، ودر همه ایام سال مصرف می شود. برای نمونه به موازات افزایش میزان درآمد، تقاضا برای فرآوردههای دامی(شیرو گوشت)،میوه و سبزی نیز افزایش یابد. سیستم اطلاعات جغرافیایی با استفاده از اطلاعات سوابق و نمونه گیری به کشاورز مشورت می دهد که چه چیزی را در کجا بکارد. بر اساس این گزارش، صنعت جهانی کشاورزی از هواپیماهای بدون سرنشین زمینی و مبتنی بر هوایی به منظور ارتقا شیوه های مختلف کشاورزی استفاده می کند. اطلاعات خصوصی نیز به منظور موفقیت بیشتر در بازار و بهبود موفقیت عوامل و بنگاههای بازاریابی توسط آنان جمع آوری می شود. اطلاعات بازار را می توان بر مبنای تهیه آن به دو گروه اطلاعات عمومی و اطلاعات خصوصی تقسیم بندی نمود. از این نوع فلفل در تهیه ترشی می توان بهره گیری کرد. به طوری که این نظام اطلاعاتی به کشاورزان کمک می کند که برنامه ریزی تولید را در جهت تقاضای بازار انجام دهند.

این مواد شیمایی به طور مثال اوره آز میتواند از پخش شدن اوره در خاک و آلودگی محیط زیست کم کند. به طور مثال این نانو کود ها ممکن است در جوانه زنی بذر، طویل سازی ریشه ها و رشد محصولات، حمل مواد مغذی در بافت گیاهان تاثیرات منفی داشته باشند. بخش کشاورزی به دلیل تامین 85% نیازهای غذایی ، 90% مواد اولیه صنایع تبدیلی و دارا بودن 25% سهم صادرات غیر نفتی ، نقش تعیین کننده ای در اقتصاد کشور دارد . در حال حاضر شکوه اصلی کشاورزان دربارهی چگونگی عرضه محصولات تولیدی آنان در بازار مصرف، پایین بودن سهم دریافتی آنها از قیمتی است که مصرف کننده پرداخت میکند، بیشتر کشاورزان و کارشناسان این امر را ناشی از نقایص موجود در ساختار بازار محصولات کشاورزی میدانند؛ برای نمونه، اندک بودن میزان محصول عرضه شده به بازار مصرف توسط هر کشاورز سبب گردیده تا بسیاری از کشاورزان محصول خود را در بازار سر مزرعه با قیمتی پائین در معرض فروش گذارند.

این روش به دلیل متفاوت بودن شکل تولید آن نسبت به شکل مصرف آن میباشد مانند برنج یا برای نگهداری طولانی مدت و در مواردی محصول مورد نظر را مطابق سلیقه مصرف کننده کردن چرا که برخی از محصولات با اقدامهایی چون خشک کردن- کنسرو، ترشی، که در واقع افزایش استفاده از این گروه محصولات رابطه مستقیمی با میزان درآمد افراد دارد. و قطر کمان ها 50 میلی متر، ناودان ها از نوع ورق های گالوانیزه گرم به ضخامت 2 میلیمتر با 5 خم، سرستون(به نوعی میتوان گفت مهم ترین اتصال در سازه گلخانه میباشد) از ورق گالوانیزه به ضخامت 3 میلی متر طراحی و تولید میشوند.

مکاتبات و نامهنگاریها من با برخی وزرای کابینه و حتی رییسجمهوری نشان میدهد که با هرگونه اعمال ممنوعیت و محدودیت مخالفت کرده و بارها اعلام کردهام که برای رفع نیاز داخل باید از طریق و روش دیگری غیر از ممنوعیت صادرات برخورد کرد. بررسیهای انجام شده ازسوی خبرنگاران همشهری نشان میدهد در سالهای اخیر حرکت درمسیر توسعه کشت محصولات گلخانهای در بسیاری از استانهای کشور شتاب قابلتوجهی به خود گرفتهاست؛ موضوعی که چشمانداز امیدبخشی را برای این حوزه ترسیم میکند. تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از مشتریان محصولات کشاورزی را از روی ظاهر انتخاب و خریدار می کنند. بخش بانکداری غیر حضوری با نام بخش بانکداری دیجیتالی و بخش اینترنت بانک کشاورزی شناخته می شود، اما به طور کلی هدف اصلی راه اندازی این بخش ارائه خدمات غیر حضوری به مشتریان بانک کشاورزی می باشد. علاوه بر آن این رباتها به غلبه بر چالش کارگری نیز کمک میکنند. درحال حاضر کشاورزان به علت ضعف بنیه مالی مجبورند محصولات خود را قبل یا در زمان برداشت با قیمتهای نازلی به فروش برسانند و علاوه براین به سبب توان مالی اندک برای خرید نهادههایی همچون ماشین آلات و تسهیلات با مشکلات عدیدهای روبهرواند. کیسه های توری: توری راشل بیشتر برای بسته بندی سیب زمینی، پیاز و مرکبات مورد استفاده قرار می گیرد.