اخبار

کشاورزی مدرن با نور مخصوص رشد گیاه مجله خبری کشاورزی

خوشهها بهتر است ویژگیهایی مثل یکنواختی اندازه میوهها، رسیدن همزمان تمام میوههای موجود در هر خوشه و قابلیت برداشت کل خوشه بهطور همزمان را دارا باشند. به همین ترتیب اندازه گیری های شوری خاک بینش مفیدی در مورد نیاز کود می دهد. طی ۴ دهه گذشته، تولیدات کشاورزی ایران با 5 برابر افزایش به 122 میلیون تن رسیده و ایران در 22 محصول کشاورزی جایگاه اول تا هفتم جهان را دارد. پایش مداوم داده ها، توسعه مدل های پیش بینی کننده برای ارزیابی بیماری های محصول و خطرات عفونت را تسهیل می کند. این شرکت با افتخار, عضو در انجمن گلخانه سازان ایران گردید تا سهم چشمگیری در پیشرفت و توسعه صنعت گلخانه سازی کشور عزیزمان داشته و در این مسیر همواره درکنار شما باشد. بی شک بدون آشنایی و بکارگیری تکنولوژی نوین، دست یافتن به موفقیت و تبدیل شدن به قدرت جهانی در بخش کشاورزی برای این کشور رویایی بیش باقی نمی ماند.

اما کشاورزان این منطقه در مقابل این شرایط آب وهوایی کوتاه نیامده و سعی در رفع این مشکلات داشته اند و سرانجام به خوبی توانسته اند رویای خود در این زمینه را جامه عمل بپوشانند و کشاورزی را در منطقه خود گسترش دهند و نام منطقه خود را جهانی کنند. نتایج حاصل از پژوهش نشان می دهد توسعه کشت گلخانه ای در منطقه جیرفت می تواند این منطقه را به سمت و سوی رشد و توسعه و همچنین توسعه مناطق روستایی سوق دهد. نخستین جنبش به سوی کشاورزی نوین در زمان صدارت امیرکبیر به وجود آمد. بر اساس این داده ها سیستم های پاشش و پاشش را می توان به طور خودکار روشن کرد تا خواسته های محصول در زمان واقعی را برطرف کند در حالی که مداخله دستی را به حداقل می رساند.

سرپرست دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت نظارت را از سر خود باز کرده و به خبرگزاری ایسنا گفته است: «مسئولیت محصولات کشاورزی تا زمانی که در مزرعه هستند یعنی نوع و میزان کود و سم مصرفی برعهده وزارت جهادکشاورزی است. به موازات این، سنسورهای حرکت / شتاب به شناسایی درهایی کمک می کنند که ناخواسته باز مانده اند تا از یک محیط کاملاً کنترل شده اطمینان حاصل کنند. همچنین قادر به رشد گیاهان بیشتر در هر متر مربع در مقایسه با کشت محصولات زراعی در یک میدان باز هستید. نگهداری نهال ها، برداشت محصولات ، نصب ، نگهداری و تعمیرات انواع تاسیسات و سازه های در ارتفاع از جمله مهمترین انتظارات اساسی جهت پیشبرد کار در ارتفاع گلخانه هاست که ضمن درگیری با سرنوشت اقتصادی این واحدهای تولیدی با سلامت و جان کارگران و تکنسین ها ، مواجه است. در طول چند روز اخیر نیز ترکمنستان و ازبکستان محمولههای سیبزمینی ایران را به دلایلی مشابه از جمله آلودگی آنها به سموم دفع آفات از بین برده یا پس فرستاده بودند. با کمک یک سیستم یادگیری ماشین، داده ها در مورد محیط های گلخانه ای، خصوصیات آب و هوای خارجی و خاک، اطلاعات ارزشمندی را در مورد خطرات موجود در برابر آفات و قارچ ها نشان می دهد.

کشاورزی هوشمند یک مفهوم کشاورزی مدرن است که به دنبال استفاده از فناوری برای بهبود تولید محصولات کشاورزی است و در عین حال ورودی ها را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. 1- احداث سازه: در حال حاضر احداث گلخانه ها در سطح وسیعی درحال اجرا می باشد. میزان تقاضای مشتریان در حال حاضر به طور دقیق مشخص نیست اما چیزی که انتظار میرود این است که تقاضا برای این محصولات بدلیل بسته شدن رستورانها و هتلها کاهش خواهد یافت. پس از پرداخت، بلافاصله لینک دریافت فایل که به رنگ آبی می باشد در قسمت محصولات برای شما به نمایش درخواهد آمد. به همین دلیل تولید دام در مکزیک به میزان قابل توجهی انجام می شود که شامل مرغ، تخم مرغ، گوشت گاو و شیر است.

ممکن است احداث گلخانه و کشت گلخانه ای ایده خوبی باشد. همچنین دور نگه داشتن محصولات زراعی از حمله پرندگان و حیوانات دیگر یکی دیگر از فواید کشت گلخانه ای است. در زمان کاشت، می توات با استفاده از تجهیزات کنترل از راه دور و ماشین های تمام اتوماتیک، استفاده از کاشت دستی را به حداقل میزان ممکن رساند. مثلا حدود 60 سال است که تراکتور وارد بازار ادوات کشاورزی شده که استفاده از آن و سایر دستگاه ها و ماشین آلات صنعت کشاورزی و باغبانی بهره وری مطلوبی را برای مزرعه داران و کشاورزان ایرانی به دنبال داشته است. در واقع تولیدات سایر غلات دانهدرشت ایران طی یک دهه آتی 1/5 درصد رشد خواهد کرد. ایم موضوع سبب شده که عایدی گلخانه ها در مقایسه با سایر گلخانه های اسپانیا بالاتر باشد و از ارزش بیشتری برخوردار باشد.

جهت دریافت برنامه غذایی و توصیه کودی با شماره زیر تماس حاصل فرمایید. این امر اطمینان حاصل می کند که فعالیت های آبیاری و کوددهی با نیاز واقعی گیاهان زیر کشت برای حداکثر عملکرد برابر است. مزارع زیستی زمانی که در معرض تنش خشکی، گرما، بارندگی مفرط یا هوای سرد خارج از فصل قرار میگیرند، عملکرد بالاتری نسبت به محصولات رایج دارند. را افزایش می­دهد. نیترات موجود در کود در تمام مراحل رشد به­ ویژه دمای سرد در دسترس گیاهان می­ باشد. قدرت تنظیم شرایط آب و هوایی درون گلخانه، به کشاورزان این امکان را می دهد که گیاهان را در دمای مطلوب محیط و رطوبت نسبی پرورش و دوره رشد آنها را نسبت به محیط خارج از گلخانه کاهش دهند. این داده ها تنظیمات مربوط به HVAC و تنظیمات روشنایی را الزام می کند تا بهترین شرایط را برای رشد گیاه در حین بهره وری انرژی حفظ کند. کشاورزی متمرکز که بر پایه کشت تک محصولی می باشد در قرن ۲۱ بیشترین خروجی را شامل شده است.

وی خاطرنشان میکند: یکی از اصلیترین سیاستهای وزارتخانه، در توسعه کشت گلخانهای جذب بازارهای کشورهای دیگر است و اکنون انواع محصولات سبزی و صیفی مانند خیار، گوجه، فلفل دلمهای رنگی، بادمجان، توتفرنگی، سبزی برگی و غدهای به همراه گلهای تزئینی، از مهمترین محصولات صادراتی از استان به کشورهای خارجی است. علیرضا عاجزی، مدیر برگزاری این رویداد در حاشیه برگزاری نمایشگاه به صمت گفت: استان کرمان از ظرفیت و توانمندی بسیار بالایی در بخش کشاورزی (هم در حوزه زراعت و هم باغداری) برخوردار است. برای تسریع این موضوع، کلایر اقدام به تولید بالابرهای آکاردئونی با پلاتفرم های بزرگ و ظرفیت بالا برای احداث سازه های گلخانه و همچنین پوشش های سقف گلخانه اعم از پلاستیکی و شیشه ای و همچنین بالابرهای دو ریل با ظرفیت متوسط جهت نصب تجهیزات گلخانه ای در کمترین زمان با بالاترین ایمنی ، نموده است.

این سیستم از پیشرفته ترین روش ها در انواع سیستم های کشت گلخانه ای بوده که گیاه بدون استفاده از خاک یا هر بستر دیگری در محیطی است که محلول غذایی به صورت مه روی ریشه پاشیده می شود. در این سیستم کشت پرلیت کاربرد زیادی در آن داشته و گیاه به صورت گلدانی یا کیسه ای است. حسگرهای اینترنت اشیا به کشاورزان اجازه می دهد تا داده های مختلف را با دانه بندی بی سابقه ای جمع آوری کنند. تکنیکهای کشاورزی هوشمند به دامداران نیز این امکان را میدهد تا به نیازهای هر حیوان مختلف آگاهی پیدا کنند و تغذیه آنها را بر اساس همان نیازها مشخص کنند. سیستم سایه هوشمند به شما امکان آن را می دهد که در یک روز داغ تابستانی با لمس صفحه گوشی میزان تابش خورشید به گلخانه را کاهش دهید تا سالم ترین شرایط برای گیاهان گلخانه ای فراهم شود. 20کارخانه فعال آردسازی با ظرفیت بیش از یک و نیم میلیون تن یعنی تقریبا 3 برابر مصرف استان درطول سال در استان داریم که فعلا باتوجه به محدودیت صادرات، با ظرفیت کمتری کار میکنند و امیدواریم با شرایط آزادسازی آرد ظرفیت بیشتری برای صادرات استفاده شود.

معاون اقتصادی استاندار با بیان اینکه دشت قزوین جزو بهترین دشتهای کشاورزی کشور است که ظرفیت لازم را برای توسعه پایدار دارد گفت: خیلی از محصولاتی که در استان قزوین کشت میشود، آببر هستند و کشت آنها برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد. او با بیان اینکه کاربرد اینترنت اشیا در کشاورزی، میتواند بسیار گسترده باشد،گفت: سامانه کشاورزی هوشمند بخشهای مختلفی از جمله آبیاری هوشمند، کاهش تلفات و افزایش بازدهی مزارع، شیلات و دامداری را شامل میشود. سنسور رطوبت می تواند میزان رطوبت موجود در هوای گلخانه هوشمند را در اپلیکیشن مربوطه در گوشی تان به شما نشان دهد. از طرفی بکارگیری درست تجهیزات و تاسیسات مورد نظر نیازمند یک سیستم کنترل خودکار می باشد تا خطاهای انسانی را به حداقل کاهش دهد و هزینه های مربوطه در حدود قابل توجهی کاهش یابد. این برنامه های کاربردی به کشاورزان کمک می کنند تا با جمع آوری داده های ارزشمند، محصولات زراعی خود را به خوبی مدیریت کنند. برنامه هایی که بیش از حد معمول انجام می شوند نگرانی های زیست محیطی، ایمنی و هزینه را افزایش می دهند. پس پیشنهاد می شود این مقاله را تا انتها دنبال کنید. با استفاده از منابع با شیوه ای کارآمدتر زباله کمتری ایجاد می شود که به نوبه خود می تواند به سودهای بیشتری را به دنبال داشته باشد.

در واقع با برنامه ریزی صحیح و استفاده بهینه از نهاده های کشاورزی (خاک، آب، بذر، عوامل محیطی) و مکانیزه کردن فعالیت های کشاورزی می توان تهدیدها و نقاط ضعف فوق را در بخش کشاورزی به نقاط قوت تبدیل کرد. در سال های اخیر یکی از مباحث اصلی ارتقاء کمیت و کیفیت محصول تولیدی و استفاده بهینه از منابع محدود آب شیرین، خاک، انرژی، سوخت و نهاده های کشاورزی، بحث ایجاد گلخانه ها می باشد. مشکلاتی همچون شیوع بیماری های قارچی، افت کیفیت و کمیت محصول و کنترل آفات و مدیریت انرژی در یک گلخانه مطلوب و استاندارد قابل حل خواهد بود و در یک سازه غیر استاندارد در خصوص این مسائل با دشواری های فراوان روبه رو خواهد شد. یک گلخانه با طراحی مناسب و بهینه ساخته می شود و می تواند از بروز مشکلاتی نظیر آفات و علفهای هرز جلوگیری کند. همچنین، در این روش، نیازی به سموم دفع آفات نیز نیست؛ چون این روش در گلخانههای سربسته انجام میشود که اغلب در برابر آفات مقاومند.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان با استفاده از کشاورزی مکانیزه، میزان تولید محصول در حدود ۳۰ تا ۶۰ درصد افزایش سایت agriculture-na می یابد. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه بهره برداران کشت گلخانه ای در روستاهای محمدآباد، سید میرزا و فهرج بوده که با استفاده از جدول تعیین حجم نمونه مورگان تعداد 223 پرسشنامه مورد پرسشگری قرار گرفته و با کمک نرم افزار SPSS تحلیل های آماری مورد نظر صورت پذیرفت و نتایج به دست آمده نشان می دهد که میزان درآمد کشت گلخانه ای با توجه به افزایش راندمان تا حدود 10 برابری و کاهش آب مصرفی تا یک هشتم نسبت به کشت سنتی و روباز از مقدار بیشتری برخوردار است و کار ایجاد شده در واحد سطح نیز مقدار بیشتری نسبت به کشت سنتی دارد. کشاورزی گلخانه ای در واقع اجرای عملیات کشاورزی در یک محیط بسته با شرایط کنترل شده است. این امر به دلیل این واقعیت است که شما در ایجاد شرایط آب و هوایی بهینه برای رشد گیاه کنترل بیشتری دارید. در پرورش هیدروپونیک با استفاده از تجهیزات گلخانه همانند دستگاه های رطوبت ساز و هیتر گلخانه شرایط آب و هوایی لازم برای رشد گیاه زعفران را فراهم میکنند.

کشت سیب را به ما تحمیل کردند و تاکستانهای با محصول بسیار باکیفیت ما را از بین بردند و به جای آن سیب کاشتند. بهتر است برای کشت هیدروپونیک توتفرنگی به جای بذر آن از ساقههای رونده توتفرنگی استفاده کنید. با توجه به مطالب فوق سعی شده است که در این پژوهش به بررسی انواع سرمایه گذاری ها و گلخانه ها و همچنین مراحل مورد نیاز برای ایجاد گلخانه و تولیدات محصولات گلخانه ای در کشور و مزیت های آن برای رونق اقتصادی و کارآفرینی پرداخته شود. از آنجایی که تقاضا برای خرید خیار در بازار جهانی بسیار زیاد است، پرورشدهندگان این میوه سعی می کنند آخرین فناوری های کاشت و پرورش خیار را به کار بگیرند تا محصولات مرغوب تر به دست آید. به گزارش شبانگاه پنجشنبه ایرنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، محمدرضا پورابراهیمی در نشست وزیر جهاد کشاورزی با روسای انجمن های کشاورزی، دام و طیور و فعالان اقتصادی بخش کشاورزی استان کرمان افزود: بررسی ها حاکی از این است، خسارات سرمازدگی اوایل سال جاری در کرمان تقریبا بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان است. چند هکتار از زمینها و باغهای کشاورزی استان اصفهان زیر سطح کشت توأم است؟

در پژوهشهای انجامشده، باقیمانده آنتیبیوتیکی تخممرغ تا حدود ۱۲ تا ۱۴ درصد بالاتر از حد مجاز و رسوب آنتیبیوتیکی شیر تا ۳۰ درصد بالاتر از حد مجاز نیز، در برخی استانهای ایران گزارش شدهاست. پیش از انقلاب، ایران برای تامین قوت روزمره هم وابسته به واردات بود، مردم به یاد دارند که ویترین مغازهها از شیر و پنیرهای خارجی پُر بود، دامداری سنتی بود، کارخانههای فن آوری برای تولید پنیر و کره و محصولات لبنی کافی نبود؛ کل خرید گندم از کشاورزی به 500 هزار تن می رسید و برای تامین این محصول بسیار اساسی هم وابسته به واردات بودیم، در دیگر محصولات هم اوضاع خوبی نداشتیم. در همین زمینه طبق گزارش سال 1397 وزارت جهاد کشاورزی از بخش تولیدات دام، طیور و آبزیان و همچنین گزارش مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی ایران، در استان گیلان و مازندران سالانه درحالی به ترتیب 17.5 هزار تن و 13.7 هزار تن تخممرغ تولید میشود که این میزان در هلند 692 هزار تن است. در این سال زراعی استان خوزستان با 9٫۳۱ درصد سهم در سطح برداشت محصولات زراعی، بیشترین سطح برداشتشده را نسبت به استانهای دیگر به خود اختصاص داده است و استانهای خراسان رضوی با سهم ۷٫۶۷ و فارس با ۶٫۶۳ درصد، کرمانشاه با سهم ۶٫۱9 درصد، کردستان با سهم ۶٫۱۷ درصد، آذربایجان غربی با سهم ۶٫۰۲ درصد، آذربایجان شرقی با سهم ۵٫9۶ درصد و استان لرستان با سهم ۵٫۲۶ درصد در رتبههای بعدی قرار گرفتهاند که این استانها درمجموع ۵۳ درصد از کل سطح محصولات زراعی را به خود اختصاص دادهاند.

شهریاری و همکاران (1395)، تولید محصولات گلخانه ای، سیستم تولید کشاورزی به صورت فشرده می باشد (Challa, 2001). چرا که در مقایسه با سیستم های باز تولید نیروی کار و مواد بیشتری مورد نیاز است. با بهره گیری از این اطلاعات، کشاورزان می توانند دقیقاً در صورت لزوم از روش های درمانی برای اطمینان از محصول سالم با کمترین هزینه شیمیایی استفاده کنند. با تغییر فصول کشت در اثر تغییر آب و هوا و خشک شدن منابع آب های زیرزمینی، کشاورزان سراسر جهان باید خود را با شرایط کنونی تطبیق دهند. علاوه بر پارامترهای محیط، گلخانه های هوشمند کشاورزان را قادر می سازد تا در بالای شرایط محصول خود بمانند. با استفاده از این سامانه نقاط قوت و ضعف کشاورزی شما را آشکار خواهد کرد و با کم کردن احتمال خطا، کیفیت کار شما را بالاتر خواهد برد. بخشی از دستگاههای بهکار رفته در این سامانه روی دام نصب میشود و بخش دیگری از آنها را در نقاط مختلفی از محیط دامپروری قرار میدهند سپس اطلاعات جمعآوری شده از طریق این تجهیزات را با فناوری اینترنت اشیا دادهبرداری کرده و با استفاده از فناوریهای دیگری مانند هوش مصنوعی و کلانداده، این اطلاعات خام را در پلتفرم اختصاصی شرکت «پرتوتاپ رایان» تحلیل میکنند.

این منطقه از اسپانیا که به دریای پلاستیک معروف است توانسته است سهم مهمی در اقتصاد کشور اسپانیا داشته باشد و نقش اجتماعی این منطقه را افزایش می دهد. لذا گلخانه های این منطقه از اسپانیا توانسته درآمد خوبی را برای کشاورزان ایجاد کند که ناشی از بهره وری بالای آنها در مقایسه با سایرین بوده است. لذا برای اینکه بتوان در این صنعت، تولید پربازدهی داشت با توجه به اینکه ایران در یک منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و با کمبود آب و بحران آب به دلیل بارندگی های کم سال های اخیر و تبخیر زیاد مواجه است بنابراین تولید گلخانه ای می تواند بهترین سرمایه گذاری با بازده بالا در بخش کشاورزی باشد. در گلخانه ای که فاصله فن و پد از 30 الی 60 متر است، گلخانه داران بازدهی بهتری را ملاحظه میکنند. گوجه فرنگی درشت محلی (beefsteak) که دارای رشد نامحدود است، رقم استاندارد صنعت در آمریکای شمالی است. کشت قراردادی، قرارداد مبتنی بر تولید است، به عبارت دیگر بر اساس قراردادی بین خریدار و کشاورز تولید محصول انجام میشود. وی حمایت از تولید داخل، رفتن به سمت خودکفایی، کاهش وابستگی و حمایت از معیشت کشاورزی را از سیاست های وزارت کشاورزی برشمرد که با کشاورزی قراردادی محقق می شود.