کشاورزی هوشمند، آینده صنعت کشاورزی است مجله خبری کشاورزی - مجله خبری کشاورزی

کشاورزی هوشمند، آینده صنعت کشاورزی است مجله خبری کشاورزی

میباشد. گلخانه آموزشی در تمام طول سال قابل استفاده است. در مقطع کارشناسی، فارغ التحصیلان از دو گروه آموزشی علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی می توانند مهندس کشاورزی شوند. نکته حائز اهمیت این است که در کشت مزرعه ای زعفران و در روش جدید کاشت (دانه تسبیحی) پیازها دستی کشت می شود و براساس دستورالعمل وزارت جهاد باید در هر ردیف بین ۵ تا ۷ سانتیمتر فاصله و فاصله بین دو ردیف هم باید ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر باشد. در کشاورزی سنتی، کشاورزان تجارب گذشته را که از پدران و نیاکان خویش نسل به نسل دریافت داشتهاند در عرصه عملیات کشاورزی به کار میبرند، لذا با توجه به سطح سواد پایین و متوسط تعداد عمدهای از کشاورزان کشور ما کشاورزی سنتی و تجربیات آن هنوز هم به عنوان یک روش کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرد. در سال جاری، تعدادی از مهندسین ماشین آلات کشاورزی به طراحی و ساخت یک تراکتور هوشمند نسل چهارم پرداختند و از این تراکتور رونمایی کردند. در حالی که در سال زراعی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ ازبکستان در جایگاه نهم تولیدکنندگان برتر محصولات کشاورزی قرار گرفته است گزارشات منتشر شده حاکی از این است که این کشور در تولید محصول انگور در جهان جزو پیشرو ها است.

از دلایل سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی در ایران را علاوه بر وجود منابع فراوان و شرایط اقلیمی گوناگون برای کشت انواع محصولات کشاورزی می توان به نیاز بازار ایران (جمعیت 80 میلیون نفری) و همچنین نیاز کشورهای منطقه و سرتاسر دنیا به این محصولات اشاره کرد. همراهان عزیز حتما می دانید که کشاورزی یکی از سخت ترین مشاغل دنیا به حساب می آید چرا که برای بهره وری، نیاز به صبر و دقت کافی در طول زمان است. ۷۵% از جمعیت فقرای جهان در مناطق روستایی هستند و مهم ترین منبع درآمد آنها کشاورزی است. و قطر کمان ها 50 میلی متر، ناودان ها از نوع ورق های گالوانیزه گرم به ضخامت 2 میلیمتر با 5 خم، سرستون(به نوعی میتوان گفت مهم ترین اتصال در سازه گلخانه میباشد) از ورق گالوانیزه به ضخامت 3 میلی متر طراحی و تولید میشوند. ایجاد شبکه لولهکشی آب گرم برای گرمایش گلدان ها و ریشه گیاهان مختلف، همچنین ایجاد شبکه آبیاری مجزا برای گیاهان. حداقل آب مورد نیاز برای هزار متر مربع گلخانه در طول شبانهروز در فصل تابستان هشت تا ده مترمکعب میباشد. با این اوصاف کشت مزرعه ای زعفران با سیستم جدید علاوه بر اینکه میزان مصرف آب را به یک ششم سیستم های مرسوم کاهش میدهد در مقایسه ا عملکرد کش گلخانه ای حداقل تا ۵۰% شرایط بهتری را دارا خواهد بود.

وی افزود: تعداد ۱۴ واحد گلخانه به وسعت ۲۴۴.۵ هکتار در استان آذربایجان شرقی در حال احداث بوده و تعداد ۳۳ واحد گلخانه ای به وسعت یکهزار و ۹۲۶ هکتار نیز در حال مطالعه و احداث زیر ساخت می باشد.تعداد ۱۴ واحد گلخانه به وسعت ۲۴۴.۵ هکتار در استان آذربایجان شرقی در حال احداث بوده و تعداد ۳۳ واحد گلخانه ای به وسعت یکهزار و ۹۲۶ هکتار نیز در حال مطالعه و احداث زیر ساخت می باشد. نتایج این تحقیق مشابه مطالعه ی دانشمندان در بخش کشاورزی آمریکا در سال 1930 است که رشد گیاه را تحت پالس های نور با مدت زمانی های مختلف بررسی کردند. وی در خصوص شرکت در رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: یکی از مشکلات بزرگ شرکت ما و شرکتهای مشابه ما بازار است. گیاهانی که در چرخه های 5 ثانیه ای روشنایی/خاموشی رشد کردند، رشدشان مشابه رشد گیاهان در چرخه ی نور طبیعی بود. گلخانه تجاری به بهبود چرخه اقتصادی و محلی کمک میکند. برای احداث گلخانه یکسری شرایط لازم است فردی که قصد احداث گلخانه را دارد باید آشنایی نسبی با مقدمات کشاورزی داشته باشد یا از فردی که در این زمینه آشنایی دارد کمک بگیرد. با کمک این نوآوری سرانجام قادر خواهیم بود با تأثیر کمتر بر محیط زیست مشاغل جدید ایجاد و برای افراد بیشتری غذا تهیه کنیم.

کمبودهای موجود در بخش کشاورزی را سایت agriculture-na جبران میکند. همچنین با استفاده از روبات ها برای رسیدگی به برداشت محصول ، کاشت و لجستیک ، حل مشکلات مزارع چالش از کمبود نیروی کار فعلی در صنعت کشاورزی ، کار بسیار کاهش می یابد. در جهانی که کمبود آب به یک معضل بزرگ تبدیل شده است با استفاده از گلخانه استفاده مصرف آب را مدیریت کرد. کاهش منابع آبی، کمبود مواد غذایی و لزوم تأمین آن برای کشورهای جهان مسائلی هستند که ظرفیت بالقوه تبدیل به بحرانهای امنیتی را دارند. گلخانه یک راه حل ساده و درعینحال مدرن برای مبارزه با سرما و گرما برای تولید محصولات کشاورزی باکیفیت در تمام طول سال میباشد.

سیستم خنککننده زمستانه: سیستم خنک کننده زمستانه شامل تیوپ و پنکه است. یکی از پر هزینهترین گلخانههای است. در این پژوهش گیاهان بعد از دریافت نور به مدت 5 ثانیه، فتوسنتز و سایر فرآیندهای زیستی خود مانند تجمع رنگدانه ها را آغاز کردند و سپس تحت دوره تاریکی به مدت 10 و گاهی 20 ثانیه قرار گرفتند. گیاهان برای فتوسنتز نیاز به نور دارند و در این فرآیند از انرژی خورشید برای ادغام کربن دی اکسید و آب استفاده و قندی تولید می کنند که در سوخت و ساز گیاه به کار می رود. یکی ساکنان روستاهای فقیر استان هبی توانسته است از این طریق تحولی در کشاورزی ایجاد کند و فرصتهای شغلی زیادی برای جوانان به وجود اورد. دست شما برای کاشت فلفل از جمله فلفل تند و یا شیرین باز است و در نتیجه تنوع زیادی را می توانید تجربه کنید. یعنی در این شیوه از کار، کشاورزان با کمک فناوریهای نوینی چون هوش مصنوعی، رباتیک و اینترنت اشیا، با حضور خود یا به شکل غیر حضوری کار خود را انجام می دهند. در حال حاضر مدیر امور اراضی استان به عنوان یکی از اعضای ثابت، به عنوان دبیر در شورای یاد شده حضور دارد. مساحت اراضی زراعی کشور ١٤٦٨٧هزار هکتار بوده که 75/7درصد آن زیر کشت محصولات سالانه و بقیه آیش بوده است.

علاوه بر این, سنسور دما و رطوبت نیز برای مزارع پرورش مناسب است. روش کشت مخلوط بیشتر در شهرستان اصفهان و مناطق شرق و شمال شرق استان مانند کاشان، آران و بیدگل، خوروبیابانک، اردستان، شاهین شهر و برخوار مورد توجه است و در مناطق غربی استان نیز بسته به موقعیت اقلیمی و منابع آبی به نوع دیگری کشت مخلوط انجام میشود زیرا کشاورزان در آن مناطق به دلیل شرایط آب و هوایی محدودیتهایی برای کشت مخلوط دارند. در خاک ضعیف از نظر کلسیم و تحت تنش آبی ناهنجاری فیزیولوژیکی پوسیدگی گلگاه دیده میشود. تولیدکنندگان بهطور روزافزون، از سیستم V با دو شاخه در هر گیاه استفاده میکنند در این روش شاخهها در جهات مخالف و در امتداد ردیف هدایت میشوند. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مهندس کشاورزی نیز افزایش می یابد.

در این مقاله به معرفی برخی از ابزارهای کشاورزی و تجهیزات مورد استفاده که در سراسر دنیا عمومیت دارند، خواهیم پرداخت. به گزارش اقتصادنیوز و به نقل از ایرنا، مسعود گیلآبادی، رییس انجمن تولیدکنندگان سم کشور امروز (سهشنبه) در نشست خبری به منظور تشریح اهم اقدامات و مشکلات در بخش تولید و برگشت محصولات کشاورزی صادراتی ایران از برخی کشورها، گفت: مردم از امنیت غذایی اطمینان داشته باشند، غذای مصرفی مردم کاملا سالم است زیرا سموم کشاورزی وظیفه مبارزه با آفات را دارد و درصورتی که بهموقع تدارک و تامین نشود میتواند موجب خسارت بین ۳۰ تا ۴۵ درصدی این بخش شود. در برخی موارد، کاهوها به جای بنفش، سبز بودند و برگ های بزرگتری داشتند.

به این معنا که در گلخانه هیدروپونیک به جای آن که زمانی را صرف از بین بردن علفهای هرز کنید، به کاشت بهینه محصولات میپردازید. تا بینشهای مختلفی از معیارهای سنجش از جمله: شاخصهای سلامت گیاه، شمارش گیاه و پیشبینی عملکرد، اندازهگیری ارتفاع گیاه، نقشهبرداری کانوپی، گزارش تخلیه، اندازهگیری انبار، اندازهگیری کلروفیل، محتوای نیتروژن در گندم، نقشهبرداری زهکشی، نقشهبرداری تعداد علفهای هرز و غیره را به دست آورند. It’s said by scientists that the earth has lost a third of its arable land in the last 40 سال ها, گاردین گزارش داد. تولید گندم به عنوان راهبردی ترین محصول کشاورزی بیش از ۳ برابر شده و از ۴ میلیون تن در سال ۱۳۵۶ به حدود ۱۳.۵ میلیون تن در سال ۱۳۹۷ رسیده است در حالی که سطح زیر کشت این محصول در این مدت فقط یک میلیون هکتار افزایش یافته است. گلخانه شیشه ای از پر هزینه ترین گلخانه های صنعتی محسوب میشوند، در عین حال از مقاومترین آنها نیز میباشند.

پیش بینی میشود بخش کشاورزی ایران طی سالهای 1398 تا 1402 سالانه 2.7 درصد رشد کند. آمار سرشماری کشور که در برنامه هفت ساله دوم انجام شد، نشان میداد که «۷۰ درصد جمعیت کشور در حدود ۴۵ هزار روستا و دهکده سکونت دارند و درآمد سالانه حاصله از محصولات کشاورزی کمتر از ۳۰ درصد درآمد ملی است.» بنابراین توازنی بین جمعیت شاغل در بخش کشاورزی و سهمی که از درآمد ملی عاید میشد، وجود نداشت و این عدم توازن به بهرهبرداری نادرست و ناکافی از منابع تولید در بخش کشاورزی (نیروی انسانی، زمین و آب) مربوط میشد. این مجموعه بزرگترین گلخانه در جهان خواهد بود و قرار است سبزیجاتی مانند بوته گوجه فرنگی، خیار، فلفل، توت فرنگی، بادمجان، کدو سبز و غیره در مجموع حدود 250-300 هزار تن در 500 هکتار زمین زیر یک سقف کشت شوند. از مجموع سطح کل گلخانه های دنیا، تقریباً 2970 هزار هکتار مربوط به کشت سبزی و صیفی ( خیار، گوجه فرنگی، انواع فلفل و سبزیجات )، 125 هزار هکتار مربوط به گل و گیاهان زینتی و 20 هزار هکتار مربوط به گیاهان خزانه ای و نشایی می باشد. به گفته آهنی ۲۲ استان درگیر سیل اخیر بوده اند که در این میان استان فارس با ۲۵ ممیز دو دهم درصد، استان کرمان با ۲۲ درصد و کهکیلویه وبویر احمد با ۱۴ ممیز هفت دهم درصد خسارت در مجموع ۶۲ درصد خسارت عمده سیل اخیر را متحمل شدند.

کشت گلخانهای بهعنوان روشی پیشرفته میتواند راهی مطمئن برای رونق کشاورزی به خصوص در مناطق کمآب محسوب شود. طرفداران این روش پیشنهاد می کنند که این ساختمان های کاملاً محصور یا کارخانه های گیاهان می توانند راهی برای استفاده ی دوباره و بیشتر از فضای شهری باشد و به این ترتیب با استفاده از فراهم نمودن محصولات محلی برای ساکنین شهر، مسافت حمل مواد غذایی از محل تولید تا مصرف کاهش می یابد. اگر بتوان از این روش در مقیاس گلخانه استفاده کرد، به معنی ذخیره ی انرژی در حد 30 درصد یا حتی بیشتر است. اجزای این سیستم یعنی پمپ، شیرآلات، لوله های انتشار آب و آبپاش ها معمولا طوری طراحی می شوند که تا حد امکان به طور دائم آب را به محیط اطراف برسانند. هلند کشوری است که کشاورزی در محیط کنترل شده مانند گلخانه ها را به سرعت پذیرفته است و به این ترتیب محصولات با ارزشی مانند گیاهان دارویی، انواع مدل های کاهوها و گوجه ها در گلخانه هایی که در تمام طول سال روشن هستند، تولید می کند.

مهم ترین محصولات برای تغذیۀ انسان عبارت اند از گندم، برنج، ذرّت، سیب زمینی، حبوبات و بقولات. پرورش محصولات با استفاده از نور مصنوعی (در فرم خواب های کوتاه برای گیاهان) انگیزه ی خوبی است به خصوص برای مناطقی که قیمت تولید در فصل هایی از سال که نور خورشید کم است، می تواند بالا باشد. از مزیت عمده این پوش می توان به قابلیت ورود نور و حرارت خورشید اشاره کرد که در مناطق سردسیر و کم نور کارایی آن چند برابر میشود. پژوهشگران در آزمایشی همان مقدار طبیعی نور روزانه را به چند قسمت در ساعات مختلف در روز تقسیم کردند.

باعث کاهش هزینههای تولید نسبت به تولید همان محصول در فضای باز. علاوه بر تراکتور که برای شخم زنی مورد استفاده قرار می گیرد، دستگاه های شخم زنی مجزا نیز به این منظور ساخته شده است که علاوه بر شخم زدن، کارهایی چون اضافه کردن مواد مغذی به خاک، آماده سازی زمین برای کشاورزی یا همان خاک ورزی را انجام می دهند. هنگامی که طول این دوره ها کوتاه تر شد و تبدیل به 6، 3، 1 ساعت یا 30 دقیقه شدند، پاسخ گیاهان خوب نبود. در آمریکای جنوبی، کشاورزی از ۹۰۰۰ سال قبل از میلاد آغاز شد و با کشت چندین گونه گیاهی که بعداً به محصولات جزئی تبدیل شدند، شروع شد. گلخانههای چوبی ارزانترین نوع گلخانه میباشد که معمولاً پس از سه تا 4 سال از بین می رود و پس از این مدت باید دوباره تعویض شود. تربت حیدریه، گناباد، حاشیه رود بیرجند، قائن و فردوس از مناطق اصلی کشت زعفران ایران به شمار میروند. کشاورزی در هلند از دیرباز بهعنوان بخش اصلی فعالیت اقتصادی نقش ایفا کرده، بهطوری که این کشور پس از آمریکا در رده دوم صادرکنندگان محصولات کشاورزی است. بایگانیشده از اصلی در ۲۳ آوریل ۲۰۱۲.

در حقیقت مقدار کلی نور دریافتی آن ها تغییری نکرده بود، اما نور را در چند قسمت روز دریافت کردند و جوانه های گیاهان پاسخ خوبی به این روش ندادند. اما استفاده از پالس های نور در مصرف انرژی تغییری ایجاد نمی کند. گیاهان به طور معمول در یک چرخه ی تکراری نور روز را دریافت می کنند و سپس یک شب را در تاریکی سپری می کنند، چه می شود اگر نور روز را به چند پالس نوری تبدیل کنیم که هر کدام در حد چند ساعت، دقیقه یا ثانیه طول بکشد. اجرای کشت قراردادی برای کشور، مثبت یا منفی؟ سیاستهای قیمتی به آن دسته از سیاستهایی اطلاق میشود که هدف آن حمایت از قیمت دریافتی تولیدکننده برای محصولات تولیدی در بعد محصولی یا حمایت از قیمت پرداختی برای نهادههای تولید در بعد عوامل تولید است. سیستم خنککننده تابستانه: یکی از سیستم های متداول خنک کننده سیستم پد و فن میباشد، دیگری سیستم خنک کننده تبخیری یا مه پاش میباشد. زودرسی و پیش رسی: در تولید سبزی و صیفی، زودرسی عامل مهمی در کسب درآمد بیشتر می باشد که تولید کننده باداشتن علم و مهارت روش های پیش رس کردن می تواند یک سری از محصولات را زودتر از موعد مقرر، تولید و به بازار عرضه نماید.

میتوان در ونزوئلا سویا و ذرت کاشت و پول قابل توجه کسب و با آن پول گندم از کانادا، استرالیا و هر کشور دیگر خریداری کرد. بزرگترین تفاوت این روند با رویکرد کلاسیک این است که کشاورزی دقیق اجازه میدهد تصمیمگیری در هر متر مربع در یک مقیاس وسیع میدانی با کمترین خطا صورت بگیرد. برقراری مجدد صادرات محصول یادشده به روسیه به طور جدی از سوی این سفارت در دست پیگیری است و امیدواریم با مشارکت همه بخش های ذیربط دولتی و خصوصی روند مطلوب و رو به رشد صادرات ایران تقویت گردد. در این سازه به طور تقریبی مقاومت نسبت به باد تا 130 کیلومتر در ساعت و مقاومت نسبت به برف و بار 40 کیلوگرم در یک مترمربع میباشد. راهکارهای مبتنی بر این فناوریها با مصرف انرژی بسیار پایین، تا چند سال با تنها یک باتری و بدون نیاز به شارژ مجدد کار میکنند. امروز به دلیل شرایط جوی حاکم و همچنین تراز تجاری بالای محصولات گلخانهای اغلب سرمایه گذاران با ساخت گلخانه صنعتی درصدد کسب حداکثر سود از سرمایه خود در این بخش هستند سودی که در تمام فصول سال عاید آنها میشود. کشت گلخانهای در کشاورزی یکی از ضروریات جامعه مدرن میباشد. به عنوان مثال، کشاورزان باید در مورد نحوه چیدمان کشت محصولات در زمین، چگونگی تغییر نوع محصول کشت، زمان برداشت مناسب و غیره اطلاعات کافی داشته باشند.

ارزش صادرات این دو محصول در سهماهه نخست ۱۴۰۱ به ترتیب ۴/ ۳۶میلیون دلار و ۸/ ۷۶میلیون دلار بوده است. دلایل اعمال سیاستهای حمایتی را میتوان به دو دسته عوامل اقتصادی و غیراقتصادی نسبت داد. در شرایطی که مدیریت منابع آبی کشور ضعفهای فراوانی دارد، نمیتوان روند کنونی را ادامه داد و حرکت به سمت کشاورزی مدرن یکی از راههای نجات این بخش است. با استفاده از رباتهای هوشمند زراعی، میتوان کود را نیز در بهترین موقعیت مکانی مناسب و با مقدار مؤثر قرار داد و این امر باعث کاهش بسیار زیادی در مصرف کود میشود ( تا 99.9٪.). علاوه بر این، رباتهای زراعتی نیز میتوانند علفهای هرز را شناسایی و آنها را وجین کنند. در کشاورزی صنعتی برای ساخت تجهیزات و ابزارآلات تعداد زیادی افراد به کار گرفته می شوند و میزان تولید محصول افزایش می یابد. امروزه خرید و فروش صیفی جات گلخانه ای تبدیل به یک بازار پرسود شده است و علت آن این است که هم تقاضای داخلی کشور افزایش یافته و هم این که میزان زیادی از این محصولات را به خارج از کشور صادر می کنند. از آنجا که اطمینانی از افزایش تولید سال 93 نبود، در آن سال هم یک میلیون تن محصول اضافه وارد کشور شد و لبریز شدن انبارها همزمان با تولید مطلوب گندم در سال زراعی جاری باعث شد که امکان صادرات فراهم شود.