اخبار

کشاورزی هوشمند در برابر اقلیم چرا و چگونه؟ مجله خبری کشاورزی

بازارهای موجود، بازارهایی هستند مانند اروپا، مالزی، سنگاپور، تایلند و چین که به آن کشورها صادرات داریم و محصولات کشاورزی ایران به آنجا میرود و بازارهای هدف، بازارهایی هستند که از دسترس دورند مانند کشورهای آمریکای لاتین، کانادا و ایالات متحده آمریکا که با تلاش بیشتر و هدفگذاری و برنامهریزی چه از طریق دولت و چه از طریق صادرکنندگان باید به آنها دست سایت agriculture-na پیدا کنیم. در دنیای امروز تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است تا جایی که در روستاهای کوچک ایران نیز اینترنت در دسترس همگان قرار دارد و کشاورزان باید این فرصت را غنیمت شمرده و محصولات خود را به روش های نوین بازاریابی به بازار هدف معرفی کنند . این خنکی و کمبود نور مستقیم خورشید می تواند منجر به کمبود مواد مغذی در محصولات در حال رشد شود، و لذا کود پاپ آپ به طور فعال این مشکل را برطرف می کند و محصول را به بهترین شکل ممکن وادار به رشد در چرخه رشد خود می کند. خنکی و کمبود نور مستقیم خورشید می تواند منجر به کمبود مواد مغذی در محصولات در حال رشد شود. از جمله محصولات این شرکت می توان به کودهای اسید هیومیک، فولویک اسید، عصاره جلبک دریایی، کود مخصوص کشت گلخانه ای گوجه فرنگی، زعفران، توت فرنگی، کود سه بیست، کودهای عناصر ریز مغذی مانند مولتی کمپلکس و …

آن چه در تولید به روش هیدروپونیک اهمیت دارد، لوله کشی به منظور آبرسانی است که همین صرفه جویی در منابع آب، هزینه تمام شده سرمایه گذاری و بازدهی تولید را ارتقا می دهد. در حالی که باریک کاری به طور کلی به تجهیزاتی با توانی کمتر از توان خروجی تجهیزات مرسوم کشت نیاز دارد، مهم است که اگر در ردیف های نوار خود فسفر یا پتاسیم می گذارید، تجهیزات دارای قدرت کافی برای انجام وظیفه خود و حفظ قوام کشت باشند. آیا در زمینه نوار کاری موفقیت بزرگی داشته اید؟ ولی آیا این دستگاه ها دارای سنسور بودند؟ حداقل مساحت که دارای توجیه اقتصادی و مقرون به صرفه باشد، 5000 مترمربع و برای مساحت بالاتر از 5000 مترمربع نیازمند به کنترل بیشتر پارامترهای محیطی (نور، دما، تهویه، رطوبت، دی اکسیدکربن، آفات و بیماری ها) می باشد. گلخانه یاGreen house به فضای محدودی اطلاق میشود که قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب را برای رشد گیاهان از نواحی مختلف در طی فصول مختلف یک سال داشته باشد. مزایای احداث چنین گلخانه ای با چنین سیستم کشتی در ازای هر هکتار یک دهم کاهش مصرف آب، افزایش تولید 10 برابری، کاهش 20 درصدی مصرف برق و کاهش مصرف 15 درصدی گاز، کاهش آلاینده های زیست محیطی و تغذیه بهتر گیاه و کاهش مصرف کود و در نهایت کاهش ضایعات را نسبت به گلخانه های معمولی و سایر مزایا را به همراه خواهد داشت.

امروزه در کشاورزی پیشرفته ماشین آلات مدرنی استفاده می شود که قابلیت های متعددی را دارا می باشند. انقلاب صنعتی در اروپا و اختراع ماشین آلات درون سوز سبب انقلاب در کشاورزی شد. این امر باعث می شد تا سطح تولیدشان را هم توسعه دهند. تشکیل نوارها در بهار به شما این مزیت را می دهد که سطح نیتروژن را در حد مطلوب داشته باشید و این مزرعه بارورتری را برای بذر پاشی برای شما فراهم می کند. مشکل ساخت نوارها در پاییز این است که در طول زمستان سطح نیتروژن خاک تان تغییر خواهد کرد و منجر به بی نظمی ارزش غذایی در خاک شما می شود.

اکثر کشاورزان برای راحتی، در پاییز نوارهای خود را ایجاد می کنند، زیرا پاییز در مزرعه زمان ساکت تر و کم کارتری است و کشاورزان احساس می کنند که ایجاد نوارها زودتر از فصل کشت باعث می شود وقت آنها برای انجام کاری دیگر آزاد شود که در غیر این صورت ممکن بود این فرصت برای آنها حاصل نشود. توجه داشته باشید که بسیاری از مالکان و سایر کشاورزان فکر می کنند که روش های سنتی (کشت کامل) بهترین روش است و حتی ممکن است با به کار بردن روش نوار کاری مخالفت کنند. این کود باید به شیار اضافه شود، حتی اگر خاک شما فسفر خوبی داشته باشد. اگر کشاورزی ما صنعتی شود، ضمن ایجاد امنیت غذایی، حتی می توانیم صادرات و اشتغال زایی مفیدی نیز داشته باشیم. اگر کشاورزی ما صنعتی می شد، کشاورز محصولش را پیش فروش نمی فروخت. اگر این بخش صنعتی می شد، کشاورزان به جای اینکه شیر را خام بفروشند، آن را تبدیل به انواع محصولات مختلف لبنیاتی می کردند و با ارزش افزوده بالا می فروختند و سود واقعی خودشان را بدست می آوردند. وی ادامه داد: شورای سیاستگذاری بخش کشاورزی باید در معنای واقعی کلمه به سیاستگذاری در این حوزه بپردازد.

اگر مزارع رطوبت کمی داشته باشند، روش کاشت نواری بهتر خواهد بود یا اصلاً در مورد عدم کشت باید اقدام شود. حال به ارائه ده نکته برتر برای لزوم و روش عدم کاشت در مقدار زیادی نخاله های پیش پا افتاده می پردازیم. با توجه به آنچه در گزارش آمده است لزوم مداخله دستگاه های ناظر بالاخص قوه قضاییه در این زمینه ضروری به نظر می رسد چراکه این موضوع نه تنها با سلامت جامعه ارتباط مستقیم دارد بلکه وجه بین المللی ایران را نیز در نظام اقتصادی تحت شعاع قرار می دهد، سوی دیگر این اتفاق اما به جبران خسارت وارده و هدر رفت بیت المال در این خصوص مرتبط است که بار دیگر هزینه مضاعفی را بر دوش اقتصاد نحیف ایران وارد می کند. اما در بحران همهگیری ویروس کرونا، سیستم تجارت سنتی ناکارآمدی خود را نشان داد. اطمینان حاصل کنید که تجهیزات خود را برای حدود هفت اینچ تنظیم می کنید تا با تمام نوارهای شما سازگاری داشته باشد. برخی افراد از محکم کننده های بذر کیتون (Keeton Seed Firmers) استفاده می کنند تا مطمئن شوند که تمام دانه ها در قسمت ته شیار قرار می گیرند.

بر اساس دستورالعمل واردات مواد غذایی و آشامیدنی باید اقلام غذایی و نوشیدنی دارای گواهی حلال برای ورود به ایران باشند؛ از جمله انواع ژلاتین خوراکی و هر خوراکی که در آن ژلاتین به کار رفته باشد. اندیشهٔ تجارت باز و سیاست سرمایهگذاری همواره تعامل با محیط تجارت جهانی و نیز واردات فناوریهای متنوع و نوین را در جهت بهرهوری هرچه بیشتر، تسهیل میکند. فناوریهای مربوط به اصلاح ژنتیکی فرآوردههای غذایی از جمله مهمترین اقداماتی هستند که مهندسان کشاورزی سعی در انجام آن در جهت تأمین هر چه بهتر نیازهای زیستی و فیزیولوژیکی انسانها دارند. سود ناخالص در تمام محصولات در مزارع زیستی بیشتر بود. برای رسیدن به بیشترین سود در تجارت محصولات گلخانه ای، افراد بیشتر به سراغ کاشت محصولات پر تقاضایی می روند که امکان برداشت آنها در سال چندین بار ممکن باشد. کاشت نواری بر روی خاک های خشک بیشترین بهبود عملکرد را خواهد داشت. داوری یکی از اثرات سوء تغییرات اقلیمی را افزایش جهانی قیمت غذا عنوان کرد و گفت: زمانی که نتوان عملکرد را در تولید بالا برد نیاز بیشتر میشود. وی به سیناپرس گفت: هم اکنون کشاورزان ما، با درصد سود خیلی کم محصولات کشاورزی شان را بفروش می رسانند.

سالیکورنیا یا مارچوبه دریایی هم گونه مهمی محسوب می شود چرا که می تواند از طریق آب دریا تغذیه شود. یکی از به روزترین فناوریهای نوین کشاورزی در بخش حسگرها، تجهیزات مدرنی است که از طریق آنها میتوان اطلاعات کامل و مهمی درباره حیوانات مزرعه به دست آورد. در این دسته از فناوریهای نوین کشاورزی ، با ساخت رباتهای بزرگ و کوچک کشاورزان در مراحل مختلف کشت و نگهداری از محصول یاری میرسانند. به طور مثال با کمک یک پلتفرم “Farm swarm” که مجموعهای از میکرو حسگرها با تعداد زیادی ربات کوچک و بزرگ است، به ماشینآلات کشاورزی نظیر تراکتور توان برقراری ارتباط با راننده را میدهد و او را از خطرات یا مشکلاتی که برای دستگاه ممکن است به وجود آید، خبردار میکند. ربات بر سطح زمین حرکت کرده و خودش وضعیت گیاهان را بررسی کرده و علف هرز را خودش بیرون میکشید. این کارشناس اقتصادی خاطرنشان میکند: دریافت تسهیلات از مزایای دیگری است که هر شخص سرمایهگذار باوجود زمین زراعی و آب کافی میتواند از تسهیلات بانکی با بازپرداخت پنجساله و با یک سال تنفس بهرهمند شود. کسانی که فکر می کنند روش های قدیمی بهتر است، احتمالاً دلیل دیگری در این زمینه نخواهند داشت به غیر از این که “این روش همیشه انجام شده است”.

اگر از یک محصول پر نخاله به یک محصول دیگر بروید یا حتی از یک محصول پر نخاله به یک محصول پر نخاله دیگر (از یک بنجل به بنجلی دیگر) بروید، خواهید دید که دلتان می خواهد از کپه شدن آت و آشغال اجتناب کنید و تا حد ممکن نخاله ها را بردارید. باریک کاری یا کاشت نواری به سرعت در حال تبدیل شدن به چیزی مورد علاقه کشاورزان است. ماشین آلات قدیمی احتمالاً قادر نخواهند بود سطح سازگاری لازم برای یک نوار کاری موفق را حفظ کنند. استفاده از ماشین آلات دارای توان ناکافی می تواند یک نوار را کاملاً خراب کند.

به عنوان مثال شهرستان طالقان فاصله زیادی با تهران ندارد اما گوسفندداری آن منطقه کاملا سنتی انجام می شود. برای مثال در فضای باز گوجه فرنگی که کاشته میشود تنها ۴۰ تن از آن برداشت میشود اما در فضای گلخانه برداشت ۴۰۰ تن میشود. مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: سالانه در این استان ۲۵۰ تن توت فرنگی تولید میشود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، کشاورزی ایران یکی از مهمترین بخش های اقتصادی کشور است که با داشتن محصولات و کالاهای ارزشمند نقش موثری در صادرات غیرنفتی و رشد اقتصادی کشور دارد که با توافق برجام و اجرایی شدن آن، چشم انداز روشنی برای حضور در بازارهای جهانی ترسیم می شود. امکان برداشت محصول در تمام فصول، حفاظت از محصولات در شرایط بد آبوهوایی، خودکفایی شهرها و نیز کاهش هزینههای حملونقل از مهمترین مزایای این روش محسوب میشود. شود؛ اما هزینههای مورد نیاز با استفاده از روشهای مدرن به حداقل میرسند. هدف این است که کاشت در تمام مزارع با حفظ همان برداشت به حداقل برسد، اما برای این منظور، برخی از مزارع بیش از سایر مزارع به کار نیاز دارند. 1. آبیاری بارانی: هدف از آبیاری بارانی توزیع یکنواخت آب برای تمام گیاهان و کاهش دمای محیط و افزایش رطوبت است.

اگرچه هنوز کشاورزی به معنای واقعی و فراگیر، به شکل هوشمند در نیامده است اما با توجه به پیشرفتهای فناوری، میتوان پیشبینی کرد که در مدل هوشمند چه تغییراتی حاصل خواهد شد. میزان تولید برنج نیز در مقایسه با سال های گذشته بیشتر بوده اما همواره سهام جهانی غلات رو به کاهش است. اصل تلاش کار را آنها انجام می دهند اما واسطه ها با قیمت خیلی نازل این محصولات را خریداری کرده و در بازار با قیمت خیلی بالایی به فروش می رسانند زیرا کشاورزی ایران هنوز کار صنعتی انجام نمی دهد. در روش های گلخانه ای، کشت به این روش، محبوبیت زیادی پیدا کرده است و در ۳۱ استان کشور نیز، هزاران نفر در این حوزه مشغول به کار هستند.

در یک حالت ایده آل شما از یک خرد کننده آت و آشغال استفاده می کنید. شرکت آشيانه سبز تهران گواهی ميکند که گالوانيزه موادی که درساخت گلخانه مورد استفاده قرار ميگيرند با رعايت قوانين اروپائی انجام شده وکليه قطعات دارای يک پوشش مشخص و استاندارد گالوانيزه هستند. اگر مزارع دارای خاک مرطوب است، بهتر است که یک کشت کامل سنتی را برای آن ها دنبال کنید. از دیگر اقدامات میتوان به توسعه کشاورزی شهری و روستای با ساخت مزارع عمودی اشاره کرد که بتوانند در آسمانخراشها، گیاهان و حیوانات را پرورش دهند. دسته ازمحصولات کشاورزی اشاره دارد که به صورت معمولی وبدون استفاده بیش ازحدازحشره کش ها، کودهای شیمیایی و فاضلاب و…

وی عنوان کرد: همچنین بخش کشاورزی ما در حوزه دامداری نیز هنوز سنتی است. وی تولید محصول خارج از فصل را از دیگر مزیت های کشت گلخانه ای عنوان کرد و افزود: هزینه ها در حوزه تولید گلخانه ای کمتر از محیط باز است و گلخانه داران گردش مالی سالانه دارند در حالی که در کشت های باغی این چنین نیست. همان طور که از نامش پیداست، باریک کاری نوعی کاشت بخشیِ مزارع، و نگاه داشتن میزان کاشت در حداقل ممکن است در حالی که همان مقدار محصول به دست آید. با وجود روش های کاشت که همواره راه حل مشکل را ارائه نمی دهند و با توجه به این که کشت کامل، به طور فزاینده ای با عدم اقبال رو به رو می شود، کاشت نواری یا باریک کاری یک روش مناسب برای کاشت زمین است. وزن این ماهواره ۶۰۰ کیلوگرم و در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین در حال چرخش است و هدف اصلی آن جمعآوری اطلاعات و تصاویر از سطح زمین به وضوح یک متر است. با راندن بذر پاش ها 2 اینچ بالاتر از سطح خاک، آنها ساقه ها را به کناری می رانند و این به این معنی است که شما فقط باید از آن نقطه به بعد نگران ساقه های نزدیک تر به سطح زمین باشید.

مراکش نیز مانند دیگر نقاط جهان درگیر پیامد تغییرات آبوهوایی است، و پژوهشگران این کشور در پی نوعی کشاورزی قابل احیا و پایا هستند. نقش و جایگاه پنبه همانند دیگر محصولات راهبردی ضروریترین مصارف جامعه (غذا، پوشاک و تهیه محصولات صنعتی) را پاسخ می دهد و تأثیر تولید این محصول بر اقتصاد ملی و اشتغال از برتری مطلق برخوردار است، این گیاه علاوه بر روغن و خوراک دام، از آن ده ها فرآورده با ارزش صنعتی دیگر نیز تولید می شود و در بیش از 60 کشور از جمله ایران برای صدها میلیون نفر ایجاد اشتغال داشته است. به گزارش فارس، عمده نگرانی کشاورزان و تولیدکنندگان از سالهای گذشته نبودن خریدار و فاسد شدن محصولاتشان بود که مجبور میشدند به قیمتهای نازل که حتی هزینه تولیدشان را در نمیآورد محصول خود را بفروشند.

جالب است بدانید برخی از این روش بدون اضافه کردن محلول مغذی و تنها بر پایه آب استفاده میکنند. برای استفاده بهینه از منابع خاک و آب و جلوگیری از فرسایش خاک روش هایی در کشاورزی نوین ابداع شده و در حال گسترش است که به برخی از آنها در این مقاله پرداخته می شود. دراقع این در راستای حفظ سلامت انسانها و محیط زیست در حال انجام است و انتظار میرود تا سال ۲۰۲۲ گسترش یابند. کشاورزی بدون خاک ورزی در حال تبدیل شدن به یک رویه کشاورزی است که با سهولت بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد.چون این روش کشاورزی، نسبتاً جدید است، کشاورزان بعضاً با آن درگیر مشکل هستند، و لذا ما لیستی از 10 اشتباه رایج در باریک کاری و چگونگی اجتناب از آنها برای حفظ کاشتِ نواریتان در حالتی مطلوب و مثمر را در این جا تهیه کرده ایم. شما می توانید این کار را با حفظ سرعت ثابت بر روی مزارع انجام دهید، و به شرطی که محصول به درستی کاشته شود، پس از برداشت باید بقایای بی ارزش نسبتاً یکنواخت توزیع شده باشد. البته در بازارهایی مثل مرغ یا تخممرغ، به دلیل دوره نسبتاً کوتاهتر شروع تولید تا عرضه در بازار (در مقایسه با دورههای یکساله یا ششماهه در بازارهای کشاورزی) انتظار میرود شدت رفتارهای نوسانی کمتر باشد و بازارها سریعتر نقاط تعادلی را پیدا کنند.

فلفل سبز از آخر فصل بهار شروع به میوه دهی میکند و با تخصیص قسمتی از گلخانه ی خود به آسانی می شود محصول گلخانه ای زیادی با کاشت میوه فلفل سبز تا آخر فصل پاییز برداشت کنید پس باید بدانید حتی برای کاشت فلفل سبز نیاز به فضای زیادی در گلخانه نیست چون که در فضایی بسیار کم مثل جعبه ی موز میشود فلفل سبز کاشت. در این راه شرکت آرابل، طیفسنجی با نام Pulase Pod ساخت که امواج را از ۴ طرف اندازهگیری میکند که از آن میتوان شرایط آبوهوای یک نقطه خاص، باران، تگرگ، خشکسالی و حتی آلودگی هوا را پیشبینی کرد و یا میزان آب موردنیاز محصولات را به دست آورد. از این حسگرها میتوان جهت نظارت بر ارتعاشات و همچنین شرایط مواد مورد استفاده در ساختمانها، پلها، کارخانهها، مزارع و دیگر اماکن استفاده کرد. مهدی پازوکی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سیل به مسیرهای ارتباطی، ابنیه، محصولات کشاورزی و باغی، زیرساختها و تاسیسات گردشگری، مخابراتی، مدارس و اماکن دولتی، مزارع پرورش ماهی، جاده های بین مزارع، راههای روستایی و عشایری و زیرساختهای آب و فاضلاب خسارت وارد کرده است. هلندیها نیز با آگاهی از این مسئله، تلاش کرده اند تا به پرچمدار تولید برخی از این مواد غذایی تبدیل شوند.