اخبار

کشاورزی هوشمند چیزی فراتر از استفاده از اینترنت است مجله خبری کشاورزی

زمان کاشت بذر و یا انتقال نشاء به گلخانه یکی از مهم ترین تصمیم گیری ها در زمینه ی کشت گلخانه ای ست. شما میتوانید با ایجاد گلخانه و بهرهگیری از کشت گلخانهای بدون توجه به تغییرات آب و هوایی در زمینه کشت انواع محصولات با توجه به نیاز بازار فعالیت کنید. مخصوصا با استفاده از سیستم های کشت مانند هیدروپونیک و ایروپونیک، میزان مصرف آب تا 90% هم میتواند کاهش پیدا کند. در عین حال این بخش از چنان ظرفیتی برخوردار است که میتواند بهسهولت طی یک دهه احیا شود و جای نفت را بگیرد. حتی اگر الماس هم بفروشید، باز عدهای ارزش آن را زیر سوال خواهد برد.

معمولا در متراژ های بسیار بزرگ ساخته می شوند و برای کسب درآمد و کشت و پرورش محصول به طور جدی و حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند. تمام فعالیت های اقتصادی از جمله کشاورزی گلخانه ای در ابتدای راه شما را به سود اقتصادی چندانی نخواهد رساند، اما پافشاری بر مسیری که با دقت آن را انتخاب کرده اید می تواند ثمر بخش بوده و شما را به پرسودترین محصول گلخانه ای برساند. وضع دوباره تحریمهای آمریکا علیه ایران در ماه نوامبر ۲۰۱۸ و تشدید این تحریمها در ماه می ۲۰۱۹ فرصتهای جدید رشد بخش کشاورزی ایران پس از انعقاد برجام را از بین برد.

بهعنوان نمونه در استان اصفهان که در نواحی مرکزی و خشک ایران واقع است و ازلحاظ منابع آبی در شرایط مناسبی قرار ندارد، سالیان متمادی کشت صیفیجات و حتی برنج صورت میگرفت و حالا پس از متوقف شدن این روند، با اعتراض کشاورزان اصفهانی بهعنوان مشکلی جدید و بروز پیامدهای اجتماعی و اقتصادی هم چون بیکاری در این استان درنتیجهی عدم مدیریت و برنامهریزی صحیح مواجه شدهایم. تفاوت این دو لوله در تولید آنها است به این صورت که لوله گلخانه ای گرم در ایران تولید میشود و کیفیت خوب و قیمت مناسبی دارد این لوله همچنین دارای استحکام است برای همین در محیط گلخانه که هم گرم است و هم فضای مرطوبی دارد استفاده می شودزیرا گالوانیزه گرم در لوله گلخانه ای گرم جلوی خوردگی لوله گلخانه را میگیرد. در تمام طول سال از گلخانههای آموزشی استفاده میشود و برای پوشش این نوع گلخانهها بیشتر از شیشه و یا پلیکربنات استفاده میشود. درخصوص قیمت تخممرغ می توان گفت محصول ارگانیک در حدود ٥٨ درصد، گران تر از تخم مرغ معمولی است. قیمت تمام شده ی محصول با کشش بازار هدف تناسب دارد؟

خدمات کشاورزی مرسین کشت ارائه دهنده خدمات نوین و دانش بنیان کشاورزی اعم از انواع کود، بذر و ادوات و تجهیزات کشاورزی و خدمات فوق تخصصی گیاهپزشکی با بهره گیری از سه فارغ التحصیل مقطع دکتری از دانشگاه های برتر کشور و با سابقه کار در مزارع مختلف، طراحی فضای سبز، احداث باغ متراکم و ارائه دهنده مشاوره در خصوص انواع نهال های پایه رویشی، کشت بافتی و زود بازده. و از طرف دیگر در طول سال و در ۲۴ ساعت شبانه روز بدون تعطیلی اقدام به ارائه خدمات مالی بین المللی بین بانکها و کشورهای عضو این شبکه می نماید. هرکدام از این شرکتها خدمات ویژهای را درزمینه هوشمند سازی کشاورزی ارائه میدهند.

کشاورزی سنتی، روشی از کشت و کار است که از دوران خیلی قدیم رواج داشته است. هزینه ی ماشین انتقال سوخت و بارگیری آن، دستمزد راننده و نیروی انسانی مورد نیاز برای این کار با در نظر گرفتن خطراتی مانند عدم دریافت به موقع سوخت، بسته شدن جاده ها در اثر یخبندان روزهای سرد سال، عدم وجود بستر مناسب برای جابجایی ماشین های سوخت را حتما در نظر بگیرید. منتقل شود، علاوه بر زیاد شدن درآمدهای ارزی و تقویت پول ملی، قدرت خرید مردم هم افزایش می­یابد و با این حجم درآمد می­توان درآمد سرانه هر ایرانی را دو برابر نمود یا حداقل به اندازه­ی 6 میلیون نفر شغل ایجاد کرد. هر کشاورزی که در این حوزه فعالیت می کند چنین اهدافی دارد و تلاش می کند هزینه ها را کاهش دهد. گلخانه را می توان یکی از مکان هایی دانست که علاوه بر درآمدزایی اقتصادی می تواند محلی برای آرامش انسان باشد .اتفاقاتی در جهان افتاده است که سبب شده به جای خاک طبیعی، مجبور به استفاده از مواد دیگر جایگزین خاک باشیم. جامعه ی آفات و بیماری هایی که عموما در گلخانه ها شاهد آن هستیم، با آفات باغات و مزارع متفاوت است. تاریخ باستان را که کنار بگذاریم، چیزی که امروز به نام گلخانه شیشه ای میشناسیم، برای اولین بار در اروپا ساخته شده است.

اگر ترفندهای تجارت با کشورهای اروپایی را بیاموزید، بازارهای خوبی برای این مواد غذایی وجود دارند که می توانید از آنها درآمد کسب کنید. هر گیاه در مرحله رشدی خاصی بهترین پاسخ را به نشاء کردن می دهد؛ گیاه خود را به خوبی بشناسید. گل هایی هستند که به عنوان گل تزئینی و باغچه ای به خوبی به فروش می رسند و می توانید با کاشتن و پرورش آنها به سود خوبی برسید. اما در کشت گلخانه ای با توجه به استفاده از محیطی محصور شده به وسیله سازه و استفاده از تجهیزات گرمایشی گلخانه و سیستم های دیگر، این امکان وجود دارد تا در هر زمان از سال، محصول دلخواه را با توجه به نیاز بازار پرورش دهیم.

زمانی­که عرضه و مبادله محصولات کشاورزی آنلاین انجام شد و بررسی وضعیت مزارع با استفاده از پهبادها و کامپیوترها سایت agriculture-na انجام گرفت. وی تصریح کرد، این طرح به طرف روس پیشنهاد شد که برای بررسی در دستور کار آنها قرار گرفت که در صورت تصویب ضمن فراهم شدن فرصت های شغلی و ارزش افزوده بالا برای هر دو کشور تا حد زیادی قیمت گوشت نیز کاهش خواهد یافت. هر یک از موارد بالا در صورت عدم تناسب با محصول به تنهایی می توانند کشت و کار گلخانه ای را با شکست مواجه کنند. اما در برخی موارد میکرو مواد مغذی که در نانوذرات قرار میگیرند میتوانند اندازه ای در حدود 200 تا 500 نانومتر نیز داشته باشند. تنوع اقلیمی و آب و هوایی باعث شده تا ایران زیرساخت قوی برای گسترش بخش کشاورزی در اختیار داشته باشد. به این وسیله میتوانید با کاهش مصرف آب و افزایش تولید محصول، کشت و کار بسیار عالی و مفیدی را داشته باشید. اما در صورتی که قصد احداث گلخانه متناسب با محصول مورد نظر را دارید پیرامون شرایط مطلوب محصول خود کاملا تحقیق کنید.

هنگامی که سنسورها تغییراتی را حس نمایند، پس از ارزیابی، اقدامات اصلاحی و اطلاعرسانی برای حفظ شرایط مطلوب رشد گیاهان انجام میشود. محدودیت پرواز نیز از مشکلات دیگری است که در صورت ثابت ماندن خلبان باعث کاهش شعاع محدوده عملیاتی و کوچک تر شدن آن میشود. میانگین اندازهِ زمینهای کشاورزی بسیار کوچک است (کمتر از ۲۰ هزار متر مربع) و این زمینها به دلیل اختلافات خانوادگی و قوانین مربوط به حداکثر زمین در معرض تفکیک قرار دارند. در هنگام کم کردن کمان ها 30 سانتی متر انتهای کمان ها را نباید هم کرد تا بتوان کمان هارا در لوله های فونداسیون محکم کرد. کشاورزی دقیق یک سامانه کشاوری یکپارچه دانش بنیان است که برای افزایش کارایی، بهره­وری و سودآوری طولانی مدت کل مزرعه، که ویژه آن محل/ اقلیم/ مزرعه/پهنه می ­باشد، طراحی شده و در عین حال اثرات ناخواسته را بر حیات وحش و محیط زیست به حداقل می ­رساند. این شرکت با تولید انواع مختلفی از ردیابها طیف بزرگی از مشتریان این محصول را به خواسته خود رسانده است. کشاورزی در ایران، بخشی مهم و اقتصاد کشاورزی بخش چشمگیری از اقتصاد این کشور را میسازد. در یک تحقیق برای حل مشکل خشک سالی با استفاده از اینترنت اشیا، محققان تصمیم گرفتند تا آبیاری بصورت هوشمند انجام شود.

1. گیاهان روز بلند LDP: Long Day Plants برای به گل رفتن بین ۱۰ تا ۱۴ ساعت به نور نیاز دارند، مانند گیاهان فصلی تابستانه نظیر آحار، اطلسی، ناز و میمون. به علاوه همین عوامل سبب این شده اند که میوه های گلخانه ای ظاهر بهتری نیز داشته باشند. هنگام شروع کشاورزی گلخانه ای معمولا گزینه های محدود کننده ای وجود دارند، گاهی ناچار به کاشت محصول خاصی هستیم و قصد احداث گلخانه ی متناسب با آن را داریم و بالعکس. در گلخانه های جوی و پشته طول کمان بالای دیوار جانبی را از 1.2 تا 2 برابر عرض واحد گلخانه در نظر می گیرند ولی برای این که تعادل گلخانه حفظ شود آن را 1.5 برابر عرض واحد گلخانه در نظر می گیرند.

به همین دلیل بهنظر میرسد در مناطق مستعد به ازای هر کیلومترمربع یک حلقه چاه داریم؛ بنابراین کشور را به یک آبکش تبدیل کردهایم. بنابراین با دقت بسیاری هزینه های این بخش را محاسبه کنید. این گلخانه برای کشت و پرورش بسیاری از محصولات ایدهآل و مناسب است؛ زیرا از جهت نور و درجهی حرارت به طور کامل از نور خورشید بهره میبرد. اگر به زنجیره کنونی تولید محصولات کشاورزی نگاه کنیم، آب ارزانقیمت، عامل تداوم و تعادل کشاورزی در بسیاری از مناطق ایران است که به شکل بیضابطهای مصرف میشود. اکنون برای پرداخت تسهیلات به کشاورزان کارمزدهای 18 درصدی در نظر گرفته میشود که با درآمد کشاورزی سازگاری ندارد. گاهی افزایش چند درصدی رطوبت در گلخانه می تواند سبب طغیان قارچ ها و انواع مگس ها شود. در دامداری هایی که از وسعت بالایی بهره می برند، دام ها ممکن است در نواحی مختلفی به دور از چشم دامدار به سر برند. این مدل گلخانه ها و انواع گلخانه مدرن، همان گلخانه هایی است کهشرکت گلخانه سازی نهال رویش طراحی و اجرا می کند. این بدین معنی است که همه چیز بر وفق مراد محصول است و در بهترین شرایط در حال رشد است. کشاورزی مدرن همه چیز در مورد علمی است که به اعداد ، مدیریت منابع و استفاده از بازخورد متکی است و بدین ترتیب اطمینان حاصل می کند که هیچ مشکلی پیش خواهد آمد.

همچنین امکان استفاده از سیستم مکانیکی و پیشرفته برای کسانی که قصد دارند به طور حرفهای به کار پرورش و کشت گیاهان بپردازند به سادگی محیا است. میزان آب باید به اندازه مورد نیاز کشت محصولباشد. هزینه ی لوله کشی، تعمیرات سالانه ی لوله ها، دریافت مجوز حفر چاه، هزینه های پمپاژ آب تا محل مورد نظر، هزینه های جاری نگهداری و مراقبت از تجهیزات لوله کشی و چاه، حفظ بهداشت استخر و حتی گاهی هزینه های پیش بینی نشده برای انتقال تانکر های آب از منابع اطراف می تواند نظر کشاورز را برای احداث گلخانه در یک محل تغییر دهد. ورمیکولیت به دلیل قابلیت نگهداری آب و مواد غذایی و تهویه و وزن مخصوص ظاهری پایین یک محیط کشت بدون خاک محسوب میشود. همچنین قوس گلخانه گاتیک باعث ارتفاع بیشتر در خطالرأس مرکزی ساختمان گلخانه شده و باعث میشود فضای مناسب برای پرورش محصولاتی که رشد ارتفاع دارند (مانند گوجه، خیار، فلفل) و بسیاری درختان گرمسیری ایجاد کند. خواص داروئی و فواید تغذیهای بسیاری از این میوهها نیز سبب شده که مصرف آنها در رژیم غذایی انسان توجیهپذیر باشد؛ لذا در کشور ایران بعد از میوههایی نظیر موز، نارگیل و آناناس که از قدیم به بازار عرضه میشده، شاهد واردات و تولید برخی دیگر از این میوههای گرمسیری هستیم.

براندون آلکساندر در این رابطه میگوید: «ما میخواهیم اساساً بهترین کاهو را با کمترین قیمت تهیه کنیم. دو ماه پیش بود که موج صادرات نخل ایرانی به قطر تیتر اول رسانه ها شد به طوری که نخل داران جنوبی اعتقاد داشتند به دلیل خشکسالی و کم آبی شدید در مناطق خود از طرفی و ارزآوری برای کشور این نخل ها را در آستانه شروع جام جهانی قطر به این کشور صادر می کنند. تجارت همچنین برای درآمد و معیشت مناطق صادرکننده موادغذایی همچون آمریکای لاتین و کشورهای حوزه دریای کارائیب عاملی حیاتی خواهد بود، کشورهایی که انتظار میرود سهم آنها از صادرات محصولات کشاورزی جهان افزایش یابد.

در ادامه این جوان رامسری اشاره کرد که سعی کنید قبل از شروع کار اصول و روش های درست آن را فرا بگیرید. اجزای این سیستم یعنی پمپ، شیرآلات، لوله های انتشار آب و آبپاش ها معمولا طوری طراحی می شوند که تا حد امکان به طور دائم آب را به محیط اطراف برسانند. این نوع گلخانهها به صورت کوانست و جوی و پشتهاند و جهت آنها شمالی و جنوبی است و در تمام ساعات روز آفتاب گیر میباشد و اغلب کف آنها شاسیبندی شده و مستقمیا کشت و کار در کف آن صورت میگیرد؛ ولی امکان سکوبندی وجود ندارد و بیشتر کشت صیفی جات در آنها صورت میگیرد. اعلاییمقدم با بیان اینکه الگوی کشت به این معنی است که چه بکاریم، کجا بکاریم و چه میزان کاشته شود افزود: وزیر کشاورزی بر کشت قراردادی تاکید زیادی دارد. تقریبا از اسم سازه گلخانه تحقیقاتی مشخص است که چه اتفاقاتی درون آن میافتد. چین طی ۲۰ سال (۲۰۰۰ – ۱۹۸۰)، به راهی رفت که دیگر کشورها آن را در یک قرن پیمودهاند. چین با تولید ۶۴.۷ میلیون تن در رتبه اول و هند و ترکیه در رتبههای دوم و سوم قرار گرفتهاند. طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر مقدار مصرف کود در سال ۹۹، کودهای نیتروژنی به میزان حدود دو میلیون و ۳۵۰ هزار تن و کودهای فسفاته حدود ۱۱۲ هزار تن و کودهای پتاسه ۸۲ هزار تن توزیع شده است.

به گزارش ایسنا، وزارت کشاورزی اوکراین اعلام کرد، صادرات غلات، دانههای روغنی و روغن نباتی اوکراین در ماه جولای در مقایسه با ژوئن ۲۲.۷ درصد افزایش یافت و به ۲.۶۶ میلیون تن رسید. در این گزارش تاکید شده که با توجه به بیشتر بودن تقاضا برای محصولات کشاورزی از تولید این محصولات در کشور، در آینده ممکن است این موضوع مشکلآفرین شود. بخشی از این گزارش را در این مقاله قرار می دهیم تا کمی با راهی که در پیش دارید آشنا شوید. میتوانید با استفاده از آنها، میوه ها را خارج از فصلشان پرورش دهید و پس از بسته بندی، محصولتان را به فروش برسانید. گل ها در داخل استان به فروش می رسد. پوشش گلخانه های شیشهای به گونهای است که حداکثر نور را میتواند به داخل ساختمان گلخانه عبور دهد. پوشش پلیاتیلن میتواند یک لایه یا دو لایه باشد، در آبوهوای سرد، با استفاده از دولایه پوششی که یک لایه عایق هوا را در برگرفتهاند، میتوان تا حدود زیادی در مصرف انرژی صرفهجویی نمود. بدین جهت اگر در فضایی پر نور گیهان را پرورش نمیدهید باید برای آن ها نور مصنوعی ایجاد کنید تا نیاز آنها به نور مرتفع شود.البته هر گیاهی نورپردازی و میزان نور مناسب خود را میطلبد.

پژوهشکدهٔ بیوتکنولوژی کشاورزی ایران نخستین واحد پژوهشی در وزارت جهاد کشاورزی بودهاست که موفق به اخذ مجوز پژوهشگاه از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شد. وی افزود: دلیل مشکل به وجود آمده برای صادرات انواع فلفل نیز به خاطر برخی شیطنتها در زمان صادرات است به طور مثال برای صادرات فلفل سبز مجوز گرفته شده اما در کنار آن فلفل زرد و قرمز نیز صادر میشد. زیرا ممکن است قیمت از منطقهای به منطقه دیگر متفاوت باشد، یا ممکن است کشاورز الگوی کشت خود را تغییر دهد؛ به عنوان مثال به جای گندم محصول دیگری را بدون توجه به ملاحظات زیست محیطی و آمایش سرزمین کشت کند. برای مثال محصولی که به رطوبت زیاد حساسیت نشان دهد، در گلخانه ای با ارتفاع کم و تعداد کم تهویه به سرعت از بین خواهد رفت. بنابراین در گلخانهها با توجه به امکان کنترل و فراهم کردن شرایط محیطی مناسب هر گیاه، میتوان به کشت هر محصولی در هر فصلی از سال اقدام کرد و به نتیجه مطلوب دست پیدا کرد. امروزه تجهیزات مدرن و تکنولوژی های جدیدی وجود دارند که به شما این امکان را می دهند، از راه دور و با اتصال به اینترنت، عملکرد دستگاه ها و تجهیزات را نظارت و واپایش کنید.