اخبار

کشاورزی چهار فصل در آذربایجانشرقی با توسعه کشت گلخانهای مجله خبری کشاورزی

از جمله این کمباین ها می توان به کمبینات ( ماشین کاشت ) و کمباین هاروستر ( ماشین برداشت ) اشاره کرد که در ذیل به توضیح مختصری در مورد آن ها پرداخته می شود. مضافاً که گاهی برای برداشت یک محصول ممکن است از چندین ماشین بهره گرفته شود. اطلاعات ممکن است فقط در مورد قیمتها باشد که محدود بودن اطلاعات یکی از مشکلات عمده نظام بازاریابی محصولات کشاورزی است. اطلاعات عمومی به منظور بهبود عملکرد وکارایی نظام بازاریابی از طریق دولت جمع آوری و دراختیار تولیدکنندگان و عوامل بازاریابی قرار می گیرد. در صورت انسجام فروش تحت یک نام معتبر چه به صورت خام فروشی و چه در صنایع تبدیلی قسمت بزرگی از مشکلات رفع خواهد شد . محصولات پس فرستاده شده چه سرنوشتی پیدا میکند؟ با گرفتن مشاوره از یک کارشناس کشاورزی، میتوانید دستگاه متناسب با محصولات و گلخانه خود را تهیه کنید. مشاوره با متخصص کشاورزی جهت طراحی و استقرار گلخانه هیدروپوینک، اهمیت فراوان دارد.

این امر باعث شده است که کشاورزان و تولیدکنندگان مواد غذایی، انگیزه خود را برای تولید از دست دهند. تولید و مصرف محصولات ارگانیک در ایران و دیگر کشور ها چقدر است؟ برنا نوشت، روند قیمت محصولات کشاورزی و اساسی در بازارهای جهانی رو به افزایش بوده و در این میان گندم رشد بیش از ۱۲ دلار را ثبت کرد و علاوه بر گندم، قیمت ذرت نیز که به عنوان خوراک دام استفاده میشود، ۶.۷۵ دلار رشد قیمت داشت و هر بوشل از این محصول به قیمت ۶۱۰ دلار به فروش رفت، قیمت دانههای روغنی هم رشد قابل ملاحظهای داشت، سویای روغنی حدود یک دلار و دانه روغنی کانولا نیز نزدیک به ۶ دلار رشد قیمت را تجربه کرد و سایر کالاها از شکر گرفته تا قهوه با افزایش قیمت مواجه شدند.

اتحادیه اروپا که برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ غذای ارگانیک را تأیید کرد و اصلاح سیاست مشترک کشاورزی (CAP) خود را در سال ۲۰۰۵ برای حذف یارانههای مزرعه ای مرتبط با کالا آغاز کرد، یکی از نیروهای اصلی این جنبش بودهاست. 3- کسب و کارهای اینترنتی حوزه جامعی از کاربردهای مختلف برای کشاورزان را در بر می گیرد ، که می توان به مواردی از قبیل : خرید ، فروش ، حراج محصولات ، تبلیغات ، خدمات مشاوره ای ، خدمات تخصصی و همچنین سرمایه گذاری مشترک اشاره کرد . سال 97 با توزیع انواع تراکتور زراعی، باغی و کمباین غلات و شالیزاری و توزیع انواع ادوات زراعی، انواع ادوات باغی و تجهیزات دام و طیور و آبزی پروری، ضریب مکانیزاسیون کشاورزی به میزان 1.01 اسب بخار در هکتار افزایش یافت و این ضریب به 1.76 اسب بخار در هکتار رسید.

بدینترتیب از ٤میلیون و ٦٨هزار و ٨٩ فعال حقیقی حوزه کشاورزی حدود یکسوم یعنی یکمیلیون و ٣٧٦هزار و ٢٨٥ نفر بیسواد هستند. خود گردان که پیشروی و حرکت اندام ها از موتوری است که روی ماشین نصب شده است. هزینه احداث گلخانه شیشهای بدون احتساب تجهیزات و تنها سازه به همراه نصب برای هر مترمربع، از 800 هزار تومان شروع میشود و تا 1 و نیم میلیون تومان میرسد. به گزارش تجارتنیوز، روند افزایش قیمت جهانی کالاهای اساسی محصولات کشاورزی همچنان ادامه دارد. به گزارش تجارتنیوز، پس از سیلابی که بسیاری از مزارع کشاورزی را در استان سیستانوبلوچستان زیر آب برد، حمله ملخها جدیدترین تهدید برای کشاورزان است. به گزارش تجارتنیوز، روز گذشته خبر بازپس فرستادن سیب زمینی از یکی از کشورهای هدف صادراتی رسانه ای شد. بخش کشاورزی به دلیل تامین 85% نیازهای غذایی ، 90% مواد اولیه صنایع تبدیلی و دارا بودن 25% سهم صادرات غیر نفتی ، نقش تعیین کننده ای در اقتصاد کشور دارد . 8- داشتن اطلاعات صحیح از بازار فروش امکان فرصت های جدید سرمایه گذاری را محیا می کند ، عملکرد موفق تری را در بازار رقابتی رقم می زند ، سودآوری را بهبود بخشیده و سازگاری موثرتری در شرایط متغییر بازار به وجود می آورد .

سازمان بهداشت جهانی در مورد بقایای آفتکشها یک”حد آستانه قابل تحمل از باقیمانده سموم”را به عنوان معیار ارائه کرده که در داخل کشور نیز استانداردهای آن تعریف شده است و رعایت استانداردها و رعایت دوره کارنس آنها در زمان ارائه محصولات کشاورزی به بازار مصرف بسیار مهم و ضروری سایت agriculture-na است. 6- فضای مجازی بستری مناسب برای بهبود دانش نسبت به بازار هدف و برنامه ریزی برای تولید و فروش را ایجاد می کند . 2- رشد چشمگیر فعالیت و فروش در فضای مجازی این امکان را به وجود آورده است تا کشاورزان بتوانند از این فرصت استفاده نموده و برای محصولات ، صفحه ای در گوگل به خودشان اختصاص دهند تا بدین وسیله محصولاتشان را در معرض دید خریداران قرار دهند . یکی از راه های برون رفت از این چالش و مدیریت مصرف آب برای کشاورزی توجه ویژه به کشت های گلخانه ای است، در عین حال راههای جایگزین کشاورزی سنتی و متداول هیچگاه مورد توجه جدی متولیان و سیاستگذاران فارس قرار نگرفته بهطوریکه کشت گلخانهای ظرف این سالها چندان جدی پیگیری نشد. با توجه به اینکه ایران مجهز به زیرساختهای قوی تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات بوده و جزء ۹ کشور کلوپ فضایی دنیا بهشمار میرود و قادر است تا پردازههای زیرمداری را تجربه کند، بخش کشاورزی باید از این فرصت برای غلبه بر بحران فرسایش منابع پایه و کنترل ضایعات و بهروری حداکثری نهایت استفاده را ببرد.

مزارع عمودی باید از چالش مالی هزینههای بزرگ راه اندازی عبور کنند. اما چرا با وجود افزایش 27% صادرات محصولات کشاورزی سال 99 « حدود 6.2 میلیون تن و ارزشی بالغ بر 4.4 میلیارد دلار » ، از مشکلات کشاورزان در ایران کم نشده است ؟ کود سه بیست شوک و جنریت افزون بر داشتن ۲۰ درصد از هر یک از عناصر پر مصرف پتاسیم، نیتروژن و فسفر، ریز مغذی های پر ارزشی نظیر: منگنز، روی، بور و آهن را در اختیار گیاه قرار میدهد؛ وجود چنین ویژگی سبب بالا رفتن کیفیت و تاثیر گذاری این کود در کشت های گلخانه ای شده است. کیسه ای که دانه تمیز را کیسه می نماید.

از جمله عواملی هستند که به کشاورزان در بهبود کارایی و افزایش راندمان در بسیاری از فعالیتهایشان کمک میکند. نبود محدودیت زمانی و مکانی در انجام معاملات، دسترسی به طیف گستردهای از مشتریان و همچنین ارتباط بیواسطه با مشتریان از دیگر عواملی است که ورود به تجارت الکترونیک را برای تولیدکنندگان جذابتر کرده است. مگر سلامت محصولات کشاورزی ما چه مشکلی دارد که سایر کشورها حاضر به مصرف آن نیستند؟ تکرار این اتفاقات موجب نگرانی مردم شده و این پرسش را ایجاد کرده است که چه دستگاه یا دستگاه های موظف به تامین سلامت محصولاتی که مردم استفاده میکنند، هستند؟

به طور مثال در عرض 15 روز تا یک ماه باید به اندازه یکسال ظرفیت داشته باشند تا محصولات کشاورزی را نگهداری نمایند . لطیفیان در پاسخ به این پرسش که چه دستگاهی وظیفه جلوگیری از عرضه این محصولات و امحای آن ها دارد. نظامهای بهرهبرداری ما در چه عصری از دورانهای تاریخی کشاورزی به سر میبرند؟ کلمه کمباین به معنی ترکیب می باشد و همان فارسی شده Combine است که از ریشه Combination گرفته شده است و در ماشین های کشاورزی اصولا به وسیله ای گفته می شود که چند کار را به صورت ترکیبی ( در عرض هم یا در طول هم ) به انجام می رساند. سامانه ای با مدیریت کارآمد که قدرت جذب مشتری را دارد و امکان خرید مستقیم از کشاورز را امکان پذیر می کند . GIS و سنجش از دور ابزار بسیار قدرتمندی را برای نظارت بر مراحل رشد محصول، مدیریت بیماری، برآورد محصول، شناسایی نوع خاک، نظارت و کنترل علف های هرز و نقاط حساس برای بروز بیماری را فراهم می کند. اگر این خودکار بودن در تصمیمگیری باشد به آن کشاورزی هوشمندانه گفته میشود و اگر در مورد سیستمهای سنجش از راه دور و شیر برقیها و کنترلکنندهها و…

آنچه که برای فعالیت در این عرصه نیاز دارید، ثبت نام در بازارگاههای مرتبط با نوع فعالیت شما، و ثبت محصولات است. اینها درحالیاست که از ابتدای سالجاری ۳هزارو ۲۰۰تن انواع محصولات در ۷۹هکتار از اراضی گلخانهای خراسانجنوبی تولید شده که نسبت به مدت مشابه سالگذشته ۲۰۰کیلوگرم افزایش داشتهاست. کشت گلخانهای به فرایند تولید محصولات زراعی اعم از صیفیجات، سبزیجات و… سالانه ۱۲۲ میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور تولید میشود، از این میزان ۸۴ میلیون تن مربوط به محصولات زراعی، ۲۲ میلیون تن محصولات باغی و ۱۶ میلیون تن محصولات دامی و آبزی است. نیاورانی گفت: مهم ترین محصولات کشاورزی صادراتی ایران به روسیه در بخش میوه سیب،کیوی و انار و در بخش صیفیجات کاهو و بادنجان است.

دسترسی به داده ها، تصویری جامع از عرضه و تقاضا ایجاد می کند. به جرات میتوان بازاریابی محصولات کشاورزی را از شیوههای تسریع توسعه و پیشرفت مناطق روستایی دانست. مصطفی دارایینژاد شنبه بیستم آذر به خبرگزاری ایلنا گفته از امسال برخی از کشورهای هدف صادرات، محصولات کشاورزی تائیده سازمان حفظ نباتات ایران را برای ورود این محصولات کافی نمیدانند و معتقدند محصولات ایرانی باید با رعایت کیفیت مورد نظر و استانداردهای آنها تولید شوند. به گزارش تجارتنیوز به نقل از ایسنا، رئیس اتحادیه بارفروشان با بیان اینکه تقاضای خرید میوه و صیفی کاهش یافتهاست، گفت: امسال تولید محصولات کشاورزی ما ۱.۵ برابر نسبت به سال قبل بیشتر شده ولی از آن طرف تقاضای خرید و مصرف میوه و صیفی ۵۰ تا ۶۰درصد کاهش یافته است و همین موضوع نیز باعث شده با افت قیمت مواجه شویم. صنایع باید به سوی آبهای خاکستری بروند.

سندبادسِل با سرمایهگذاری در بخش تجارت الکترونیک، بستری برای تولیدکنندگان و خریداران عمده و حتی خرده فراهم نموده است؛ تا از این طریق فرصت فروش مستقیم و بیواسطه را در اختیار کشاورزان و تولیدکنندگان قرار داده و روند معاملات را سرعت بخشد. عمده فروشی آنلاین سندبادسل ، بستری رایگان برای گسترش بیش از پیش تجارت آنلاین است؛ جایی که تامین کننده و خریدار میتوانند به آسانی و فارغ از مشکلات عدیدهی بازاریابی به درآمدزایی مطلوب دست یابند. پاسخ مثبت است؛ تجارت الکترونیک و بازاریابی نوین به سبک عمده فروشی. افزایش قیمتها در جهان علاوه بر تاثیر جنگ اوکراین، به خشکسالیهای گسترده در جهان و تغییرات آب و هوایی و نیز میل به ذخیره سازی که در کشورها به وجود آمده بر میگردد، به طوری که چین نیمی از گندم صادراتی دنیا را در انبارهای خود ذخیره کرده علاوه بر آن شیوع بیماری کرونا زنجیره عرضه را مختل کرده و کشورها صادرات خود را محدود کردهاند و برای صادرات خود عوارض سنگین در نظر گرفتهاند یا کلا صادرات خود را متوقف کردهاند. اطلاعات خصوصی نیز به منظور موفقیت بیشتر در بازار و بهبود موفقیت عوامل و بنگاههای بازاریابی توسط آنان جمع آوری می شود. دمای بالا و کنترل شده در گلخانهها همچنین سبب میشوند که این گیاهان بیشتر و بیشتر رشد کنند و نیاز دائمی به هرس داشتهباشند که خود باعث افزایش هزینههای نگهداری این گیاهان میشود.

به نقل از ایسنا، ناصر مرادی، رئیس کمسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه با بیان اینکه متاسفانه هم میزان سموم و هم نیترات حاصل از کودهای شیمیایی در محصولات کشاورزی ما نسبت به استانداردهای جهانی کمی بالاتر است، افزود: این موضوع دلایل مختلفی دارد که یکی از اصلیترین آنها عدم آگاهی و اطلاع کشاورزی از میزان و دوز مناسب مصرف سموم و کودها است. چند سالي سال است که به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده متاسفانه هنوز در وزارت جهاد کشاورزی معاونت صادرات ایجاد نشده است و در حال حاضر متولی جدی در این بخش دیده نمی­ شود. وی با تاکید بر لزوم کنترل و نظارت بر ساخت گلخانه ها، افزود: احداث گلخانه هایی در مقیاس ۳۰۰ مترمربع با توجه به اینکه میزان برداشت محصول آن با میزان محصول یک هکتار در فضای باز برابری می کند، قابل قبول و قابل توجیه است به شرط آنکه کنترل و نظارت لازم صورت گیرد در این راستا تشکیل گروه های پایش را برای رصد و پایش گلخانه ها ضروری دانست. وقتی آبیاری تحتفشار کارساز است که سازمان آب منطقهای با نصب کنتور حجمی و نظارت دائمی برآن میزان برداشت آب را کنترل کند.بهبودی در باره تولید آب اضافه میکند: تولید آب مهمترین بخش در چرخه آب است با وجود این، در هیچ کنفرانس و سیمناری به این مقوله توجه نمیشود.

از آن سال تا امروز بارها این موضوع پراهمیت به شکلهای مختلف مطرح شد، اما هیچیک بهدرستی انجام نگرفته است و به رغم تمام قوانین و تعدد دستگاهها موظف به تامین و حفظ سلامت محصولات کشاورزی و گذشت سالها از اینگونه طرحها، همچنان شاهد پا برجا بودن این مشکل مهم هستیم که علاوه بر از دست رفتن اعتبار جهانی محصولات ایرانی، موجبات نگرانی مردم را فراهم کرده است. بر اساس قوانین موجود، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی موظف به تأمین سلامت محصولات کشاورزی هستند و موظفند مقدار مصرف مجاز سموم و کودهای شیمیایی برای تولید محصولات کشاورزی را مشخص و عرضه محصولاتی را که بهصورت غیرمجاز از سموم و کودهای شیمیایی استفاده کردهاند، ممنوع کنند. ما به کشورهای با درآمد کم راه حل و فناوری پیشنهاد می دهیم. وی افزود: برآورد ما براساس آمارهای اداراتکل غله و خدمات بازرگانی، این است که ۷۵ هزار واحد نانوایی فعال سنتی در سطح کشور داشته باشیم، سطح پوشش فعلی این طرح حدود ۹۵ درصد کل نانوایان است.

وبسایت سامانه هوشمند اطلاعات کشاورزی، آماری در این مورد ندارد و در بخش قوانین و مقررات هم، مدیریت استفاده و صادرات محصولات کشاورزی مربوط به استاندارد سم دیده نمیشود. مسلما برداشت محصول بوسیله ماشین سریع تر و بهتر از وسایل دستی است و به کشاورز فرصت می دهد تا از زمان های صرفه جویی شده برای گسترش سطح کشت و تهیه بذر و بستر خوب استفاده نماید.عملیات برداشت به مجموعه اعمالی اطلاق می گردد که پس از عملیات داشت شروع شده و به خروج محصول از مزرعه خاتمه می یابد. 10- خدمات بهتر و سریع تر برای مشتریان از دیگر مزایای بستر اینترنت می باشد .

مسعود لطیفیان عضو هیأت علمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، در پاسخ به این پرسش گفت: دلیل بازپس فرستادن محصولات کشاورزی صادراتی در تصمیم گیری برای سرنوشت آنها پس از بازگشت به کشور از اهمیت زیادی برخوردار است. در این روش کشاورز و تولیدکننده چارهای ندارد جز اینکه تولیدات خود را به قیمت اندک به دلالان بفروشد و به کسب سود اندک قانع شود. معرفی محصولات و تولیدات به طیف گستردهای از مشتریان در سراسر ایران، ایجاد فرصت شناسایی نیازهای واقعی بازار و پاسخ فوری به آنها، قیمتگذاری بهتر محصولات با کسب شناخت کافی از بازار و نوسانات آن و همچنین حضوری متفاوت در بازار خرید و فروش آنلاین از مجموعه ارزشهایی است که سندبادسِل به رایگان در اختیار کاربران خود قرار داده است. سندبادسِل، با سالها تحقیق و تجربه در تجارت ایران، همواره در فکر راهاندازی تجارتی بود که نه تنها رونق ملی را موجب گردد؛ بلکه رشد و تعالی تولیدکننده ایرانی، تسهیل تجارت و آسانسازی خرید و فروش آنلاین را نیز به همراه داشته باشد. در ادامه بازارگاه.ها با ابزارها و ارتباطاتی که در اختیار دارند، فرآیند بازاریابی و خرید و فروش را برای شما تسهیل مینمایند. از سوی دیگر فقدان برنامهریزی جامع به منظور ایجاد بستری مناسب برای خرید و فروش تضمینی محصولات کشاورزی بر مشکلات افزوده است.