کشت دانه روغنی کلزا در خوزستان شروع شدکشت دانه روغنی کلزا در خوزستان شروع شد

تورج نوروزی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی افزود:کشت دانه روغنی کلزا در سطح ۹۰ هزار هکتار در خوزستان هدف گذاری شده ولی با توجه به تداوم خشکسالی و ناکافی بودن ذخایر آب سدهای استان ، این سطح زیر کشت محقق نخواهد شد.

وی گفت: کشت این محصول راهبردی تا ۲۰روز آینده ادامه خواهد یافت.

وی ادامه داد: چنانچه وضعیت بارش ها در خوزستان تغییر کند و با بارش‌های بالادست، ذخایر آب سدهای استان به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یابد سطح زیرکشت این محصول به سطح مورد نظر خواهد رسید.

نوروزی با اشاره به اینکه خشکسالی و تنش آبی در ۲ سال اخیر محدودیت و ممنوعیت کشت در خوزستان در بیشتر حوضه‌های آبی اعمال شده است افزود:در حوضه آبی کرخه ، کشت کلزا به دلیل کم آبی رودخانه کرخه به حداقل خواهد رسید.

برداشت دانه روغنی کلزا در خوزستان از ۲۰ فروردین به بعد شروع می شود.

به گزارش مجله خبری کشاورزی سطح زیرکشت دانه روغنی کلزا در سال زراعی گذشته در خوزستان ۳۹هزار هکتار و تولید آن به ۷۹هزار تن رسید.

سطح زیرکشت محصولات پاییزی در خوزستان در سال زراعی جاری (۱۴۰۲-۱۴۰۱) با توجه به کاهش منابع آبی و تداوم خشکسالی ، ۶۰۰هزار هکتار تعیین و مصوب شده است در حالی که در سال های ترسالی این میزان حدود ۸۰۰ هزار هکتار بود.

استان خوزستان در سال های ترسالی  ۱۷.۵میلیون تن محصولات کشاورزی و باغی در سال تولید می‌کند که در ۲ سال گذشته به علت کم‌‎آبی و خشکسالی تولید محصولات بخش کشاورزی تا ۲۵درصد کاهش یافت.

خوزستان در تولید سه محصول راهبردی گندم ، کلزا و چغندرفند در کشور مقام نخست را دارد.منبع اخبار