اخبار

کشت دانه روغنی کلزا در خوزستان شروع شد

وی گفت: کشت این محصول راهبردی تا ۲۰روز آینده ادامه خواهد یافت.

به گزارش مجله خبری کشاورزی سطح زیرکشت دانه روغنی کلزا در سال زراعی گذشته در خوزستان ۳۹هزار هکتار و تولید آن به ۷۹هزار تن رسید.

نوروزی با اشاره به اینکه خشکسالی و تنش آبی در ۲ سال اخیر محدودیت و ممنوعیت کشت در خوزستان در بیشتر حوضه‌های آبی اعمال شده است افزود:در حوضه آبی کرخه ، کشت کلزا به دلیل کم آبی رودخانه کرخه به حداقل خواهد رسید.

تورج نوروزی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی افزود:کشت دانه روغنی کلزا در سطح ۹۰ هزار هکتار در خوزستان هدف گذاری شده ولی با توجه به تداوم خشکسالی و ناکافی بودن ذخایر آب سدهای استان ، این سطح زیر کشت محقق نخواهد شد.

سطح زیرکشت محصولات پاییزی در خوزستان در سال زراعی جاری (۱۴۰۲-۱۴۰۱) با توجه به کاهش منابع آبی و تداوم خشکسالی ، ۶۰۰هزار هکتار تعیین و مصوب شده است در حالی که در سال های ترسالی این میزان حدود ۸۰۰ هزار هکتار بود.

برداشت دانه روغنی کلزا در خوزستان از ۲۰ فروردین به بعد شروع می شود.

وی ادامه داد: چنانچه وضعیت بارش ها در خوزستان تغییر کند و با بارش‌های بالادست، ذخایر آب سدهای استان به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یابد سطح زیرکشت این محصول به سطح مورد نظر خواهد رسید.

خوزستان در تولید سه محصول راهبردی گندم ، کلزا و چغندرفند در کشور مقام نخست را دارد.منبع اخبار استان خوزستان در سال های ترسالی  ۱۷.۵میلیون تن محصولات کشاورزی و باغی در سال تولید می‌کند که در ۲ سال گذشته به علت کم‌‎آبی و خشکسالی تولید محصولات بخش کشاورزی تا ۲۵درصد کاهش یافت.