کشت پاییزه در ۶۰۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی خوزستان هدف‌گذاری شدکشت پاییزه در ۶۰۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی خوزستان هدف‌گذاری شد

تورج نوروزی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی افزود: کشت پاییزه در حوضه‌های آبی کارون ، مارون ، دز ، خیرآباد طبق برنامه و در سطح زراعی پارسال و براساس الگوی کشت و تاکید بر کشت محصولات کم آب به ویژه گندم ، دانه روغنی کلزا و چغندرقند خواهد بود.

وی گفت: در حوضه رودخانه کرخه در غرب خوزستان کشت پاییزه انجام خواهد شد ولی سطح زیرکشت به میزان بارش ها و ذخایر آب سد کرخه بستگی دارد.

کشت هشت هزار هکتار چغندرقند در خوزستان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: از نیمه دوم شهریور امسال کشت چغندرقند درسطح هشت هزار هکتار زمین‌های کشاورزی استان آغاز شده است.

نوروزی افزود:سطح زیرکشت چغندرقند در خوزستان تفاوت محسوس و قابل توجهی با سطح زیرکشت این محصول در سال زراعی گذشته ندارد.

وی پیش‌بینی کرد در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ حدود ۱.۱ میلیون تن چغندر قند که بیشتر در مناطق شمالی خوزستان کشت می‌شود تولید شود.

برداشت چغندر قند اواخر سال ۱۴۰۲ در خوزستان شروع می شود و این محصول به هفت کارخانه خارج از استان و کارخانه قند خاورمیانه(شوش) ارسال خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی سالانه حدود ۱۷.۵میلیون تن محصولات زراعی ، باغی ، فرآورده‌ دامی ، لبنی ، شیلات و عسل در سال های ترسالی و طبیعی(نرمال) در خوزستان تولید می‌شود که این میزان ۱۴درصد کل محصولات تولیدی کشور را شامل می‌شود.

گندم ، برنج ، نیشکر ، چغندرقند ، ذرت دانه‌ای وعلوفه‌ای ، خرما ، انواع مرکبات، عسل ، سبزی و صیفی مهمترین اقلام تولیدی خوزستان است.

۲ سال خشکسالی که همراه با تنش آبی و کاهش ذخایر سدهای خوزستان همراه بود سطح زیرکشت در خوزستان با محدودیت و در برخی مناطق غرب خوزستان با ممنوعیت کامل همراه بود.

پیش بینی شده بارش های پاییزی در خوزستان با تاخیر شروع شود و کمتر از میانگین باشد.

استان خوزستان یک میلیون و ۲۵۰هزار هکتار سطح زیرکشت دارد که در صورت تامین پایدار آب ، زهکشی و آبیاری ، کشت گلخانه ای و بهره گیری از فناوری روز می توان سطح زیرکشت آنها را تا ۲.۲میلیون هکتار افزایش داد.منبع اخبار