اخبار

کشت گلخانه‌ای مسیر سبز افزایش درآمد در قصرشیرین

کشت گلخانه‌ای مسیر سبز افزایش درآمد در قصرشیرین

رییس جهاد کشاورزی قصرشیرین گفت: این شهرستان مرزی با توجه به اقلیم مناسب و آب و هوای بسیار خوب مستعدترین منطقه استان کرمانشاه برای کشت و تولید محصولات گلخانه‌ای است که از مجموع ۵۲ واحد گلخانه ای این شهرستان هم اکنون ۲۴ واحد با سطح ۷.۵ هکتار فعال در مجتمع گلخانه ای شهید دکامی زاده و ۲.۵ هکتار آن به صورت پراکنده مربوط به شهرداری، بنیاد مستضعفان و منابع طبیعی در دیگر نقاط شهرستان واقع است.

                                                                                             

او گفت: پرداخت تسهیلات ۲۰۰ و ۳۰۰ میلیون تومانی به گلخانه داران توسط بنیاد برکت به واحدهای گلخانه ای با سود چهار درصد، برخورداری واحدهای گلخانه ای از نعمت گاز شرایط را برای توسعه گلخانه ها فراهم کرده است.

با کشت گلخانه ای می توان انواع محصولات کشاورزی خارج از فصل را تولید کرد و در واقع از سودآورترین روش های مطمئن برای کشاورزی محسوب می شود.

کشت گلخانه‌ای مسیر سبز افزایش درآمد در قصرشیرین

                                                                               

قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت دارد و ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای ۳۱ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغ است.منبع اخبار

رییس جهاد کشاورزی قصرشیرین ادامه داد: نیاز به هزینه کم نگهداری، شرایط آب و هوایی مناسب و وجود مرزهای خسروی و پرویزخان در شهرستان قصرشیرین فرصتی مناسب برای صادرات محصولات گلخانه ای قصرشیرین است که با توسعه گلخانه‌ها می‌توان شاهد رونق تولید محصولات گلخانه ای و کشاورزی در این منطقه باشیم.

وی اظهار داشت: از هر متر مربع گلخانه در مجموع ۲۰ کیلوگرم محصول برداشت می شود که بر این اساس شاهد برداشت ۱۵۰ تُن خیار و فلفل شیرین از مزارع این شهرستان خواهیم بود.

گلخانه ها فضای محدود و کنترل شده ای هستند که نور، دمای روزانه و شبانه، میزان رطوبت نسبی هوا و رطوبت خاک به عنوان تمام شرایط مناسب برای رشد گیاهان و محصولات کشاورزی در این فضاها فراهم است و در واقع راهی مطمئن برای پیشگیری از عوامل تهدید گیاهان از جمله سرما و یخبندان، طوفان و عوامل خسارت زا است.

صرفه جویی در مصرف آب با روش آبیاری تحت فشار، بازاریابی مناسب، تنظیم برنامه کشت مطابق با نیاز بازار، توازن کار و تولید محصول در تمام فصل های سال با توجه با امکان کنترل عوامل محیطی و تنظیم شرایط مورد نیاز گیاه، از دیگر مزایای کشت گلخانه ای است.

کشت گلخانه‌ای مسیر سبز افزایش درآمد در قصرشیرین

ایجاد شرایط کسب و کار و اشتغال برای دانش آموختگان بخش کشاورزی و بالا بردن راندمان تولید از دیگر مواردی است که همه را به کشت گلخانه‌ای سوق می‌دهد.                                                                                              

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی، شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۱۱ هکتار سطح گلخانه ای بیشترین میزان گلخانه های استان کرمانشاه را در خود جای داده که با افزایش سطح گلخانه ها شاهد تحول اقتصادی منطقه، اشتغال، درآمدزایی و رونق تولید خواهیم بود و این ضامن تحقق جهش تولید و نویدبخش آینده‌ای روشن برای این منطقه است.

استان کرمانشاه در مجموع ۵۰ هکتار گلخانه دارد که انواع محصولات کشاورزی و گیاهان زینتی و دارویی در آن کشت می شود و طبق گفته کارشناسان، کشت گلخانه ای راهی مطمئن در مدیریت مصرف و صرفه جویی آب و برون رفت از بحران کم آبی با توجه به چالش جدی خشکسالی های اخیر و بهره وری بهینه از منابع آبی برای تولید محصولات باکیفیت کشاورزی است.

محصولات گلخانه‌ای بهترین روش برای سرمایه‌گذاری

قصرشیرین ۲۹ واحد فعال گلخانه‌ای دارد 

تولید محصولات گلخانه‌ای طبق گفته کارشناسان بهترین نوع سرمایه گذاری است که افزایش تولید در واحد سطح و ۱۰ برابر هوای آزاد و محیط بیرون، تولید بیش از یک محصول در سال، افزایش کیفیت محصولات تولیدی از مزایای کشت گلخانه‌ای است.

«جبار خدامرادی» روز سه‌شنبه در گفت وگو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی افزود: هم اکنون ۲۵ واحد گلخانه ای به کشت خیار اختصاص یافته است و برداشت این محصول از گلخانه های این شهرستان از هفته آینده آغاز می شود و در کشت دوم فلفل شیرین جایگزین محصول خیار خواهد شد.

خدامرادی اضافه کرد: هم اکنون ۵۰ نفر به طور مستقیم در سطح گلخانه های قصرشیرین مشغول فعالیت هستند و یک واحد ۲ هکتاری نیز به گیاه دارویی آلوئه ورا اختصاص یافته که روزانه ۳۰۰ کیلوگرم گیاه دارویی آلوئه ورا از سطح این گلخانه برداشت می شود.