اخبار

کنترل بیماری “نکروز” باعث افزایش تولید میگوی پرورشی در بوشهر شد

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر گفت: تاکنون ۱۰ میلیون و ۶۲۶ هزار قطعه مرغ در مرغداری‌های این استان تولید شده است که از این میزان ۶میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه کشتار و مابقی به خارج از استان ارسال شده است. 

بحرانی گفت: هرچند همه امکانات امنیت غذایی و زیستی در کشتارگاه های سنتی از جمله خط کشتار هوایی و پیش سرد تامین شده اما راه اندازی کشتارگاه صنعتی در این استان ضروری است.منبع اخبار

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر با بیان اینکه امسال کانون بیماری طیور کاهش یافته است گفت: با توجه به شیوع آنفلوآنزای فوق حاد و در حال چرخش، مردم از خرید مرغ زنده که به صورت غیر کنترل شده به فروش می رسد خودداری کنند و شهرداران اجازه فروش مرغ زنده ندهند.

بحرانی یادآورشد: در زمان حاضر ۲۴ شرکت فرآوری آبزیان استان بوشهر دارای کد اتحادیه اروپا و ۶ شرکت نیز از کد ریجستری کشور روسیه برخوردار هستند.

بحرانی با اشاره به واکسیناسیون دام‌ها در راستای پیشگیری از بیماری‌ها گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز بیش از ۱.۲ میلیون رأس دام تحت واکسیناسیون علیه بیماری‌های مختلف قرار گرفته‌اند و با توجه به ورود عشایر از اواسط آبان‌ماه به استان بوشهر این عملکرد سرعت رشد بیشتری خواهد داشت.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر گفت: در زمان حاضر پنج کشتارگاه سنتی در این استان وجود دارد که کار کشتار دام را انجام می‌دهند.

تولید ۱۰ میلیون و ۶۲۶ هزار قطعه مرغ 

وی گفت: از اول سال تاکنون ۱۰ میلیون و ۶۲۶هزار و ۸۷۱ قطعه جوجه ریزی، ۳۴ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۱۲۲ دز واکسن طیور صنعتی و ۲۶۵هزار دز واکسن طیور بومی انجام گرفته است.

نبود کشتارگاه صنعتی چالش دامپزشکی استان بوشهر

بحرانی در باره کشتارگاه صنعتی استان بوشهر اظهار کرد: یک واحد کشتارگاه صنعتی در این استان وجود دارد که با فراز و نشیب‌های زیادی در بحث مالکیت روبرو است و به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی اضافه کرد: امسال تولید ۳۳ هزار تن میگوی پرورشی از سطح ۶ هزار و ۴۶۰ هکتار استخر فعال در استان بوشهر پیش بینی شده بود که با توجه به شرایط و کنترل بیماری در سایت‌های درگیر تاکنون ۳۵هزار تن برداشت صورت گرفته است.

دکتر مرتضی بحرانی روز سه شنبه در نخستین نشست طرح ” پاسخگویی مسئولان بوشهر” در جمع خبرنگاران افزود: نکروز بیماری حاد عفونی پانکراس میگو برای نخستین بار در کشور در 2 سایت پرورش بندر ریگ و رود شور جنوبی در شمال استان بوشهر دیده شد که رعایت نکات بهداشتی و قرنطینه ای از گسترش این بیماری جلوگیری کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر با اشاره به صدور مجوز صادرات دام از این استان افزود: بتازگی مجوز صادرات دام زنده تحت کنترل و پس از طی دوره قرنطینه به این استان داده شد که تاکنون هشت هزار و ۸۰۰ راس دام از استان بوشهر که بخشی از این دام‌ها مربوط به استان و بخش دیگری مربوط به استان‌های کردستان و آذربایجان غربی، صادر شده است.

صادرات هشت هزار و ۸۰۰ راس دام زنده از استان بوشهر

وی ادامه داد: اکنون سرمایه گذار داخلی پای کار آمده زمین مشخص و پروانه گرفته و در حال انجام عملیات اجرایی است.

وی در باره دام ترانزیتی از استان بوشهر گفت: ترانزیت دام در طول سال در این استان انجام می شود به نحوی که در سال جاری تاکنون بیش از ۶۲ هزار راس دام زنده از کشورهای ترکیه، ارمنستان و گرجستان وارد این استان و از این استان به مقصد کشورهای حاشیه خلیج فارس ترانزیت شده است.

وی در اره صادرات آبزیان استان بوشهر گفت: امسال تاکنون ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن میگو و سه هزار و ۵۰۰ تن ماهی ماکول و غیر ماکول تازه و منجمد از این استان صادر شده که محصولات تازه به کشور قطر و فرآورده های منجمد به کشورهای آسیای جنوب شرقی شامل چین و روسیه که میگو پرور نیست صادر شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر بیان کرد: این میزان برداشت نسبت به ۲۸ هزار تن تولید سال گذشته و پیش بینی امسال افزایش نشان می‌دهد و با توجه به ادامه برداشت محصول این روند افزایشی همچنان تداوم دارد.