اخبار

کیفیت محصولات گلخانه ای مجله خبری کشاورزی

و این سیستم بازاریابی، قیمت و کاهش خطرات کشاورزی را بررسی کرده و درآمد را افزایش می دهد و بازارهای مصرف ملی و بین المللی را امکان سنجی و نیاز سنجی می­کند. آنچه که برای فعالیت در این عرصه نیاز دارید، ثبت نام در بازارگاههای مرتبط با نوع فعالیت شما، و ثبت محصولات است. Gremon Systems دارای محصولات کشاورزی مدرن نمونه ای مناسب برای کشاورزان در مقیاس کوچک / متوسط اما حتی بزرگ است. گلخانهها بستری مناسب هستند تا از انرژی خورشید به صورت بهینه استفاده شود؛ اما آنها تنها به بهینهسازی مصرف انرژی از طریق گلخانهها بسنده نکردهاند. فروشگاه اینترنتی ایران کشاورزی یک بازار آنلاین کشاورزی است که فروش انواع کود شیمیایی و کود ارگانیک، بذر صیفی جات و بذر سبزیجات و لوازم کشاورزی به صورت کلی و جزعی با قیمت مناسب است. میوهها و سبزیجات از اجزای مهم رژیم غذایی سالم هستند و افزایش مصرف آنها از عوامل مهم بهبود وضعیت تغذیه و کاهش خطر بیماریها و ارتقاء سلامت تلقی میشود.

سلامت محصولات کشاورزی در دهههای اخیر به دلیل مصرف بیرویه انواع علفکشها، سموم، آفتکشها و هورمونها مورد تهدید قرار گرفته است که منجر به تشدید مرگ و میر و کاهش متوسط عمر جمعیت انسانی دنیا با بروز انواع بیماریها و آلودگیهای زیستمحیطی شده است. محصولات کشاورزی ما با استانداردهای داخلی سالم است وهیچگونه خطری از محل مصرف بافتهای گیاهی مردم را تهدید نمیکند. وی اظهار داشت: در امارات و مالزی دیدم که برای آزمایش کیفی محصولات کشاورزی قبل از ورود به بازار خردهفروشی، آزمایشگاههای پرتابل هست که بلافاصله سلامت محصول را نشان میدهد و ما هم باید از این آزمایشگاهها داشته باشیم.

به گفته وی، به نظر می رسد ۷۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی در این بخش نیاز است. از آن جا که هم بازارهای داخلی و هم بازارهای خارجی (با کمک صادرات)، متقاضی چنین محصولات هستند این کسب و کار می تواند بسیار پر سود باشد. با این حال باز توزیع زمین ها از نامناسب به زمین هیا مناسب تر برای کشاورزی می تواند به بهبود پایداری فعالیت های کشاورزی کشور کمک کند. بنابراین در اینجا می توانید تفاوت بین این دو نوع کشاورزی را بدست آورید. مثلاً اگر ما در ایران ۱PPM را در نظر بگیریم، آنها ۱۰PPM را مبنا قرار میدهند. وی با بیان اینکه از ابتدای ورود دولت سیزدهم تاکنون شرکت بازرگانی دولتی ایران در چند مرحله اقدام به توزیع برنج در بازار کرده تا کمبودی بوجود نیاید افزود: از سوی دیگر برنامه هایی در دستور کار داریم که قیمت برنج وارداتی در بازار برای مصرف کنندگان تعدیل شود.

به گفته وی، وزارت جهاد کشاورزی در خرید و صادرات دام عشایر و روستایی نیز ورود کرده و علاوه بر خرید تضمینی دام توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور، صادرات نیز انجام می شود که منافع آن به عشایر و روستاییان می رسد. وی بر شناسنامهدار کردن محصولات کشاورزی به عنوان کاری موثر در تضمین سلامت این محصولات برای مردم تاکید کرد و گفت: قرار است با استفاده از ظرفیت نظام صنفی و نظام مهندسی کشاورزی تمامی بهرهبرداران کشاورزی که بالغ بر ۴.۵ میلیون نفر هستند، شناسنامه بگیرند و در آینده هم دریافت هر گونه کمک کشاورزی از دولت و بانک کشاورزی منوط به داشتن این شناسنامه می شود. معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: طبق برنامه ریزی و تاکید وزیر جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم سند دار شدن اراضی کشاورزی تا ۴ سال آینده انجام می شود. بعضی از صیفی جات نسبت به بعضی دیگر تقاضا و فروش بیشتری دارند؛ به طور مثال از گوجه فرنگی گلخانه ای یا خیار گلخانه ای نسبت به فلفل دلمه گلخانه ای استفاده بیشتری می شود و خیلی از کارخانه های رب گیری متقاضی خرید گوجه هستند.

نیاز به توزیعکننده در بازار هدف و آشنایی با افراد و شرکتهایی برای همکاری در آن بازارها نیز از دیگر ملزمات صادرات محصولات کشاورزی است که میتواند این تجارت را با تأخیر و یا موانعی همراه سازد. معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور اقتصادی توزیع نهاده ها را مشکل اصلی تولیدکنندگان دانست و افزود: با تلاش های دولت سیزدهم با تخصیص ارز مورد نیاز توسط بانک مرکزی نهاده های مورد نیاز واحدهای مرغداری تامین شده و ذخایر نیز تکمیل است اما در بخش توزیع نهاده ها با مشکل روبرو هستیم. عبدلی نیز خاطرنشان میکند: ارزیاب بیمه منطقه بررسی میکند اگر کل منطقه شامل خسارت سرمازدگی شده باشد دیگر از تکتک باغات بازدید نخواهد کرد اما اکثراً اوقات به بازدید باغات رفتند، برای امسال ارزیابان از ما گزارش گرفتند و همه باغات فندق و گردو را خسارت زدند البته خسارت باغات گیلاس منطقهای بود.

قبل از انتقال بذر، نشاء، پیازچه به داخل سالن، سالن را باید توسط مواد ضدعفونی کننده، ضدعفونی نموده و از ورود مواد خارجی آلوده به داخل سالن جلوگیری کنید. زارعی اظهار میکند: الموت چند اقلیم دارد و آبوهوای مناطق مختلف آن متفاوت است اما ارزیاب سر گردنه میآید و اگر یک باغ آفت داشته باشد آن را به کل الموت تعمیم میدهد درحالیکه باید باغی که در سامانه مشخص است را ارزیابی کند. حدود پنج سال است که باغات گردو، گیلاس و فندق خود را در الموت بیمه میکنم، سال ۹۹ حدود ۶ میلیون تومان پول بیمه دادم، در خصوص خسارت به باغ گیلاس گفتند حدود ۴۰ درصد خسارت وارد شده است ولی حدود سه میلیون تومان خسارت اعلام کردند که با عقل منطبق نیست؛ کارشناسان باید برآورد کنند یک هکتار باغ گیلاس چقدر محصول دارد؟ یکی از باغداران میگوید: باغی که محصولش ۱۰۰ میلیون ارزش دارد ۵۰ میلیون خسارت داده نمیشود و حق بیمه کمی در نظر میگیرند. رئیس سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه مقررات و استانداردهای کشورها برای واردات محصولات غذایی با هم متفاوت است و این تفاوتهاست که در برخی مواقع در صادرات اخلال ایجاد میکند، خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه استاندارد سم افلاتوکسین برای پسته از هفت تا ۲۰ پی پی ام متغیر است حال کشوری به دنبال این محصول با استاندارد هفت و کشوری دیگر استاندارد ۱۲ هم برایش مشکلی ندارد؛ بنابراین دلیل نمیشود که پسته ما سمی یا غیرقابل استفاده باشد و در سایر محصولات هم ماجرا همین است.

وی تصریح کرد: کشاورزان شهرستان ورامین سالانه ۸۵۴ هزار و ۷۶۶ تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی به ارزش ۴۵ هزار و ۵۴۳ میلیارد ریال تولید میکنند. این مقام گفت: در حوزه تولید شیر، شهرستان ورامین از ۱۸۳ واحد دام شیری برخوردار است که با ۱۵ هزار و ۹۸۴ رأس گوساله، سالانه ۱۴۵هزار تن شیر تولید میکنند. بنائیان همچین از تولید سالانه ۶۰ تن عسل از ۵۰ کلنی توسط زنبورداران ورامینی خبر داد. بررسی های انجام شده نشان داد که بیشترین میزان تجمیع سرب در سبزیجات برگی (۶.۶۱) است و میزان کادمیوم در تمام محصولات مجاز بود. به گزارش ایسنا، سبزیجات نقش مهمی در تغذیه انسان ایفا میکنند.

تبدیل می شوند و در نتیجه جلوی نوسان قیمتها در بازار گرفته خواهد شد. به گزارش ایرنا، وقتی نام تکنولوژی به میدان می آید ناخواسته پیشرفت هم به یدک کشیده می شود ولی در این بین شاید برای خیلی از افراد بویژه قشر تحصیلکرده پذیرش این سخن که تکنولوژی عامل بدبختی کشاورزی شده است، غیرقابل باور باشد ولی این ادعا در کشورهای کمتر توسعه یافته و بویژه مناطق محروم به عینه اثبات و تجربه شده است. منتقدان این بخش، نظام سنتی حاکم بر کشاورزی ایران را مهمترین عامل اتلاف منابع بهویژه آب در کشور میدانند به همین دلیل در پنل تخصصی بخش کشاورزی تلاش شد تا رابطه بین اقتصاد سبز، بهرهوری آب و امنیت غذایی به بحث گذاشته شود. برای مثال از اپلیکیشنهای مخصوص مدیریت ایستگاه پمپاژ میتوان برای هوشمندسازی این ایستگاهها استفاده کرد که به طور خودکار فشار آب را کنترل و تنظیم میکند و دیگر نیازی به سرکشی متعدد نخواهد بود. این مقام مسئول افزود: ورامین با تولید سالانه ۴۳ میلیون جوجه اردک، ۸۰ درصد از جوجه اردک مورد نیاز کشور را تولید میکند که این جوجهها علاوه بر استانهای خوزستان، گیلان و مازندران، به کشور عراق نیز صادر میشود. این گیاه برای رسیدن به رشد کامل تنها 6 هفته زمان نیاز دارد.

رسانههای اعتدالگرا در مطالب خود به توضیحات معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان حفظ نباتات کشور در ارتباط با برگشت محصولات کشاورزی پرداختهاند. رییس سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه در قانون تجارت ایران، صادرات محصولات کشاورزی تنها با دریافت گواهی بهداشتی از سازمان حفظ نباتات مجاز دانسته شده و اشارهای به دریافت گواهی سلامت از وزارت بهداشت نشده است، تصریح کرد: اگر کشور مقصد، داشتن این گواهی را درخواست و الزام کند، در آن صورت صادر کننده باید به آزمایشگاههای مرجع وزارت بهداشت مراجعه و نمونه محصولاتش را ارایه داده و پس از آنالیز محصول از نظر باقیمانده سموم، فلزات، نمکها و نیترات گواهی بهداشتی برای وی صادر میشود. وقتی صحبت از کشاورزی و محصولات کشاورزی می شود همه مایل هستیم محصولی را کشت کنیم که نسبت به سایر محصولات کشاورزی پولسازترین و درآمدزاترین باشد. وی گفت: در مورد فلفل دلمهایهای صادراتی به روسیه، این کشور اعلام کرد چهار نوع سم استفاده شده در این محصولات در این کشور ثبت نشده و طی نامهای از ما خواست در این باره اظهار نظر کنیم. از این حسگرها میتوان جهت نظارت بر ارتعاشات و همچنین شرایط مواد مورد استفاده در ساختمانها، پلها، کارخانهها، مزارع و دیگر اماکن استفاده کرد. سرانجام با این شرایط و توافقها صادرات ما از سرگرفته میشود.

به گزارش ایرنا، تا چند سال قبل مردم آذربایجان شرقی به دلیل سردسیر بودن آن، در پاییز و زمستان منتظر تولید میوه و صیفی جات و سبزیجات در استان های گرمسیری می ماندند، اما به برکت توسعه کشت گلخانه ای در آن در سال های اخیر، این مشکل برطرف شده و امروزه در همه فصول سال، انواع محصولات کشاورزی در گلخانه های آن سایت agriculture-na تولید می شود. معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی درباره وضعیت تولید و قیمت برنج در بازار گفت: طبق آمارها امسال تولید برنج به یک میلیون و ۸۰۰ هزارتن رسیده که نسبت به سال گذشته ۱۸درصد کاهش تولید را نشان می دهد که تلاش داریم قیمت تمام شده محصول کاهش یابد. برای مثال در استان های جنوبی کشور که ماه های گذشته محصولات کشاورزی بسیاری تولید شد اگر مازاد محصولات را انبار می کردیم حجم زیادی از محصولات به یکباره وارد بازار نمی شد؛ در نتیجه توازن در بازار برقرار می شد و دست آخر نیز تولیدکننده و مصرف کننده دچار ضرر نمیشدند. به همین دلیل مقرر شد کشاورزان کودهای مورد نیاز خود را دریافت کنند و وجه آن را در فصل برداشت از محصول بازگردانند.

از تجهیزات مورد استفاده در گلخانههای پرورش دهنده گل میتوان به سیستمهای تغذیه و آبیاری، کنترل اقلیم، پرده انرژی ذخیرهای و … بنائیان اظهار کرد: در حوزه پرورش دام، ورامین دارای ۱۸۹ واحد گوسفند داشتی و بره است که این واحدها با داشتن ۲۱۶ هزار و ۱۸۹ رأس دام، سالانه ۲ هزار و ۱۶۱ تن گوشت قرمز تولید میکنند. علاییمقدم افزود: ایران در شش هفته منتهی به آذر ۱۴۰۰ به کشورهای حوزه اوراسیا ۱۸ هزار تن صادرات محصولات کشاورزی داشته است که این رقم در هفته اول دی تغییر نکرده حال آن که اگر محصولات مشکل داشت، این رقم کاهش مییافت. به این دلیل که بسیاری از شاخصهای طراحی شده توسط آنها، در حوزه سلامت نیست.

طی سه سال گذشته در نتیجه اتخاذ مجموعه ای از تدابیر مالی، حمایتی، برنامه ریزی و اجرایی در بخش کشاورزی و امور زیربنایی و اولویت بخشی به کشاورزی در برنامه های کلان کشوری، دولت موفق گردیده علی رغم ناملایمتهای اقلیمی و اقتصادی جهان، گامهای موثری را بردارد به گونه ای که حدود 65/15 میلیون هکتار یعنی معادل 6/9 درصد از وسعت کشور به کشت محصولات زراعی و باغی اختصاص یافته و کشاورزی با رشد سالیانه نزدیک به 8 درصد از مجموعه تولید 5/67 میلیون تن در سال 1380، به حدود 110 میلیون تن رسیده که حکایت از نیل به ضریب خودکفایی 95 درصد در بخش کشاورزی دارد. وی افزود: در حوزه طیور و تولید گوشت سفید و تخم مرغ، ورامین از ۱۸ واحد تخمگذار و ۵۱ واحد گوشتی برخوردار است که این واحدها با برخورداری از ۸۰۰ هزار قطعه مرغ تخمگذار و ۳۵۰ هزار قطعه مرغ گوشتی، سالانه۱۶ هزار تن تخممرغ و ۴ هزار تن گوشت سفید تولید میکنند. مدیر جهاد کشاورزی ورامین با اشاره به فعالیت بهرهبرداران ورامین در حوزه تولید ماهی سردابی، گرمابی و زینتی گفت: ۹۴ واحد پرورش ماهی گرمابی و ۶ واحد پرورش ماهی سردابی با ظرفیت ۱۲۰ هزار تن ماهی، سالانه۱۵۰ تن گوشت ماهی تولید کرده و ۶ واحد پرورش ماهی زینتی سالانه ۸۰۰ هزار قطعه ماهی زینتی تولید و روانه بازار مصرف میکنند.

این پایان ماجرا نیست چرا که بسیاری از مسئولان و دست اندرکاران بخش کشاورزی بی توجهی به تولید ۲۵ درصدی محصولات سالم در برنامه پنجم توسعه، نبود شناسنامه تولیدی برای محصولات کشاورزی و نبود متولی در بحث توسعه صادرات غیرنفتی را علت رسیدن به این بن بست مطرح می کنند و معتقدند تا زمانیکه تمهیداتی برای رفع این موضوعات اندیشیده نشود، صادرات محصولات کشاورزی به جایگاه اصلی خود نمی رسد. معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی درباره اقدامات بخش کشاورزی در صورت حذف ارز ترجیحی گفت: بررسی ها نشان می دهد که در صورت حذف ارز ترجیحی، باید برای سه ماه ذخایر راهبردی و همچنین برای سه ماه ارز برای ثبت سفارش داشته باشیم. «ایرج صفایی» روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، حذف واسطهگری و دلالان را از مزایای عمده خریدهای توافقی محصولات کشاورزی دانست و گفت: حمایت از حقوق بهرهبرداران بخش کشاورزی مهمترین وظیفه شبکه تعاونیهای روستایی است که اعضای این شبکه خود کشاورزان هستند.

آدئوتی (۲۰۰۹) طی تحقیقی تحت عنوان: عوامل موثر بر پذیرش فناوری آبیاری و تاثیر آن بر فقر خانواده ها در کشور غنا، نتیجه گرفت که میزان دسترسی به نیروی کار و دفعات بازدیدهای ترویجی در طول سال و نوع منطقه کشاورزی در پذیرش فناوری نقش مهمی ایفا میکنند. طول ریسمان نگهدارنده بوته را میتوان ۱۰ تا ۱۵ متر بیشتر در نظر گرفت تا در زمان پایینکشی بوته بتوان با باز کردن نخ طول آن را زیاد نمود، این ریسمان اضافی معمولاً در قلاب نخ پیچی که به سیم آویزان میشود پیچیده میشود و در کنار سیم قرار میگیرد، همچنین میتوان بجای نخ پیچی به دور ساقهها، از کیلیپس (گیرههایی برای اتصال ساقه به نخها) استفاده نمود و در هر ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر ساقه را بهوسیله کلیپس به نخ متصل نمود. برای همین اگر هم قیمتها تغییری کند به کشاورز چیزی نمی رسد؛ بنابراین شورا تصمیم گرفت که در تیرماه قیمت جدید و واقعی سایر محصولات کشاورزی را تعیین کند. به گزارش روز سهشنبه ایرنا، این قیمتها در اولین جلسه شورای قیمتگذاری و اتخاذ سیاستهای حمایتی محصولات اساسی کشاورزی در دولت سیزدهم به ریاست سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی به تصویب رسیده است. به گزارش روز سهشنبه سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران (پات)، «سید محمد موسوی» افزود: تسهیلات ۱۵ هزار میلیارد ریالی برای خرید تضمینی، حمایتی و توافقی محصولات اساسی کشاورزی در سالجاری در جلسه ۱۸ مردادماه ۱۴۰۰ شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی مصوب شد.

مسعود لطیفیان عضو هیات علمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به روزنامه آرمان ملی میگوید: زمانیکه یک محصول خوراکی از کشور مقصد دیپورت و بازگردانده میشود، فقط بر اثر باقیمانده سموم و استفاده از فلزات سنگین در آن محصول نیست، در برخی از مواقع این برگشت خوردن به آن دلیل است که یکسری آفات و بیماریهای گیاهی قرنطینهای که در کشور مقصــد ممکن است وجود داشته باشد، دلیل این اتفاق باشد، هر چند که در کشور ما گواهی بهداشت برای محصولات صادراتی صادر میشود، اما هر کاری یک درصدی از خطا دارد و ممکن است یکی از این آفات و بیماریها گیاهی به کشور مقصد برود و برای اینکه برای آنها خسارت اقتصادی در سیستمهای تولید گیاهی یا جنگلی بهوجود نیاید، محصول ایرانی را برگشت میزنند.