اخبار

گردش هوا در گلخانه ضروری است مجله خبری کشاورزی

در همین راستا وزارت جهاد کشاورزی ظرفیت کشاورزی کشور را محاسبه کرده و پیشنهادات خود برای تدوین برنامه ششم را به سازمان مدیریت و برنامهریزی ارائه سایت agriculture-na کرده است. وی با اشاره به اینکه اجرای طرح تعادل بخشی بدون همکاری وزارت جهاد کشاورزی امکانپذیر نیست، ایران را واردکننده آب مجازی اعلام کرد. اگرچه معتقدیم با تولید داخل هم میتوان کشاورزی اقتصادی داشت. محمدجواد خاکزاد رستمی در گفتوگو با ایسنا با بیان اینکه همه جای دنیا با پدیده خشکسالی درگیر هستند و باید به دنبال افزایش تولید بدون افزایش سطح زیرکشت باشیم، اظهار کرد: یکی از راههای مدیریت منابع آبی کاهش سطح زیر کشت است که برای دستیابی به این مهم باید از علم ژنتیک استفاده کنیم. در فرانسه تقریباً همه افراد درگیر فعالیت های مرتبط با کشاورزی هستند که شامل تولید کالاهای کشاورزی و غیره است که نشان می دهد جمعیت فرانسه در بخش کشاورزی بسیار زیاد است. بیمه به آن ها کمک می کند تا توانایی بازپرداخت بدهی های خود را به دست آورند.

میزان تولید محصول در واحد سطح افزایش می یابد، یعنی اگر کسی در فضای آزاد می تواند یک کیلو توت فرنگی در هر متر برداشت کند در گلخانه می تواند ۱۰ کیلو توت فرنگی در هر متر برداشت کند. اگر اقدامات ایمنی به طور صحیح اجرا نشود، آفات وارد گلخانه می شوند و رشد آنها سریعتر از حد معمول خواهد بود که می تواند باعث کاهش تولید و کیفیت محصولات شود. بنابر بازدیدهایی که از شنبه شروع شد، اولویت اصلی قنوات است که اگر آب بماند، روز به روز خسارت سنگین تر می شود. گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه تربیت­ مدرس در سال 1365 با پذیرش اولین دانشجو در مقطع کارشناسیارشد، مأموریت اصلی خود را در راستای تربیت مدرسان و استادان دانشگاههای کشور آغاز نمود و امروزه بسیاری از استادانی که درزمینهی اقتصاد کشاورزی به تحقیق و آموزش میپردازند از دانشآموختگان این دانشگاه هستند. عضو تیم پژوهشی پروژه ایران ۲۰۴۰ دانشگاه استنفورد گفن:حدود ۱۲ میلیون هکتار زمینهایی تحت کشت ایران بوده که مساحت آن در سالها کم بارش نوسان داشته که این کاملا طبیعی است، عملکرد کشاورزی در ایران از ۲.۸ تن در هکتار به ۶.۴ تن در هکتار رسیده است. تمرکز اصلی این گروه، انجام امور آموزشی و پژوهشی در راستای توسعه علم اقتصاد کشاورزی است.

چه اقداماتی باید انجامشود تا دچارخسارت نشویم؟ محل مناسب احداث گلخانه ، خاک محل احداث گلخانه باید دارای بافتی متوسط, زهکشی مناسب, فاقد شوری و قلیائیت, آهک و گچ باشد. کار کردن با سکوها برای قرار دادن گلدانها به کارگران این امکان را میدهد که بدون خم شدن کار خود را انجام دهند در صورتی که سکوها برای کشت گیاهان استفاده بهتر است ۳۰-۱۵ سانتیمتر عمق داشته و از زهکشی مناسبی برخوردار باشد. توسعه باید بر اساس تولید بیشتر در واحد سطح در دستور کار قرار گیرد. کمبود منابع طبیعی، ناهمگنی شرایط محیطی و ماهیت تولید که ناهماهنگی میان عرضه و تقاضا را به وجود آورده، ذهن بشر را به این سمت سوق داده که راه حل های سودمندی را برای تولید ارائه دهد و اینگونه بود که مقوله راه اندازی گلخانه مطرح گردید. توجه: ادامه آموزش دوره گلخانه داری را می توانید از سمت چپ همین صفحه دنبال نمایید. عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات فنی و مهندسی عنوان کرد: بر اساس آمارهای فائو عملکرد واحد هکتار بخش کشاورزی از سال 2007 به بعد بهطور میانگین روندی کاهشی داشته و از سه درصد به 1.5 درصد رسیده است، اما چین توانسته با سرمایهگذاری روی بخش تحقیق و توسعه طی سالهای 1987 تا 1997، عملکرد در واحد سطح اراضی کشاورزی خود را از سه درصد به 3.2 درصد افزایش دهد و این روند افزایشی در زمینهای غلات این کشور همچنان ادامه دارد.

از سال ۱۳۳۰ تا سیل اخیر ۷ هزار و ۲۳۰ مورد سیل در کشور ثبت شده که ۱۵۰۴ نفر تلفات انسانی داشتیم که به سبب تفاوت در استاندارد کشورها با یکدیگر نمی خواهیممقایسه ای این شکلی داشته باشیم، اما آنپه حائز اهمیت است برای کاهش خسارت ها باید به سمت پیش بینی هوشمند رویم و چنانچه بتوانیم بدرستی این پیش بینی را انجام دهیم، قطعا خسارت کمتر می شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید جواد ساداتی وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم پیش بینی پذیری و بلندمدتی صادرات و واردات بخش کشاورزی تاکید کرد. بخش کشاورزی کشور حدود 2/4 میلیون نفر بهره بردار دارد و در خلال دو دهه گذشته به طور متوسط، رشدی در حدود 5 درصد در سال را تجربه کرده است. آقای آهنی: در بحث بحران وقتی به این قضیه نگاه می کنیم، ۴۵۰ شهر، ۸ هزار و ۶۵۰ روستا و آبادی در معرض تهدید سیل است که سالانه ۲۵ سیل بزرگ در کشور رخ می دهد که ۵۶ میلیون نفر جمعیت کشور در معرض خطر سیل است و ۱۵ میلیون نفر تحت تاثیر شدیدترین سیل هاست. سال 98 افزایش سطوح تحت پوشش آفتکش های غیرشیمیایی و بیولوژیک در سطح 978 هزار هکتار پیش بینی شده است. آقای دهقان پور: مزارعی که تحت پوشش بیمه بودند، از مزایای صندوق بیمه استفاده می کنند، اما پیش بینی می شود که ۴۰ تا ۵۰ درصد مزارع و بیش از ۵۰ درصد باغات استان فارس دچار خسارت شدند که در مجموع شاید بتوان گفت که ۲۵ تا ۳۰ درصد بیمه بودند.

اسماعیل زاده خاطرنشان کرد: این موضوع در مورد برنج که محصول بومی مازندران است نیز مصداق دارد چراکه باقیمانده سموم و فلزات سنگین در برنج تولیدی مازندران وجود دارد؛ سال هاست کارشناسان فریاد می زنند که به کشاورزان آموزش دهید بر مبنای مساحت زمین و میزان محصول، کود و سم در حد استاندارد مصرف کنند. رئیس انجمن متخصصین صنایع غذایی مازندران اظهار کرد: همین محصولات توسط مردم ایران مصرف می شود که پیامد آن ازدیاد و افزایش انواع سرطان در ایران است؛ در حقیقت این عدم نظارت بر روی محصولات است که باعث افزایش نرخ سرطان ها در ایران می شود چراکه نوع ماده غذایی در اختیار جامعه، ناسالم است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه برنامه راه وزارت جهاد کشاورزی برای اصلاح بهرهوری آب مشخص است، از وزارت نیرو درخواست کرد که به برنج کاران خارج از دو استان مورد نظر وزارت جهاد کشاورزی (گیلان و مازندران)، آب اختصاص ندهد. تأمین انرژی به عنوان ظرفیت امکانپذیر در نظر گفته شده و بر این اساس، 80 درصد انرژی مورد نیاز جامعه را بخش کشاورزی تامین خواهد کرد. در “میز اقتصاد” امروز آقایان آهنی مدیرکل دفتر بحران و پدافند غیرعامل بخش کشاورزی، محمد خیراندیش رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، مجتبی دهقان پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، سعیدی عضو هیئت مدیره صندوق بیمه محصولات کشاورزی، نظری استاد دانشگاه و قاسم زاده سخنگوی صنعت آب کشور به موضوع خسارت سیل اخیر به بخش کشاورزی پرداختند و به سوالات زیر پاسخ دادند. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در پاسخ به این پرسش که چرا کشورهای هدف صادرات تاکنون از بیان مشکل محصولات ایران چشم پوشی و امتناع کرده اند گفت: استانداردها روز به روز سخت تر می شوند، استاندارد 10 سال پیش با اکنون و چند سال دیگر متفاوت است، شاید تا پیش از این، وضعیت استاندارد محصولات ایران در رنج و محدوده قابل پذیرش بود، اما اکنون به طور طبیعی استانداردهای آن کشورها ارتقا یافته و نمی توانند خارج از آن عمل کنند.

برخی از کشاورزان در باغهایی که درختان به ردیف کاشته شدهاند در بین فضاهایی که درخت را آبیاری میکنند صیفیجات میکارند؛ برای مثال در باغهای پسته کشاورز میتواند بین دو ردیف نهالهای پسته که هنوز شاخه ندارند صیفیجات نیز بکارد و یا در نخیلات خوروبیابانک، کشاورزان در فاصله بین ردیفهای درختهای خرما علوفه میکارند که از آب و رطوبت استفاده کند در حالی که به درختان نیز آسیب نمیرسد و از سوی دیگر با کشت مخلوط علوفه برای دام نیز تأمین میشود. وی فاصله بین عرصههای پژوهشی و جامعه کشاورزی را عاملی برای عدم تحقق اهداف بهرهوری آب اعلام و توصیه کرد: مباحث تحقیق، آموزش و ترویج در مزارع توسعه یابد تا افزایش عملکرد داشته باشیم. هلندیها نیز با آگاهی از این مسئله، تلاش کرده اند تا به پرچمدار تولید برخی از این مواد غذایی تبدیل شوند. مرحله سوم، کاربران با کلیک بر روی گزینه اینترنت بانک وارد صفحه زیر می شوند. اینترنت بانک کشاورزی جایگزین بسیاری از خدمات حضوری به صورت غیر حضوری بوده و می توان فقط با تکمیل یک فرم، آن را درخواست کرد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: همچنین تلاش میکنیم با محاسبه میزان مصرف آب در دسترس، برای بلندمدت برنامهریزی مناسبی داشته باشیم. صادرات زمانی منطقی است که منابع کافی در اختیار داشته باشیم. این کشور که حدود 40 بار کوچکتر از ایران و معادل وسعت دو استان شمالی کشورمان گیلان و مازندران است، با گسترش صنعت کشاورزی خود، سالانه بیش از 90 میلیارد یورو صادرات محصولات کشاورزی داشته که رقمی بسیار بیشتر از صادرات نفتی ایران و بعضی کشورهای حاشیه خلیجفارس است (هلند رتبه صدوهجدهمین را در رتبهبندی سطح زیرکشت داراست ولی دومین صادرکننده محصولات کشاورزی است). چرا به جای استفاده از منابع زیرزمینی برای تولید سیب و پرتقال محصولات دیگری را با توجه به شرایط اقلیمی جایگزین نمیکنیم؟ سازگاری با چنین شرایطی را آسان می کنند و به تولیدکنندگان این امکان را می دهند که ضمن رعایت استانداردهای تولید ارگانیک، گیاهان سالم و پرباری را پرورش دهند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کشاورزی قراردادی را وزارت جهاد کشاورزی به عنوان راهکار نهایی برای جلوگیری از فساد و ضرر و زیان محصولات کشاورزی، مقابله با دلالی و واسطه گری و افزایش درآمد کشاورزان معرفی کرده و اجرای آن را کلید زده است. معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی از انجام مطالعاتی در زمینه صرفه اقتصادی صادرات محصولات کشاورزی با تکیه بر درآمد حاصل از هر مترمکعب آب خبر داد و یادآور شد: مطالعات در این باره هنوز به پایان نرسیده، در نتیجه درباره صادرات محصولات کشاورزی در حال حاضر به درستی نمیتوان سخن گفت. وی کاهش ضایعات محصولات کشاورزی را یکی از اولویتهای اصلی وزارت جهاد کشاورزی دانست؛ زیرا در حال حاضر حدود 9 میلیارد و 300 میلیون تن ضایعات تا رسیدن محصول به سفره مردم داریم و با کاهش 40 تا 50 درصدی این ضایعات، میتوانیم غذای حدود 20 میلیون نفر را تأمین کنیم. دهقانیسانیج با اشاره به آمارهای ارائهشده توسط فائو ادامه داد: بر اساس آمار سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) تا سال 2050 تولیدات غذا برای جامعه جهانی باید 70 درصد افزایش یابد. وی در ادامه گفت: دولت باید کل صادرات محصولات کشاورزی را متوقف کند. امکانات ارائه شده در اینترنت بانک کشاورزی بسیار زیاد بوده، که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

نکته: یکی از علل اصلی هرس برگهای پایینی بوته، تأثیر این کار در کنترل بیماریها و آفات است، حذف برگهای پایین بوته و از بین بردن آنها پس از خارج کردن این برگها از گلخانه، قارچهای نابالغ احتمالی که بر روی برگهای مسنتر در حال رشد هستند را از بین میبرد. كودها نقش بسيار مهمي در رشد و سلامت گياهان ايفا ميكنند، گياهان در روش هيدروپونيك نيز از اين امر مستثني نيستند. همینطور مشتریان می توانند با دریافت رمز حساب همراه بانک و ایجاد پروفایل بانکداری دیجیتالی برای ساخت پروفایل و استفاده از خدمات بانکداری دیجیتالی، از این روش نیز بهره مند گردند. با توجه به اینکه تا قبل از انقلاب، کشاورزی معیشتی رایج بود و تا دهه 40 نیمی از اراضی کشاورزی در اختیار مالکان بزرگ، خوانین و حاکمان بود که تنها بخش کوچکی از اراضی کشاورزی در اختیار کشاورزان خرده مالک بود و کشاورزانی که بنیه مالی نداشتند تا زمان اصلاحات ارضی در کشت و صنعت ها مشغول به فعالیت بودند. حتماً باید برنامه عملی برای هر منطقه داشته باشیم تا این مفهوم در ایران پیاده شود.

هنگام ساخت سازه گلخانه، یکی از مسائلی که در مهندسی آن رعایت میشود، در نظر گرفتن منافذ و راههایی برای تهویه مناسب است. به همین منظور باید با درنظر گرفتن شرایط مالیاتی خاص و دادن یارانههای دولتی از ایجاد چنین صنایعی حمایت کرد. با توجه به قرار گرفتن در منطقه خشک و نیمه خشک، بارش ها برای کشور ما رحمت است، اما این موضوع بستگی دارد که زیرساخت ها در قالب آبخیزداری انجام شود که متاسفانه به اندازه کافی صورت نگرفته است. سرپرستان خانوارهای کشاورز که در واقع مدیران واحد تولیدی نیز میباشند، عمدتاً با توجه به سطح سواد پایین از دانش فنی و مدیریتی روز بهره کافی نمی برند.

از سال 90 بعد از نا امید شدن از کار اداری گلخانه ای را با کمک برادرم راه اندازی کردم. سید حمید رضا کاظمی در جلسه شورای اداری شهرستان پلدختر که در سالن جلسات فرمانداری با حضور دکتر عباسی معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی، خادم فرماندار شهرستان پلدختر و شاهرخی رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان برگزار شد، اظهار کرد: مردم پلدختر در بینالنهرین کشکان و سیمره زندگی میکنند ولی متاسفانه تنها ۲۳ درصد از زمینهای قابل کشت این شهرستان آبی و مابقی به صورت دیم است. وی با اشاره به خطای تمرکز روی مکانیزاسیون به جای توجه به میزان مصرف آب هر محصول در سیاستهای تدوینشده در حوزه کشاورزی در کشور، یادآور شد: این قاعده از اساس اشتباه و مثل بنا کردن یک ساختمان روی باتلاق است. همین مسئله بهعدم تعادل مصرف کود از سوی کشاورزان منجر شده است.» وی افزود: «وقتی یک کالایی به طور رایگان و ارزان به دست کشاورز میرسد، نظارتی هم برای میزان مصرف صورت نمیگیرد. در این صورت حتماً شما بهره وری بیشتری از گلخانه خود دریافت خواهید کرد. در هنگام خرید بذر شما با صد ها مدل از بذرهای گلخانه مواجه خواهید شد.

استاد تمام گروه صنایع غذایی دانشکده مهندسی زراعی دانشگاه علوم کشاورزی ساری با اشاره به تفاوت کیفیت محصولات صادراتی با سایر محصولات کشور اظهار کرد: تنها در ایران است که محصول با کیفیت درجه یک، برچسب صادراتی خورده و محصولات با کیفیت های پایین تر در بازار داخل عرضه می شوند، اما در کشورهای پیشرفته و صاحب نام کشاورزی، بهترین محصول در بازار داخلی به مصرف می رسد. سوال اینجاست که چرا نباید به اندازه نیاز کشور تولید کنیم که هم ضایعات کمتر و هم آب کمتری مصرف شود؟ محصولات گلخانه ای: گلخانه یکی از راه حل های مدرن برای مبارزه با سرما، گرما و کم آبی می باشد و در بسیاری از کشور های قطبی یا کشور های استوایی که دارای آب و هوای سرد یا گرم هستند و یا با مشکل کم آبی رو به رو هستند، احداث گلخانه می تواند بهترین گزینه برای تولید میوه و سبزیجات در این مناطق باشد. با استفاده از اینترنت بانک، مشتریان می توانند بدون محدودیت زمان و مکان و مراجعه به دستگاه های خودپرداز، عملیات بانکی خود را انجام دهند. افزایش سطح زیر کشت: این کار با وسایل مکانیکی به سهولت قابل انجام است که به دلیل محدودیت کارگر و شاق بودن این عملیات از ادوات مکانیکی کشاورزی استفاده می شود.

خدا رحمی افزود: حدود ۵۰ هزار فقره از این کارت صادر و اعتباری نزدیک به ۸۰۰ میلیارد تومان نرخ ترجیحی ۱۲ درصد در اختیار کشاورزان قرار گرفت که با هماهنگی بانک مرکزی کماکان پابرجا است تا برای سال جاری هم یک هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار ۱۲ درصدی از این طریق دراختیار بانک کشاورزان قرارگیرد که این مسئله میتواند به تامین سرمایه درگردش آنها کمک کند. در اینکه کشاورزی در زمان طاغوت وضعیت چندان مساعدی نداشت جای شکی نیست، تا جایی که 70 درصد محصولات کشاورزی ایران از خارج وارد می شد. اثرات محیطی؛ جایی که دائماً دارای آب و هوای نامساعد، بارانهای شدید، سایه ناشی از واقع شدن در دامنه شمالی کوههای بلند یا درختان سربه فلک کشیده میباشد مناسب احداث گلخانه نیست. در ژاپن، به خاطر افزایش تقاضا برای نشاءهای پیوندی عاری از بیماریها و آفات، استفاده از اتاقکهای رشد دارای نور مصنوعی (۳۰۰ میکرو مول در مترمربع در ثانیه برای ۱۶ تا ۱۸ ساعت نوری) و غنیسازی با CO۲ (حدود ۱۰۰۰ میکرو مول در مول) به شکل یک استاندارد برای تولید نشاء گوجهفرنگی پیوندی باکیفیت بالا، درآمده است.

خاکزاد در پاسخ به این سوال که آیا جلوگیری از صادرات به زیان کشاورزان نخواهد بود؟ آیا بهتر نیست به جای تولید مرکبات و صادرات آن، گیاهان دارویی کشت و صادر کنیم؟ عدم تخصیص حساب به شماره تلفن همراه: در این قسمت از بانکداری دیجیتالی، مشتری می تواند حسابی که قبلا در شعبه برای آن، نرم افزار همراه بانک و سامانه پروفایل همراه در بانکداری دیجیتالی فعال کرده، غیر فعال نمایید. با وارد کردن اطلاعات لازم از جمله نام کاربری و کلمه عبور می توانند از خدمات بانکداری اینترنتی کشاورزی استفاده کنند. از آنجایی که امور زراعی از جمله فعالیت هایی هستند که به مقدار زیادی آب نیاز دارند، باید در این بخش سرمایه گذاری های لازم برای مصرف بهینه آب مورد توجه قرار بگیرد. رضا اسماعیل زاده کناری در گفت و گو با ایسنا به موضوع عدم نظارت بر تولید محصولات جالیزی، زارعی، باغی و غلات مهمی چون برنج و گندم اشاره و تصریح کرد: آموزش در نحوه استفاده صحیح از سموم و کودهای شیمیایی هیچ جایگاهی ندارد و کشاورزان با توجه به رقابتی که برای بازدهی محصولات خود دارند مقادیر دلخواهی از کود و سم را مصرف می کنند. این اتفاق در نهایت به تولید بالای محصولاتی مانند برنج و گندم منجر شد و تعداد گرسنگان کاهش یافت.