اخبار

گندمکاران با اجرای الگوی کشت یارانه‌های کشت و بهره‌وری دریافت می‌کنند

وی در عین حال بر حمایت از کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت می‌کنند تاکید کرد و گفت: ما از کشاورزانی حمایت می‌کنیم که الگوی کشت را رعایت می‌کنند و در قالب کشت قراردادی، نهاده‌های بذر، کود و سموم در اختیارشان قرار می‌دهیم و در انتهای تولید وجه آن را از کشاورزان اخذ می‌کنیم.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که هم‌زمان با اجرای الگوی کشت در حوزه گندم، کشت قراردادی در اراضی آبی و طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور نیز اجرا می‌شود، تصریح کرد: برای امسال کشت قراردادی گندم در سطح دو میلیون هکتار پیش‌بینی شده ضمن آن که دستورالعمل‌های فنی آن آماده و به‌زودی توسط وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ می‌شود.

وی اظهار داشت: عملیات کشت این محصول در استان‌های سرد مانند کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، قزوین، زنجان و اردبیل آغاز شده است و کشت در استان‌های گرم همچون خوزستان، ایلام و هرمزگان تا اواخر آذرماه ادامه خواهد داشت.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، کشت گندم در تناوب با برخی محصولات را از ویژگی‌ها و برنامه‌های الگوی کشت عنوان کرد و اظهار داشت: کشت گندم در تناوب با محصولاتی همچون دانه‌های روغنی، حبوبات، و نباتات علوفه‌ای به کاهش آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز در مزارع کمک می‌کند و در نهایت منجر به پایداری تولید می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، « سهراب سهرابی» با بیان اینکه با اجرای این طرح در چارچوب الگوی کشت، گندم موردنیاز کشور برای نان، صنف و صنعت بالغ بر ۱۳.۵ تا ۱۴ میلیون تن تامین می‌شود افزود: بر اساس برنامه طراحی شده پیش‌بینی می‌کنیم سطح اراضی گندم آبی به حدود دو میلیون هکتار و اراضی دیم به بیش از ۴ میلیون هکتار برسد.

وی اضافه کرد: طرح جهش تولید در دیمزارها نیز امسال در سطح ۴.۲ میلیون هکتار پیش‌بینی شده که از این سطح ۲.۲ میلیون هکتار مربوط به گندم است.

وی تصریح کرد: در راستای اجرای تناوب کشت، ماشین‌آلات و ادوات موردنیاز پیش‌بینی شده و کسری آن از طریق خطوط اعتباری مکانیزاسیون و یا تسهیلات مرتبط با آن تامین خواهد شد.

سهرابی ارایه یارانه کشت، تسهیلات سرمایه در گردش، آموزش، کارهای ترویجی و بخشودگی ۵۰ درصد آب بها را از دیگر حمایت‌ها برای اجرای الگوی کشت برشمرد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی درباره پرداخت یارانه کشت اظهار داشت: در چارچوب اجرای الگوی کشت برای هر کیلوگرم گندم تولیدی ۱۵۰۰ تومان یارانه کشت به کشاورزان پرداخت می‌شود.

سهرابی گفت: امسال برای اجرای الگوی کشت در حوزه گندم، نهاده‌های کود و بذر موردنیاز نیز تهیه و تدارک دیده شده و در شهریورماه برنامه کشت گندم را به استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم.

سهرابی افزایش عملکرد کمی و کیفی تولید، افزایش درآمد گندمکاران، جلوگیری از شدت نوسانات بازار را از مزیت‌های اجرای الگوی کشت نام برد و گفت: با اجرای این طرح بیش بود و یا کمبود محصول را کمتر خواهیم داشت.منبع اخبار

وی افزود: علاوه بر یارانه کشت به زارعانی که الگوی کشت را رعایت کنند یارانه یا پاداش بهره‌وری هم پرداخت می‌شود.