اخبار

یک روش جدید کلاهبرداری – ایسنا

یکی از مراجعی که این سایت اینترنتی اعلام کرده بود از آنجا مجوز دارد انجمن صنفی کارفرمایی کسب‌وکارهای شهر تهران است. با این انجمن تماس گرفتم و گفتند کسانی که شکایاتی از این فروشگاه دارند به ما ایمیل می‌زنند. اگر کسی شکایت دارد ایمیل بزند و ما به فروشگاه مورد شکایت اعلام می‌کنیم.

همچنین جا دارد که پلیس فتا و دادستانی به عنوان مدعی‌العموم نسبت به تحقیقات درباره این فروشگاه اینترنتی و مسئولین آن که با سوء استفاده از مجوزهای ادعایی خود، مردم را گرفتار کرده و همچنین باعث بی‌اعتمادی به انسان‌های محترمی که از طریق فضای مجازی در حال کسب روزی حلال هستند بپردازند.

از موعد تحویل چند روز می‌گذرد اما کالایی تحویل داده نمی‌شود. پیگیری‌ها آغاز می‌شود ولی او در جواب پیگیری خریداران هر روز یک داستان سر هم می‌کند؛ یک روز اعلام می‌کند محصولی که سفارش داده‌اید (ساز) موجود نیست و باید آن را وارد کنیم، روز دیگر می‌گوید محصول به کشور وارد شده و در گمرک مانده است! سپس اعلام می‌کند ساز شما هفته بعد ارسال می‌شود، روز دیگر اعلام می‌کند کالا برای شما پست شده و یک کد پیگیری پستی هم می‌فرستد اما با پیگیری خریدار مشخص می‌شود کد پیگیری پستی که این فروشنده به خریدار داده، جعلی است.

رقص به ساز کلاهبردار

به گزارش ایسنا، یک فروشگاه اینترنتی که هم سایت و هم اینستاگرامی به ظاهر با ۱۲ هزار دنبال کننده دارد مشغول انجام نوع جدیدی از کلاهبرداری یعنی کلاهبرداری با مجوز است. در سایت این فروشنده انواع مجوز از جمله نماد تجارت الکترونیک (enamad) وجود دارد.

شگرد کار این فروشگاه اینترنتی که در ظاهر به کار فروش سازهای موسیقی مشغول است به این صورت است که در سایت خود قیمت سازهای مختلف را پایین تر از برخی فروشگاه‌ها درج می‌کند. اشخاصی با خوردن فریب این سایت اینترنتی و با اعتماد به مجوزهایی که در سایت قرار داده و همچنین تبلیغات او در اینستاگرام، اقدام به خرید یک ساز می‌کنند؛ سازی که در سایت «موجود» اعلام شده است.

در پایان باید گفت که در مرحله اول اشخاص باید با تحقیقات بیشتری و آن هم از فروشگاه‌های معتبر اقدام به خرید کالا کنند. هر چند با اقداماتی که این فرد انجام می‌دهد احتمالا تحقیقات اشخاص درباره او به جایی نمی‌رسد. در مرحله بعد نیز اگر با چنین موضوعی مواجه شدند با در دست داشتن مدارک خرید، بلافاصله اقدام به شکایت از شخص مذکور کنند.

این فروشگاه پس از دریافت وجه، به خریدار اعلام می‌کند سازی که سفارش داده «موجود» نیست و باید آن را از خارج وارد کند و اینجا داستان شروع می‌شود.

رقص به ساز کلاهبردار

انتهای پیام

https://www.isna.ir/news/1402070604118/%DB%8C%DA%A9-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D9%84%D8%A7%D9%87%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C

در زیر تصاویری از پست‌های این فروشنده تقلبی در اینستاگرام و مجوزهایی که در سایت خود قرار داده را می‌بینید:

شخصی که این سایت را می‌گرداند، در جاهای مختلفی که امکان گذاشتن «نظر» راجع به این فروشنده تقلبی وجود دارد حاضر است و با گذاشتن کامنت‌های انبوه حاوی تعریف و تمجیدهای دروغین بابت خدمات خیالی این فروشگاه، از خودش تشکر می‌کند و نمی‌گذارد نظرات شاکیان دیده شود. در اینستاگرام هم اکانت‌هایی که کامنتی با موضوع شکایت بگذارند فورا بلاک و کامنت‌ها نیز حذف می‌شوند تا دیگران متوجه نشوند با چه کسی سر و کار دارند.

البته با وجود پاسخگویی این انجمن به شکات، باز هم پولی به دست خریدار نرسیده است.

مدتی که می‌گذرد و خریدار می‌بیند هفته‌ها گذشته و قرار نیست محصولی به دستش برسد، بنا بر اعلام خود فروشنده، فرم انصراف و استرداد وجه پر می‌کند اما باز هم قرار نیست پولی برگردد چون او اعلام می‌کند طبق مقررات سایت که شما هنگام خرید امضا کرده‌اید، پول شما ظرف ۱۰ روز برمی‌گردد. بعد از گذشت این مدت دوباره اعلام می‌کند ساز تهیه شده و ارسال خواهد شد و روز از نو، روزی از نو.

یک فروشگاه اینترنتی ساز و سایر وسایل مربوط به موسیقی با سوء استفاده از اعتماد مردم و مجوزهای ادعایی، اقدام به دریافت پول از مردم می‌کند و نه تنها به آنها کالایی تحویل نمی‌دهد بلکه خریداران را هر روز با جواب‌های سربالا و وعده‌های دروغین دست به سر می‌کند.

با شماره تلفنی که در سایت این فروشگاه قرار دادشت تماس گرفتم. خانمی تلفن را جواب داد. گفتم اشخاصی اعلام کرده‌اند از سایت شما خرید کرده‌اند و کالایی که قرار بوده سه روزه تحویل شود، یک ماه است که تحویل داده نشده است. کسی که پشت تلفن بود با تردید و صدایی آرام گفت ما از همه جا مجوز داریم و تلفن را قطع کرد!

بری.