۱۱ هزار تن روغن خام و گندم با قطار وارد کشور شد۱۱ هزار تن روغن خام و گندم با قطار وارد کشور شد

به گزارش مجله خبری کشاورزی  از شرکت بازرگانی دولتی ایران، یک قطار باری حامل یک‌هزار تن روغن آفتابگردان از قزاقستان و با عبور از کشورهای ازبکستان و ترکمنستان از طریق مرز ریلی سرخس وارد استان خراسان رضوی شد.

با احتساب ۱۰ هزار تن گندم که در هفته‌های اخیر با قطار وارد این استان شده بود در مجموع ۱۱ هزار تن کالاهای اساسی از مبدا آسیای  میانه و از طریق ناوگان ریلی مرز سرخس وارد کشور شده است.

این قطار حامل روغن وارداتی، نخستین محموله از محل قرارداد ۲ هزار تُنی خرید روغن خام با قزاقستان وارد کشورمان شده است و محموله‌ی بعدی نیز متعاقباً وارد خواهد شد.

بر اساس این گزارش، هدف از واردات روغن خام، کنترل بازار و تقویت ذخایر روغن در کشور است که برای ذخیره‌سازی و طی فرایند تصفیه به کارخانه‌های روغن‌کشی ارسال خواهد شد، ضمن اینکه ۱۰ هزار تن گندم وارداتی از طریق شبکه ‌ریلی نیز پیشتر تخلیه و ذخیره‌سازی شده است.

روغن ذخیره‌سازی شده بر اساس نیاز موجود و با صدور مجوز از مراجع مربوطه برای تنظیم بازار روغن از طریق شبکه‌های توزیع سراسری و فروشگاه‌های زنجیره‌ای در اختیار مصرف‌کنندگان خانواده و مصارف صنایع قرار می‌گیرند.

 گفتنی است، ورود برخی از کالاهای اساسی از طریق خطوط ریلی و از مبدأ آسیای میانه، علاوه بر تسریع در جابه‌جایی، موجب صرفه‌جویی در هزینه حمل‌ونقل و انتقال این کالاها به مراکز ذخیره‌سازی و کانون‌های جمعیتی می‌شود.منبع اخبار