اخبار

۹۰ درصد شالیزارهای رضوانشهر مکانیزه برداشت می‌شود

 شهرستان رضوانشهر با حدود ۸۰ هزارنفر جمعیت و ۲بخش مرکزی و پره سر و نیز ۱۲۰ روستا در ۷۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است و تعداد بهره بردار برنج در این مناطق بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ خانوار می باشد.منبع اخبار

 آصفی در ادامه با اشاره به مدیریت آب زراعی در سال جاری عنوان کرد: امسال با همکاری قرارگاه جهادی آب کشاورزی که به دستور استاندار گیلان در سطح استان تحقق یافت و بکارگیری همه توان و ظرفیت موجود طبق تقویم زراعی مشکلی در زمینه تأمین آب کشاورزی نداشتیم.

 مدیرجهادکشاورزی رضوانشهر با بیان اینکه این شهرستان دارای ۱۰ هزارهکتار اراضی شالیزاری است، عنوان کرد: ۸۰ درصد از این میزان از طریق نهرهای سنتی و سردهنه های منتهی به رودخانه ها و ۲۰ درصد از طریق کانال آب سد منجیل آبیاری می شوند.

 وی با اشاره به کیفی‌سازی و تولیدات ارقام جدید برنج گفت: در سال زراعی جدید با همکاری موسسه تحقیقات برنج اقدام به کشت سه نوع رقم جدید بنام‌های آنام، گیلار و رش در سطح شالیزارهای این شهرستان نموده‌ایم.

وی با اشاره به بازار فروش محصول برنج و شلتوک ادامه داد: هم اکنون قیمت شلتوک ترِ تازه برداشت شده، هر کیلو بین ۴۵ تا ۴۷ هزار تومان و شلتوک خشک بین ۵۳ تا ۵۵ هزار تومان خرید و فروش می شود.  

 فرامرز آصفی روز یکشنبه در گفت‌و گو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی افزود: ا توجه به افزایش حدود ۸ الی ۱۰ درصدی محصولات کشورزی برنج، پیش بینی می شود امسال در این اراضی حدود ۵۰ هزارتن شلتوک و ۲۶ هزارتن برنج سفید تولید و استحصال گردد.