اخبار

۹۲درصد از نانواییهای اصفهان مجهز به دستگاه پز هوشمند شدند مجله خبری کشاورزی

وی اظهار داشت: انتقاد بر این بود که وزارت جهاد کشاورزی اگر سیاست قیمت گذاری را قبول ندارد وزیر باید آن را به طور رسمی اعلام کند. قیمت تمام شده ی محصول با کشش بازار هدف تناسب دارد؟ در بخش تولیدکننده شاهد رقابت هستیم و در بخش مصرفکننده هم به علت تعدد خریدار باز هم شاهد رقابت هستیم یعنی هیچ تولیدکننده و هیچ مصرفکنندهای بهتنهایی نمیتواند روی قیمت تأثیر بگذارد اما وقتی محصول وارد میدان میوه و ترهبار میشود این حلقه به هزار نفر تقلیل پیدا میکند که در این میزان کم، امکان تبانی به وجود میآید برای مثال ممکن است حجرهدارها باهم یا دلالها باهم یا تعاملاتی بین آنها شکل بگیرد.

در اغلب گیاهان یک یا چند ژن باارزش اقتصادی فراوان دارد. لازمه این امر اولویت دادن به محوریت اقتصادی بخش کشاورزی و استفاده از صنایع تمیز بجای کثیف و مجهز کردن واحدهای صنعتی ضروری برای مصرف آب به روش بازچرخشیمیباشد. این امر موید آنست که حتی اگر فارغ التحصیلان دانشگاهی ما به آخرین پدیده های علمی و تکنولوژی پیشرفته تا سطح فوق دکترا نیز مجهز شوند؛ پس از مدتی که ظر فیت جذب اساتید در دانشکاهها تکمبل گردد، اغلب یا باید بیکار باشند و یا اگر نخبه باشند جذب بازار کار کشورهای دیگر شوند و یا معدودی با خود اشتغالی سرکرم گردند. رتیواتور (rotary cultivatior) دستگاهی است شامل تعدادی تیغه که معمولاً به شکل L روی یک محور نصب شده اند. این حسگر یک ماژول کوچک است که دما و رطوبت دیجیتال را ارائه میدهد. این گیاه نیاز دمایی بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد برای رشد داشته و از نظر نیاز نوری جز گیاهان با نیاز نوری بالا محسوب میشود لذا کشت آن در مناطقی که آبوهوای ابری دارند توصیه نمیشود.

اما کل مجموعه سیستماتیک منسجم و هدفمند کشاورزی دقیق در هرکشوری نیاز به فراهم کردن بستر مناسبی دارد که در پاسخ سئوالات قبل تحت عنوان “لزوم تغییر زیرساختهای بافت کشاورزی سنتی موجود” مطرح کردم. من فکر میکنم در این مقوله به اندازه کافی در پاسخ سئوالات فوق توضیح دادم که طرح اجرائی تحول کشاورزی پبشرفته در ایران نیازمنداولویت سوق دادن انگیزه سرمایه گذاریهای داخلی و خارجی به بخش کشاورزی نوین میباشد. تا حد ممکن و خلاصه به برخی نکات مهم خواسته شده در سئوالات فوق پاسخ دادم. به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، صنعت کشاورزی اکنون به یکی از مهم ترین صنایع جهان تبدیل شده که روزانه خوراک میلیارد ها انسان را روی کره زمین تامین می نماید. با توجه به نیاز روزافزون بازار، چه از نظر تولید گل و گیاهان زینتی و چه از نظر سبزیجات و صیفی جات خارج از فصل این روش تولید و کشت، امروزه به یکی از سود آورترین بخش های کشاورزی تبدیل شده است. در زمان قبل از انقلاب اسلامی ایران نیز بسیاری از تشکلها، مجامع و مجتمعها و حتی انقلاب سفید با گرفتن امتیاز انتشار مجلاتی شکل گرفت که اغلب در اجرا یا در نطفه خفه شدند یا جز شعار از آنها چیزی عاید کسی نشد بجز قشر سرمایه دار یا مقامات حزبی و دولتی که از محل تامین اعتبارات عمومی آنها فیض میبردند.

حتی کشاورزان عمده نیز حاضر نیستند برای اجرای یک طرح پایلوت همکاری نمایند. تغییر زیر ساختهای سنتی موجود و جایگزینی آن با بستر مناسبی برای اجرای طرح تحول یا انقلاب سبز کشاورزی نوین مستلزم مطالعات اولیه شناخت کلیه عوامل و نهادههای تولید به روال جدید و تدوین قوانین مترقی مهمی است که همت و عزم راسخ و یکپارچه کل مجموعه حاکمیتی را میطلبد. سپس برنامه ریزی کشت و کار کل کشور متناسب با شناخت استعداد اراضی هر منطقه ازطریق نقشه یا پهنه بندی های دیجیتالی رایانه ای، منطبق با برآورد نیازهای داخلی و صادراتی هر محصول، انجام و تشکلهای لازم بر ای جذب نیرویهای تحصیلکرده دانشگاهی با همه تخصصها شناسائی شده و سایر ملزومات از جمله سیستمهای هوشمند و دستگاههای مدرن و بتدریج بومی سازی شده در ایران فراهم شده، تا کنترل کلیه نهاده های لازم از حیث کمی و کیفی برای تولید از جمله کود و سم و سوخت و اب و عملیات کشاورزی بطور دقیق و صحیح تحت کنترل کاربران تشکلهای صنعتی کشاورزی قرار گیرد. بانک کشاورزی، تنها بانک تخصصی کشور در بخش کشاورزی و با شبکه متنوع و گسترده ای از مشتریان در سراسر کشور با برگزاری استارت آپهای فین تک و کشاورزی از ظرفیتهای جذاب موجود در استارت آپها و شرکتهای دانش بنیان باهدف خلق ارزش افزوده برای کلیه ذینفعان خود بهره برداری خواهد کرد.

دنياي اقتصاد – تبريز – رعنا نيكرفتار: مدیرعامل آب منطقهای آذربایجان شرقی با اعلام اینکه ذخیره مخازن سدهای استان اکنون به ۵۸ درصد حجم مخازن رسیده است، افزود: متوسط دما نسبت به پارسال ۱ تا ۵/ ۱ درجه سانتیگراد پایینتر است که بسیار کمک حال منابع آب خواهد بود. معمولا چون محصولات مون خاص و سفارشی بود ، فروختن اونها هم کار سختی نبود. همانطور در یک دهه اخیر پس از بازگشت اینجانب به ایران و مطرح کردن مقوله ” کشاورزی دقیق” در محافل علمی اغلب همکاران دانشگاهی، مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی و سایر مراکز بخشهای عمومی یا خصوصی طرحهای انتزاعی تحت عنوان توسعه کشاورزی دقیق و یا تهیه نقشه محصول و مونیتورینگ آن برحسب تغییر پذیری مکانی خاص در برخی استانهای نظیر شیراز، مشهد یا اصفهان اجرا نموده اند ولی به نتیجه خوبی که بخش کشاورزی ایران سنتی را متحول کند نرسیدند. اما این منطقه زرخیز از یک سو، با خشکسالی دست به گریبان است از سوی دیگر، بهدلیل واقع شدن در جلگه محل تلاقی رودخانههای هلیلرود و ملنتی همواره در معرض خطر سیلهای ویرانگر قراردارد. تایر های این تراکتور برجستگی بیشتری نسبت به سایر تراکتور ها دارد که باعث محکم شدن آن در سطح زمین میشود.

در این صورت با اطمینان بیشتری میتوانید در این مسیر حرکت کنید. در این همایش زمانی جانشین فرماندهی ناحیه مقاومت بسیج سپاه لامرد در سخنانی یکی از مأموریت های بسیج را ارتقاء و ایجادتفکر بسیجی بیان و گفت: حرکت بسیج در تمامی زمینه ها توسعه فرهنگ بسیجی و الگو سازی است و همواره تلاش کرده ایم بسیج بعنوان پشتیبان و حامی طرحهای اقتصاد مقاومتی باشد. به گزارش روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان لامرد در راستای تعامل سازده جهادکشاورزی و ناحیه مقاومت بسیج سپاه و نیز استفاده از ظرفیت نیروهای بسیج در بخش کشاورزی و همچنین در قالب فعالیت های کانون بسیج مهندسین کشاورزی و با حضور مدیر و کارشناسان جهادکشاورزی شهرستان ، جانشین فرماندهی ناحیه مقاومت بسیج سپاه لامرد و جمعی از پرسنل این ناحیه ، ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری ، دامپزشکی ، تعاونی روستایی ، تعاونی های تولید و کشاورزی ، کلینیک های گیاه پزشکی و بهره برداران ، کشاورزان و دامداران پیشرو، همایشی با عنوان بسیج و کشاورزی نوین در مدیریت جهادکشاورزی شهرستان لامرد برگزار شد. همایش بسیج و کشاورزی نوین با همکاری جهادکشاورزی و ناحیه مقاومت بسیج سپاه لامرد برگزار شد. ژنهایی که حساسیت و مقاومت گیاهان را نسبت به امراض و آفات کنترل میکنند در اولویت برنامههای اصلاح نباتات قرار دارند.

وقتی از مکانیزاسیون کشاورزی صحبت به میان می آید ، اکثرا به فکر کاربرد و استفاده از موتورهای احتراق داخلی و ماشین های مختلف کشاورزی در مزارع می افتند ، در حالی که مکانیزاسیون به معنی اعم، این نیست که حتما از موتور احتراق داخلی و یا از آخرین مدل های ماشین های کشاورزی استفاده شود. با این تعریف جایگزین کردن کارگر با ماشین و موتور یکی از روش ها محسوب می شود و استفاده از بذر اصلاح شده برای بدست آوردن عملکرد محصول بیشتر روشی دیگر، که هر دو بخشی از موضوع مکانیزاسیون هستند. یکی از معضلات کشور در راستای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی ، خرد بودن اراضی زراعی است که این امر سبب افزایش هزینه های عملیاتی ماشین های کشاورزی و افزایش هزینه های تولید محصول می گردد . مکانیزاسیون کشاورزی در ایران موضوعی است که طی سالهای گذشته یا بهتر بگوئیم از سال 1345 ، یعنی سالی که قرارداد بین ایران و جمهوری رومانی به منظور خرید تراکتور و بعضی ادوات کشاورزی منعقد شد و تعداد تراکتور از آن سال در کشور رو به فزونی گذاشت مورد بحث متخصصین فن بوده است. قبل از اینکه مکانیزاسیون کشاورزی را تعریف کنیم ، ابتدا لازم است موتور و ماشینرا از یکدیگر تشخیص داده و جدا کنیم.

رسانههای کشور ششم آذر ۱۴۰۰ به موضوع برگشت محصولات صادر شده کشاورزی پرداختند و اصولگرایان، اعتدالگرایان و اصلاحطلبان هر کدام گزارش، یادداشت و مصاحبههایی در این خصوص منتشر کردهاند که در ادامه بخشی از آنها رصد میشود. این نشریه بر اساس نامه شماره 3/7172 مورخ 1384/12/23 توسط کمسیون بررسی نشریات علمی کشور، به عنوان علمی- پژوهشی شناخته شده است و هرسال دو شماره از آن به وسیله انجمن علمی علوم ترویج و آموزش کشاورزی ایران چاپ و منتشر می شود. به گزارش گروه اقتصاد بینالملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، در گزارش جدید «فائو» مطالعه موردی از وضعیت کشاورزی ایران تحت عنوان «کشت ترکیبی برای افزایش بازدهی و پایداری محصولات در ایران» ارائه شده است. بر اساس این گزارش تولید شیر ایران در سال جاری ۰.۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش خواهد یافت و به ۷.۷۷۹ میلیون تن خواهد رسید. این امر یک کار فراگیر ملی وتحولی است که نیاز مبرم به همه عوامل سه قوه و شاید فتوای مقام معظم رهبری دارد تا بتوان کل مجموعه اراضی مستعد کشاورزی و منابع آبی را مثل ملی کردن اراضی منابع طبیعی و جنگلها تحت کنترل، حفاظت و نظارت دقیق قرار داده و سپس با جایگزینی اکثریتی نیروی انسانی موجود یعنی کشاورزان سنتی با نیروهای مختلف تحصیلکرده دانشگاهی با آموزشهای لازم کارورزی و کنترل کمی و کیفی سایر عوامل و نهادههای تولید، عملیات اجرائی اصلی را پس از اتمام 5-3 سال مطالعات پایلوتی بطور واقعی گسترش داد.

به علاوه کودهای شیمیایی از جنبههای مختلف به زیستبومها آسیب زده و سلامت انسان، حیوان و گیاه را نیز تحت تأثیر قرار میدهند. در آبهای حاوی فلور، کبر، برم، بیکربنات، سدیم، گاز کلر و کربنات باید یا آنها را حذف و یا آب را تا حدی رقیق کرد که غلظت این عناصر برای گیاه زیانآور نباشد. هیچ اصفهانیای به خواب هم نمیدید زایندهرود نباشد و گمان نمیرفت در شمال تالاب انزلی از بین برود و در جنوب هورالعظیم دود شود، انگار از اول نبودهاند؛ اما همه این اتفاقات افتاد و حالا پای حیات تمدن ایران در میان است؛ اما کشاورزی چقدر مقصر است و آیا باید کشاورزی را در فلات ایران رها کرد؟ ۴۷ درصد از زمین های این شهر دارای کاربری های متفاوت است، که از این میزان ۱۷درصد آن به جنگلها، ۱۲ درصد به پار ک ها، ۷ درصد به اراضی کشاورزی و ۷ درصد به دریاچه ها اختصاص دارد. به طور مثال یک گاوآهن را می توان به وسیله ی یک یا چند حیوان کار به حرکت درآورد و زمینی را شخم زد، گاوآهن در اینجا ماشین را تشکیل می دهد و حیوان یا حیواناتی که آن را می کشند در حکم موتور می باشند.

دمای مجاز را به این ترموستات اعلام نمایید تا چنانچه دما کمتر یا فراتر از آن شد، ترموستات به سرعت شرایط را به کمک هوش مصنوعی تشخیص داده و به طور خودکار دما را به حد مطلوب می رساند. هنگامی که سنسورها تغییراتی را حس نمایند، پس از ارزیابی، اقدامات اصلاحی و اطلاعرسانی برای حفظ شرایط مطلوب رشد گیاهان انجام میشود. سخن پایانی: انجام امر فوق و توسعه کشاورزی نوین الکترونیک در کنار توسعه سایر امور خدمانی مثل دولت الکترونیک و جلوگیری از توسعه صنایع کثیف و آلاینده محیظ زیست واجب تر و حیاتی تر است و اگر هر روز تاخیر و تعلل صورت گیرد موجب ضرر و زیانهای بسیار غیر قابل برگشتی است که حتی امروزه شاهد برخی از بحرانهای آن هستیم.

خیلی وقت قبل از ایجاد نظام مهندسی زنگهای خطر نادیده کرفتن بخش مهم اقتصادی کشاورزی بصدا در آمده بود، و اکثر سرمایه گذاریها اگر حبف و میل نمیشد صرف صنایع مونتاژی میکردید که امروزه سرنوشت اسف بار آنرا با همه حمایتهای دولت میبینیم، ولی با وجود آن این بخش روز بروز ضعیفتر و نحیفتر شده وامروزه تکه پاره شدن بخش مدیریت کلان کشاورزی همراه با آلودگیهای زیانبار اغلب محصولات کشاورزی، زمین یا خاکها تا عمق موثر، آبهای تحت الارضی و هوا و کل محیط زیست به حد بحران خط قرمز رسیده است ولی این ارگان و فصلنامه و انتشارات آن از ارائه کمترین راهکارهای اجرایی برای حل معضلات فوق عاجز است. ضیایی با اشاره به علت افزایش خرید گندم در کشور عنوان کرد: یکی از دلایل این موضوع افزایش تولید داخلی بیشتر است که با افزایش تولید در استانهای تولیدکننده، نیاز دیگر استانها بیشتر تامین میشود و دلیل دیگر این است که دولت نرخ را به موقع اعلام کرد و به دلیل اینکه نرخ خرید گندم به موقع اعلام شد، بر کاشت گندم اثرگذار بود. این امر بخصوص در مورد واردات اولیه تجهیزات مناسب هر منطقه از خارج و انعقاد قراردادهای اجرائی با برخی اشخاص حقیقی و حقوقی کشورهای پیشرفته غرب پس از اجرای توافقنامه برجام و رفع تحریمهای ایران امکانپذیر خواهد بود.

در اینمورد حاکمیت نظام و دولت میتواند در یک دوره کوتاه مدت با ایجاد تحول و شکل گیری آن پس از تدوین قوانین لازم نقش. دولت فعلا روی نانواییهایی که آرد دولتی دریافت میکنند متمرکز است و این طرح یک کار بسیار کارشناسی است که اگر به درستی اجرا شود، دولت واقعا یارانه آرد و نان را بصورت هدفمند به دست مردم برساند. برای نمونه، بالاترین و پیشرفته ترین علم و فن آوری که اینجانب در انگلستان و درشرایط سخت مطالعات کتابخانه ای و امور رایانهای پیچیده، کارگاهی، آزمایشگاهی و مزرعهای فراگرفتم، ولی علیرغم اطلاع رسانیهای علمی پژوهشی درکنگرههای ملی و بینالمللی یا ارائه طرحهای مدون ملی به هیچ عنوان مورد توجه هیچ مقام مسئولی قرار نگرفت ونهایتا با بازنشستگی زودرس خانه نشین گردیدم در حالی که سه فرزند دیگرم با تحصیلات کارشناسی ارشد از دانشکاههای برتر مثل تهران نیز نتوانستند بکلرتخصصی خود اشیتغال یابند. در مجموع راهکار مهم و اصلی فقط در گرو تغییر زیرساختهای سنتی و آمادهسازی بستر مناسب فراگیر ملی برای ورود به عرصه یکپارچه به عصر”اتوماسیون و هوشمندسازی” است که شاید بتوان آنرا به کشاورزی الکترونیک نیز خطاب کرد که باید جزئیات کارشناسی شده آن مدون و بر اساس اعمال تغییرات مهم در قوانین فعلی وتدوین مقررات اجرائی جدید لازم الاجرا کل زیرمجموعههای بخش کشاورزی و محیط زیست شامل اراضی بایر، مراتع و جنگلها و حتی آب و هوا را برای ایجاد “هوای پاک، زمین پاک و آب پاک و نهایتا محیط زیست پاک” در کنترل مجموعههای هوشمندی در آورد.

در زمستان سال ١٣٩٨ هزینه یکبار شخم یک هکتار زمین زراعی آبی با تراکتور در کل کشور ٢٤٠١٦٩٧ ریال بوده است. طبق گزارش Machina Research، در سال 2014 تنها 13 میلیون دستگاه کشاورزی به اینترنت متصل شده بودند اما انتظار می رود تا سال 2024 به تعداد 225 میلیون دستگاه برسد. به گزارش ایرنا، در این سفر دو روزه که تا بامداد شنبه ادامه یافت علاوه بر کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، سیروس وطنخواه مقدم رییس مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، امید گیلان پور، معاون وزیر توسعه تجارت، مهدی برومندی، معاون وزیر امور باغبانی، کامبیز بازرگان، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، علیصفر مکنالی، رئیس سازمان دامپزشکی، علیمراد سرافرازی، رئیس روابط عمومی و مرکز امور بینالملل این وزارتخانه نیز حضور داشتند.

او گفت: ما با جامعه چهار میلیون نفری کشاورزان روبهرو هستیم و استفاده بهینه از سموم از طریق آموزش کشاورزان و قراردادی شدن تولید محصولات کشاورزی سایت agriculture-na تحقق مییابد. بحث گواهی سلامت بر عهده سازمان غذا و دارو است که وزارت بهداشت و درمان در باقیمانده سموم و فلزات و آلاینده ها و باقیمانده نیترات به صورت تصادفی در پایانه ها انجام می شود. تداوم چنین روندی در کنار شرایط کنونی کشور که فشارهای سیاسی مانع ورود محصولات مختلف از جمله کشاورزی گشته، وضعیت را بغرنجتر کرده و اهمیت خودکفایی در محصولات کشاورزی را بیشتر نشان میدهد. این مقام بلند پایه برزیل با اشاره به اینکه در حال حاضر کشور برزیل مقادیری کود شیمیایی اوره از ایران خریداری می کند که برای بخش کشاورزی اهمیت دارد، اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم علاوه بر افزایش حجم خرید این کود محصولاتی مانند پسته، بادام و زعفران نیز از ایران وارد کنیم. از همین رو، با توجه به اهمیت راه اندازی گلخانه های مدرن کشاورزی در ایران، و لزوم آشنایی بیشتر شرکتهای ایرانی با جدیدترین تکنولوژی های این حوزه، مرکز همکاریهای اقتصادی- تجاری ایران و اروپا (IEBC) با برنامه ریزی یک تور کشاورزی 8 روزه در آلمان و اسپانیا، همزمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی تخصصی Fruit Logistica، فرصتی را برای مدیران شرکت های ایرانی این حوزه از صنعت کشاورزی فراهم آورده تا ضمن حضور در این رویداد مهم، با شرکتهای فعال بین المللی دیدار و با آخرین فناوری ها و فعالیتهای این حوزه آشنا شوند.

در این صورت پاسخ می تواند در هزینه خلاصه شود، اگر داده های موجود در خاک در اختیار شرکت ها قرار بگیرد کشاورزان باید برای دسترسی به آن داده ها، هزینه پرداخت کنند که این به نفع شرکت ها تمام می شود. بیشتر ماشینها و ادوات کشاورزی موجود در کشور متناسب با اندازه زمین های کشاورزی نمی باشند . بخش دیگری از این تور به بازدید از گلخانه های بزرگ کشاورزی در کشور اسپانیا اختصاص یافته است تا تجربه منحصر بفردی از چنین مجموعه هایی را پیش روی شرکتهای ایرانی قرار دهد. هدف اصلاحگر نبات نباید در توسعه روشهای معمول کشت نباتات اصلاحی منحصر گردد بلکه بایستی همواره در جستجوی ترکیبات نو از ژنوتیپهای مطلوب باشد. با وجود این با جمع آوری و مهار نمودن آبهای سطحی، جلوگیری از تبخیر غیر مجاز، از بین بردن منابع ضایعات مصرف و آلودگی یا عدم پیوستن یه منابع آبهای شور دریاو صرفه جوئی موثر با تغییر سیسم مصرف هوشمند آب نه تنها در کشاورزی و صنعت بلکه در مصارف خانگی میتوان براحتی تا 50 درصد به سطح زیر کشت اضافه نمود. دقیقا صحیح است که کلاً کشور ایران اغلب در حوزه مناطق خشک و نیمه خشک قرار گرفته و متوسط بارندگی آن از 250 میلی متر عرفا بیشتر نیست، ولی کل منابع آبی کشور نه تنها در طول سه دهه گذشته با مصارف غیرعرف و بیرویه در حیطه کشاورزی، صنعت یا خانگی با بیش از دوبرابر شدن جمعیت کشور با تلفات تبخیری و ضایعات فراوان از طریق صنایع آلوده و کثیف بلامصرف شده بلکه بیشتر منابع زیرزمینی یا سطحی جریانهای رودخانهای مثل زاینده رود و حتی دریاچه های مهمی مانند ارومیه بدلیل سوء مدیریت در توسعه سدهای غیر عرف، یا خشک شده و یا آلودگی شدید پیدا نموده وبسیاری از آبهای شیرین نیز یا به آبهای شور دریا ملحق شده که میتواند برگشت شده و یا حتی در سطح دریاچه های پشت سدها تبخیر میشود.