اخبار

10 مورد از بهترین و پرسودترین محصولات گلخانهای در سال 1400 مجله خبری کشاورزی

نورانی ضمن تشریح چالشهای پیشروی صادرکنندگان و مشکلاتی که همچنان در داخل کشور با آنها دست به گریبان هستند، کشورهای حوزه خلیج فارس و CIS را به عنوان خریداران اصلی محصولات کشاورزی از ایران معرفی کرد و افزود: پیمانسپاری ارزی به یکی از ایستهای صادرات محصولات کشاورزی تبدیل شده است چراکه صادرکنندگان باید تعهدات ارزی بدهند، اما از سوی دیگر مسیر آزادی برای واردات ارز در شرایط تحریم وجود ندارد. استان یزد در تولید روناس رتبه نخست، محصولات گلخانهای رتبه دوم، پسته رتبه سوم، زردآلو رتبه چهارم، انار رتبه پنجم، زعفران رتبه ششم، خرما رتبه هشتم و زیتون رتبه نهم کشور را داراست که کسب این جایگاه برای استانی که در کانون کویر مرکزی ایران قرار دارد و از نظر میزان بارش در رتبه آخر یا یکی مانده به آخر کشور قرار میگیرد، مبین بهرهوری قابل توجه فعالان حوزه کشاورزی استان است .

در کشور ما میانگین مصرف سموم به دلیل بالا بودن قیمت ها و عدم آگاهی کشاورزان خرده پا در استفاده به موقع آفات و بیماری ها پایین است. پایین بودن سرانه زمین و عدم استقرار نظام بهره برداری مناسب: کاهش سرانه اراضی به ازای هر بهره بردار نشان از تراکم زیاد نیروی کار در اراضی کشاورزی است که با افزایش بهره وری اراضی منافات دارد. در این سلسه مطالب آموزشی با عنوان «مدیریت تولید در گلخانه» که در حال مطالعه بخش اول آن هستید، سعی می شود در هر بخش، مسائل و مشکلات موجود در گلخانه ها به صورت عملی مورد بحث قرار گیرد. چون محصولات گلخانه ای ما با کیفیت است به قیمت بالاتری می فروشیم. دریافت وام احداث گلخانه، شرایط ویژه ای داردکه در این مطلب یک به یک مراحل اخذ آن، شرح داده شده اند.

هدف تحقیق، پاسخ به این پرسش اساسی است که با توجه به شرایط خاص زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی حاکم بر کشور، در برنامه­های توسعه پنج ساله به مثابه بالادست­ترین سند هدایت کننده جریان توسعه، به چه میزان بر رویکرد توسعه پایدار کشاورزی به عنوان رهیافتی نو و کارآمد در برنامه­ریزی کشاورزی و روستایی کشور توجه و تاکید شده است؟ با اصلاحات ارضی در کشور بیشتر زمینها دارای سند تک برگ یا سند مادر شدند. وی تصریح کرد، این طرح به طرف روس پیشنهاد شد که برای بررسی در دستور کار آنها قرار گرفت که در صورت تصویب ضمن فراهم شدن فرصت های شغلی و ارزش افزوده بالا برای هر دو کشور تا حد زیادی قیمت گوشت نیز کاهش خواهد یافت.

کاظم خاوازی وزیر جهادکشاورزی ایران نخستین دیدار خود را با دیمیتری پاتروشف همتای روسی انجام داد. « کاظم خاوازی» عصر یکشنبه در دیدار با «نیکلا سلاکوویچ» وزیر امور خارجه صربستان در محل وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما در بخش کشاورزی ارتباط بسیار خوبی با کشورهای شرق اروپا داشته ایم افزود: کشور های حوزه بالکان به ویژه صربستان از پیشرفت خوبی برخوردار هستند و ایران ارتباطات خوبی در بخش کشاورزی با این کشور ها دارد، از این رو روابط ایران و صربستان در بخش های مختلف در حال توسعه است. کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه نیز در همه مذاکرات و بازدیدهای هیات ایرانی با طرف روس حضور داشت.

در این رابطه تقریبا برای تمام کالاهایی که چشمانداز آنها در این گزارش پوشش داده شده، پیشبینی شده است قیمت آنها طی یک دهه آینده زیر یا در سطح فعلی باقی بماند. به گفته او؛ تولید محصول در برزیل در حالی ۴۰۰ درصد افزایش پیدا کرده که سطح زیر کشت فقط ۴۰ درصد بیشتر شده است. تولید گوجه فرنگی ایران نیز بالغ بر ۵.۷ میلیون تن در سال است که این رقم تنها از تولید شش کشور در جهان کمتر است. رتبه هفتمی تولید پیاز و گوجه فرنگی نیز مربوط به ایران است. شما می توانید برای هر کدام از نهال ها یا بذر ها یک گلدان تهیه نمایید و آنها را درون گلدان بکارید ولی این گزینه فقط در مورد گل های زینتی و کاکتوس ها به صرفه خواهد بود، اگر محصول شما مثلا خیار یا گوجه می باشد بهتر است آنها را در خاک بکارید. وزیر کشاورزی ایران با بیان اینکه در برخی از محصولات ما ذاتا وارد کننده آنها هستیم تصریح کرد: چون ما در یک کشور خشک و نیمه خشک قرار داریم و ناچاریم برخی از محصولات مثل دانه ذرت که گیاهی تابستانی و آب ور هست وارد کنیم تا بتوانیم صنایع تولید پروتتئین را به گردش در بیاوریم و از طرفی روسیه از نظر دانه های روغنی غنی است.

دانشمندان همچنین درحال آزمایش محصولات زراعی خاصی هستند که ارزش کشت در زمینهای کمآب را داشته باشند، گیاهانی نظیر کینوآ و درخت گز روغنی. وی تصریح کرد: دریای خزر برای همه پنچ کشور مرتبط ارزش دارد و لازم است که برای حفظ گونه های آبزیان این دریا برای همه و نسل های آینده تلاش مشترک و همگانی شود. از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۷، یک سرمایه گذاری مشترک برای تولید تراکتورهای تاجایران( TajIron) در تاجیکستان فعالیت می کرد. تولید گلابی ایران نیز ۱۲۵ هزار تن در سال بوده است. خاوازی اظهار کرد: روسیه ظرفیت های خوبی در بحث آرد، فراورده های جانبی گندم و خوراک دام دارد و از طرفی ظرفیت کارخانجات خوراک دام ایران حدود ۲۷ میلیون تن است که بخش زیادی از آن خالی است و اگر این کار توسط بخش خصوصی شکل بگیرد و دولتها نقش حاکمیتی خودشان را خوب بازی کنند اتفاقات خوبی هم برای روسیه هم کشاورزی ایران اتفاق خواهد افتاد و حجم مبادلات دو طرف بسیار افزایش پیدا خواهد کرد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه حمایت از بهره برداران در این زمینه قطعی و حتمی است و در این رابطه دولت تسهیلات خوبی را اختصاص داده است افزود: امسال ۹۵۰ میلیارد ریال تسهیلات یارانهای در زمینه توسعه کشت گلخانهای به خراسان رضوی تخصیص یافته است که توصیه میشود صاحبان چاههای کشاورزی و منابع آب به ویژه در دشتهای مشهد، چناران، فریمان، تربت جام، نیشابور، فیروزه، تربت حیدریه و سبزوار از این تسهیلات استفاده کنند.

در این دیدار محسن نقاشی دبیر فدراسیون تشکلهای صنایع غذایی و کشاورزی گفت: مطالبی در مورد شعار سال طرحی ارایه شد که با توجه به آنکه آقای مجابی شخصی عملیاتی و فرهیخته میباشند قطعاً در این راستا بهزودی نتایج مطلوبی در جهت شعار سال این طرح عظیم و ملی بهصورت سایت agriculture-na … عواملی ازجمله باران و برف، سرعت و جهت باد، سطح رطوبت، میزان و نوع پوشش ابرها در آسمان، درجه حرارت، مناطق کمفشار و گردبادها، و تغییرات ناگهانی فاجعهبار مانند مه، یخبندان، تگرگ، رگبار و رعدوبرق میتوانند تأثیر شگفتانگیزی در کشاورزی ایجاد کنند. وی ادامه داد: با تغییر این پروتکل ها که براساس استاندارد کنوانسیون بین المللی حفظ نباتات است، در واقع بهجای پایش و رصد محصول، کشورها تلاش دارند بسترهای تولید، فراوری و بخش بسته بندی و صادرات را رصد کنند که طرف روسی اعلام کرد تا ما ندانیم که ردیابی این محصولات از کدام مزرعه و گلخانه است اجازه ورود محصول به روسیه را نمی دهیم. گلخانه ها یک راه حل عالی برای تولید کنندگان ارگانیک هستند. به گزارش خبرگزای صدا و سیما ، سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی در جدیدترین گزارش خود موسوم به چشم انداز غذایی جهان پیش بینی کرد تولید غلات ایران در سال زراعی جاری با رشد قابل توجه ۳۴ درصدی نسبت به سال قبل مواجه شود.

وی با اشاره به تولید کلزا در خوزستان افزود: استان خوزستان امسال برای دومین سال متوالی با تولید ۷۹ هزار تن کلزا مقام نخست تولید این محصول را در کشور به دست آورد. روسیه با تولید ۳۳.۹ میلیون تن شکر بزرگترین تولیدکننده شکر جهان بوده و آمریکا و آلمان در رتبههای دوم و سوم از این نظر قرار گرفتهاند. چین با تولید ۱۴.۷ میلیون تن انگور رتبه نخست تولید این محصول را داشته و ایتالیا و اسپانیا در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتهاند. فائو میزان تولید هندوانه در ایران را ۲.۷ میلیون تن اعلام کرده است. وی با بیان اینکه صدها موسسه آموزشی در روسیه در زمینه فعالیتهای تحقیقاتی کشاورزی فعالیت دارند تصریح کرد ایجاد زمینه همکاری با ایران میتواند منجر به بهبود فعالیت های مثمر ثمر شود. وزیر جهاد کشاورزی کشورمان نیز گفت : جهاد کشاورزی ایران یک تفاهمنامه با موسسه آموزشی کشاورزی سن پترزبورگ دارد و برای انعقاد همکاری با این دانشگاه نیز آمادگی داریم و زمینه برای انعقاد همکاری یک قرارداد همکاری کاملا فراهم است. در این نشست که کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه و معاونان وزارتخانه های کشاورزی نیز دو کشور حضور داشتند دو وزیر آمادگی کشور متبوع خود را برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف کشاورزی اعلام کردند.

وی گفت : خوزستان در تولید ۱۰ محصول مقام نخست را در میان استانهای کشور دارد و در چند محصول دیگر نیز مقاوم دوم و سوم تولید را دارد و اکنون با کم آبی مواجه است که براساس اعلام سازمان آب و برق و سازمان هواشناسی با خشکسالی بی سابقهای در ۵۰ سال اخیر مواجه هستیم. ایران به طور سنتی در رتبه اول یا دوم تولید پسته جهان قرار داشته است اما به دلیل خشکسالی در سال ۲۰۲۰ با کاهش شدید تولید مواجه شد. در میان سه محصولی که ما بررسی کرده ایم، جو بیشترین رشد تولید و ذرت بیشترین رشد مصرف را خواهد داشت. علی الخصوص الان که نمی توان امیدی به ارز های نفتی و صنایع بزرگ داشت زیرا نسبت به سالیان گذشته کاهش چشمگیری را تجربه کرده و به همین دلیل باید برای کسب درامد بالاتر و تامین ارز به پتانسیل های کشور توجه کنیم.

وی با بیان اینکه هدف از سفر به کشور ایران این است که بتوانیم روابط دو جانبه بین دو کشور در زمینه کشاورزی را افزایش دهیم، اظهار کرد: برخلاف شرایطی که در دنیا وجود دارد، تمام دنیا باید کمک کنند تا مواد غذایی با کیفیت و قیمت مناسب به جهان عرضه شود. رسول رضایی، فعال کشاورزی در این باره به خبرنگار ایمنا میگوید: با ایجاد حساسیت بین کشورهای مختلف نسبت به محصولات کشاورزی ایران، مسئله استفاده از سم و کود غیراستاندارد مشخص شد؛ وگرنه سالهاست که همین سموم و کودها برای کشت محصولات استفاده میشود و سالهاست که مردم همین محصولات را خریداری کرده و بیماریهای مختلفی را از این طریق وارد بدن خود کردهاند! هند با تولید ۲۶.۷ میلیون تن پیاز بزرگترین تولیدکننده این محصول در جهان محسوب میشود. تولید سیبزمینی ایران ۴.۴۷ میلیون تن در سال اعلام شده است. چین و آمریکا در رتبههای دوم و سوم قرار دارند. آمریکا و کنیا نیز رتبههای دوم و سوم را در تولید این محصول به خود اختصاص دادهاند. در این نوع کشت با کاهش هزینه ها، بهره وری و تولید افزایش می یابد و همچنین محصول از خسارات بلایای طبیعی مصون می ماند.

وی گفت: پیشنهاد ایران این است که با رهاسازی بچه ماهی و همچنین کاهش صید در ابن پروژه مشترک برای حافظت از گونه های با ارزش آبزیان در دریای خزر همکاری کنیم. خاک حاصلخیز زمین زراعی، به دلیل آبیاری زیاد در معرض خطر نابودی قرار می گیرد. شافعی تصریح کرد: یکی از مسائلی که توسط تشکل اقتصادی ایران بررسی میشود، کشت فراسرزمینی، یعنی استفاده از آب و خاک کشورهای دیگر مثل آرژانتین است. کشاورزی در هلند از دیرباز بهعنوان بخش اصلی فعالیت اقتصادی نقش ایفا کرده، بهطوری که این کشور پس از آمریکا در رده دوم صادرکنندگان محصولات کشاورزی است. در ابتدای این دیدار، شافعی با اشاره به موقعیت و ظرفیت اقتصادی آرژانتین، گفت: کشور آرژانتین، کشور بزرگ و پهناور است با مجموعهای از تنوع در حوزه کشاورزی و صنعتی که برای بسیاری از کشورهای دنیا مورد توجه جدی است. از این رو کشاورز با ناآگاهی از سمومی استفاده کرده که جزو سمهای استاندارد دنیا نیست. وی با بیان اینکه کشور برزیل از معدود کشورهای دنیاست که سه بار در سال کشت محصولات کشاورزی دارد، افزود: کشاورزی ما با کمک علم و به همراه ۲ هزار استارتاپی که در این زمینه وجود دارد ظرفیت این را دارد که به تمام دنیا به صورت پایدار مواد غذایی صادر کند.

وی افزود در مذاکرات با وزیر کشاورزی روسیه قرار شد در باره موضوعات مختلف کشاورزی تفاهماتی در زمینه های همکاری های دو جانبه انجام شود و ازیک هیات مجرب روسی برای بررسی ظرفیت های کشاورزی و شیلات برای بررسی ظرفیت های ایران دعوت به عمل می آوریم. وی همچنین در باره کشت فراسرزمینی گفت که یکی از مهمترین اولویت های ما در بحث غلات کشت فراسرزمینی است و افراد و شرکت هایی که در قالب کشت فراسرزمینی کالا وارد کنند از نظر تسهیلات در اولویت قرار خواهند گرفت. وقتی سفری شش ماهه را برای بازدید از مزارع در سرتاسر جهان برای تحقیق در مورد کتاب آیندهام با عنوان «رشد انقلاب: بازگرداندن خاک ما به زندگی» آغاز کردم، کشاورزان مبتکری که با آنها ملاقات کردم به من نشان دادند که شیوههای کشاورزی احیاکننده میتوانند کشاورزی جهان را احیا کنند.

وزیر کشاورزی برزیل با استناد به آمار سازمان خواربار جهانی (فائو) تاکید کرد: تا سال ۲۰۵۰ درخواست برای مواد غذایی تا ۶۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد و کشورهای ارائه کننده مواد غذایی باید در این زمینه پیشرفت کنند و به روشهای جدید برای کشت و برداشت در این حوزه دست یابند. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «محمدرضا کریمزاده» مدیرکل دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص این دیدار اظهار داشت: در این دیدار ظرفیتهای بالای دو کشور در توسعه روابط تجاری بهویژه در حوزه کشاورزی مطرح و بر اهمیت همکاری سازمانهای قرنطینه دو کشور به منظور تعمیق همکاریهای کشاورزی تاکید شد. منظور از کیفیت آب ، مطلوب بودن آن برای مصرف است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص این ارقام علوفه و نحوه کشت آن، اینجا کلیک کنید. به گزارش روز سه شنبه ایرنا، رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: با توجه به مسائل پیش آمده درخصوص برگشت محصولات کشاورزی از برخی کشورها، بهتازگی سامانه ای راه اندازی شده که همه تولیدکنندگان و صادرکنندگان بخش کشاورزی در آن شناسهدار می شوند. خاوازی گفت: واحدهای تحقیقاتی جمهوری اسلامی ایران برای ارزیابی وضعیت ذخایر خزر آمادگی دارند و لازم است تفاهمنامه ای برای پایش ذخایر و بحث آلاینده های خزر بین دو طرف و همه کشورهای حوزه خزر منعقد شود. وی در باره نتایج مذاکرات خود با مقامات حوزه کشاورزی گفت که روسیه یکی از کشورهای غنی در مورد تولید غلات است و ما پیشنهاد دادیم که ایران به عنوان کانون منطقه ای توزیع غلات روسیه باشد. به گفته رییس سازمان حفظ نباتات کشور، فلفل دلمه ای دارای یک طول دوره رویش تا برداشت چهار ماهه دارد که فلفل تولید شده و برداشت شده و در محل نگهداری، سورت و بسته بندی قرار میگیرد و دیگر ما به بستر تولید دسترسی نداریم. رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: در کشور ما میانگین مصرف سم در هر هکتار چهار دهم کیلوگرم (۴۰۰ گرم) است در حالی که میانگین مصرف سم دنیا ۱.۷ کیلوگرم است که این آمار ما بر اساس سمی که از طریق سازمان حفظ نباتات و فروشگاهی سموم براساس سطح زیرکشت و محصول تولیدی مورد مصرف قرار می گیرد محاسبه می شود.

قسمت دیگری از این یارانهها نیز صرف امور تولیدی میشود که شامل سیاست خرید تضمینی محصولات، کمکهای بلاعوض، جبران خسارت به محصولات کشاورزی و دامی، بیمه محصولات کشاورزی و کمکهای غیرنقدی برای حمایت از تولید میشود. خاوازی وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی گفت: ایران و روسیه در زمینه کشاورزی قابلیت های فراوانی دارند که در صورت هماهنگی و حمایت های لازم می تواند برای هر دو طرف یک فرصت «برد برد» باشد. شد با توجه به بارش های اخیر، دریافت حق آبه ایران هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود. همچنین میتوان میزان برداشت آن محصول را نیز تعیین نمود. استان اصفهان با وجود ۵۶۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی در سالهای اخیر برای سازگاری با شرایط کم آبی الگوهای کشت و برنامههای جدیدی را در دستور کار قرار داده است که از جمله آنها میتوان به توسعه گلخانهها در مساحت ۲۰۵۰ هکتار با تولید سالانه ۳۰۲ هزار تن محصول و اجرای روشهای نوین آبیاری در سطح ۱۲۳ هزار هکتار اشاره کرد. ترزا کریستینا شامگاه پنجشنبه در نشست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس در شیراز افزود: ما می خواهیم ضمن صادرات به ایران، واردات از این کشور را افزایش دهیم و به تبادلات اقتصادی برابری برسیم.