اخبار

2- سیستم آبرسانی قطرهای تهیه کنید مجله خبری کشاورزی

امروزه با توجه به مقیاس رشد جمعیت جهانی، بهویژه در کشورهای در حال توسعه، افزایش تقاضای جهانی برای محصولات کشاورزی، محدود بودن زمینهای کشاورزی قابل کشت، تغییرات آب و هوایی سایت agriculture-na و… در عین حال که با این تغییرات سازگار می شوند، کشاورزان همچنین باید از طریق استفاده از روشهای هوشمندسازی آب و هوا – که یک تجربهی یادگیری جدید برای بسیاری از کشاورزان است – به کاهش انتشار گازهای گلخانهای که توسط کشاورزان کمک کنند. به همین دلیل دنیا چاره ای جز استفاده از کشاورزی مدرن ندارد و باید با کمک فناوری؛ روش های مدرن تری را برای تامین غذای مردم پیدا کند. و بدون استفاده از ماشین های سنگین می تواند کار ما را هر زمان که نیاز باشد راه بیندازد.

سید سیف الله علی نیا با بیان این که قیمت هر گونی خالی برای شالی امسال ازیکهزار تومان سال ۱۳۹۹ ، پارسال به ۲هزار تومان و امسال به حدود پنج هزار تومان رسیده است ،افزود: کشاورز باید برای هر هکتار شالی طارم محلی ۹۰ کیسه به ارزش ۴۵۰هزار تومان تهیه کند. نخست اینکه کشاروزی ما به یک بلا به نام خردهمالکی دچار است و علت اصلی آن هم نظام ارث و میراثی است که در کشور ما وجود دارد که باید برای آن برنامهریزی شود همچنین کشورهای توسعه یافته برای رفع این مشکلات از تعاونیهای کثیرالعضو در فعالیتهای کشاورزی و صنایع تبدیلی آن استفاده میکنند اما متأسفانه این روش در ایران اجرایی نمیشود و تعداد کمی از این شرکتها توانستهاند به سوددهی برسند و فعالیت آنها اقتصادی باشد. به گزارش خبرنگار ایرنا ،صدور فاکتور پرداخت کارمزد شالیکوبی در حالی سبب شوکه شدن شالیکاران مازندران شده است که کشاورزان امسال هزینه سنگینی را به خاطر افزایش بی رویه قیمت انواع نهاده های کشاورزی از جمله کود ، سم ، قطعات یدکی ماشین آلات ، پلاستیک و همچنین دستمزد کارگران متقبل شدند. هوای بی ثبات و حوادث ناگوار – مانند سیل و خشکسالی – فصول رشد را تغییر میدهند، دسترسی به آب را محدود میکنند، باعث رشد علفهای هرز میشوند، باعث رشد آفات و قارچها میشوند و میتوانند بهرهوری محصولات را کاهش دهند.

افزایش جمعیت جهان و رشد مصرف، اهمیت کشاورزی در دهههای اخیر را بالا برده و باعث شده تا کشورها برای تامین امنیت غذایی خود، برنامه ریزی در حوزه اشتغال و کسب درآمد و رونق اقتصادی به فکر استفاده از یافتههای علمی و تحقیقاتی و استفاده از فناوری در بخش کشاورزی باشند که موجب میشود تا بهره وری در این بخش ارتقا پیدا کرده و تولید محصولات به شکل جهشی افزایش پیدا کند. و پهپادها، تصاویر ماهواره­ای و تکنولوژی­ های سنجش از دور استفاده می کنند که باعث افزایش بهره وری در کشاورزی می شود. فناوری در کشاورزی نوین در فرآیند تولید یک محصول می تواند باعث جلوگیری از ضرر، افزایش بهره وری، تنوع و ارزش کالا شود. سودآورترین محصول گلخانه ای در دنیا سبزیجات است که دیگر نیازی به توضیح ندارد که چرا سودآور است. امروزه تجهیزات مزرعه بیشتری با سنسورهای هوشمند در دسترس است که می توانند همه چیز را از سلامت محصولات گرفته تا سطح نیتروژن ضروری در آب بخوانند.

وی بهبود کیفیت تولید محصولات گلخانهای را مزیتی در مقایسه با دیگر روشها برشمرد و اظهارداشت: درصد بالایی از محصولاتی که به صورت گلخانهای کشت میشوند از کیفیت بالاتری برخوردارند زیرا شرایط کنترل تا برداشت بخوبی و بهتر انجام میشود و مصرفکنندگان با خیال آسودهتر از آنها استفاده میکنند. وی کارمزد حدود هشت میلیون تومانی واحد های شالی کوبی برای تبدیل محصول یک هکتار را بسیار بالا و سنکین توصیف کرد و ادامه داد: در این شرایط کشاورز باید محصولش را ۱۵۰ هزار تومان بفروشد ، قیمتی که با توجه به هزینه تولید و گرانی های دیگر اقلام مصرفی ،حق شالیکاران برای امر و معاش یکساله شان است . درخصوص قیمت تخممرغ می توان گفت محصول ارگانیک در حدود ٥٨ درصد، گران تر از تخم مرغ معمولی است. مدیر امور زراعت جهادکشاورزی استان، اذعان داشت: بر اساس ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی سهم ابلاغی آذربایجانشرقی در این طرح ۳۵۲ هزار هکتار است که اقدامات لازم برای اجرای طرح با پیشرفت ۸۷ درصدی در ۳۰۶ هزار هکتار از اراضی استان انجام شده و ۲۱۱ هزار هکتار از این ۳۰۶ هزار هکتار نیز از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی و تخفیف در نظر گرفته شده با پشتیبانی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تحت پوشش بیمه قرار گرفته که حدود ۶۸ درصد اراضی را شامل می شود و از این نظر نیز در سطح کشور رتبه نخست را داریم.

رحیمزاده گفت: در قالب طرح جهش تولید در دیم.زارها ۱۵۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض در بحث بیمه محصولات و ۳۰ میلیارد تومان نیز اعتبار توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و با همکاری بانک ملی به عنوان تسهیلات چهار درصدی برای نوسازی تجهیزات کشاورزی در نظر گرفته شده که بر این اساس در آذربایجانشرقی پرونده ۴۲۸ دستگاه برای دریافت تسهیلات خرید معرفی شدهاند و در آینده نیز توزیع بذر آغشته به کود برای تسهیل روند کاشت اجرایی میشود و در نتیجه این اقدامات سال گذشته محصول کلزای کشت شده در دو هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی دیم استان با قیمتی ۹ درصد بالاتر از نرخ معمول به یک شرکت صنایع غذایی در تهران فروخته شد و امسال نیز در حال انعقاد قراردادهای مشابه هستیم و از کشاورزان دیم کار استان نیز انتظار داریم برای تقویت تولید خود و انتفاع بیشتر از این بخش، به مراکز جهاد کشاورزی در شهرستان ها و بخش ها مراجعه از ظرفیت هایی مانند ۴۲۵ کارشناس فعال در طرح جهش تولید دیمزارها بهره مند شوند. این مفهموم وقتی جدی ترمی شود که کشور امارات متحده عربی در سال هزینه های سر سام آوری برای واردات محصولات کشاورزی می کرد و نتیجه آن باعث دور رفت محصول و صرف هزینه های گزاف حمل و نقل می شد.

این وسیله، یک ماشین رایج در میان ادوات کشاورزی مدرن به شمار می آید و برای کاربردهای کشاورزی نظیر حمل و نقل سبزیجات به بازار طراحی شده است. حمل آسانی دارد و به راحتی حمل میشود. مثلاً سنسورهایی که در رباتهای آبیاری به کار میرود از نوع سنسورهایی هستند که در زمین زراعی حرکت میکنند و هر در هر جایی که گیاه روییده باشد؛ آبیاری انجام میشود. در آینده و در یک مزرعه تماما دیجیتال، احتمالا هر بوته آدرس دیجیتال و آیپی اختصاصی خودش را خواهد داشت و با سایر گیاهان در ارتباط بوده و اطلاعاتش را با آنها به اشتراک میگذارد! این تحولات باعث شده مفاهیم جدیدی در این عرصه شکل گیرد مثل کشاورزی دقیق، کشاورزی دیجیتال و کشاورزی هوشمند.

در واقع قدرت و اندازه آن باعث می شود. سنسورهای مختلفی برای اندازه گیری پارامترهای محیطی با توجه به نیازهای مختلف محصول شما وجود دارند. و اندازه ای بزرگتر داشته. شرکت توسعه کشاورزی مدرن برزگر بابیش از دو دهه سابقه در زمینه ارایه ماشین آلات کشاورزی اعم از تولید و فروش ،بازرگانی و خدمات پس از فروش ، سرویس ادوات و ماشین آلات کشاورزی در استان قزوین فعالیت خود را آغاز نموده و همواره براین بوده تا با تکیه بر تجربه و دانش مجموعه خود نیاز کشاورزان را در حد توان براورده نماید و تاکنون سهم عمده ای را در توسعه مکانیزاسیون استان ایفا نموده این مجموعه علاوه بر تولید با واردات مواد اولیه خطوط تولید خود و در کنارآن ادوات زراعی و باغبانی نهایت تلاش خود را در تامین ادوات مورد نیاز کشاورزان داشته است .

مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا هم نشان می دهد که بیش از ۹۰ درصد از شالیکاران حوزه دشت هراز که تاکنون محصول کشت نخست برنج را جمع آوری کرده اند به دنبال کشت دوم به روش نشاء مجدد و یا پرورش ساقه یا دونوچ هستند. تولیدکنندگان محصولات گلخانه در استان هرمزگان، روند پیچیده و معطلی در دریافت تسهیلات کمبهره، قطع آب و برق، مشکلات در زمینه صادرات و هدر رفت محصول و همچنین ناچاری از عرضه محصول با قیمت بالاتر از کشت روباز را ازجمله مشکلات خود عنوان میکنند. یکی از شالیکاران بخش لاله آباد بابل با بیان این که پارسال برنج طارم کیفی خود را حدود ۳۵هزار تومان فروختم اما همین برنج در بازار کشور تا ۱۴۰ هزار تومان هم خرید و فروش شد ، گفت: امسال قیمت برنج با توجه به هزینه های چند برابری نهاده های کشاورزی و دیگر اقلام مصرفی خانواده ها ، باید تا ۱۵۰ هزار تومان شود، قیمتی که برای مصرف کنندگان بسیار بالا است ، اما باید به خاطر داشته باشیم که با توجه به این که تنها راه درآمد کشاورزان از محل فروش محصولشان است و ارزش که زمین ها پیدا کرده است ،باید قیمت برنج نیز به این رقم برسد . مدیر می تواند از راه دور تجهیزات را از طریق سوکت متصل خاموش کند تا از وضعیت آبیاری بیش از حد جلوگیری شود..

در سال جهش تولید، مدرن شدن کشاورزی کشور و فاصله گیری از کشاورزی سنتی و خودکفایی در محصولات استراتژیک به جهت تامین و حفظ امنیت غذایی جامعه بیش از پیش حایز اهمیت شده است، چرا که جهش تولید در بخش کشاورزی با استفاده شیوه های علمی و فناورانه محقق می شود. اثرات تغییر اقلیم بر توانایی کشاورزان در پرورش مواد غذایی مورد نیاز ما تأثیر میگذارد. معمولا کشاورزان در مقیاس بزرگ توانایی سرمایه گذاری در این فناوریها را دارند، اما مالکان کوچک همیشه به منبع اعتباری مقرون به صرفه دسترسی ندارند و سپس کشاورزان باید بیاموزند که چگونه از این فناوریها به بهترین شکل برای بهبود تجارت خود استفاده کنند.

امروز در مدیریت کلان باید این مسیر را طی کنیم و کشاورزان خوزستانی نیز باید همراه باشند تا بتوانیم کشاورزی خوزستان را متحول کنیم. این اطلاعات به کشاورزان کمک میکند تا بازدهی و سود داشته باشند بدون این که ریسک و خطر محیطی سلامت محصولاتشان را تهدید کند. این امر باعث شده تا با کوچیکترین تغییری که احتمال دارد نشانه ای از بیماری باشد، دامدار مطلع شود. فشارهای رو به افزایش بسیاری ناشی از تغییرات آب و هوا، فرسایش خاک و از بین رفتن تنوع زیستی و تغییر ذائقه مصرفکنندگان در غذا و همچنین نگرانیهای آنها در نحوه تولید محصولات وجود دارد و دنیای طبیعی که کشاورز با آن سر و کار دارد نیز – گیاهان، آفات و بیماری ها – همچنان چالشهای خاص خود را دارد. این سیستم از سیستم های گرمایش از کف بسیار ارزان تر است و همچنین عملکرد آن بسیر ضعیف تر است. این ارقام به طور خودکار مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند و دستور العمل هایی را به سیستم آبیاری اتوماتیک مزرعه ارسال می کنند، که حتی در برخی موارد ممکن است دوز مناسب کود را قبل از این که مقدار مناسب آب از طریق نوار قطره ای پخش شود و ردیف های سوراخ توخالی همراه با محصول را اضافه کنند.

شالیکاران مازندران زنجیره گرانی ها را برای تولید برنج امسال همانند دیگر نهاده های کشاورزی درآخرین مرحله تولید این محصول استراتژیک لمس کرده اند، هزینه ای که سبب می شود تا کشاورزان برنجشان را حتی اگر بخواهند آذوقه و مصرفی خودشان را از شالیکوبی ها خارج کنند ، باید متقبل شوند. یک راه هشدار دهنده قبل از بحران واقعی می تواند به ما کمک کند تا شانس خسارات را کاهش داده و بخش کشاورزی را در سراسر جهان تقویت کنیم. پیشروی به سمت کشاورزی مدرن امروزه به یک سیاست مهم برای دولت ها تبدیل شده است، چرا که با رشد جمعیت و افزایش و تنوع مصرف غذا و همچنین محدودیت در منابع آب و خاک دیگر تکیه به کشاورزی سنتی توجیه ندارد و ارتقای بهره وری و کاهش هزینه ها و افزایش تولید و در اختیار گرفتن بازارهای خارجی می طلبد که کشورها به سمت کشاورزی مدرن و پیشرفته پیش بروند. کشاورزی هوشمند راه حلی است که با آن میتوان به بهره وری بسیار بالا در تولیدات کشاورزی چه از نظر کمیت و چه از نظر کیفیت رسید. پس میتوان گفت که تهیه نمونه اولیه سیستم مزرعه هوشمند برای کشاورزان محلی تولید برنج تایلند ضروری است. درست است که کشور ما خاک و منابع طیعی زیادی دارد اما اگر به طور صحیح استفاده نشود از بین می رود به همین دلیل باید افرادی باشند تا با تکیه بر دانش علمی و تجربه های عملی به تهیه و تدوین طرح هایی در جهت توسعه کشاورزی به صورت منطقه ای یا ملی بپردازند.

مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آبی شرکت آب منطقهای مازندران هم به خبرنگار ایرنا گفت: با وجود تاکیدهای مکرر در سالهای اخیر درباره زیانهای کشت دوم برنج برای وضعیت منابع آبی مازندران، بارندگی های اخیر سبب شد تا همچنان شاهد اقدام به کشت دوم در مازندران هستیم. کشت نخست برنج در مازندران با استفاده از ذخایر منابع آبی پایدار شامل سدها ، آببندان ها و چاه ها انجام می شود ، اما کشت دوم به طور کامل به روان آب رودخانه ها ، نهرهای کشاورزی و آببندان ها وابسته است. این منابع و محدودیتها عبارتند از: جغرافیا و آب و هوای مزرعه؛ سیاستهای دولت؛ فشارهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی؛ و فلسفه و فرهنگ کشاورز. اهداف ساخت گلخانه تجاری عبارتند از: تولید محصولات خارج از فصل تولید در فضای باز، حداکثر تولید در واحد سطح، کاهش هزینه تولید در واحد سطح نسبت به تولید در فضای باز، استفاده بهینه از نهادهای کشاورزی (آب، بذر، کود، سموم و …)، استفاده از روش کشت هیدروپونیک (آبکشت)، کنترل (آفات، آلودگی ها، بیماری ها)، اشتغالزایی، استفاده از زمین هایی که امکان کشت باز در آنها وجود ندارد، قابلیت رقابت با ریسک کم در بازار می باشد.

در کشاورزی مدرن ، کشاورزان از مدیریت تلفیقی آفات (IPM) به عنوان یک جایگزین پایدار برای استفاده از سموم دفع آفات استقبال می کنند. تجهیزات کشاورزی، ماشین آلات و ابزار به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند، با این حال تفاوت هایی بین سه دسته وجود دارد. مشاهدات و بررسیهای میدانی خبرنگار ایرنا از چند واحد شالیکوبی در شهرستان های بابل، آمل و فریدونکنار نشان میدهد این وضعیت در حالی است که برنج نو مازندران پس از گذشت حدود سه هفته از رونمایی شدن ،همچنان بدون قیمتگذاری و خرید و فروش انبار میشود و به نوعی بازار برنج استان در حالت انتظار قرار گرفته است. از طرفی هنوز قیمت فروش محصولشان مشخص نیست و درواقع خرید و فروش همچنان پس از گذشت سه هفته از شروع برداشت ،راکد است. شماری از شالیکاران مازندران ضمن گلایه از افزایش چندین برابری کارمزد شالیکوبی ها به خبرنگار ایرنا گفتند که تمامی هزینه های امسال برنجکاری چهار تا پنج برابر شد و انتظارشان این است که قیمت برنج سفید هم به همین میزان بالا برود ، اگر چه ممکن است تهیه آن برای بسیاری از مصرف کنندگان سخت شود. نتایج به دست آمده از کارآمدی این طرح در سطح نقاط مختلف کشور قابل توجه است و کارشناسان عقیده دارند در صورت گسترش استفاده از کشت های گلخانه ای در قم، می توان سطح تولید محصولات کشاورزی استان را بدون نیاز به آب فراوان تا حد زیادی گسترش داد.

تجهیزات، ماشین آلات و ابزارهای کشاورزی به جای یکدیگر استفاده می شوند. در صورت تمایل می توانید عنوان این وسیله را در صدر لیست ابزارهای کشاورزی بیاورید. کاهش ضایعات، مدیریت دقیق در کاشت و برداشت و رونق و بهبود زندگی آنها می شود. با آغاز فرمانروایی صفویان، بار دیگر کشاورزی در ایران رونق گرفت. بارندگی های سیل آسای ششم و هفتم مرداد امسال و تداوم بارش های پراکنده طی دو هفته اخیر سبب جاری شدن روان آب در بسیاری از رودخانه های استان بویژه در مناطق غربی و مرکزی مازندران شده است و همین وضعیت بسیاری از کشاورزان این مناطق را بر آن داشت تا به کشت دوم برنج روی بیاورند. کارشناس ارشد شالیکاری مازندران از کشاورزانی که اقدام به کشت دوم کرده اند ، خواست تا اگر کاه وکلش را از زمین بیرون نیاوردند در کوددهی بموقع بویژه به میزان مصرف کود در این زمین ها بسیار دقت کنند ، چراکه با خطر کاهش پنجه دهی مواجه خواهند شد. نگهداری نهال ها، برداشت محصولات ، نصب ، نگهداری و تعمیرات انواع تاسیسات و سازه های در ارتفاع از جمله مهمترین انتظارات اساسی جهت پیشبرد کار در ارتفاع گلخانه هاست که ضمن درگیری با سرنوشت اقتصادی این واحدهای تولیدی با سلامت و جان کارگران و تکنسین ها ، مواجه است.

برخی گلخانهداران چهارمحالوبختیاری کاغذبازیهای فرسایشی برای دریافت مجوز را از مهمترین موانع فعالیت دراین عرصه میدانند. یکی از گلخانهداران اهل شهرستان رودان که از سال۸۱ در زمینه باغداری دارای تخصص و تجربههایی است، اکنون حدود ۱۶هکتار محصول مرکبات زیرکشت گلخانهای دارد. با توجه به این که رشد جمعیت بیش از چهار برابر افزایش داشته است، تقاضا برای مواد غذایی نیز افزایش پیدا کرد و صنعت کشاورزی مجبور شد تا محصول بیشتری تولید کند. بابایی اظهار کرد: صدور سند مالکیت برای تمامی اراضی کشاورزی و ملی یک راهکار موثر برای مقابله با زمینخواری از جنگل خواری و کوه خواری گرفته تا ساحل خواری است. عضو هئیت علمی دانشگاه اراک تاکید کرد: باید مدیریت و برنامه ریزی صحیحی از بالا نسبت به کشاورزی صورت گیرد، آموزشها به کشاورزان و کاشت محصولات هدفمند شود و اطلسی از شرایط کاشت هر منطقه کشور تهیه و تدوین شود. اگر قصد دارید گلخانهدار شوید، حتما باید با مبانی باغبانی، کشاورزی، نحوه مراقبت از محصولات کشاورزی مانند گل و گیاهان و همچنین شرایط بازار آشنایی داشته باشید. کشت گلخانهای نیاز به مراقبت چندانی ندارد. 2. کشت گلخانهای به پایش و مراقبت دائمی نیاز دارد زیرا یک لحظه غفلت از شرایط محیطی و محصول ممکن است خسارات جبرانناپذیری برای شما به بار آورد ( به عنوان مثال افزایش یا کاهش بیش از حد دما میتواند منجر به از بین رفتن محصولات شود).